Bouřky 12.6.2010

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2010.
Uživatelský avatar
hasi
Příspěvky: 206
Registrován: 25 čer 2007 23:00
Bydliště: Sloup v Mor. krasu (okres Blansko)

Tomas Pucik píše:To skutočne na supercelu vyzerá. Uvidíme, či niečo prinesie podrobnejšia analýza radarových dát.

Búrka postupne splývala v squall line tesne pred Brnom, preto som mierne pochyboval o jej supercelulárnej šturktúre.
Já so myslím že to jádro bylo výrazně utlumeno srážkami z MCS, ale dalo se právě ještě u Brna rozpoznat.
Jaké máte nástroje na analýzu radarových dat ?

Musím se podívat na ty fotky co jsem dělal u vysílače Kojál, ale určitě jsem fotil špatné místo, začíná mi to docházet, fotil jsem kojál a oblačnost někde nad radarem Skalky a je fakt že jsem viděl něco jako pruhy směrem na Blansko-Brno, ale bylo to ve srážkách, stmívalo se tam, nevěnoval jsem tomu pozornost. Ach jo.
Uživatelský avatar
Tomas Pucik
Člen AMS
Příspěvky: 470
Registrován: 02 čer 2007 12:57
Bydliště: Poprad, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

S om zamestnanec na čiastočný úväzok v ČHMÚ, preto v práci by som mohol mať k dispozícii i snímky z objemových dát.

V každom prípade gratulujem všetkým k nádherným úlovkom.

Občianska povinnosť v podobe volieb ma stiahla na Slovensko a tak som o túto situáciu prišiel.
sawyer
Příspěvky: 49
Registrován: 30 dub 2009 21:39
Bydliště: Břeclav

No tak u nás se během dvou dnů přehnaly dvě bouřky. U tě včerejší hodně pršelo a foukalo u té dnešní se zase hodně blískalo a hřmělo. Teď to podle radaru vypadá, že se na nás zase z rakouska něco žene.... takže uvidíme.... ta dnšní mě sklamala, rychle nastoupila párkrát uhodil blesk někde vedle nás, pak kvalitně zahřmělo a rychle zmizela... teď už asi hodinu sleduju jak utíká směrem na Olomouc.
Břeclav, Haškova 7!
Obrázek
Mirek
Příspěvky: 18
Registrován: 15 črc 2009 16:06
Bydliště: Strážnice(okr.Hodonín) 190 m.n.m

Souhlasím a dodávám,že takové dělové rány při bouřce jsem v letošním roce zaslechl poprvé. Bouřka přecházela kolem 01:00hod při teplotě 15 C.
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

hasi píše:
Tomas Pucik píše:To skutočne na supercelu vyzerá. Uvidíme, či niečo prinesie podrobnejšia analýza radarových dát.

Búrka postupne splývala v squall line tesne pred Brnom, preto som mierne pochyboval o jej supercelulárnej šturktúre.
Já so myslím že to jádro bylo výrazně utlumeno srážkami z MCS, ale dalo se právě ještě u Brna rozpoznat.
Jaké máte nástroje na analýzu radarových dat ?

Musím se podívat na ty fotky co jsem dělal u vysílače Kojál, ale určitě jsem fotil špatné místo, začíná mi to docházet, fotil jsem kojál a oblačnost někde nad radarem Skalky a je fakt že jsem viděl něco jako pruhy směrem na Blansko-Brno, ale bylo to ve srážkách, stmívalo se tam, nevěnoval jsem tomu pozornost. Ach jo.
Potíž byla v tom, že buňka se nejprve projevila obrovským arcusem a to, co zachytil Michal Koupý, se objevilo až těsně před příchodem srážek na spodní straně arcusu. Aspoň tady v Brně to tak vypadalo. Když jsem si toho všimnul, napadlo mě že je to něco jako arcus pod arcusem. Problém byl v tom, že už začínalo pršet a viditelnost stála již z pohledu focení za houby, zde v Brně. Bylo to tak posledních 10 minut a právě na tomto "spodním" arcusu byly pozorovatelné výrazné pohyby oblačnosti. Horní část nic takového nevykazovala nebo jsem si toho v tom spěchu nevšimnul.
A k té sc povaze. Z mého pohledu tady to vypadalo jako rozsáhlý arcus, který ale na sever nepokračoval a na jihu byl také omezen. Tudíž ta buňka podle mého názoru dále postupovala jako součást toho komplexu a neviděl jsem důvod ji podezírat z nesupercelární povahy. Odborník ale nejsem a fotky nemohu dodat, neboť jak jsem psal výše, nemám teď možnost stáhnout fotodokumentaci do komplu.
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Velké dík L. Rongemu za pomoc ;). Díky němu konečně přispěji svou troškou i já.


