Bouřky 22.7.2010

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2010.
Uživatelský avatar
Václav Sedláček
Příspěvky: 220
Registrován: 06 čer 2007 17:34
Bydliště: Praha Barrandov, 302 metrů nad mořem
Kontaktovat uživatele:

Barrandov měl dnes po celou noc možnost sledovat vzdálené bouřky na jihu až západě, ale dlouho se nic významněji nepřibližovalo. Teprve před půl čtvrtou ráno dorazilo jedno slabé jádro až sem. Během přechodu jádra byly srážky mírné až silné, ale nedosáhly intenzity přívalového deště. Takto dlouhá blesková podívaná tu nebyla minimálně deset let. Přechod jádra skončil asi v půl páté.

Stormhunter: Že bouřka, která má pořád blesky pouze CC, může vyplodit nečekané blesky CG (obzvláště v závěrečné fázi přechodu), jsem se přesvědčil dnes ráno. Blesky se už přesunuly k SV na vzdálenosti kolem 8 km, když následný blesk byl CG necelé 3 km na SV. K podobnému blesku ještě o něco blíže došlo asi po čtvrt hodině, během které jádro dále sláblo.
To že se blesky CG (zatím) nevyskytují, neznamená že se vyskytnout nemohou. Je s nimi třeba vždy počítat.
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Zdravím,

tak včera jsme byli v terénu skoro 6 hodin... od pozdního odpoledne do půlnoci. Máme jeden krátký timelapse, viděli jsme nějaké ty pileusy a hlavně večer jsme se dali do focení blesků. Vše uvidíte v článku.

Hezký den.
mfuhrer
Příspěvky: 74
Registrován: 30 kvě 2010 15:12
Bydliště: Šumperská kotlina

Noční bouřkový komplex pěkně vymetl celé Čechy (letos to byl myslím první případ této typické letní situace) a o Moravu se tradičně otřel po ránu okraj, notabene rozpadající se. Su zvědavý, jak to dopadne dnes, přes den se asi žádných zázračných bouřek nedočkám, a v noci musím spoléhat na to, že frontální vlna všem modelům navzdory to tentokrát veme východněji než noc z 22./23.7.(nebo minulý víkend)
Dnešní ranní okraj bouřkové čáry nad Šumperkem ( u nás párkrát zahřmělo a napršelo do 1,5mm):
http://mfuhrer.rajce.idnes.cz/20100723_ranni_Cb/
Uživatelský avatar
Storm Hunter
Příspěvky: 50
Registrován: 09 kvě 2010 16:20
Bydliště: Jižní Čechy - České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

honza.cb píše:Musím jen souhlasit se Storm Hunterem. Byl to opravdu nářez. Zkoušel jsem to počítat a když vynechám vícečetné záblesky, tak se blýsklo cca. 70x za minutu. A je pravda, že takováhle bouřka už tady v Budějkách dlouho nebyla. Fotit nebylo co, protože to přes ty husté srážky prostě nešlo :?
U nás to trvalo od 0:30 do 1:50 zhruba.. A kolem 1:30 to bylo opravdu nejhorší
Jarda
Příspěvky: 37
Registrován: 15 čer 2009 19:01

Noční blýskavice na Toužimsku.Přes den nám to šlehalo nad hlavou.Super den.
Přílohy
P7223695.jpg
Blýskavice
Blýskavice
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

huj včera skoro jasno, přechodně až oblačno, odpoledne první bouřka v KH, srážky někde kolem hranic a v Německu, u nás jen hřmění. Kolem 15h začla přibývat a zárověň narůstat oblačnost od JZ, kolem 16h již J-JZ od nás slušně bouřilo, řada blesků CG postupně některé až 1 km v blízkosti. Tato druhá bouřková lajna a se postupně rozdělila, jedna část se vysouvala k severu západně od nás, další nás "podjela" na Ústí a později zesílila, zatím co jádro na západě se po přiblížení ke KH zesláblo. Srážky z této bouřky byly slabé, většina se vypršela na JZ od nás, nakonec to dalo pouhé 2 mm . Třetí bouřka se utvořila o5 západně od nás cca kolem 18:30, k vidění pár blesků a spíše jen hřmění. Už to vypadalo, že nás to mine, nakonec se to ale těsně před námi rozjelo a tak krom několika slušných Cg do 2-3 km konečně i výrazněji sprchlo 5,5 mm. Teprve čtvrtý bouřkový komplex přinesl výraznější srážky cca 18,5 mm, blesková aktivita o5 slušná, několik blízkých úderů do 2 km, srážky po cca 2h postupně ustávaly. O půlnoci přišly další od jihu, přechodně až silné intenzity, nad námi zesílila i blesková aktivita, přišla pátá bouřka o5 s několika blízkými zásahy a silnými hromy, postupně mírný déšť, srážky 10,5 mm . Poslední šestá bouřka mě probudila kolem 3h ranní, resp. jeden dost silný hrom, srážky mírné, přechodně silné, do rána spadlo dalších 14,5 mm. Nakonec celkově spadlo Obrázek 52,8 mm, což je můj 24h rekord od r.2006 a stejně dopadne i měsíční úhrn. Vítr jen prom. nebo Sv, ani v bouřkách nijak nezesílil s nárazy do 7-8 m/s. Tmax 33,9°C Tmin 18,5°C.

