Bouřky 21.5.2011

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2011.
Odpovědět
Stormík
Kontaktovat uživatele:

Na radaru se už zobrazují slabší bouřky, dnešní den nebude podle mne jako ten včerejší, ale i tak to bude pěkná podívaná. Nad olomoucký kraj nám modely hází CAPE až 1750, bohužel střih větru je nízký. Venku je poměrně vlhko. Co myslíte vy? Bude se na co koukat? ;)
Snad se sezóna 2012 povede...
wosicz

Tady na severu Olomouckého kraje, resp. na jeho horských hranicích už bouří. Všude nad horami pozoruji dopoledne rychlý růst, první moc hezká a fotogenická bouřka už půl hodiny řádí v oblasti Malé Morávky, další vznikají nad celým pásmem Sudetských hor. Fota budou až po celém zřejmě zajímavém dni na mém rajčeti ;) Zatím to vypadá parádně, akorát střih větru je minimální, to je velká škoda.
Můj ZATÍM největší úlovek - F0 z velké vzdálenosti -> http://www.chmi.cz/torn/cases/20080515/20080515.html
Pár mých blesků -> http://wosicz.rajce.idnes.cz/
Přeji bouřlivý den nově z okolí Bouzova :)
Pavel Rác

Stormík píše:Na radaru se už zobrazují slabší bouřky, dnešní den nebude podle mne jako ten včerejší, ale i tak to bude pěkná podívaná. Nad olomoucký kraj nám modely hází CAPE až 1750, bohužel střih větru je nízký. Venku je poměrně vlhko. Co myslíte vy? Bude se na co koukat? ;)
Zrovna sleduji jednu pěknou bouřku Bělotín jde to od západu jedu za ttím pak dám vědět Pavel
igisek

V Brně zatím od SV zatahování temnými CB,ale jenom hřmí nic víc.Doufám a myslím si,že dnešní den bude z pohledu bouřek mnohem líp na tom,než včera.
Stormík
Kontaktovat uživatele:

U nás na západu to vypadá bledě, aneb bouřkám se nechce růst, prozatím MAX odrazivost 52 dBZ, ale často se to rozpadá a mění jen v přeháňky. Navíc se pohybují naprosto špatným směrem, úplně někam mimo... takže to vypadá že mě minou. Inu, doufám že něco přijde a všem držím palce.
Snad se sezóna 2012 povede...
Amerika

Zatím to vypadá, že po dvou úspěšných dnech nastane propadák a žezlo opět přebírá Morava. Vůbec tady neni instabilita a nevim jak si aladin představuje odkud to sem spadne - Hlavně ty jižní Čechy. Jestli tady teďka nenaskočí 10 koláčů, tak to asi nevyjde.
Štěpán Krejsek

Brno dnes odpoledne obešlo jádro z východní strany, slabší srážkové pruhy, a cca 20 -30 CG- blesků.
Struktura nula, srážky taky.
Naposledy upravil(a) Štěpán Krejsek dne 21 kvě 2011 18:08, celkem upraveno 1 x.
IMP
Kontaktovat uživatele:

Tady dneska taky nic...akorat par zajimavych cumulu na obloze ;)
Medved

Tak dnes jsme se dočkali i na Hané. V Olomouci sice nic, jen pár kapek, ale bylo vidět jak to nad domovem bouří.
V Kostelci na Hané 16,5 mm vody, Držovice 21,0 mm vody. I kroupy byly a bily a dosti toho pobily. Hůře jsou na tom
dědiny Z a SZ od nás, dle svědectví sousedů co tam byli na návštěvě u přízně, byla průtrž jako hrom a cestou zpět potkávali přijíždějící hasiče - sklepy atd...
Toš tak...
stefco

