Bouřky 12.5.2011

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2011.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Ve čtvrtek 12. května 2011 jsou očekávány ojediněle bouřky s možností výskytu krupobití, a to na celém území České republiky a jihozápadě Slovenska. Vyšší šance na výskyt bouřek je v ČR především v Čechách.

Předpověď SkyWarnu:

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/tstm_day.php?id=144

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Přes nás právě přechází ta linie a je to teda dost hrozný. Jsou to jenom přeháňky, ve předu takovej z bídy šelf cloud a pak pozvolna naskočily srážky, snad to dá 2 mm. Ještě před příchodem jsem z dálky uslyšel 1 hrom. Linie přecházela v půl 4 odpoledne, nevim co to ještě chce??
Uživatelský avatar
novotny
Příspěvky: 207
Registrován: 13 bře 2010 09:56
Bydliště: Nové Strašecí (okr. Rakovník)
Kontaktovat uživatele:

u mě zatim zklamání, chytnul jsem u Loun slabší húlavu na bouřce která dala asi dva blesky, ale moc fotogenické to nebylo. Nevíte někdo ze západu jak vypadá ta druhá lajna co jde na Plzeň teďka? jestli má húlavu, produkuje blesky atd, pač celej hydrák nejede, což ste asi už zjistili.
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
Uživatelský avatar
T.O.M.M.
Příspěvky: 38
Registrován: 26 kvě 2010 05:58
Bydliště: mělník
Kontaktovat uživatele:

Mělník-Zatím mic moc. Je jen zataženo a trochu prší.
Tomáš.Malek
Příspěvky: 89
Registrován: 23 bře 2009 23:26
Bydliště: Praha - Vinohrady

Tak teda to bylo zklamání. Ráno dusno až běda až se točila z toho hlava a šly mraky od Kladna a říkam no bude bouřka ale ono jenom z toho začlo pršet a přeháňka asi na pul hodinky. pak přestalo. Pak k polednímu zas začalo a zas přestalo. Odpoledne jasno a dusno až na blití. A ted k večeru zas mraky a zas naděje. A zase velká prdlačka. Jenom prší a to celkem pěkně. No aspon se zaleje. :(
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

novotny píše:u mě zatim zklamání, chytnul jsem u Loun slabší húlavu na bouřce která dala asi dva blesky, ale moc fotogenické to nebylo. Nevíte někdo ze západu jak vypadá ta druhá lajna co jde na Plzeň teďka? jestli má húlavu, produkuje blesky atd, pač celej hydrák nejede, což ste asi už zjistili.
Ahoj.
Plzeň už lajna přešla, slyšel jsem jen pár vzdálených hromů od západu, lepší byl pak přechod lajny se shelfem vnořeným do poměrně silných srážek. https://picasaweb.google.com/instabilit ... udy1252011# Bohužel celé to teď slábne a je to zatím bez blesků. :? Jinak jeden takový pseudo-shelf cloud byl ještě ráno. Ovšem většinu dne otravovala střední oblačnost, která moc nedala Slunci šanci, bylo zde poměrně chladno, no proto je to v ČR taková bída jaká je. V okolních státech bouří o dost silněji. Chtěl jsem otestovat můj první polarizák Marumi, co mi dovezli před pár hodinama, jenže když bylo takhle šedivo, tak ho ozkoušim jindy.
Jinak když nejede detekce, používám tohle http://www.blitzortung.org/Webpages/ind ... ubpage_0=6 :)
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Uživatelský avatar
novotny
Příspěvky: 207
Registrován: 13 bře 2010 09:56
Bydliště: Nové Strašecí (okr. Rakovník)
Kontaktovat uživatele:

Instabiliter píše: Ahoj.
Plzeň už lajna přešla, slyšel jsem jen pár vzdálených hromů od západu...
díky za info, pěkné fotky, určitě lepší než to "nic" u nás. Následující druhá vlna konvektivních srážek (fakt se mi nechtělo použít slova "vlna bouřek") k nám teďka přišla v podobě zeleného fleku bez struktury, já (a nejsem v tom sám) se snad ničeho hezkého letos nedočkám.
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

V Brně až nyní déšť z pásma trvalejších srážek. Jedna nadějná buňka jela severně, ale zrovna jsem trčel ve městě a to v kombinaci s absencí dat z detekce znamená, že nevím zda to produkovalo blesky.
Událostí dne tak zůstává výpadek webu čhmú.
Uživatelský avatar
Yves
Příspěvky: 62
Registrován: 26 dub 2010 19:30
Bydliště: Třebíč, 425 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Kolem 15. hodiny dva hromy z ojedinělé lokální bouřky. Napršelo jen 0,5 mm. Večerní pásmo srážek již nebouřilo, ale napršely další 4 mm. Velká bída, no ale zářez to je. Teploty před a po 21°C -> 16°C.
POČASÍ V TŘEBÍČI NA FACEBOOKU https://www.facebook.com/pocasivtrebici/

Bydliště:
Třebíč, 425 m n.m.