Aktuálně 23:00 zataženo, slabý déšť ObrázekObrázek 17,4°CObrázek Sv do 1 m/s
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Tak konečně mám čas něco napsat...
Včera byla poměrně zajímavá situace, přestože jsem to už dopředu téměř odepsal. Dokonce to mělo co do činění s nejdelší bouřkou za celou dobu pozorování. Na druhou stranu to ale nic nemění na tom, že nás stějně jako všechny ostatní dny jen stíhaly zbytky slabých bouřek a vše podstatné se vyhýbalo obloukem.

Včera jsem měl něco na práci u Vltavy, takže jsem byl vyjímečně v Kralupech. Kolem 4 hodiny se na severu začla tvořit mohutná bouřková oblačnost, ale vše šlo mimo a bylo špatně pozorovatelné.
Pak po 5. hodině se nad námi začal vyvíjet kumulus, který jsem zpočátku považoval jen za balast stínící pohledu na bouřky. Postupně základně tmavla. Mrak trochu odstoupil a objevily se mohutné congesty na jeho horní straně. Chvíli nato začly dunět první hromy z tohoto nově vzniklého Cb. Byl pozorovaný ale ze strany nově vznikajících buněk, takže vypadal jen jako masivní kumulus. Pak se na jeho jižní straně začly formovat nové velké buňky, na kterých vznikaly krásné piley.

Tím bylo na dlouhou dobu po zábavě, než se v 8:30 od JV začly nasouvat nové slabé bouřky. Ty se ale nasouvaly celých 7 následujících hodin a způsobily zřejmě nejdéle trvající pravidelné projevy bouřky (hromy či blesky). Vpodstatě se nedělo nic neobvyklého - na příchozí straně vnikaly bouřky, které se po přiblížení k nám rozpadaly a na jejich místěch vznikaly nové, tak jako vždycky, akorát jich vznikalo tolik a mnohdy poměrně silných (i bílý odraz), až rozlité kovadliny nad námi způsobily souisle trvající bouřku po dobu cca 3,5 hodin - včetně srážkové činnosti.

Po celou dobu jsem byl v terénu a snažil se fotit blesky, ale ty většinou byly příliš daleko, - anebo blízko ale už uvnitř oblaku. Přibližně od 12. hodiny už začlo pršet, takže fotit nešlo už vůbec nic. Přesto se něco povedlo. Bouřka trvala nejméně do 3:00, pak už jsem spal, ale hromy mně budily dál, snad hodinu. Počítám tedy do 3:30, abych nepřeháněl. Déšť byl spíše slabý, ve špičce mírný.

Všechy fotky zde: http://hailstorm.rajce.idnes.cz/Bourky_22.7.2010/
Qw3Rtzui0p
Příspěvky: 154
Registrován: 09 čer 2009 17:13
Bydliště: Slavkov u Brna

Amerika: Krasny fotky a ty blesky! Zajimalo by me jakym zpusobem fotis ty blesky
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Amerika: taky musim pochválit snímky.