V sobotu jsem byl pln očekávání, ale to se začlo naplňovat až ve večereních hodinách. Vzhledem ke vzdálenosti bouřek jsem se průběho odpoledne pokoušel sem tam něco točit, ale s nevalným výsledkem. Po 17 h jsem začal sledovat bouřku, která postupoval z Jeseníku na východ. Z pohybu a ze struktury jsem usoudil, že by to mohla být supercela a doufal, že nic nezakryje výhled. Výsledkem je timelapse overshooting top: http://www.youtube.com/watch?v=3xbgjfD_ffQ. Poté již značně zmohutněla oblačnost před touto bouři a bylo v dané chvíli po zábavě. Dle vývoje jsem usoudil (bohužel o něco později), že pojedu ke Kaménce na kopec, odkud je výborný výhled na celý sever. Těžce obtěžován komáry jsem pozoroval bouři, která neprodukovala až tak moc blesků, ale základna se začala pěkně vařit. Nevím jestli to byla tromba, vzdálenost je příliš velká a kontrast nebyl až tak výrazný :(. O pár deci krve lehčí jsem potom doma čekal co vlastně přijde od západu. Již za tmy jsem opět vyjel, ale tentokráte na Tršlovec, kde jsem pozoroval příchod bouří od západu. Na čele s jistou pravděpodobností postupovala LP supercela. Po přechodu její základny začly padat cca 1 cm velké kroupy, ale nepříliš hustě, srážky nebyly nikterak silné a vítr na stanici ukázal jen 3,6 m/s což bylo i max za celý den. Od západu se již nasouvala samotná MCS, která produkovala obrovské množství CC blesků a i několik CG. Nejbližší úder odhaduji okolo 1 km na této MCS, ještě krátce padaly kroupy okolo 0,5 cm. Srážky za den 16,3 mm

Fotogalerie z celého dne:
http://dobrmanek.rajce.idnes.cz/bourky_12.6.2010/
Naposledy upravil(a) dobrmanek dne 14 čer 2010 19:00, celkem upraveno 1 x.
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 124
Registrován: 14 bře 2010 09:54
Bydliště: Buchlovice, Zlínský kraj, 270mnm

zdravím, včera moc moc fotegnická bouřka, škoda že jsem to tak prokaučoval..no aspon něco málo http://metlak.rajce.idnes.cz/13.-14.6.2 ... ni_bourka/
Uživatelský avatar
Prdek
Příspěvky: 138
Registrován: 10 čer 2009 19:55
Bydliště: Litomyšl - 360 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Taky sem hodim nejake fotky. Sice vsechno slo tesne kolem, ale po obede byly k videni pekne vyvinute Ac Castelanus (takhle pozde jsem je jeste nevidel) a Cu con pileus. Navecer se pak vytvorila krasna kovadlina na bource nachazejici se jizne od Svitav. Vecer jsem se pak snazil vypotit nejake blesky, ale nedarilo se, nedarilo. Vetsina byla CC a navic jsem nemel stastnou ruku. :?
Fotky jsou tu: http://picasaweb.google.cz/z.Litomysle. ... re1262010#
Uživatelský avatar
hasi
Příspěvky: 206
Registrován: 25 čer 2007 23:00
Bydliště: Sloup v Mor. krasu (okres Blansko)

Tak v Lipovci pod vysílačem Kojál jsou zvyklí na to do stožáru cca 320m vysokého uhodí občas blesk. Ale to ce se tam dělo v sobotu večer bylo prý neskutečný. Jeden úder za druhým, z Kojálu prý neustále pršely drobné řetízky světla. Buďto to byla plasma z Blesků ,nebo nějaké drobné roztavené částice, ale to se mě nezdá. Škoda to by byli fotky. Třeba se někdo našel zkusím se zeptat. Dnes jsem se byl podívat na škody na Blanensku a je to síla. To by mě zajímalo co přerazí v půlce vzrostlé (ne smrky, ty šli dolů po stovkách) ale ZDRAVÉ BUKY. :tmi: Sousedovic pes už má dva dny stažený ocas pod sebou.
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

hasi píše: To by mě zajímalo co přerazí v půlce vzrostlé (ne smrky, ty šli dolů po stovkách) ale ZDRAVÉ BUKY. :tmi:


To by mě taky zajímalo. Doufám, že máš nějeké foto. Ten tlak musel být neuvěřitelný. Buk se vyvrátí, odštípne se kus kmene, ale že bych někdy viděl zlomený buk v půlce? Ani náhodou :o :o :o
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
Stormík
Příspěvky: 177
Registrován: 27 úno 2010 13:13
Bydliště: Chomutov, Ústecký kraj
Kontaktovat uživatele:

dobrmanek píše:
hasi píše: To by mě zajímalo co přerazí v půlce vzrostlé (ne smrky, ty šli dolů po stovkách) ale ZDRAVÉ BUKY. :tmi:


To by mě taky zajímalo. Doufám, že máš nějeké foto. Ten tlak musel být neuvěřitelný. Buk se vyvrátí, odštípne se kus kmene, ale že bych někdy viděl zlomený buk v půlce? Ani náhodou :o :o :o
No ono celkem záleží na stavbě toho stromu, záleží jak měl stavěné větve atd... Existuje takový vzorec na výpočet tlaku, který na strom působil, vypadá asi takto F=0,5⋅Cw⋅A⋅p⋅v2 (v na 2)
kde F je vznikající síla, Cw je koeficient aerodynamického odporu, A je náporová plocha, ρ je
hustota vzduchu a v je rychlost proudění. Tento vzorec je stejný jako Newtonova rovnice pro odpor
kapalin. Ale toto asi nikdo počítat nebude, jen mě to napadlo jak by se to dalo spočítat ;)
Snad se sezóna 2012 povede...
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Stormík: Tady jde o dřevo. Každé má jiné vlastnosti. Buk, který má 20 m na výšku a je v 10 m jen do 20 cm široký se klidně zlomit může. Tím myslím, že je jako ustřižený. Jenže buk při výšce 30 m a průměru 40 cm a víc pokud praskne, tak se vytvoří ve kmeni velká prasklina několik metrů dlouhá, rozhodně není jako ustřižený. Právě z toho pohledu mě to zajímá, dá se říct, že tam jsou takové tlaky, že doslova exploduje ......... . U smrku, borovice, modřínu je zcela běžné, že vypadají jako by je něco ustřihlo, ale buk?
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
Stormík
Příspěvky: 177
Registrován: 27 úno 2010 13:13
Bydliště: Chomutov, Ústecký kraj
Kontaktovat uživatele:

To určitě záleží na hustotě materiálu...nějak sem to do toho nebral v potaz...omlouvám se...ale možná by šel nějak upravit..no nic..Každopídně je to velice vzláštní že se zlomil tímto stylem.. Opravdu to musela být síla :o
Snad se sezóna 2012 povede...
Uživatelský avatar
hasi
Příspěvky: 206
Registrován: 25 čer 2007 23:00
Bydliště: Sloup v Mor. krasu (okres Blansko)

Já to půjdu odfotit, je to pár metrů od mýho pracoviště, ale fakt je že to bylo ode mě zavádějící, omlouvám se on byl určitě nejprve ulomený kus podélně a potom teprve odlomený, nebyl vyloženě rovně zlomený jako stéblo, ale i tak ne ? Je to tam směrem na Hořice velmi nebezpečné a vypadá to že celé kusy lesaa půjdou dolů, vše je ohlé. A co říkáte na tu větvičku ve fasádě v Jedovnicích ? Ty stromy co popadaly jsou vzdálené tak 10-15m. Vítr musel tu větvičku popadnout a urychlit na energii, aby mohla prorazit vyztuženou stěrku na fasádě.
Radim
Příspěvky: 1
Registrován: 15 čer 2010 19:00

V inkriminovanou dobu jsem se nacházel zrovna v Brně - městské části Černá Pole blízko Mendelovy Univerzity. Kolem šesté se začalo natahovat mléko z kovadliny, kolem sedmé začlo hřmít a postupně stmívat se, v osm večer udeřila bouře v plné síle. Došlo ke slití dvou silných bouřkových jader, jedna od Blanska ze západu (2 - 3 blesky za vteřinu) a druhá o něco slabší (cca 1 blesk za dvě vteřiny) od jihozápadu. Západní buňka měla od začátku výrazně tyrkysový nádech, což prozrazoval značný výskyt krup. Déšť nastupoval pozvolna zesilující intenzitou až na intenzitu silnou, cca za 30 minut se přidaly kroupy, padaly cca dalších 30 minut, velikost jader 0,5 - 1 cm, vzácně 1,5 cm, měly výrazně ploský tvar. Vítr kolem 10 - 15 m/s, nárazy i 20. Výboje byly velmi silné, tučné, větší procento kladných blesků, které měly obzvlášť silný zvukový ráz, slyšitelné do 50 km vzdušnou čarou (běžně je udávána mezní hodnota 30km). Fotodokumentaci jsem bohužel nezaznamenal, vzhledem k tomu, že jsem byl na návštěvě z dalekého severu. Byla to velká podívaná, daní byly jisté škody formou zaplavení ulic, sklepních prostor a také tenisových kurtů v parku Lužánky do výše 30 - 60 cm.
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

http://www.youtube.com/watch?v=lnTBNZunikM - video s ..... (já si myslím, že mám konečně první zápis)

