Bouřky 26.5.2011

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2011.
Odpovědět
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Ve čtvrtek 26. května 2011 v odpoledních / večerních hodinách se očekává přechod studené fronty, doprovázený bouřkami s možností výskytu krupobití (především v SZ Čechách) - a to na celém území České republiky, vyjma Zlínského a východní části Moravskoslezského kraje. Vyšší šance na výskyt bouřek je v ČR především na severozápadě, kde jsou očekávány i silnější bouřkové projevy.

Předpověď SkyWarnu (předběžná):

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/tstm_day.php?id=145

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Update k 26. květnu 2011 10:50 SELČ:

Předpověď SkyWarnu:

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/tstm_day.php?id=146
Tomáš.Malek

Obrázek
V praze je již vidět postupující oblačnost s bouřkami. Co je na obrázku? Vyhlíží to na cb. Capilatus. velmi jemné řasnaté okraje :wasntme:
Přílohy
přicházející fronta
přicházející fronta
novotny
Kontaktovat uživatele:

zdravím všechny, tak dnešek můžu označit za první opravdu povedený den této sezóny. Půl dne sem vyčkával na Lounsku aby se tam pak zformovala poměrně silná lajnička s nádherně nasvícenou húlavou, bouřku doprovázel silný déšť a nárazy tak kolem 10m/s, nic extrémního. Po přechodu této linie jsem ještě (už za tmy) dostihl pár jadýrek severně od Slaného kde se mi povedlo vyfoti pár pěkných blesků. No konečně úspěch letos.
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
Dáša
Člen AMS

Ahoj,
Tak my jsme se s Honzou sešli u OC Šestka a poté jsme vyrazili do Okolí Slaného. Zprvu to nevypadalo příliš slavně. Silnější bouřku, kterou pozoroval Tomáš u Loun, jsme již nestihli. Ale následně jsme se dostali doslova do obklíčení ze všech stran :lol: .
Poté, co začalo pršet jsme se přesunuli k Brandýsku. Místy byly srážky poměrně silné, ale to nejintenzivnější nás zřejmě minulo, protože jsme pak projížděli místy, kde silnice téměř plavala. Zároveň bylo zajímavé pozorovat, jak z ní stoupá pára.
Cestou jsme zaznamenávali i četné blesky, poměrně dost i výrazných CG. Skončili jsme na Rovinách u Brandýska, kde jsme fotili již vzdalující se bouřku.
Takže s dnešním dnem jsem spokojená :) .
Naposledy upravil(a) Dáša dne 27 kvě 2011 05:09, celkem upraveno 1 x.
Amerika

Asi už nejsem nijak originální, ale byl jsem také v okolí Slaného :)
No tak né že bych mohl vyjádřit úplnou spokojenost, ale docela to ušlo. Zase nás to všechno obsekalo, takže jsme srážkově skončili jen s desetinami mm. Jsem ale rád, že předpověď celkově vyšla.
Nejdřív jsem pozoroval blížící se čáru kovadliny, pak jsem vyjel na vyhlídku a pozoroval jsem výše zmiňovanou liniovou základnu s hůlavou podsvícenou zapadajícím sluncem. Zajímavý byly hlavně srážkový pruhy a v jednu chvíli (letos už poduhé) i srážková bota. Základna byla spíše chudá, ale dalo se to. Blesky byly taky. Ty pak přišly i z další bouřky, ale já nic nechytil. V okolí to bylo dost chudý. Pak slabá bouřka, tu jsem ještě fotil i zezadu, ale opět nic.
Takhle to vypadalo ode mně. http://hailstorm.rajce.idnes.cz/Vyber_bourky_26.5.2011/
martin popek

Od 22h do pulnoci nad bouřkama v čechách chytla kamera 25. komplexu stratosferických blesku typu sprites a jeden elves. Neskutečná podívaná na učebnicová videa těhto jevů.
Storm Hunter
Kontaktovat uživatele:

Tady na Českobudějovicku asi nejlepší bouřka sezony :) Zatím jsem tu měl takový vysrávky.. 5 blesku a konec, ale toto? Prostě nádhera. Padalo spousta blesku od 20:00 kdy to bylo kousek vedle nás. A musím říct, že něco kolem 10 minut tady v kuse hřmělo bez pauzy docela nářez.. Mám fotky CC blesku tak i CG.. :) Nádhera, fotky dodám pozděj až budu mít k tomu přistup. :) LOVU ZDAR
viktormt
Kontaktovat uživatele:

aj webove kamery v cz zachytili desiatky nadhernych bleskov :)

http://kamery.humlnet.cz/archiv.php?kam ... ikost=1600
poloha: Martin, Slovensko
start: 04/2013 :)
moj obcany livestream (pri burkach, atp) - http://www.webcam.podstromami.com/
Jan Drahokoupil
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Ahoj,

předně musím pogratulovat Tomášovi, že se mu konečně zadařilo. Moc jsem mu to přál. Pak musím vyjádřit obdiv těm, kteří píšou příspěvky i po půlnoci po lovu :-)). Já jsem na to fakt sílu neměl. Doufám, že se Dáše povedly její první fotky blesků.

