Bouřky 22.5.2011

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2011.
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

V neděli 22. května 2011 a v noci na pondělí 23. května jsou na území České republiky očekávány bouřky spojené s přechodem studené fronty od západu.

Předpověď SkyWarnu:

Nevydána z důvodu konání bouřkového semináře v Radostovicích ;)

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Odpoledne jsme cestou z Radostovic spatřili 2 CG blesky na bouřkové buňce severně od Kolína. Následně jsem pak již z domova v 17:19 SELČ vyfotil buňku s nádhernou kovadlinou nad Orlickými horami.

Foto: http://www.amaterskameteorologie.cz/fot ... 220511.jpg

Momentálně po 21:30 začínají být viditelné blýskavice z linie bouřek blížících se od západu.
Lovec bouří

Zdravím. Tak dneska odpoledne další parádní bouřka s mnoha CG blesky. Na východě Ženklavy poměrně silný liják a u mne pár kapek.
martin popek

Před chvili přibližně nad Jaroměří první sprites(:))
rogue
Kontaktovat uživatele:

Bouřky 20. a 21.5. nás pokaždé míjely, většinou pouze jen několik zahřmění ze zatažené oblohy. Až teprve dnes před 22 hodinou se utvořilo nejprve jedno a poté i druhé jádro, které radar umisťoval po obou stranách města. A skutečně, po několika zahřměních se bouřky ohlásily CC i CG blesky, prudkým větrem a silným deštěm. Jako vrchol bych si dovolil označit trojitý CG výboj směřující přímo na Černou horu. Ještě když to píšu, jsou stále na východní obloze vidět záblesky a slyšet hřmění. Jednoznačně tedy :clap:
Přidávám odkaz na krátké video pořízené z mého krytého pozorovacího stanoviště:
http://www.youtube.com/watch?v=2BaWx5sgCfs
Omlouvám se nízkou kvalitu
Petr, Vrchlabí
Dáša
Člen AMS

Tak s dnešním dnem jsem spokojená. Na OC Šestku jsem vyrazila něco před 18.00 a zatímco jsem vyčkávala příchod bouřek od západu, a pozorovala již řádící bouřky, které šli trochu bokem (na SSZ), objevila se jižně ode mě pravděpodobná malá tromba.
Bouřka dorazila odhadem kolem 19.00 - jedno jádro šlo přímo od západu, druhé silnější mě míjelo těsně jižně a vyskytl se na něm slabší shelf. Pozorovala jsem několik slušných CG blesků (odhadem tak cca 10). Po jejím přechodu jsme, už s Honzou Drahokoupilem, který se ke mě na začátku bouřky přidal, viděli výraznou duhu a pak i velmi luxusní kovadlinu na zadní straně bouřky,kvůli které jsme se později přesunuli k Tuchoměřicům. :)
Amerika

Dneska teda už musím opravdu konstatovat zklamání. Začlo to tak nadějně - ráno jasná obloha a ta předpověď Estofexu... Pak to šlo ale od 10 k 5. Oblohu začaly stále více okupovat fádní kumuly, místo toho aby z nich něco pořádnýho vyrostlo. Teprve v podvečer se něco slabýho blížilo od západu a pak přímo nade mnou (na cestě severně od Slanýho) vznikla bouřka - vysrávka. Teprve později zesílila. Struktura průměrná, ani to sem nebudu dávat. No a pak to za 10 minut odešlo a to bylo všechno. Na všech buňkách bylo vidět jak to vůbec nemá sílu. Jestli tahle fronta měla předvést něco víc než ta "jen instabilita" v tlakové níži, tak se to teda vůbec nepovedlo. Organizovanost bouřek mizerná a životnost taky. Zlatá tlaková níže...
Jinak celkově s touto 4denní situací velká spokojenost, kvůli pvním 2 dnům a to i přesto, že se pomyslná ručička srážkoměru ve Slanym nedostala ani na 1 mm a navíc těch 0,9 bylo ještě v nimbostratu. :)
Jan Drahokoupil
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Také musím říct, že jsem se dneškem celkem spokojen. Již od rána jsme ještě na bouřkovém semináři snili o tom, jak během odpoledne budeme cestou k našim domovům pozorovat tvořící se nebo přicházející bouřky před samotnou studenou frontou a více či méně se nám to vyplnilo. Někteří měli to štěstí a pozorovali pěkné Cbáky už po cestě domů, a my z Kladenska a od Prahy jsme si na ně počkali jen o pár hodin později.