Zdravím všetkých!
Tak dnešok priniesol u nás prvú výraznejšiu búrku. Už od rána sa na oblohe tvorilo mnoho CB-čiek. Okolo 12.30 hod. už bolo počuť prvé hrmenie. Vytvorili sa 2 jadrá, jedno južnejšie a druhé severnejšie odomňa. Jadro, ktoré bolo južnejšie nás obišlo. Jadro, ktoré bolo severnejšie dalo o sebe poriadne vedieť. Elektrická aktivita veľmi slušná, vyskytlo sa veľa pekných CG bleskov. Vyskytli sa 2 zásahy pod 100 metrov !!! :o , to už vari nebol hrom, ale akási explózia. Rana ako z dela prakticky so zábleskom, už som si myslel, či to neschytal náš panelák a ešte 1 zásah bol s odozvou po 1 a pol sekunde.
Veľmi zaujímavé však bolo to, že počas tejto búrky nenapršalo absolútne nič. V okolí bolo vidieť zrážky v diaľke, ale u nás vôbec nič. Akoby to bola suchá búrka. Teplota vzduchu bola pred búrkou 25°C, po búrke sa vzduch máličko schladil na 20°C. :hai:
Yves
Kontaktovat uživatele:

Dneska jsem docela vydeptanej, bouřky nás obešly ze všech směrů, tady ani kapka. Zahlídl jsem dva blesky v dálce. Dopoledne oblačno ac, postupně skoro jasno cu hum, které během odpoledne nabraly opět vývoj směrem k cb, ale opravdu vše vedle, hl. jižně. Okolní habaďůra na několika snímcích http://img822.imageshack.us/g/21052011003.jpg/. Za trest nepíšu zářez, stejně nevím, jestli byl slyšet hrom, byl jsem zrovna na akci doprovázené hlasitým ozvučením. :D
POČASÍ V TŘEBÍČI NA FACEBOOKU https://www.facebook.com/pocasivtrebici/

Aktivní motorizovaný stormchasing v regionech od Znojemska a Brněnska přes dominantní Třebíčsko po Žďársko, Jihlavsko, Jindřichohradecko.
Prdek
Kontaktovat uživatele:

Tak dnes opet klasika poslednich dni, bourky se Litomysli vyhybaji jak cert krizi.:( Jedinym dnesnim ulovkem tedy byla hradba Cb, ktera po poledni postupovala z Orlickych hor a ta byla opravdu velice fotogenicka. Nekolik Cb a Cu con v ruznych fazich vyvoje, vse krasne nasvicene sluncem. ;) Takze i presto, ze jsem pri dnesnim vyjezdu nevidel ani jeden blesk, tak musim rict ze nakonec vcelku spokojenost...
Dnesni fotky zde: https://picasaweb.google.com/z.Litomysl ... ky2152011#
Amerika

Nakonec situaci trošku zachránily opět večerní kumulonimby. Pozoroval jsem jednu bouřku na jihu, která se pozdní večer začala vyvíjet ze zprvu beznadějné snahy kumulů. Díky nasvícení západem a polarizáku se to trochu nakouřilo a je ztoho taky celkem slušná fotka. Pak těsně před setmním na západ od buňky začly narůstat naprosto unikátní konvektivní mraky, bohužel téměř nefotitelné (viz poslední fotky Cb). Kumuly začínaly jako Ac Castellanus na vyvýšené základně a byly takové špičaté a šikmé na západ. Jely do výšky bez jakohokoliv chcípání nebo zpomalení. Krajní u základny se už začly přeměňovat na srážkové, ikdyž vrchol díky vývoji byl stále ostrý. Pakz vznikl cumulonimbus - nádhera, ale bez dokumentace. Čárku jsem si dnes ale nepřipsal. Zůstává 6 (mimo)bouřkoých dnů.
Dnešní fotky jsou zde: http://hailstorm.rajce.idnes.cz/Bourky_21.5.2011/
Jinak kdo dnes místo na Aladina vsadil spotrku, udělal lépe. Nedokáže to správně předpovědět ani ten denní kvartál, kterej už byl!

