Bouřky 28.4.2011

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2011.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Ve čtvrtek 28. dubna 2011 jsou očekávány možné přeháňky a ojedinělé bouřky, nelze vyloučit ojedinělé krupobití nebo silnější nárazy větru, a to na celém území České republiky i Slovenska (kromě jihu). Větší šance na výskyt bouřek je v ČR v severních pohraničních pohořích, na Vysočině a v Beskydech, na Slovensku pak na severu a severozápadě.

Předpověď SkyWarnu:

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/tstm_day.php?id=142

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
LenkaB
Příspěvky: 55
Registrován: 04 srp 2009 11:36
Bydliště: Nové Město nad Metují ( okres Náchod) 310 m n m

Tady Nové Město nad Metují. Venku pěkně prší tentokrát mnohem víc než a místy padaj i kroupy. Fouká silný nározový vitr. Blesky nejsou v mracích jako včera ale jdou do země. Opět bouřka z Orlických hor.
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Dnes po poledni nás zasáhla slabá multicelární bouřka postupující z jihovýchodu od Orlických hor, hlavní část přešla cca 20 km jižně od Velkých Svatoňovic, po 13:30 SELČ se na severním křídle tohoto komplexu vytvořila nová aktivní buňka, která přešla přes Úpici. První hrom zaznamenán ve 13:44, druhý o pět minut později. Blesky nepozorovány, od 14:00 velmi slabý déšť (neměřitelné krápání). Zpočátku vítr východní, posléze se stáčející na jižní s maximálním nárazem 6,7 m/s ve 13:56. Vítr opět zvedl rozsáhlá oblaka pylu. Po 14:15 rozpad buňky a odsun zbytků oblačnosti k severozápadu.

Fotografie: http://meteosvatonovice.rajce.idnes.cz/ ... 28.4.2011/
Jakub Vašut
Příspěvky: 258
Registrován: 30 kvě 2007 05:53
Bydliště: Bělkovice - Lašťany (okr. Olomouc)
Kontaktovat uživatele:

Dnes kolem 15.hodiny přešla jedna bouřka přímo přes Olomouc, docela slušná blesková aktivita (rozhodně větší, než ukazuje detekce blesků z CHMU), v části města Nová Ulice údajně krátce padaly i kroupy. Údaje z meteostanice CHMU v městské části Holice jsou patrné tyto informace : Teplota před bouřkou 22°C, po přechodu bouřky 13°C, úhrn srážek až 16mm za 10 minut.

Přesně v 16h 30m (při psaní o bouřce v Olomouci) zničeho nic rána jak z děla, dům se otřásal v základech a mám tu přímo nad sebou další bouřku! Zhruba každou minutu jeden hrom, du to omrknout ;).
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

V Brně nemastné neslané, z přicházející tmavé oblačnosti slabý déšť, momentálně zataženo.
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Tak my jsme s Dášou podnikli cca hodinový výjezd od letiště směrem na Plzeň po D5 s úmyslem křižovat dráhu postupujících jader od JV. Zvolili jsme Zdice za Berounem jako vhodné místo k pozorování a po chvilce hledání vhodného místa jsme zastavili u polní cesty za obcí Černín. Oblačnost tentokrát nebyla vůbec fotogenická, přesto jsme ihned identifikovali srážkové pásmo aktivní buňky jižně od nás, kde se po chvíli začalo blýskat. Celkem jsme odpozorovali cca 10 blesků - všechny typu CC, tedy mezimračné. Nakonec se ukázaly i nějaké ty oblaky mamma.

Po fotografické stránce tedy bída, ale oba jsme konečně viděli bouřku. Ten jeden blesk, co jsem viděl 25. 4. je tímto zapomenut :-).
Uživatelský avatar
supercela
Příspěvky: 70
Registrován: 30 kvě 2007 19:08
Bydliště: Habartov, okres Sokolov
Kontaktovat uživatele:

Zdravím z krajního západu a hlásím první letošní bouřku. Pár minut před 18h se nasunula od Jv nad Cheb. Blesky zpočátku v mracích, později několik do země. Padaly ohromné kapky,musel jsem zastavit auto,nedalo se jet. Asi 30s i kroupy do 1cm. Přímo ve městě mi to nepřišlo, ale ve volném terénu za městem hodně ulámaných větví, odhadem vítr v nárazech do 15 m/s. Mám pár fotek a video, dodám asi zítra.
Uživatelský avatar
petrik.p.3
Příspěvky: 90
Registrován: 25 říj 2009 08:50
Bydliště: Znojmo 245,75 m.n.m. přesně.
Kontaktovat uživatele:

