Bouřky 29.7. a 30.7.2010

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2010.
Odpovědět
dubnany 189
Kontaktovat uživatele:

Zakládám toto téma neboť u nás právě silněji prší a od jihozápadu z Rakouska jdou další srážky a v noci by mohlo na většině území Moravy vydatně pršet! Může ojediněle napršet až 50mm srážek.
Z Dubňan zdraví Jirka
Bouřky ty mám nejraději z počasí ale i to ostatní je pěkné
dubnany 189
Kontaktovat uživatele:

Právě se od jihu tahne černá oblačnost a již slabě hřmí! Vypadá to i pěknou bouřku s deštěm. teplota je 22°C. ;)
Z Dubňan zdraví Jirka
T.O.M.M.
Kontaktovat uživatele:

http://www.stormchasing.estranky.cz/cla ... -29_7_2010

Pozorování bouřky v mém klasickém podání ;-)
djwiktor
Kontaktovat uživatele:

Prave presla par minut dozadu vynimocne zaujimava burka cez Salu(okres NItra)...obkolesila ma zo vsetkych stran, dorazila od juhu, kde sa sformovala za par minut prakticky z nicoho.. este stale prsii, doteraz padlo 5mm zrazok. Narazovy vietor v maxime v odhade do 10m/s. mnozstvo CC bleskov a mnou pozorovanych 12CG-, vsetky pod 1km s naslednym prastavym hromom. Krupy sa u mna nevyskytli, i ked burka mala po zapadnej strane silne zeleny nadych a vychodne asi 1km odo mna huste zrazkove jadro, presvietene zhora, na ktorom v downdrafte bola vidno slaba rotacia v smere od V na Z. Z tohto jadra pochadzali vsetky CG.
Prikladam fotku, mam pocit ze sa jedna o trombu, vysela zo zakladne asi 1a pol minuty a potom sa vtiahla do zakladne. poprosim o potvrdenie ci sa jedna o trombu. kvalita trochu nizsia, bohuzial som v tej rychlosti nemal cas premyslat nad nastaveniami. Viac foto pribudne neskor.
Obrázek
Obrázek
Stormchasing na slovensku > Stormchasers.sk
vecerapl

Tohle tromba neni
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
emboracas

djwiktor píše:Prave presla par minut dozadu vynimocne zaujimava burka cez Salu(okres NItra)...obkolesila ma zo vsetkych stran, dorazila od juhu, kde sa sformovala za par minut prakticky z nicoho.. este stale prsii, doteraz padlo 5mm zrazok. Narazovy vietor v maxime v odhade do 10m/s. mnozstvo CC bleskov a mnou pozorovanych 12CG-, vsetky pod 1km s naslednym prastavym hromom. Krupy sa u mna nevyskytli, i ked burka mala po zapadnej strane silne zeleny nadych a vychodne asi 1km odo mna huste zrazkove jadro, presvietene zhora, na ktorom v downdrafte bola vidno slaba rotacia v smere od V na Z. Z tohto jadra pochadzali vsetky CG.
Prikladam fotku, mam pocit ze sa jedna o trombu, vysela zo zakladne asi 1a pol minuty a potom sa vtiahla do zakladne. poprosim o potvrdenie ci sa jedna o trombu. kvalita trochu nizsia, bohuzial som v tej rychlosti nemal cas premyslat nad nastaveniami. Viac foto pribudne neskor.
Obrázek
Obrázek
S tou trombou si fakt nejsem jistý, chtělo by to napsat podrobnější popis, třeba jestli to rotovalo nebo tak.... něco podobného jsem dneska viděl taky, ale tromba to skutečně nebyla...
Jinak dneska přes nás přešly 2 přeháňky, z nichž před první byl malý nevýrazný shelfcloud, fotka je v příloze...
Přílohy
DSCF1055.JPG
Instabiliter