To Prdek: Na některých tvých fotkách, počínaje 10 a více, v popředí, jestli se nepletu, vidím holostromy. Můžeš mi nějaký zblízka vyfotit (pokud to máš teda za barákem), vypadá to docela na masakr. Jinak i fotky mraků velice pěkné, např. 8, 11.
Prdek
Kontaktovat uživatele:

Amerika: taky ti musim pochvalit fotky (a to nejen dnesni), ten vecerni Cb je paradni.. Jinak stromy ti vyfotim, je to nedaleko, tak se tam zitra stavim.
mfuhrer

Celkem dle očekávání to po rozpadu nočních zbytků začalo nad Jeseníky, a ne úplně očekávaně, ale pro proudění v nižších vrstvách ze severních směrů typicky se nová jádra tvořila postupně vždycky o něco jižněji, tam, kde se potkal chladný vzduch vytékající z kumulonimbů s tím prohřátým, výškovému proudění navzdory.
Bohužel Šumpersko tentokrát zůstalo v závětrném "oku" kde sestupné proudy bránily celý den konvekci a srážkám.
Pár fotek a nějaké to dopolední kumulení v timelapse zde:
http://mfuhrer.rajce.idnes.cz/20110521/
petrik.p.3
Kontaktovat uživatele:

Zdravím ze Znojma,
Tak i sem se konečně dostala bouřka, která už konečně stála za to. Kolem 15.00 jsem vyrazil na strategicky dobré místo kousek od Znojma. Po asi hodině se téměř současně objevily tři buňky okolo mě.První hrom jsem zaslechl okolo 16.30 od té doby dvě hodiny nepřetžitě s celkem slušnou intenzitou práskal jeden hrom za druhým. Blesky povetšinou CC, jen asi dva nebo tři CG. Spadlo celkem 7,2mm srážek a během bouřky pokles teploty téměř o 10°C.
Nějaký takový souhr o bouřce včetně fotek u mě http://www.pocasiznojmo.cz/Bourky.html
http://www.pocasiznojmo.cz/
Základní lidskou slabostí je, že člověk nepředvídá bouři, když je pěkné počasí.(Niccolò Machiavelli )
Ze Znojma zdraví Petr
Kocelovice
Kontaktovat uživatele:

Kromě jedné slabší bouřky, která přišla od S - SZ před 18h, bylo možné sledovat bouřky nad Šumavou a na Plzensku viz foto:
DSC00840.JPG
DSC00860.JPG
nejvíce blesků - 5270 - červenec 1976
extrémní srážky: 139mm/6h (90mm/40min)
kapr

Včera jsem tu měli zatím letos asi nejbouřkovější den letoška. První slabší bouřka přišla ve 13:20, ale přinesla jenom 1 mm srážek, žádné další jevy jsem nepozoroval, držela se celou dobu spíš jižněj, nás zasáhl její severní okraj. Ta druhá přišla jakoby z jiného směru a to od kopců na západě. Byla podstatně výraznější i podle radarových odrazů, přišla před 16. hodinou a zdržela se zde cca do 5 hodin. Co se týká do oblačnosti, byla schovaná pod nízkou, proto toho nešlo moc vidět, zpočátku začly padat velké kapky, do kterých se přechodně přidaly i menší kroupy, které přešly do silného deště, při kterém spadlo za 50 minut 13,6 mm. nejvetší intenzita byla mezi 16:10 a 16:30. Bouřka byla místně hodně omezená, cca 5 km od nás zůstalo sucho
michal.w73

Pěkný bouřkový podvečer z Jablonce nad Nisou...asi nestihnu moc psát,ale celý jihozápad zabrala pěkně nabitá buňka-y. Pozoruji zatím symbolické výboje CC, ale asi to bude zatím slabý odvárek..vytahuji techniku a zkusím něco zachytit.
Zatím se buňka pomalu přibližuje, déšt není..ale kroupy by mohly..alespoň dle radaru a detailních informacích..Koukám, že zásah dostane Frýdlantsko a Mladobleslavsko..ke mě se blíží oslabená,čí vznikající buňka..dle radaru tak 44.0 dB, a vzdálenost 2-4 km..začíná slabě pršet..Mimochodem, bouřky mi chodí do JBC :hai: docela přesně,mezi 20.30-21.30
Dobrý lov!!! Michal
PS uvítal bych informace kolem,,mě,, z Frýdlantu, či kolem Ž.Brodu..
djwiktor
Kontaktovat uživatele:

Aby som tu neza*ieral forum zbytocne, tak ku vcerajsej burke severne od kolarova v clanku tu http://stormchasers.sk/?p=1651
Stormchasing na slovensku > Stormchasers.sk
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2011“