Kolem 6 hodiny odp. jsem fotil blesky na bouřce tvořící se přímo nad městem Slaný, abych se posléze přesunul na Šestku, kde jsem narazil na Dášu, skrývající se před další bouřkou u letiště. Zadní strana kovadliny byla nakonec opravdu impozantní. Nic takového jsme dnes nečekali.

Více v článku, který snad co nejdříve vyplodíme... Máme toho teď hodně... ;)
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Ve večerních hodinách se nad severovýchodní Čechy přiblížila multicelární, lehce lineární bouřka od jihozápadu, která nás posléze doslova "obklíčila". Vzhledem k již pokročilé hodině a složitějšímu terénu oproti Polabí se však začala tříštit a slábnout.

Co jsem tedy nakonec viděl a naměřil?

Od 21:30 SELČ byly na celém západním obzoru pozorovatelné nafialovělé blýskavice s narůstající četností. Od 22:10 jsem už slabě slyšel hřmění, které nadále zesilovalo. Ve 22:15 byly na jihozápadě viditelné první čárové CC blesky. Bouřka se již před Velkými Svatoňovicemi rozpadla na více jader, které místo pozorování víceméně minuly severně (přes Pec pod Sněžkou) a jižně (přes Jaroměř). Přes V. Svatoňovice přešla oblast s rozptýlenou elektrickou aktivitou. Ve 22:33 byl zaznamenán výrazný fialový CC blesk doprovázený dunivým hromem. Od 22:37 slabé srážky (krápání), následoval další výboj ve vzdálenosti 5 km, a to ve 22:43. Srážky zesílily ve 22:45, zároveň se zvedl slabý SZ vítr do 1,5 m/s. Před příchodem bouřky se oteplilo z +15,6°C až na +17,3°C ve 22:52, kdy se začalo opět pozvolna ochlazovat. Ve 22:52 CC výboj ve vzdálenosti 3 km, ve 22:57 CG (dle detekce pozitivní) ve vzdálenosti kolem 2500 metrů vygeneroval mohutný hrom. Další silný výboj ve 23:02 a 23:07 již ve větší vzdálenosti - většina blesků se vyskytovala na severu, kde vzniklo nové aktivní jádro. Po 20:30 SELČ déšť slábnul, avšak srážky stále padaly a byly viditelné vzdálené záblesky včetně, slabých hromů. Před půlnocí ustaly srážky a vymizela elektrická aktivita.
Přílohy
Data z meteostanice 22.5.2011 večer
Data z meteostanice 22.5.2011 večer
2011-05-22.gif (11.29 KiB) Zobrazeno 17422 x
kostepan

Preji krásný den, jsem tu nový a chtěl bych přispět pár obrázky které se mi podařilo nafotit 22.5.2011 cca kolem 22:30 z Ještědu. Snad se budou libit. http://kostepan.rajce.idnes.cz/Blesky_z_jestedu/

P.S. zatím nevím jaký blesk je jaký, ale začnu studovat. ;)
JURAJk6
Kontaktovat uživatele:

Paradni blesky. Vsechny jsou typu CG, tzn. negativni blesk mrak- zem. Jinakja jsem pozoroval po pulnoci silnou blyskavici z bourek nekde nad jesenikama. Jeste odpoledne jsem videl jeden carovy blesk do zeme v beskydech, ten byl odhadem 20 km ode me, mozna jeste dal.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Štěpán Krejsek

V Brně v brzkých odpoledních hodinách pozorovatelná bouřke nacházející se na S částí Drahanské vrchoviny. Velmi rychlý vývoj, hlavní koncektivní věž se od jihu několikrát obnovila, později se bouře vzdálila a rozpadla. Večer viditelné kovadliny bouřek v čechách.
martin popek