Slabá bouřka byla dnes i na JZ od nás přibližně u Mariánek, z mého místa pozorování bylo vidět asi 5 CG blesků a několik mezimračných záblesků. Nás přešla slabší přeháňka se shelf cloudam a whale's mouth, opět slušně napršelo. Významnější srážky byly pár kilometrů jižněji kde přecházelo slábnoucí jádro bývalé bouřky. Fotky nahraju zejtra až bude víc času. ;)
V nejbližších dnech se vyrazim podívat na houby, napršíno je, celkem teplo taky.
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
dubnany 189
Kontaktovat uživatele:

I u nás byla dnes večer bouřka,taková vysrávka ale dalo se to vyprodukovala 7 blesků z toho 2 byly velmi blízko cca 1km. Hřmění taky hlasité a dlouhotrvající. Zhruba hodinu vydatně pršelo při té bouřce. Teď už neprší, ale od jihozápadu jdou další srážky, tak v noci bude zase pršet. Rovněž fůkal i zesílený vítr jižních směrů, který později zeslábl. Teplota je 16,8°C. Dnešní maximum 27,1°C. Napršelo 11mm srážek zatím. Ještě jedna minibouřka byla v 16.h bylo slyšet 2 vzdálenejší zahřmění a mírná přeháňka. Ta dala necelý mm a trvala 5 minut. ;)
Z Dubňan zdraví Jirka
Mara
Kontaktovat uživatele:

Zdravim, tak zde pršelo a dále poprchává, oblačnost fotogenická, bude to chtit dalši HDD do PC ;)
dubnany 189
Kontaktovat uživatele:

zdravím všechny,
Tak nám vytrvale prší déšť je středně silný přechodně i silný. Teplota 16,2°Ca bezvětří. Napršelo 22mm od začátku deště. déšť má na V Moravě trvat do odpoledne ve Slezku možná bude poprchat ještě i večer.
Z Dubňan zdraví Jirka
Stormík
Kontaktovat uživatele:

Tak u mě neprší je skoro zataženo, jak tak koukám tak bouřky žádný, akorát ten zelenej chrchel co je na V :cry: A v nejbližších dnech se ani žádný pořádný bouřky nečekaj :(
Snad se sezóna 2012 povede...
Michal Geryk
Člen AMS
Kontaktovat uživatele:

Stormík píše:...A v nejbližších dnech se ani žádný pořádný bouřky nečekaj :(
To bych tedy rozhodně netvrdil - koukni třeba na pondělí... :? Ale je to ještě daleko.

Tady včera ani dnes bouřka žádná, ale do 8 hodin ráno napršelo 20 mm a od té doby dalších minimálně 10 mm vody.
Za červenec má Přerov přes 120 mm srážek (normál je sotva 80 mm), byť většina srážek spadla v několika málo dnech a po většinu měsíce panovalo velké sucho.
Od ledna tu spadlo přes 560 mm a do ročního normálu tu schází 30 mm vody. Přitom max. denní úhrn letos ani v jednom dni nepřekročil 30 mm, za to je tu bezpočet dnů s úhrnem srážek nad 10 mm... :o
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
vecerapl

Napajedla aneb http://www.napajedlaci.cz hlasi v kraji Zlinskem uhrny lehce nad 30mm a jak pise Michal, pondeli muze byt jeste zajimave :)
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
petrik.p.3
Kontaktovat uživatele:

Zdravím...
To pondělí vůbec nevypadá špatně, zatím tedy..
Jinak já naměřil od včerejšího (čtvrtečního) večera, kdy začalo pršet 13mm srážek, nějak se mi to asi vyhlo....
http://www.pocasiznojmo.cz/
Základní lidskou slabostí je, že člověk nepředvídá bouři, když je pěkné počasí.(Niccolò Machiavelli )
Ze Znojma zdraví Petr
dobrmanek

Od včerejšího večera až dosud spadlo jen 48 mm.
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
mfuhrer

"jen"48mm-dobrá ironie. Tady pršelo spíš zahradnicky, sotva 20mm, nejpěknější byla húlava těsně před první bouřkou, náraz větru mne poněkud zbrzdil v chůzi
http://mfuhrer.rajce.idnes.cz/20100729_zvlnena_fronta/
Dáša
Člen AMS

