Bouřky 15.8.2010

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2010.
IMP
Příspěvky: 180
Registrován: 26 kvě 2009 17:01
Bydliště: Liberec Horní Hanychov cca 450-460 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

jo, docela sila, no!
8-)
Uživatelský avatar
boody
Příspěvky: 49
Registrován: 16 dub 2009 22:29
Bydliště: Praha, Chodov
Kontaktovat uživatele:

Potvrzuju silnou bouřku na jih od Prahy, pomalu se na Prahu nasouvá. Momentálně přechází shelf cloud Jižní město. Hodně CC, pár CG, ale elektrická aktivita vysoká. Mám nějaké fotky, tak za chvíli budou k vidění.

Edit: a kroupy jak golfový míčky pomalu!
jirka25
Příspěvky: 25
Registrován: 09 srp 2007 16:57
Kontaktovat uživatele:

Tak tady na Strakonicku to vypada taky zajimave. Ted naskocila neskutecnou rychlosti jeste bunka z druhy strany odemne u Pisku a jsem primo mezi obema bourkami :) Sledoval jsem to z okna skoda ze uz je takova tma :( Ale jdu k oknu... zacina prset.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tak to je pražský masakr :o ... Budou toho určitě plná média po delší dobu. Mám závidět? Asi ne... :? Opravdu to slušně v Čechách ožilo - čára konvergence dělá své.

Tady poklid a zklamání z vývoje, potěšil ale přívalový déšť (20 až 30 mm) naštěstí bez škod (nepočítaje zaplavené podjezdy) a několik bouřek bez zajímavé struktury. Odpoledne už nebylo po bouřkách ani památky...
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
jirka25
Příspěvky: 25
Registrován: 09 srp 2007 16:57
Kontaktovat uživatele:

Tak u Volyne u Strakonic taky kroupy, i kdyz mensi cca 0,5cm-1cm
Tomáš Psika
Příspěvky: 346
Registrován: 17 črc 2008 17:12
Bydliště: Rakovnicko, 425 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Původně jsem čekal i MCS v ose Linec-Praha. Ale i to, co teď jde na mě, stojí myslím za to :D .
robindus8
Příspěvky: 13
Registrován: 26 bře 2010 15:27
Bydliště: Úvaly
Kontaktovat uživatele:

Nad Prahou obrovská blesková show cca 80 až 110 blesků za minutu, v Praze veliké kroupy, které rozbily okno.
Naposledy upravil(a) robindus8 dne 15 srp 2010 21:32, celkem upraveno 8 x.
jirka25
Příspěvky: 25
Registrován: 09 srp 2007 16:57
Kontaktovat uživatele:

Mate nekdo fotky krup z Prahy?

Kroupy v praze foto1: http://twitpic.com/2f3aaa
Kroupy v praze foto2: http://www.facebook.com/photo.php?pid=4 ... 8035584184
Naposledy upravil(a) jirka25 dne 15 srp 2010 20:53, celkem upraveno 1 x.
Rosina
Příspěvky: 48
Registrován: 20 črc 2009 13:45

21:40 - Po deváté hodině večer zasáhla prudká bouřka s kroupami i Prahu. Přívalový déšť zaplavil některé frekventované silnice, například na Kačerově v Praze 4 byla komunikace dočasně neprůjezdná. "Pod mostem je tu úplné moře, auta jezdí po chodníku, úplná zácpa," informovala z místa čtenářka Aktuálně.cz. Pole pražské záchranné služby lékaři museli ošetřit několik zranění kroupami.

http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot ... ?id=674887
Uživatelský avatar
Václav Sedláček
Příspěvky: 220
Registrován: 06 čer 2007 17:34
Bydliště: Praha Barrandov, 302 metrů nad mořem
Kontaktovat uživatele:

Barrandov byl ušetřen krup, o to více tu byl silnější přívalový déšť, který trval 20 minut. Po dlouhé době jsem v Praze viděl Anwil crawlery.
22:34 do Prahy doráží MCS od jihu.
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
PaveK
Příspěvky: 3
Registrován: 15 srp 2010 21:25

Ahoj,
tak u nas na Libuši jsou auta bez oken ;(
Přílohy
IMGP1115.JPG
PaveK
Příspěvky: 3
Registrován: 15 srp 2010 21:25