Včerejší první sprites asi 220km vzdálené stratosferické blesky na liberecku:
http://ukazy.astro.cz/prirustky.php?Id=5354
zde k stáhnutí bolid z radostovic:
http://ukazy.astro.cz/upload/20110521Ma ... xccomp.jpg
martin popek

Po schlednutí radaru musím upřesnit vzdálenost spritu na 184km v azimutu 280° v blizkosti města Litomyšl.
IMP
Kontaktovat uživatele:

kostepan píše:Preji krásný den, jsem tu nový a chtěl bych přispět pár obrázky které se mi podařilo nafotit 22.5.2011 cca kolem 22:30 z Ještědu. Snad se budou libit. http://kostepan.rajce.idnes.cz/Blesky_z_jestedu/

P.S. zatím nevím jaký blesk je jaký, ale začnu studovat. ;)
Zdravim kolegu z lbc ;) Ja jsem se neco vcera snazil aspon natocit a vubec se me nedarilo...vzdy mimo muj zaber kamery a tak jsem to po asi 20 min. vzdal a jen to pozoroval a rikal si jaka je tohle zase vysravka, ale aspon ze neco :)
Jinak pekne fotky, taky jsem si rikal, ze to nekdy musim zkusit z vrchu (tedy z Jestedu), provest nejakou slusnejsi dokumentaci.
valep

Pár ne moc vydařených fotek tromby jižně od Prahy...už jsem neměl téměř šťávu ve foťáku, takže jsem jen vždy rychle zapnul, vyfotil, vypnul...dokud to jelo ;)
P1020384.jpg
P1020386.jpg
P1020388.jpg
daffka

Tak vcerejsek hodnotim velice kladne. Rano zcela jasno, po poledni zacaly rust prvni Cu Con. Kolem treti odpoledne nas minula vychodne asi nejvetsi bunka toho casu v Cechach a asi 3x z ni zahrmelo. V pet hodin,kdyz sem jel na grilovacku pak byla videt pekna kovadlina z tyhle bourky. Pak uz sem myslel,ze asi nic nebude. Na JV, nekde nad Vysocinou, se zacaly delat pekny Cb,ale ve smeru,ze kteryho mela prijit fronta to nevypadalo moc nadejne.Nemoh sem se kouknout na radar a spis to vypadalo,ze nas to opet obejde. Ale bohove mi byli nakloneni a pred 20:00 sem zpozoroval v dalce shelf cloud. To me velmi potesilo,protoze jsem poradnej shelf jeste nevidel. Zakladna byla pekne ozarena zapadajicim sluncem a vypadalo to paradne,ale uz jsem nemel moc cas fotit,bezel sem balit.Bourku sem si pak vychutnal na zastavce autobusu.Hromy,blesky kazdou chvilku,kroupy nebyly.Prselo celkem vydatne,ale urcite ne tak vydatne jako v Cachovicich o par km dal. Tam namerili z tyhle bourky 30mm.
No a tady nejaky fotky: http://daffka.rajce.net/Bourky_2011.05.22_Milovice
Skoda,ze jsem na foceni antitalent.
dobrmanek

Celý včerejší den nuda k zalknutí. To podstatné se odehrálo až kolem 3 h dnes ráno a stálo to za to. Od západu postupovalo několik jadýrek. Tato jadýrka jak rychle narostla, tak i chcípla, ale naštěstí vyprodukovala spoustu úžasných blesků. Určitě přes 50 většinou CG -, ke konci bylo i několik CC. Tohle jsem neměl za celý loňský rok. Bouřky jak přišly k Větřkovicím chcíply úplně, ze zbytků napršelo 0,2 mm. Nejbližší úder okolo 2 km.

http://dobrmanek.rajce.idnes.cz/23.5.2011_nocni_bourka/
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
LenkaB

Zdravím všechny u nás bouřky stály za starou belu až do včerejší noci. Bouřka byla pěkná. Matce velmi silný déšť (úplné pruhy) trochu pochroumal nasázené kytky. Blesky stály za to. Jako přílohu dávám fotky z náchodského deníku.
http://nachodsky.denik.cz/zpravy_region ... 10523.html
Prdek
Kontaktovat uživatele:

Vcerejsi den zacal vylozene slibne, kdyz uz v poledne vyrostl prvni Cb zapadne od Litomysle smerem na Pardubice, ten jsem ovsem nemel cas dukladneji pozorovat, protoze jsme zrovna grilovali maso na obed. Jak ovsem den slibne zacal, tak pokracoval prachmizerne, odpoledne v okoli neprobihala vubec zadna hlubsi konvekce a tak nebylo co pozorovat... :?