V Praze se včera ani dnes nic moc nedělo. Akorát včera přešlo pár přeháněk. Jen s večerem upoutalo mojí pozornost jedno zajímavě vypadající a v zapadajícím slunci pěkně osvětlené umírající cb. :) .

http://ditaf.rajce.idnes.cz/cb_29.7.2010
Naposledy upravil(a) Dáša dne 30 črc 2010 15:31, celkem upraveno 1 x.
dubnany 189
Kontaktovat uživatele:

Přestalo nám pršet a celkem napršelo 26mm srážek. Takové rozumné množství. Ještě možná dojde pár přeháněk z Vysočiny. Teplota vystoupila k 19°C při dešti bylo "jen" 16,8-17°C. :)
Z Dubňan zdraví Jirka
SanDaffo

Zdravím. Tak tu sme akt. po slabšej búrke ,ktorej jadro nás západne obišlo. Búrka nebola ničím výrazná, padlo zopár CC a CG- bleskov. Dážď bol len mierny a tipujem, že nespadlo ani cez 1mm zrážok, ale pôjdem to omrknúť neskôr.
Amerika

U nás ve Slanym kolem poledne přešla přeháňka, která ještě na západě byla slabou bouřkou. Já jsem už zaznamenal jen jeden slabý vzdálený hrom. Pak byl vidět nevýrazný shelfcloud. Centrum ale minulo severně, u nás jen na chvilku mírný déšť.

Pozdě odpoledne byly vidět vršky Cb v pohraničí na západě. To už jsem byl v Praze na Barrandově. Pak jsem asi na 2 hodiny zalezl do sklepa u bazénu. Když jsem pak opět uviděl oblohu, byl jsem dost překvapený. Na severu byla poměrně zajímavá přeháňka. Na západ od srážkového pole u země byl patrný shelf cloud, který se výrazně propadal ze základny Cb. Na jih - tedy ke mně od přeháňky vybíhal ocásek kupovitých mraků, který nás později přešel. Ukázal se pak pohled na zadní část Cb, kde byly mohutné šedivé congesty, které plynule přirůstaly do Cb. Rotaci jsem ale nepozoroval.

Pak asi v 8:30 jsem přijel do Dejvic a viděl jsem tentýž slabý Cb ozářený zapadajícím sluncem. Přesně ten, který fotila Dáša, stál jsem jen o 500 metrů západněji.

Tady jsou fotky: http://hailstorm.rajce.idnes.cz/Prehanky_29.7.2010/
Václav Sedláček
Kontaktovat uživatele:

Amerika: To jsi měl štěstí na výhled, já od sebe sever bohužel nevidím (naštěstí odtamtuď bouřky běžně nechodí), tak jsem si té přeháňky všiml až když se zatáhlo (a fotogenicky moc nevypadala, ale šla z mého pohledu bokem) , jinak se tady dají dobře fotografovat bouřky (a daly ještě líp, než postavili nové baráky :@ )
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
karas
Kontaktovat uživatele:

Ahoj, pripájam pár fotografií zo dňa 29.7.2010, kedy sa cez Galantu prehnala búrka celkom fotogenická. Bol to vlastne okraj komplexu búrok, na fotografiách je vidieť východný okraj. Komplex postupoval od JZ na SV a zrážky ďalej silneli. Pršalo celú noc, až do cca. 14:00 ďaľšieho dňa a padlo dosť veľké množstvo zrážok.
Dáša
Člen AMS

Dovoluji si poopravit svůj výrok. Congesty vyvíjející se v cb nejspíš ještě nebudou "umírající cb" :lol: .
Jinak ten shelf cloud jsem zahlédla taky, právě jsem šla vynést odpadky a ten mě vlastně vyhnal pro foťák :) . Akorát jsem něvěřila svému úsudku, shelf cloud mám spojený s nástupem fronty, na lokalizované přeháňce bych ho nečekala. Bohužel už jsem ho nestihla zachytit.
A fotila jsem to (pro Prahy znalé) kousek od tramvajové zastávky Horoměřická :) .
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2010“