Bouřky 13. a 14. 8. 2010

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2010.
Lovec bouří

14 srp 2010 02:28

Zdravim. Sem kus blba leniveho. Sledoval sem, jak si to na Moravu smarujou bourky z Rakouska a Slovenska. Situace prekvapive vypadala velice slibne na poradnou bleskovou show, tak sem chtel jet autem mezi Olomouc a Hranice na Morave. Ale byl sem zdechly kdesi na noc jet s krapem, tak sem cekal, cekal a po pulnoci se rozhodl a vyrazil do Koprivnice k mati. A to byla chyba jak hovado. Pred Koprivnici se bourka samozrejme uplne rozpadla a ta hlavni masivni zalezitost prosla zapadne a neco malo vychodne ode me. Takze se stestim budu mit 3 blesky misto 333 blesku, co sem mohl mit, pokud bych jel. Vitr byl mirny a srazky taky mirne. Pristi rok si dam auto do kupy a vemu si na 2 letni mesice dovolenou a budu lovit co to pude. Snad se postesti jeste dnes ci zitra cosi chytit, neb modely vypadaji vpoho.
Stormhunter

14 srp 2010 04:32

Zdravím,dneska (13.,14.) jsem měl pěkně nabitej den,nejen bouřkovej.
Začalo to tak že jsme se s mamkou rozhodli zajít na houby(mimochodem díky velmi vlhkému a teplému počasí teď rostou velmi hojně),tak jsme v 15:00 vyrazili do lesa,nasbírali jsme každej přes půl košíku,když v tom jsem uslyšel hrom(16:00),hned jsem vyletěl z lesa a začal sledovat směr bouře,ale ta nás minula a po chvilce se rozpršelo(cca půl hodiny a podle odrazu z radaru asi 32 mm/h)
Po příchodu z hub(plné košíky) asi v 19:30 jsem šel s kamarádem ven a probírali tu bouřku,která nás těsně minula a vyprávěl jsem mu,jak tenkrát před 7 lety v létě v pátek 13. v noci nás zasáhla velmi silná bouřka...
Po příchodu domů(cca 23:00) jsem zpozoroval velmi pěknou linii bouřek směřujících od Rakouska na sever Čech.
Jelikož to bylo ještě daleko tak jsem pomohl mamce s čištěním hub..
Již kolem 2 hodiny jsem zpozoroval první záblesky v dáli,tak jsem začal pozorovat radar,i na balkóně záblesky.
Asi ve 3:30 už to bylo blízko tak jsem radči odpojil počítač ze sítě a sledoval jak se to sem blíží,blesky byly čím dál blíž a jak se ta bouřka sem hnala,tak jsem viděl páru jak se hnala z horizontu krajiny velmi rychle až k nám,po chvilce se zvedl vítr a začalo hustě pršet a práskat CG blesky a v mrakách CC blesky,nejlepší okamžik,jak z filmu:CC blesk někde nad Hamrama svým světlem vypnul všechny lampy na sídlišti(u tepelného výměníku je čidlo,které silným světlem na chvíli vypne lampy) a asi po 10 sekundách prásk..asi 100m praštil CG blesk,krátká ale velmi silná rána,a to z 5. patra ve tmě je pěkná podívaná,nejen na ten blesk ale i záblesky kolem.
Po 4 minutách,ale už za světla praštil Cg blesk asi 600m od sídliště,ale taky pěkná rána .
Jinak co se týče bouřky tak blesková aktivita silná,vítr těsně před příchodem prudce zesílil,pak pod jádrem zeslabil,teplota po bouřce mírně klesla,srážky 44mm/h asi půl hodiny,po odchodu bouřky ještě teď slabě prší
Takže sečteno,podtrženo,ta bouřka co tu byla před 7 lety na pátek 13. tu zase udeřila(sice přišla 14.,ale 13. se vytvořila a putovala k nám) s téměř stejnými projevy
meteo.estranky.sk
Kontaktovat uživatele:

14 srp 2010 05:03

SKYWARN :)
Je to MCLS alebo SQL? :?:
V Mochovciach boli nárazy 100 km/h a na Sliači spadlo okolo 80 mm. :envy:
Přílohy
idokep.hu
idokep.hu
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

14 srp 2010 07:03

MCLS může být synonymem pro SQL - i když já osobně používám označení SQL pro takovou linii, kde je tvorba buněk víceméně kolmá na směr pohybu linie a MCLS pro linie, kde je pohyb souběžný (train) nebo pod ostrým úhlem

Ale zpátky k včerejším a dnešním nočním bouřkám:

První slabé bouřkové jádro nás ve Svatoňovicích potkalo v pátek v rámci multicelárního komplexu pohybujícího se od jihu k severu. Srážky vypadávaly mezi 16:04 SELČ a 16:15 s maximální intenzitou 63 mm/h - celkem spadly 3 mm deště. Vítr v průběhu bouřky byl naprosto bezvýznamný. Zaznamenány 2 hromy a to v 16:06 a 16:19, podle detekce nejbližší výboj 5 km daleko. To byla jen taková předehra k nočnímu divadlu...

Druhá bouřka se objevila skoro před půlnocí, ale stále ještě neměla nic společného s tím, co se tou dobou odehrávalo nad jižní Moravou. Jednalo se defakto o 2 bouřková jádra v rámci multicelárního komplexu, vzniknuvšího nad severovýchodem Čech, která se však kromě radarového snímku od sebe pozemním pozorováním nedaly rozlišit.
Hřmění z této bouřky bylo slyšitelné na dosti velkou vzdálenost (kolem 20 km), poprvé ve 22:27 SELČ. Chvíli poté byla viditelná první blýskavice nad jižním obzorem, a to ve 22:30. Ve stejnou dobu dosáhla místa pozorování hrana kovadliny. Ve 22:40 začalo slabě pršet, ve 22:45 jsem slyšel silný hrom doprovázející intenzivní blýskavici, srážky poté dočasně ustaly. Vítr po celou dobu opět bezvýznamný. Druhé aktivní jádro se již projevovalo touto dobou západním směrem. Ve 22:52 došlo na západě k silnému CG výboji s hlučným hromem (vzdálenost cca 4 km) a ve 22:57 došlo k obnovení srážek, po 23:00 několik dalších silných výbojů na západě. Nejsilnější déšť mezi 23:10 a 23:15 (až 72 mm/h). Po 23:21 poslední blízký blesk ve vzdálenosti 3 km a poté ještě asi 10 minut výboje na severozápadě, srážky ustaly ve 23:25 SELČ. Celkem spadly 4 mm srážek.

No a nakonec zlatý hřeb programu: Mohutný komplex noční MCS nastoupil ve 3:45 SELČ ráno a jeho přechod trval 3,5 hodiny až do 7:20 SELČ. Během jeho přechodu spadlo 18,2 mm srážek ve dvou zřetelných vlnách, první mezi 3:45 až 5:00 (maximální dosažená intenzita až 128 mm/h) a druhá mezi 6:00 až 6:40 SELČ. Okolo 4:15 přecházel elektricky aktivní sektor MCS, bouřilo a blýskalo se přibližně 40 minut, nejbližší výboj (CC) se vyskytl ve 4:25 ve vzdálenosti kolem 2 km. Po zbytek doby se v okolí elektrická aktivita nevyskytovala. Vítr opět po celou dobu přechodu MCS bezvýznamný, pouze se změnil jeho směr ze severozápadního na jižní.
Tomáš Římský
Kontaktovat uživatele:

14 srp 2010 07:36

Tady na Olmoucku celý systém přechátel ve 2:00 a vcelku slušný. Co jsem stíhl sledovat při své rozespalosti, tak to byl nárazový vítr odhadem do 15 m/s, intenzita srážek nbyla nijak extra významná - nějakých možná 50 mm/h. Ale bleskvě to byla asi nejaktivnější bouřka letos, co jsem viděl. Stovky blesků, hodně CG, nejbližší asi tři do 300m. Byly chvíle kdy obloha v jednom kuse svítila. Za hodinu bylo po všem...
petrik.p.3
Kontaktovat uživatele:

14 srp 2010 07:37

Zdravím,
I když jsem to teda včera ani moc nečekal, včerejší den se z bouřkového hlediska vydařil na 100%, byla to totiž jednoznačně bleskově nejaktivnější bouřka letošní sezóny ve Znojmě. V nejsilnější fázi se počet blesků za 1 minutu pohyboval okolo 30, hotová diskotéka. První hromy a záblesky začaly být pozorovatelné a slyšitelné okolo 22.00SELČ, jak jinak než na Rakouskem. Bohužel dřív než se blesky přiblížily na dohled a vystoupily z pozadí mraků. začalo pršet, tudíž jsem potom mohl fotit pouze z okna. Vše trvnalo, včetně různých slabších a silnějších fází asi do 02.30SELČ kdy jsem slyšel poslední hrom. Vítr dosáhl v nejsilnějším nárazu 68,3km/h, srážky nic moc 11,2mm. Ty první 3 hodiny mezi 22:00 a 01:00 byly nejsilnější a blesky jely opravdu bez přestání. Víc takových :inlove:
Pár fotek http://dirtboy.rajce.idnes.cz/Bourka_13.8.2010/
http://www.pocasiznojmo.cz/
Základní lidskou slabostí je, že člověk nepředvídá bouři, když je pěkné počasí.(Niccolò Machiavelli )
Ze Znojma zdraví Petr
Ondris
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

14 srp 2010 07:50

Tak Morava si letos již poněkolikáté užila noční bleskovou show, jakou jim my tady v Čechách můžeme jen tiše závidět. To se prostě u nás stát nemůže. Pro jižní Čechy jako by včera bouřky vůbec neexistovaly, vše se tvořilo na S a ten noční komplex byla třešnička na dortu. Za celou noc mám jeden jediný záblesk. A dneska to taky zrovna nevypadá... :(
Dáša
Člen AMS

14 srp 2010 08:07

Ondris píše:Tak Morava si letos již poněkolikáté užila noční bleskovou show, jakou jim my tady v Čechách můžeme jen tiše závidět. To se prostě u nás stát nemůže. Pro jižní Čechy jako by včera bouřky vůbec neexistovaly, vše se tvořilo na S a ten noční komplex byla třešnička na dortu. Za celou noc mám jeden jediný záblesk. A dneska to taky zrovna nevypadá... :(
Jo, jo, přesně tak. Vypadalo to velmi zajímavě a my tady v Praze trochu doufali, že by nás to mohlo alespoň líznout. Čekali jsme na to asi do půl druhý a pak jsme to vzdali. V tu dobu akorát začalo slabě pršet. Jediné co jsem zaznamenala na Žižkově) byla slabší blýskavice, která občasně problikla mlíkárnou, která tady v noci panovala. K ránu mě ještě probudil silnější déšt (což mohlo být cca tak kolem 5)
Matěj Grék

14 srp 2010 08:49

No přes Ostravu se kolem druhé hodiny přehnala slušná blesková jádra. Před přechodem poměrně výrazný vítr, který postupně trošku utichal. Poté výrazně zesílil déšť a blesky taky "šlehaly" čím dál blíž. Všechno se ale přehnalo opravdu hodně rychle a blesková aktivita utichla skoro po 30 minutách. Ke konci šly ještě vidět krásní anvil crawleři. No takže docela fajn zpestření :). :lol: :clap: :devil:
Patricio11
Kontaktovat uživatele:

14 srp 2010 09:00

Lipník nad Bečvou - Byl čas zhruba 1:30 hodin po půlnoci a pak to začlo. Bylo zataženo, postupně přišlo bleskové a hromové představení. Několikrát to uhodilo do země takže byla to silná bouře. Jakmile čas pokročil tak došel přívalový déšť a vichr, že nám to postříkalo balkon.
Dnes ráno je příjemný vzdoušek. :)
Blog o počasí z Lipníka nad Bečvou a okolí: http://pocasi-lipnik.wbs.cz/
Instabiliter

14 srp 2010 09:12

Jak jsem psal ve svým posledním příspěvku. Bouřky převážně na Moravě, popř. ve východní části Čech, ale čim víc na západ tim větší bída, je tu jen zataženo s trvalákem, když v minulých dnech nepršelo, tak bylo aspoň zataženo souvislou střední oblačností, ani ten 8.8. nevyšel, samozřejmně kosa a trvalák. (Aspoň že rostou ty houby, horší je, že je neni kde sušit, schne to pomalu, když nesvítí Slunce, teploty jsou v maximu jen kolem těch 20°C navíc, fakt jak v říjnu už). Letos těch situací, co vyjdou dobře pro západ Čech, je bohužel jak šafránu, snad jen 17.7.2010, popřípadě 9.6.2010, navíc jen na části území. Kdyby nám tu vyšel aspoň ten zejtřek, to bych si fakt ulevil, že aspoň něco do konce sezóny...
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Michal Geryk
Člen AMS
Kontaktovat uživatele:

14 srp 2010 10:04

Ondris píše:Tak Morava si letos již poněkolikáté užila noční bleskovou show, jakou jim my tady v Čechách můžeme jen tiše závidět. To se prostě u nás stát nemůže...
No užil neužil - po celou dobu přechodu MCS (SQL) jsem utěšoval své ratolesti vystrašené až až... :? Co jsem tatínkem tak noční bouřky až tak nemusím... :mrgreen:

Bouřka rychle "vtrhla" do Přerova po 1 hodině ráno za téměř neustálého blýskání a hřmění (CC i CG tak půl na půl), solidně zesílil vítr (nár. 15 m/s) a za hodinu napršelo slušných 20 mm vody.
Škody ale nevidím nikde žádné, sem tam naplaveniny listí nebo bahna, řeka Bečva je poměrně kalná.
Video přechodu bouřky sice mám, ale nezveřejním ho - je takové "tuctové", ničím zajímavé.

Jinak ale co do odrazivosti nebyla bouřka nijak výjimečná, kam se hrabeme na včerejší "megabouřky" třeba v Maďarsku... :(

Kdo první dohledá v historii CZRAD bílý pixel přímo nad Přerovem (nebo aspoň pixel sousedící), dostane odměnu - já si na žádnou takovou situaci nevzpomínám... :?
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
djwiktor
Kontaktovat uživatele:

14 srp 2010 10:06

vcerajsia bleskova show nemala chyby, detekcia blikala ostosest, v najsilnejsom stadiu tesne pred polnocou to bolo viac ako 80bleskov za minutu. narazy vetra dosahovali az 70km/h. Neskutocne mnozstvo anvil crawlerov este pred dorazenim jadra, pocas prechodu jadra prevazne ciarove CC pod zakladnou, aj ked sa u mna priamo vyskytlo 11 CG-( ktore som videl), ktore boli pod 500m.
Stormchasing na slovensku > Stormchasers.sk
dubnany 189
Kontaktovat uživatele:

14 srp 2010 10:12

zdravím všechny,
V noci na dnešek jsme měli luxusní bůřky! Moc při nich nepršelo"jen" 10mm srážek, ale byly velice bohaté na blesky a silné blesky. Blýskavice byla vidět už v půl 11. na jižním,jihozápadním obzoru postupně zesilovala a v 23.h již hrbůňalo slušně a došla 1.bouřka další bouřka ji následovala a byla velmi výrazná jak bleskově tak i hřměním. 4X to prásklo velmi blízko možná 200m ode mě a silné rany že se vše otřásalo! 3.ze série bouřek došla v půl 2. a na ní nejvíc pršelo,ale i bleskově a hromově byla velice aktivní! Ve 2.h bouřkové divadlo skončilo a slabě až mírně pršelo už bez bouřky pak. během těch bouřek i fůkal zesílený jižní vítr i s nárazy až 60km/h. Blesků bylo nepočítaně a hřmění taky mnoho i víc než 100 zahřmění během těch bouřek. ;) Četnost blesků byla různá a v maximu dosahovala i 50 blesků za minutu jinak mezi 9 až 30 blesky za minutu. :)
Z Dubňan zdraví Jirka
Bouřky ty mám nejraději z počasí ale i to ostatní je pěkné
vecerapl

14 srp 2010 10:25

Postup MCS byl jak u MCS byva s mnoha jadry a prave takova mezera mezi jadry nastala u nas v Napajedlech. Naprselo sotva 8mm, foukl vitr kolem 10 m/s.

Okoli bylo lepsi. Verca z Dolni Lhoty u Luhacovic me hlasila pomerne silny narazovity vitr. Po shlednuti meteostanice Stitna nad Vlari se ji ani nedivim. Narazy mohly jit k 18 m/s, ojedinele mozna malinko i vic.

Krupobiti zadne zaznamenane nebylo. Morava to celkove odnesla i s mensimi uhrny. Orlicke hory a Jizerske hory to vsak odnesli az s 40mm, ojedinele 50mm. Jizerske hory na vic hlasi uz ted 3.SPA :roll:

Dnesek ocekavam spise bez bourkovy, coz nechapu Estofex, ktery sem dava bourky. Nocni bourky trochu udelaly mixer na modelech, tak ze hodnoty docela klesly, zvlaste pak tady na samotnem vychode, kdy odpoledne melo byt az 30°C, ale je spise chladneji s 25°C. Bourky ocekavam vsak uz zitra a to na vetsine uzemi, kdy sever se zda byt dost nebezpecny.
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
Danti
Kontaktovat uživatele:

14 srp 2010 12:06

Tak blesková show u mě začala někdy kolem jedné hodiny ranní a postupně se ozývalo pěkné dunění. Asi deset minut před tím, než začalo pršet, se zvedl vítr(nárazy kolem 15m/s) a ze vzdálenosti asi 5km obrovské rany, jedna za druhou, jakoby někdo házel granáty. Pak nastala nebezpečná situce, kdy v podstatě ještě nepršelo a do města vlétly v rozmezí 10 vteřin, tři Cg v okruhu 1km. V tu dobu jsme seděli v hospodě na zahrádce, tak jsme raději rychle přesedli do auta. Pak přišel poměrně intenzivní déšť, spadlo kolem 25mm, v jedné uluci to dokonce vymlelo i kanál a neustále svítila obloha a ozývaly se ohromné rany. Těch Cg bylo opravdu strašně moc, neustále zhasínalo veřejné osvětlení až do doby, kdy vletělo někde na východě města Cg a byla tma. Eletriku zapli, někdy kolem třetí hodiny ranní, kdy jsem slyšel lupnout monitor.Jinak má někdo aero data z Prostějova z půlnoci ?
Fly

14 srp 2010 13:44

Do okolia Bratislavy dorazila burka asi o 20:30, nasledovala dvojhodinova blyskavica s obrovskym mnozstvom bleskov, hlavne smerom zapadne nad Rakuskom, kde boli aj najsilnejsie bunky. Dazd dorazil okolo 22:30 a bol to skor taky mierny lejak. Bolo ale vidiet obrovske mnozstvo bleskov, niekolko velmi blizkych CG.