Vse se obratilo k lepsimu az v podvecernich hodinach, kdy se okolo 18 hodiny zacaly tvorit prvni bunky v okoli Havlickova Brodu, ty nadale silily a postupovaly smerem k SV. V 19 hodin jsem se rozhodl pro vyjezd smerem ke Chrudimi, kde jsem pozoroval srazkove pruhy z jednotlivych jader, ktere se mezitim spojily do multicely. K videni bylo i docela dost peknych rozvetvenych CG- a CC blesku.O pul devate me vsak z mista pozorovani vyhnal dest a tak jsem se rozhodl pro presun.

Ze srazek jsem se jakz takz dostal pobliz Luze a jako dalsi pozorovaci misto jsem vybral bilou stran u Stremosic, kde je idealni vyhled. Zde jsem pozoroval nekoli silnych CG blesku. Jeden blesk dokonce zasahl nejake elektricke zarizeni, ze ktereho pote vyslehl zelenomodry zablesk 8-) (buhuzel to nemam na fotce, protoze fotak chroupal predchozi snimek :( ). Elektricka aktivita prakticky ustala pred ctvrt na 10, spolu s prichodem srazek nad moje stanoviste, rozhodl jsem se tedy pro navrat domu.

Doma me ovsem cekalo to nejvetsi bleskove predstaveni z nove vzniknuvsich bunek, ktere zacaly byt v okoli Litomysle silne elektricky aktivni se spoustou CG a CC blesku, coz dokazuje i pozorovani sprites nad temito bunkami od Martina Popka, viz. vyse.

Cely vyjezd tedy nakonec musim hodnotit jako velmi uspesny, tolik krasnych CG blesku jsem nevidel za cely lonsky rok. 8-) Pozitivne musim vlastne hodnotit i cely prodlouzeny bourkovy vikend, ktery vylepsil dojem ze zatim nevyrazneho zacatku bourkove sezony.
Fotky ze vcerejska zde:https://picasaweb.google.com/z.Litomysl ... re2252011#
Jan Drahokoupil
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

martin popek píše:Včerejší první sprites asi 220km vzdálené stratosferické blesky na liberecku:
http://ukazy.astro.cz/prirustky.php?Id=5354
zde k stáhnutí bolid z radostovic:
http://ukazy.astro.cz/upload/20110521Ma ... xccomp.jpg
Martine, gratuluji :!: Dáš odkaz i do sekce k TLE?

Dále gratuluji k trombičce ;) . Díky Dáše jsem ji také měl možnost krátce zahlédnout, ale byl jsem moc daleko, než abych si toho mohl všimnout sám a navíc se vyskytla na opačné straně, než jsem v daný moment soustředil svou pozornost.
martin popek

Diky doma už externí baterie zafungovala supr(:))
jinak jasně budete chtít něco napsat k ukazu?
martin popek

Ještě k spritum v odkazu spomalené video a obarvená fotka:
http://ukazy.astro.cz/prirustky.php?Id=5359
jinak mě docela překvapilo poměrně dlouha doba trvání ukazu a to poblikaváni jsem u spritu snad také ješte neviděl.
IMP
Kontaktovat uživatele:

Pekna tromba, taky bych jednou chtel spatrit a jeste lepe tornado, nejake mensi teda a v dostatecnem odstupu ;)
Monika
Kontaktovat uživatele:

Zadní strana kovadliny, která byla tou dobou kdesi na V od Prahy. Foceno ve 20:36 z Prahy z Budějovické - bohužel jen z auta.
Přílohy
Praha.JPG
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2011“