Martine, doufám, že dáš svůj příspěvek do odpovídající sekce ve fóru a jestli chceš, napiš klidně nějaký větší článek. Můžeme to pak spojit.

Jinak prosím všechny, kdo máte účet v galerii, tak abyste nahráli své fotky, aby se to pak mohlo vše přidat do článku. (Nelekejte se případných podezřelých chování galerie, asi má ještě nějaké porodní bolesti, jako všechno nové :-) ).
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Ve čtvrtek to zpočátku nevypadalo moc nadějně....

Bouřky spojené se studenou frontou postupovaly z vnitrozemí Čech od jihozápadu, s těžištěm intenzity ve 22:00 SELČ především na Jizerskými horami a Vysočinou. Na SV Čech směřovala nádherná mezera v této linii.

Po 22. hodině však začínaly tyhle bouřky slábnout a došlo k překotnému vývoji zcela nových bouřkových jader nad severovýchodem Čech, které tak doplnily a uzavřely bouřkové pásmo táhnoucí se přes celou ČR.

První vzdálené blýskavice bílé barvy začaly být pozorovatelné ve 22:40 na jihu, ve 22:55 už i na západě. Ve 23:08 byl slyšitelný první slabý hrom. Ještě ve 23:15 bylo v zenitu jasno, na západě zesilovaly bílé blýskavice. Ve 23:20 přešla nad místem pozorování cirrovitá hrana kovadliny, zároveň velmi narostl počet CC blesků na celém západním obzoru. Ve 23:27 došlo k mohutnému multivýboji CC i CG blesků na západě asi 7 km daleko, následně ve 23:36 zaznamenán silný CG výboj 5 km na SZ. Slabé srážky začaly vypadávat ve 23:39. V následujícím období byla nejsilnější elektrická aktivita - nejprve ve 23:42 mohutné hromy a následně ve 23:43:35 CG výboj ve vzdálenosti 1200 metrů na jihozápad. Ve 23:44 zesílily srážky a o dvě minuty později dosáhly svého maxima. Již před bouřkou skokově vystoupil tlak o více než 2,5 hPa. Teplota před bouřkou vystoupala (lehce) na +17,8 °C a po bouřce klesla na +14,3 °C. Následoval blízký bílý CC blesk ve 23:47 a slábnutí srážek od 23:50. Srážky následně na chvilku ustaly, ale od 23:56 až do 0:30 stále slabě pršelo. Poslední bližší výboj zaznamenán ve 23:59 cca 3 km daleko. Poté se aktivita odsunula dále na SV a pozvolna vyhasla.
Celkem spadlo 2,2 mm srážek.

Data z meteostanice:

Obrázek
Štěpán Krejsek

V Brně mezi 22. a 23. hodinou pozorována vzdálená blýskavice z bouřek na Z okraji českomoravské vrchoviny. Četné CG blesky a asi i anvil crwlery, které rozsvěcely kovadlinu.
Na to, že jsem byl cca 100 km daleko, velice pěkné.
Anetqua

Ahoj, pokud můžu přispět fotkou. Foceno kolem 22 hod. večer, Březinka, okres Kolín. Silný vítr ale nepršelo..
Obrázek
Prdek
Kontaktovat uživatele:

Na to, ze jsem si od vcerejska vubec nic nesliboval, tak jsem nakonec byl mile prekvapen. Okolo 22 hodiny se u Ceskych Budejovic zacaly tvorit prvni bunky, ktere postupne silily a rozrustaly se az vznikl pomerne solidni a hlavne elektricky aktivni MCS.

Okolo pul jedenacte jsem se rozhodl pro vyjezd smerem k blizicimu se komplexu, nakonec opet zvitezilo vyvysene misto u Luze (nakonec se bohuzel ukazalo, ze jsem doma vyckaval prilis dlouho a propasl jsem velke mnozstvi blesku :( ). Jiz cestou jsem pozoroval, jak se cely J obzor rozsvecuje velkym mnozstvim blesku, takze ihned po prijezdu na misto jsem postavil stativ a chtel zacit fotit. Moji snahu ovsem hodne komplikoval silny poryvovy vitr, ktery v narazech dosahoval az 25 m/s, viril obrovska mnozstvi prachu a uchytit fotak, tak aby se netrasl se ukazalo jako nadlidsky ukol. Po chvili boje jsem nicmene preci jen nasel jakz takz stabilni uchyceni na bocnim okne auta a zacal fotit, bohuzel velka spousta peknych CG i CC blesku mi mezitim unikla. Stejne jako v nedeli jsem mel moznost pozorovat nekolik modro zelenych "power flashes" 8-) , ktere tentokrat byly zpusobeny jak zasahy CG blesku, tak silnym vetrem, ktery zrejme nekde zpusobil pretrzeni vedeni.

