Bouřky 23.4. 2011

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2011.
Odpovědět
Ctiborv
Bydliště: Řídeč, podhůří nízkého jeseníku, 30 km S od Olomouce
Kontaktovat uživatele:

23 dub 2011 21:53

Hlásím letošní první bouřky této sezóny. Nebo spíše pozorování jevu blesk a následně hrom, jádro tudy přímo nepřešlo.
Nejdříve jsem kolem 19.30 zahlédl blesk nad vzdálenou drahanskou vrchovinou, takže hrom jsem neslyšel. Poté tu přešlo okolo pár jader, trochu popršelo a párkrát se blýsklo z východní strany. Teď šel poprvé slyšet hrom...
Meteostanice WS 2350. Data ze stanice : http://ctibor.borec.cz
Ze střední moravy zdraví Ctibor Venus
Tomáš Římský
Kontaktovat uživatele:

23 dub 2011 21:53

Hlásím první letošní opravdovou bouřku z Olomoucka. Pršelo 10 minut o intenzitě cca 20mm/h, kolem 10 zaznamenaných výbojů, nejbližší cca 1 km. Teď koukám na radar že to asi nebude všechno... ;)
wosicz

23 dub 2011 22:51

Já zahájil sezónu dnes v 19:50 na vrcholu Keprníku (1423 m) :) Paradoxně místo toho abych vylezl nahoru a viděl první bouřku sezony nad jesenickou stranou hor, tak jsem zaslechl hrom z opačnýho konce šumperska a to na zrovna daleko od mého domova. Tak to mi krapet nevyšlo. Posledních 25 km domů jsem na kole bez přestání zmokal, když jsem se dostal do míst, kde se údolí rozšiřuje (od Raškova dolů), tak jsem pozoroval i slabou vzdálenou blýskavici. Kousek od domovského Bludova jsem konečně viděl i první blesk, byť hodně daleko na jih ode mě.
Trochu jsem to dnes prokoučoval, ale nevadí, tahle první slabá bouřková epizoda bude totiž trvat několik dnů..
Můj ZATÍM největší úlovek - F0 z velké vzdálenosti -> http://www.chmi.cz/torn/cases/20080515/20080515.html
Pár mých blesků -> http://wosicz.rajce.idnes.cz/
Přeji bouřlivý den nově z okolí Bouzova :)
Michal Geryk
Člen AMS
Kontaktovat uživatele:

23 dub 2011 22:51

Také hlásím první zářez od loňského srpna a hned solidní blízká noční bouřka ;) . Malé jádro přešlo přímo přes Přerov, nejbližší úder byl asi 1,5 km a celkem bylo slyšitelných hromů kolem třiceti. Déšť byl silný jen krátce, dalo to asi 2 mm vody. Ale potěšilo to... ;)

https://picasaweb.google.com/michal.ger ... directlink
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

23 dub 2011 23:06

Tak na severovýchodě Čech zatím v sobotu relativní klid, i když taky tu proběhla 2 bouřková jádra - jedno mezi Hradcem Králové a Jaroměří a druhé nad Orlickými horami. Obě podle detekce byly elektricky aktivní a z té hradecké byla prý vidět i blýskavice. Já sám jsem nic nezaznamenal, takže čekáme dál.
Jakub Vašut
Kontaktovat uživatele:

24 dub 2011 04:57

Včera večer (okolo 20h 30m) jsem byl při večerní procházce zaskočen dvěma vzdálenými blesky severozápadním směrem zhruba 20 - 40 km daleko bez slyšitelného zvukového doprovodu. Poté jsem bohužel nasadil špunty do uší a šel jsem se po náročném dni pořádně vyspat. Škoda, přišel jsem asi o pěknou bouřku :(
chio

24 dub 2011 08:13

Aj ja som včera večer zaznamenal dva výboje (smerom na Jablunkov) bez zvukového doprovodu o 22:15 a 22:45. Okrem toho boli počas večera nejaké prehánky, ale slabej intenzity.
Zdravím z blízkosti trojmedzia Slovenska, ČR a Poľska (a dosť často aj z Ostravy :-))
dobrmanek

24 dub 2011 09:03

Takže jsem rád, že se mohu přidat ke šťastlivcům, kteří mají první zářez. Ve večerních hodinách vznikla přeháňka nad Vítkovem a pří postupu k Větřkovicím slábla, tak jsem moc neočekával, jenže došlo k překotnému vývoji a místo slabé přeháňky, byla skoro první bouřková situace, protože ke štěstí chyběl jen blesk. Nejprve se zvolna rozpršelo, ale velmi prudce se zvedl vítr, náraz 9 m/s a do toho začlo silně pršet a přidaly se krátce i krupky. První skutečná bouřka vznikla jv někde v okolí Bělotína. Bylo vidět velké množství CG i CC a všechno krásně slyšitelné. Intenzita zablesků cca 30 vteřin blesk, nádhera. Vzápětí jsem zaregistroval blýskání i na jz a posléze bylo slyšet i hřmění, ale jen vzdálené. Na východě v tu dobu proletěl jeden pěkný blesk a o něco později dvě blýskavice z jihozápadu. Na začátek sezony to snad nemohlo dopadnout líp :D
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Jan Drahokoupil
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

24 dub 2011 11:01

Gratuluji všem, co už měli bouřku a hlavně gratuluji Michalovi Gerykovi k jeho letošním prvním bleskům. ;)

Střední Čechy se podle všeho nejspíš dočkají asi až v pondělí, tak nám držte palce, ať se taky konečně dočkáme.
JURAJk6
Kontaktovat uživatele:

24 dub 2011 12:48

Tak já jsem byl včera v Hustopečích nad Bečvou na sobotní vigílii a po jejím skončení jsem vyšel z kostela a blesk. Tím začalo večerní pozorování krásné bouřky, která se utvořila nad Valmezem a postupovala k severovýchodu. Doma jsem ještě natáčel blesky z další bouřky, která se k Černotínu blížila od jihozápadu. Blesková aktivita byla hlavně v první bouřce poměrně silná, cca 3 blesky za minutu. Druhá bouřka ale chcípla ještě než k nám stačila dojít. Udusil jií asi studený vzduch z přeháněk, které se tvořily mezi mnou a bouřkou. Napršel 1 mm srážek.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Lukepv
Kontaktovat uživatele:

27 dub 2011 17:26

Ahoj,

Bouřka přišla poněkud nečekaně. Vše začalo tím, že jsem šel pozorovat vesmírnou stanici ISS. Když jsem vyšel na balkon a chvíli pozoroval oblohu, nečekaně jsem uviděl blesk. Proto jsem utíkal na počítač, abych se mohl podívat na radar a mezi tím jsem zpozoroval další blesky a hromy. Během bouřky nespadla ani kapka deště a vítr se zvedl na 5,3 m/s
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2011“