Pred prichodom dazdu sa podarilo par fotiek http://picasaweb.google.com/michal.soltes/1382010Burka#
Jakub Vašut
Kontaktovat uživatele:

14 srp 2010 13:58

Noční bouřka 14.8.2010, okolo 2:00h ráno : Jednalo se o spíše slabší bouřku bez výrazných nebezpečných doprovodných jevů, ale s výrazným počtem blesků (zhruba co sekunda, to blesk). Přibližně okolo 10-ti úderů bylo do vzdálenosti max 1km, z toho 4 blesky byly vzdáleny max 0,5 km a jeden blesk byl vzdálen okolo 300 metrů a jedná se tak letos o nejbližší úder blesku vzhledem k mé osobě. Lepší bouřku si z letošního roku nepamatuji (ale při vzpomínce na letošní bouřkovou sezónu se mi kromě této noční vybaví už pouze jedna další bouřka). První záblesky jsem zpozoroval kolem půlnoci, do příchodu bouřky foukal v nárazech čerstvý vítr, na čele bouřky i prudký vítr, maximální náraz zaznamenaný na meteostanici v sousední obci (Véska) je 53.9 km/h, tedy 15 m/s v 1h57min. Celkem na MCS napršelo 8 - 10 mm srážek (u nás). Teplota před bouřkou byla kolem 23°C, za bouřkou 17°C.

Stává se vám někdy, že vás při přechodu bouřky začne píchat na hrudi? Možná to je jenom náhoda, ale je to docela nepříjemné, není to poprvé, co se mi to stalo. Je to jen na chvíli, v okamžiku kdy je bouřka přímo nade mnou.
Dáša
Člen AMS

14 srp 2010 14:15

"Stává se vám někdy, že vás při přechodu bouřky začne píchat na hrudi? Možná to je jenom náhoda, ale je to docela nepříjemné, není to poprvé, co se mi to stalo. Je to jen na chvíli, v okamžiku kdy je bouřka přímo nade mnou."
....

To se mi nestává, ale před bouřkou dochází k výkyvům tlaku, takže by to u tebe mohlo něco signalizovat, pokud se poradíš se svým dr., chybu neuděláš.
Mě akorát mrazí v zádech, pokud jsem bouřkou probuzena uprostřed noci, jsem rozespalá a nejsem na ni psychicky připravená. To je pak, jako kdyby mnou procházelo pár voltů :lol: Takže to pak obvykle nejsem schopná sledovat, případně musím počkat, až se proberu a trochu si na to blikání zase zvyknu ;) .
cumulonimbo

14 srp 2010 14:36

Dášo, jestli ony to nebudou zaražené větry. :D
Dáša
Člen AMS

14 srp 2010 14:44

cumulonimbo píše:Dášo, jestli ony to nebudou zaražené větry. :D
Máš na mysli situaci před nástupem húlavy do gatí? :lol:
cumulonimbo

14 srp 2010 14:47

Dáša píše:
Krásně meteorologicky pojmenováno. Jsou to vlastně takové nárazovité větry. ;)
Dáša
Člen AMS

14 srp 2010 14:49

cumulonimbo píše:
Dáša píše:
Krásně meteorologicky pojmenováno. Jsou to vlastně takové nárazovité větry. ;)
...které může následovat i srážkové pásmo... :lol:

..ale už jsme tu off topic, dostaneme čočku :angel:
Qw3Rtzui0p

14 srp 2010 16:47

Tak u nas byl privalak a a hodne blesku,byl sem predtim na diskotece a ti poradatele sou opravdu hovada,bylo tam pres 500 lidi venku v bource stacil by jeden blesk a 100 lidi by uz to nebylo
JURAJk6
Kontaktovat uživatele:

14 srp 2010 17:17

Tak ja jsem byl v noci jeste ve Frydlantu nad Ostravici na tabore a meli jsme diskoteku, ktera koncila nekdy kolem pul jedne.
Tou dobou uz obzor ozarovaly desitky blesku pochazejici z MCS, ktery prechazel. Bourka nas minula ponekud severne, ale i tak byly pozorovatelne obrovske mezimracne blesky pres celou oblohu. Nektere byly az prilis nizko, kolem 200 metru nad nama. No paradne tluste cary. Dest ani vitr nebyl nejak silny.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2010“