...a stromy bez listi, něco takového jsem ještě nezažil. Nejdříve slabý deštík, že se to odpařovalo z asfaltu a potom do toho začaly padat samostatně velky kroupy interval cca 10-15sec. to se několik minut stupňovalo, silny vitr a hroznej rachot. To co je na obr je sebrano cca po 30 min od konce bouřky takže už hodně roztaty.
Přílohy
IMGP1107.JPG
IMP
Příspěvky: 180
Registrován: 26 kvě 2009 17:01
Bydliště: Liberec Horní Hanychov cca 450-460 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

:tmi:
Sila...
Uživatelský avatar
boody
Příspěvky: 49
Registrován: 16 dub 2009 22:29
Bydliště: Praha, Chodov
Kontaktovat uživatele:

Praha, Chodov - Pár aut bez oken, moje "jen" s důlky v plechu ... kua. Jinak stromy očesaný od listí, do baráku to bubnovalo asi 15 minut, nic podobnýho jsem nezažil. Bralo to tu i skla na rodinejch domech (Písnice, Libuš) o sklenících a podobně ani nemluvim :(
pár fotek... http://boody.rajce.idnes.cz/Bourka_a_kroupy_15.8._2010/

EDIT: tak nakonec se ráno ukázalo, že mam prasklý i přední sklo.... kua
Naposledy upravil(a) boody dne 16 srp 2010 08:34, celkem upraveno 1 x.
PaveK
Příspěvky: 3
Registrován: 15 srp 2010 21:25

Příchod bouře na Libuš, za kvalitu se omlouvám.
Přílohy
IMGP1089.JPG
Uživatelský avatar
Václav Sedláček
Příspěvky: 220
Registrován: 06 čer 2007 17:34
Bydliště: Praha Barrandov, 302 metrů nad mořem
Kontaktovat uživatele:

Přes Prahu prošel silný MCS, nejbližší údery kolem 1 km (2x CG+ a 1 CG-), provázený velmi silným přívalovým deštěm, což s předchozí supercelou srážkové úhrny překročí i těch maximálních 60 mm :? .
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Tak i zde je konečně o čem psát. No konečně. :D Přes den vývoj nenápadný spíše slabší rozvoj kupovitý oblačnosti, odpoledne se východně vyskytla slaboučká bouřka se dvěma hromy, patrný byl posléze za ní i train effect, ale spíše jen z congestů. Večeru při západu Slunce dominovaly cumulonimby zejména na severu a východě, i pražská bouřka byla patrná, byla i od nás velmi impozantní, mrak měl takový nazelenalý nádech a byly vidět i mammata. (kroupy v Praze - síla :o ) Potom nás k večeru minul východně MCS, hlavní blesková aktivita byla patrná nejprve někde na Příbramsku, pak i u Prahy, nyní to musí pěkně řádit na Ústecku. Pár pěkných blesků, včetně anwil crawlerů a CG blesků se vyskytlo i pod 15 km, kousky byly většinou velmi pěkné, akorát že četnost nebyla tak velká, spíše 1 za minutu, do toho pak pravidelně šlehaly četnější vzdálenější výboje na jihovýchodě a východě, potom i na severovýchodě.
No, jestli to měl bejt konec sezóny (snad ještě ne :D ) tak by byl aspoň důstojnej. Doufám že bouřky všichni přečkaj ve zdraví.
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
robindus8
Příspěvky: 13
Registrován: 26 bře 2010 15:27
Bydliště: Úvaly
Kontaktovat uživatele:

Právě přes nás přešla druhá bouřka sle už byl přívalák a blesková aktivita cca 30 blesků za minutu, zvedl se i vítr.
Ted´ se k nám blíží bouřka s číslem 3. JZ je nádherný shelf cloud, osvětlen blesky.
Uživatelský avatar
Dáša
Člen AMS
Příspěvky: 305
Registrován: 05 dub 2009 19:35
Bydliště: Brandýsek / občasně Pechova Lhota (u Milevska)

Tak jsem poprvé zažila supercelu. Její nástup jsem sledovala na Žižkovském vysílači, dokumentace je, budu zpracovávat. Kroupy na Žižkově naštěstí byli jen málo, zaznamenala jsem velmi intenzivní srážky doprovázené silným větrem. Krátce po jejím přechodu přišlo další výrazné jádro se shlefem.

malá ukázka, blýskavice po přechodu SC :
http://www.youtube.com/watch?v=WdzAneCRFsQ

dodatek a přídavek:
http://www.youtube.com/watch?v=Ep_UqcOd17Q
Tomáš Psika
Příspěvky: 346
Registrován: 17 črc 2008 17:12
Bydliště: Rakovnicko, 425 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Tak bouřky nám postupně mizejí do Německa, na Moravu se už nedostane. Což mě dnes celkem překvapilo, protože tam se dal opravdu očekávat masakr :) . Doufám, že to někdo bude schopen ještě objasnit.