Podivana tedy opet paradni, ovsem fotky se tentokrate tolik nedarily i prot ze elektricka aktivita postupne slabla. Nakonec se mi ale preci jen podarilo nekolik povedenych fotek hlavne CC blesku, ktere tentokrat byly velice mohutne a rozvetvene, takze osvetlovaly prakticky celou oblohu a byly doprovazene i velmi silnym hrmenim. Okolo 0:15 me z pozice vyhnal zesilujici dest, elektricka aktivita uz taky byla ptrakticky nulova, takze jsem se vydal zpet domu.

Dnesni nocni vyjezd, tedy opet radim k vydarenym, az na to foceni ktere dneska bylo dost zoufale...i presto tu je par fotek: https://picasaweb.google.com/z.Litomysl ... CS2652011#
IMP
Kontaktovat uživatele:

Tak i tady v lbc jsem se dockal neceho slusnejsiho, nez jen par vyboju a trochy srazek. El. aktivita solidni a v jeden moment se tu blejskalo tak kolem 20+- uderu za minutu a i treba 3 velmi rychle po sobe jdouci blesky. Vetsina blesku byla CC a jinak vitr celkem zanedbatelny a srazky stredni az silne intenzity. Jinak mam celkem dost videi, tak az to casem zpracuju, tak neco nahodim ;) Fotky jsem nestihal udelat zadny, nebo teda spise se me nejak nechtelo a nemnel jsem idealni pozici, kdyz uz se konecne vyskystli blesky, tak to uz znemoznoval celkem vydatny dest. A pres okno by nebyla idealni kvalita.
Instabiliter

Zdravim
Tady něco z Plzně, to hlavní se ale děli severněji, respektive severovýchodněji, potom po setmění byla pěkná blýskavice ze středních Čech. http://www.youtube.com/watch?v=WrwGwJfpMAk
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
rogue
Kontaktovat uživatele:

Včerejší bouřky celkem nic moc. Fronta přecházela cca 23:15,prudký déšť, elektrická aktivita průměrná po dobu cca 30 min. Po přechodu fronty pokles teploty o 5 stupňů.
storm_ice
Kontaktovat uživatele:

Huj ve čtvrtek bylo jasno až skoro jasno, odpoledne postupně až oblačno vysokou oblačností, před 19h začala natahovat kovadlina vzdálené bouřky, která dorazila po 20h. Na čele bouřky slušná húlava a zvířený prach (změřený náraz "jen" 15 m/s, ale stanice ČHMÚ i 19 m/s) pak se přidal přechodně silný déšť, později částečné vyjasňování, objevila se i slabá duha a krátce i mammaty. Blesky často CG, několik i blízkých pod 500m, později po odsunutí bouřky byly k vidění spíše CC v horní části bouřky. Další (vzdálená) bouřka kolem 22h, před a po ní pak blýskavice. Tmax 28,5°C Tmin 8,2°C, vítr V do 5 m/s, v bouřce Z zesílil na 8 m/s v nárazech až 15 m/s, srážky Obrázek 5,2 mm.

Aktuálně 02:30 zataženo ObrázekObrázek 13,5°CObrázek Jz do 1 m/s
Storm Hunter
Kontaktovat uživatele:

Zdravím, tak jak jsem již slíbil ty fotečky.. Omlouvám se za dvoudenní spoždění ale jsou tu :)

Tu je asi nejlepší ulovek ze všech ostatni je v albu:
Obrázek

A tu už to album :) Jsou tam jak CC blesky tak CG..

http://stormhunter.rajce.idnes.cz/Bourka_26.5.2011/

Lovu zdar!
Tomáš Chlíbec

Čtvrteční bouřka pozorovaná z OC Šestka v Praze byla poměrně krátká a nevýrazná, přesto potěšila pěkná struktura a spodní nasvícení mraků světly z letiště.

Fotky jsou TADY
IMG_9826uzm.jpg
Amerika

Tomáš Chlíbec píše:Fotky jsou TADY
Krásné fotky! :)
Tomáš Chlíbec

Diky ;-)
IMP
Kontaktovat uživatele:

Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2011“