Jinak i zde bylo na co koukat, bouřilo téměř od 16:30 do 2:00, takže opravdu jako za starých časů. Jen struktura denních bouřek mohla být lepší ale jak říká Jarda (také chválim foto), šlehalo nám to přímo nad hlavou. A konečně byla pro mě možnost si masově nafotit blesky. No letos docela dlouho, i když částečně si za to můžu sám. 8.6. také bylo co fotit, jen nebylo čim fotit. :D Celkem 5 blízkých bouřek, 3 denní a 2 noční, většinou multicely, v noci pak formující se MCS (???). Hodně bouřek bylo vzdálených, hlavně přes den na východ a sever a dále ještě vytrvalá blýskavice od východu. Důležité je, že i konečně pořádně zapršelo.
Video: http://www.youtube.com/watch?v=nz1KzgVVw6M
Fotky: http://picasaweb.google.com/instabiliter/Bourky2272010#
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

To Amerika:

K tomu lze snad jen říct to, že máme zase některé blesky stejné ;). Dobrá práce. Bude článek, nechceš se podílet fotkami i textem?
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Díky všem
Ono těch fotitelných blesků za těch 6 hodin nepřetžitého blikání oblohy bylo asi jen tolik, co by se dalo spočítat na prstech.
Takže se pak bavíme o nějakých deseti bleskách, krerý holt fotíme ze všech stran... většinou to bývá spíš naopak.

Fotkama bych určitě přispěl, s textem zatím nevím. Ten den se zas tak moc nevyvedl, radši bych psal už konečně o něčem pořádnym.
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Nejspíše nejsilnější bouře jakou jsem dosud zažil. Protože jsem jel s kamarádem v autě, tak jsem nástup této bouře moc nesledoval a přes stromy ani nebylo moc co vidět. Naštěstí se objevila mezera mezi stromy a strukturou tato bouře připomínala pěknou supercelu (což mě později vyvrátil M.G.). Poté jsme se odebrali na skok do jedné budovy a jak jsme vyšli ven, již celkem silně pršelo a z dálky bylo slyšet dunění. Když jsme vyjeli na dálnici, tak déšť stále zesiloval a sem tam bylo vidět vzdálený záblesk a s tím jak jsme se přibližovali do centra bouře, tak výrazně zesilovaly i srážky a vítr. Poté už jsem viděl skrz silný déšť a velké možství blesků nazelenalou stěnu oblačnosti. Jak jsme do ni vjeli, tak začlo vcelku silné krupobití s 2 cm kroupama, ale při tom nebyl nikterak silný vítr, ale o něco později jsme vjeli do části, kde fučelo extrémě. Nárazy přesahovaly 25 m/s a viditelnost klesla na nulu a dálnice se zastavila. Tak jsme to zkusili po bočních cestách, ale jedna vedle druhé byla zavřena a na cestách spousta haluzí někde i 3 m dlouhých a okolo 5 cm silných.

ps: kdybych nejel do přes Mnichov asi bych letos nezažil pořádnou bouřku, bo u mě furt ho..o
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
hasi
Příspěvky: 206
Registrován: 25 čer 2007 23:00
Bydliště: Sloup v Mor. krasu (okres Blansko)

Přečtěte si příspěvek. Ty formulace v textu jsou otřesné.
http://www.novinky.cz/domaci/206939-rak ... rnado.html
emboracas
Příspěvky: 50
Registrován: 19 dub 2010 14:57
Bydliště: Mikulov na Moravě

hasi píše:Přečtěte si příspěvek. Ty formulace v textu jsou otřesné.
http://www.novinky.cz/domaci/206939-rak ... rnado.html
tohle nemá cenu řešit... vidím to i u některých svých známých, kteří se "zasvěceně" baví o počasí a občas se to fakt nedá poslouchat...
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

emboracas píše:... kteří se "zasvěceně" baví o počasí a občas se to fakt nedá poslouchat...
Zvláště pak formulace jako "vrátilo se..." Ono je tornádo snad nějaký bumerang????
emboracas
Příspěvky: 50
Registrován: 19 dub 2010 14:57
Bydliště: Mikulov na Moravě

Amerika píše:
emboracas píše:... kteří se "zasvěceně" baví o počasí a občas se to fakt nedá poslouchat...
Zvláště pak formulace jako "vrátilo se..." Ono je tornádo snad nějaký bumerang????
No tak tornádo má taky vertikální osu rotace :-D :-D :-D
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

A už vůbec nelze pochopit užívání výrazu twister - to nedělají ani v Americe. To se zas někdo nechal pomátnout americkými akčními filmy (http://www.chmi.cz/torn/poznamky/twister.html)
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Článek o našem výjezdu z tohoto dne byl právě zveřejněn ;)
http://www.bourky.com/pozorovani/bourky-22-7-2010/
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2010“