Dnešní den byly ale opravdu fotografické žně :D . Dobrá dohlednost, žádné moc smetí na obloze, kumulonimbů jak když naseje, a v noci i dostatek blesků.
Přílohy
R0045764.JPG
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Mám z toho dnešního dne dost smíšené pocity... Bylo to jak na houpačce, chvíli to vypadalo dobře, chvíli zas blbě. každopádně ani dnešek k nám bouhužel zase nepřinesl nic víc než vysrávky a zbytky s pár kapkama a CC blesků. Ta bariéra je prostě neprolomitelná! Vrchol sezony zůstává tedy pořád březen - první letošní bouřka a zároveň nejlepší. No a když už se do středních Čech něco náhodou dostane, tak to skoro vždycky skončí v Praze.
Nevím vlastně jak mám hodnotit dnešní předpověď Estofexu. Dvojka sice vyšla, ale jen po malý proužek od jižních po severní Čechy o šířce několika desítek Km. Na západ už nic a na východ kupodivu taky nic.
Dnešek ale určitě nebyl zas tak špatný. Fotek mám dost, akorát že jsem čekal taky nějakou základnu silný bouřky, ale na to se prostě musí jet někam jinam. Fotky nahraju pozdějš, včetně podrobnějšího popisu.
Stormhunter
Příspěvky: 18
Registrován: 12 kvě 2010 11:35
Bydliště: Velké Hamry(SČ-Jablonecko)

Tak dneska jsem trošku zklamán,dnes u nás odpoledne zapršelo a po dešti se silně zvlhčil vzduch a bylo teplo až do 1h ranní,to už jsem zpozoroval záblesky z bouřě,která se vytvořila západně od Liberce a postupovala dále do Německa,radarové odrazy ukazují bílou skvrnku,takže srážky v bouřce velmi silné
Další bouřky,které zpustošily kroupami a lijákem Prahu,nás taky minuly a :worried: zasáhly Děčínsko a dále směřují do Německa
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

huj tak k nám se po tom dnešnim děsu taktéž zadařilo (až nad očekávání). Odpoledne zvětšená oblačnost, a několik přeháněk/slabých bouřek, k večeru spíše ubývala a pak byly na východě k vidění pěkné kovadliny, další se postupně natáhla od jihu, pod ní se začalo tvořit několik jader po 22h, srážky stále slabé, výraznější bouře přišla před půlnocí, spustil se přívalák a postupně v něm i krupobití s kroupami až 2 cm. Vítr zesílil J-Jz se stáčel na Z rychlost až 10 m/s s nárazy až 17 m/s, nezmeřený možná i přes 20 m/s. Srážky tak šly docela i mimo srážkoměr, přesto za 5 min naskočilo 15 mm, celkem zatím Obrázek 31,1 mm. Blesková aktivita solidní, většinou spíše záblesky, ale i pár blízkých CG. Před chvílí houkaly sirény, tak by mě zajímalo, co se kde stalo ... bohužel to tu neni úplně bezpečný, tak se mi moc nechce riskovat v noci s foťákem.
robindus8
Příspěvky: 13
Registrován: 26 bře 2010 15:27
Bydliště: Úvaly
Kontaktovat uživatele:

Video: http://www.youtube.com/watch?v=rw9ujkiTTbA
Fotogalerie: http://robindus.rajce.idnes.cz/20100815/
Omlouvám se za kvalitu a šum (snímky a video pořízeny půjčeným fot'ákem, svůj mám v opravně).
Uživatelský avatar
Patricio11
Příspěvky: 1449
Registrován: 26 kvě 2010 09:55
Bydliště: Lipník nad Bečvou, okr. Přerov (233 m n. m.)
Kontaktovat uživatele:

Lipník nad Bečvou - Včera se vyskytla jedna silná bouřka, která byla rychlá a vyskytla se dopoledne. 1x to prásklo blízko. Jinak ráno se k nám dostal rozpad bouřky v podobě hřmění.
Blog o počasí z Lipníka nad Bečvou a okolí: http://pocasi-lipnik.wbs.cz/
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2010“