Aktivní motorizovaný stormchasing v regionech od Znojemska a Brněnska přes dominantní Třebíčsko po Žďársko, Jihlavsko, Jindřichohradecko.
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

S konečnou platností dnešek prohlašuju za odepsanej. Od té druhé linie bouřek jsem si nic nesliboval, protože jediné pravidlo na které je v bouřkách spolehnutí je, že První lajna platí, druhá leze z gatí. Což opět nezklamalo. Pak ještě byla jedna šance z třetí linie, která nečekaně přicházela od SZ. Né že bych čekal že se to sem snad ještě doplazí, ale mohlo by to dát na nějakou fotku Cb z dálky. Vyjel jsem tedy ven, ale začlo to rychle chcípat a nebylo vidět nic víc, než fádní čára kovadlin. A nějaký Ac Castellanus.
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Snad ještě dodám, že čelo přicházející oblačnosti bylo zcela bez struktury.
Uživatelský avatar
honza.cb
Příspěvky: 237
Registrován: 29 kvě 2007 22:21
Bydliště: České Budějovice - Čtyři dvory
Kontaktovat uživatele:

Tak v Budějkách to začalo přibližně v 16:00. Nejdříve bylo slyšet vzdálené hřmění a objevil se i takový bílošedý nevýrazný shelfcloud. Poté začalo krápat a přecházelo to v trvalejší déšť. Poté co se přiblížila hlavní buňka, tak začala docela slušná blesková aktivita a také húlavový vítr. Pak se spustil krátký a intenzivní liják, do kterého semtam probleskovaly CC.Za dvacet minut bylo po všem a vysvitlo slunce. O hodinu později dorazilo další srážkové pásmo, ale už bez elektrické aktivity.
Murphyho optimistický zákon: Usmívej se ! Zítra bude hůř ... a pozítří.... možná už ani nebude.
Z Českých Budějovic zdraví Jan Michalica
Uživatelský avatar
schneefall
Příspěvky: 2
Registrován: 27 dub 2010 21:14
Bydliště: Střelná u Teplic 400 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Zdravím
Včerejšek zde zklamání.Kolem 15 hod příchod lajny, ze které zabouřilo snad 3x a byl z ní jen mírný a v jeden okamžik i silný déšť.Blesková aktivita takřka nulová, ke shlédnutí byly asi 3 CC a jeden CG někde u Mostu.Nakonec za tu hodinku pokapávání to dalo 5,2 mm.Večer příchod další lajny z Německa, která s přibližováním k horám slábla, ale na horách se stihla vytvořit ještě slušná buňka, která nás jen lízla, ale na vrcholu Bouřňák napršelo během chvilky 5,5 mm srážek.Zde z toho byly 4 desetinky.V noci pak příchod další přeháňky, kterou jsem zaspal a ta dala 0,8 mm při max.intenzitě 7 mm/h.
Zdravím z Podkrušnohoří.
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 386
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

No tak ja jsem vecer nic neocekaval a tak me prekvapila bourka, ktera sla severne. Vyprodukovalo to 8 zablesku bez slysitelnehoo hromu. V noci jeste dosla lajna, ktera dala 2 mm. Ted po ranu 17°C, vlhkost 75%, takze pradelna. Aspon ze fouka slaby vitr.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
wosicz
Příspěvky: 152
Registrován: 26 kvě 2009 19:49
Bydliště: Vranová Lhota / okr. Svitavy (303m)

Já strávil odpolední šichtu v práci v Mohelnici. Bouřka přišla krátce před devátou, el. aktivita jen aby se neřeklo - přes hukot strojů v hale jsem slyšel 10 hromů a zahlídl jeden záblesk. Srážky nic extra, ale když jsem o čtvrt na 11 vylezl ven, tak déšť pěkně zesílil - viděl jsem další 4 blesky schované ve srážkách v intervalu asi 20 minut - a suma sumárum napršelo lehce přes 10 mm.
Naposledy upravil(a) wosicz dne 13 kvě 2011 09:28, celkem upraveno 1 x.
Můj ZATÍM největší úlovek - F0 z velké vzdálenosti -> http://www.chmi.cz/torn/cases/20080515/20080515.html
Pár mých blesků -> http://wosicz.rajce.idnes.cz/
Přeji bouřlivý den nově z okolí Bouzova :)
daffka
Příspěvky: 42
Registrován: 25 čer 2009 14:37
Bydliště: Milovice NB

Ja sem byl od 13:00 do 20:00 na ceste z Bavorska do Prahy. Tesil sem se,ze neco po ceste uvidim,ale videl sem prdlacku. Kratce po poledni nejaky Cu con a pak uz jenom sediva obloha a para stoupajici z lesu. Jenom kolem 18:30 nekde pred Berounem sme projeli slejvakem a bylo dost cerno,ale blesk sem nevidel zadnej.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2011“