Bouře 7.6.1891

Diskuze o silných bouřích v historii.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 745
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Vizovice
Dne 7. června 1891 se v podvečer strhla příšerná bouře a průtrž mračen dokonale zničila veškerou úrodu na polích. Průtrž mračen zuřila až do časného rána. Vystrašení lidé prožili velmi dlouhou noc v naprosté tmě na půdách domků, zatopených až po stropy. Když se druhého dne Dřevnice vrátila zpět do svého koryta a vyděšení lidi spatřili tu spoušť, zůstaly jim opět jenom oči pro pláč. Následky byly katastrofální. Dvě osoby utonuly, Menší domky poblíž potoka byly proudem vody strženy nebo zcela odneseny, statné stromy byly vyvráceny i s kořeny, pole a louky v nížinách zaplaveny štěrkem a ze svahů byla odnesena orná půda.

Ústí u Vsetína
V neděli dne 7. června 1891 večer strhla se strašná bouře nad zdejším okolím a trvala skoro nepřetržitě až do rána. O 9. hodině večer počalo blýskati se a hřmíti a to dosti ve velké vzdálenosti. Asi o 10. hod. přikvačilo za strašného blesku a hromu hrozné krupobití naprosto ničíc blaženou naději na požehnané žně. Taková hrůza trvala skoro půl hodiny, pak zdálo se, že živlové na chvíli ztichli ale o půlnoci přišla nová a zas děsná bouře se silným lijákem. A ráno ten nejpěknější den, jak-by se ničeho nebylo stalo, snad proto, aby každý viděl tu smutnou spoustu. Obilí zvláště rež byla stlučená, jarní osení též z větší část poškozeno, zemáky zlomeny a do země ubity a ornice svrchu s plavena. Bouře se přihnala od severozápadu, zpustošila Vsacko, hnala se k Johanové, Hovězí a Zděchovu. Bečva - 170 cm nad normálem, s přítokem Senicí a horské potůčky vystoupily z břehů a zaplavily pole a luka, zanesly místy i štěrk a způsobily takto velikou škodu.

Kostelany nad Moravou
V tomto roce 1891 opakovaly se poměry povětrnostní z roku minulého. Krajem přešlo mnoho silných bouří, z nichž nejsilnější byla 7. června, která předstihla i den 29. června 1890.

Pozořice
Roku 1891 - dne 7. června - večer o deváté hodině byla naše obec postižena strašným krupobitím, že nebylo pamětníka podobné živelní pohromy ani mezi nejstaršími osobami. 90-ti letý člověk nepamatoval ničeho podobného. Krupobití trvalo 25 minut, takže země byla pokryta ledem a ještě na druhý den na večer byl led pod okapy domů. Z osení na poli nezůstalo ani jednoho stébla a ani jednoho hroznu révy na hlavách ve vinicích. Obec Pozořice následkem této živelní katastrofy byla osvobozena od placení přímé daně ze 3/4.

rozpracováno, postupně bude doplňováno
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Odpovědět

Zpět na „Silné bouře v historii“