Zdravím ze Znojma
I sem dnes docestovalo od východu jedno polochcíplé jádro okolo 18.00, struktura téměř žádná, zaslechl jsem tři hromy a bohužel neviděl ani jeden blesk, pro nás je prostě postup od východu zakletý... :?
http://www.pocasiznojmo.cz/
Základní lidskou slabostí je, že člověk nepředvídá bouři, když je pěkné počasí.(Niccolò Machiavelli )
Ze Znojma zdraví Petr
Karel831
Příspěvky: 21
Registrován: 02 srp 2009 21:22
Bydliště: Praha 9 - Střížkov

Pěkně se nám černá od V. Objevilo se pár plošných blesků, nejbližší asi 5km.

Edit: Poslední blesk po 20min. přestávce ve 20:58, spadl sotva 1 mm srážek.
Tomáš.Malek
Příspěvky: 89
Registrován: 23 bře 2009 23:26
Bydliště: Praha - Vinohrady

Dnes jsem zaznamenal druhou bouřku letošní sezony :clap: První byla na Velikonoční pondělí večer na Liberecku.
Po setmění v 9 hod večer jsem postřehl že se venku rozsvicí. A pak jsem uslyšel zcela zřetelný hrom. Bouřka přecházela přes severní okraj Prahy a světe div se od výchhodu na západ :o což je jev více než řídký. Tento směr pohybu bouřky sem viděl snad zatím jen dvakrát! Aktivita průměrná ale pak zeslábla a ted se podle radaru utrhlo male jaderko a prchá někam ke Kladnu asi. Víte o tom něco?
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Dneska proběhl reparát začátku sezony a to už daleko lépe, než ten předevčírem. Nejprve odpoledne z komplexu přicházejících přeháněk na jihu ode mně vytvořila na tu bídu celkem dobrá bouřka a z ní jsem slyšel pár hromů. vyjel jsem ven a už nic, ale na příchozí straně byly jakési kumuly či základny se srážkovými pruhy. - viz foto. přičla z toho relativně silná přeháňka s velkými kapkami a dokonce sem-tam i malinké kroupy. Pěkně mi to rozcákalo písek u kaktusů - v zemi jsou centimetrový krátery co kapka. Viz foto.
Druhé dějství přišlo zcela nečekaně. Jel jsem se projet na kole, pozorujíc zbytky rozpadající se oblačnosti toho dne a při zpáteční cestě jsem se díval na pole, když v tom se najednou celé oranžově ozářilo. Netušil jsem co by to mohlo být - obloha byla téměř jasná, nějspíš dělbuch nebo ohňostroj, čekal jsem na ránu - a až po 3/4 minuty od V krásný CG hrom s takovým "ranním" přízvukem. Pak se to na tak 10 minut odmlčelo a následovalo asi 6 dalších hromů, většinou CC, tak 2-3 km. Centrum minulo severně, unás jen slabý déšť.
http://hailstorm.rajce.idnes.cz/Slabe_bourky_28.4.2011/
Tomáš.Malek píše: utrhlo male jaderko a prchá někam ke Kladnu asi. Víte o tom něco?
To byla ona!
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

V Plzni byl dneska třetí bouřkový letošní sezóny, předtím byla slabá bouřka 26.4 a pak včerejší noční slabá bouřka s pár výboji východně od města, tentokrát však měla bouřka i slušnou bleskovou aktivitu s blesky všeho druhu a hodně výrazné srážkové pásmo, v reálu bylo vidět zelenkavé zbarvení základny na okraji srážkového pásma, čili jižněji ode mě, kudy bouřka přecházela pravděpodobně padaly i slabé kroupy, to zabarvení ale na videu vidět není, můj foťák to neumí moc věrně podat, spíš tak hnusně studený barvy do modra. Na fotkách to je o něco lepší.
https://picasaweb.google.com/instabiliter/Bourka2842011#
http://www.youtube.com/watch?v=7cAbDMNsiYc
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Uživatelský avatar
novotny
Příspěvky: 207
Registrován: 13 bře 2010 09:56
Bydliště: Nové Strašecí (okr. Rakovník)
Kontaktovat uživatele:

No konečně sem se taky dočkal :-) včera večer na jihu slabá blýskavice, dnes odpoledne menší bouřka u Kladna (slyšel sem jen hromy) se slabším nárazovým větrem, jinak nic zajímavého. To se změnilo večer když se od Prahy blížila bouřka s hodně mizernou bleskovou aktivitou. Nedalo mi to a vyjel jsem jí asi 8 km naproti. nejprve se ukázal pěkný CG někde za Brandýskem (pozdrav pro Honzu :-)) a od té doby jsem začal 15 minut fotit jedno a to samé místo, po těch 15 minutách už jsem to chtěl zabalit ale nakonec se párkrát objevily blesky a krásný zvuk :-) Bohužel mi mezi exponování utekly dva CG blesky. Jinak na začátek sezóny docela dobré, ale za posledních 5 let mi začala nejpozději.
Přílohy
CC blesk - muj první letošní
CC blesk - muj první letošní
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
Uživatelský avatar
Robin Duspara
Příspěvky: 12
Registrován: 18 říj 2010 23:18
Bydliště: Úvaly
Kontaktovat uživatele:

První letošní bouřka k nám zavítala před 20. hodinou. Spadlo pár kapek ale blesky perfektní.

Fotogalerie: http://meteo-uvaly.rajce.idnes.cz/Bourka_28.4.2011/

Videa: http://www.youtube.com/watch?v=4nnY6E3Vn_E
http://www.youtube.com/watch?v=FnfIfzxoHUI
Czech Thunderstorm Research Association o.s. - http://www.lovcibourek.cz
Uživatelský avatar
Dáša
Člen AMS
Příspěvky: 305
Registrován: 05 dub 2009 19:35
Bydliště: Brandýsek / občasně Pechova Lhota (u Milevska)

Jan Drahokoupil píše:Tak my jsme s Dášou podnikli cca hodinový výjezd od letiště směrem na Plzeň po D5 s úmyslem křižovat dráhu postupujících jader od JV. Zvolili jsme Zdice za Berounem jako vhodné místo k pozorování a po chvilce hledání vhodného místa jsme zastavili u polní cesty za obcí Černín. Oblačnost tentokrát nebyla vůbec fotogenická, přesto jsme ihned identifikovali srážkové pásmo aktivní buňky jižně od nás, kde se po chvíli začalo blýskat. Celkem jsme odpozorovali cca 10 blesků - všechny typu CC, tedy mezimračné. Nakonec se ukázaly i nějaké ty oblaky mamma.

Po fotografické stránce tedy bída, ale oba jsme konečně viděli bouřku. Ten jeden blesk, co jsem viděl 25. 4. je tímto zapomenut :-).
Blesky jsem, bohužel nezachytila, ačkoliv některé stály za to ;). Byly od sebe v poměrně velkých časových odstupech. Předkládám alespoň pár mammat :
http://ditaf.rajce.idnes.cz/Mix_z_obdob ... G_4097.jpg
http://ditaf.rajce.idnes.cz/Mix_z_obdob ... G_4099.jpg
http://ditaf.rajce.idnes.cz/Mix_z_obdob ... G_4101.jpg
http://ditaf.rajce.idnes.cz/Mix_z_obdob ... G_4108.jpg
http://ditaf.rajce.idnes.cz/Mix_z_obdob ... G_4113.jpg

Takže toto byla skutečně moje první letošní čárka, ale tentýž den následovala hned druhá u mě v Dejvicích cca kolem 20.30, kdy Robin Duspara na IRC zahlásil bouřku . Vzhledem k tomu, že se Robin nacházel v příhodném směru, neváhala jsem a vystartovala ven na místo, kde mám výhled na východ. Při běhu do vrchu jsem zaznamenala východně 1 CG blesk. Poté, co jsem polomrtvá dorazila na pozici, el. aktivita samozřejmě ustala :lol: . Po chvíli vyčkávání a telefonické konzultaci jsem to vzdala a vrátila se zpět. Po cestě, v místě se špatným výhledem jsem zaznamenala druhý, poslední blesk - údajně CG + :lol:
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2011“