Tohle video má asi 60 MB, to nejzajímavější (nejviditelněší) se odehrává okolo 1:40 - doporučuju ve full screen

upravím trochu barvy, aby to bylo výraznější i proto má video název test


UPRAVENO

http://www.youtube.com/watch?v=8KsESu_Mt6E

v pravo dole nad lesem a poté zhruba uprostřed opět nad lesem
Naposledy upravil(a) dobrmanek dne 16 čer 2010 22:05, celkem upraveno 6 x.
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
Prdek
Příspěvky: 138
Registrován: 10 čer 2009 19:55
Bydliště: Litomyšl - 360 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Covece ja nevim, mozna jsem uplne slepej, nebo za to muze muj notas, ale nic tam nevidim...
Uživatelský avatar
Tom
Příspěvky: 260
Registrován: 19 úno 2009 21:19
Bydliště: Holasice u Rajhradu JMK (Brno)
Kontaktovat uživatele:

Prdek píše:Covece ja nevim, mozna jsem uplne slepej, nebo za to muze muj notas, ale nic tam nevidim...
To jsme dva :D viděl jsem tam blesk ale kvalita je poměrně špatná takže taky netuším co mělo být vidět...
Uživatelský avatar
Stormík
Příspěvky: 177
Registrován: 27 úno 2010 13:13
Bydliště: Chomutov, Ústecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Nechci zbytečně spamovat, ale také nevím o co se jednalo....možná by se to k tomu videu melo napsat, at ví lidi na co se mají soustředit. ;)
Snad se sezóna 2012 povede...
Uživatelský avatar
Michal Koupý
Příspěvky: 113
Registrován: 23 črc 2007 05:03
Bydliště: Blansko, 290 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Je tam tornádo zřejmě i s wallcloudem, zkoušel jsem to upravovat v počítači, je to špatně vidět, tornádo ale pěkně vynikne při blesku v čase 1:34.
Uživatelský avatar
vecerapl
Příspěvky: 365
Registrován: 04 bře 2008 12:37
Bydliště: Zlín

Zkus se o tvuj vysledek podelit i s ostatnima, tj. posli screen z videa, ze opravdu tam neco jde videt. Alespon nam usetris cas to zkoumat, kdyz uz to nekdo ma.
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
Uživatelský avatar
Yves
Příspěvky: 62
Registrován: 26 dub 2010 19:30
Bydliště: Třebíč, 425 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Ahoj, k supercele se přikláním, jak postupovala na V, zachytila ji pěkně webová kamera z jihlavského letiště a ten tvar a parametry tam byly velmi příznačné. Nakonec se tato bouřka plošně malinko rozšiřovala a zasáhla přímo i Třebíč. Už to znova rozepisovat nebudu, prostě kroupy do 15 mm, srážky z této bouřky něco málo přes 15 mm, za celý večer pak spadlo s následným mcs přes 30 mm. Vítr v Třebíči byl zaznamenán 128,8 km/h. Podle toho to tady vypadalo. Nejsilnější bouřka, co jsem viděl a to s náskokem o parník. Foto:
http://yves13.rajce.idnes.cz/Supercela_12.6._2010/
http://yves13.rajce.idnes.cz/Nasledky_s ... 12.6.2010/
Tvořily se zřejmě i nějaké víry a lidé z Boroviny hovořili o nějakém tornádu. Co jsem já viděl neuvěřitelný pohyb a hodně nízký útvar, tak to bylo tohle:
http://yves13.rajce.idnes.cz/Supercela_ ... C00093.JPG
Naposledy upravil(a) Yves dne 17 čer 2010 10:16, celkem upraveno 1 x.
POČASÍ V TŘEBÍČI NA FACEBOOKU https://www.facebook.com/pocasivtrebici/

Bydliště:
Třebíč, 425 m n.m.

Aktivní motorizovaný stormchasing v regionech od Znojemska a Brněnska přes dominantní Třebíčsko po Žďársko, Jihlavsko, Jindřichohradecko.
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

fotky z videa:

http://img5.rajce.idnes.cz/d0502/3/3535 ... vsko_5.jpg
http://img5.rajce.idnes.cz/d0502/3/3535 ... vsko_6.jpg

zkusím to nějak zvětšit, ořezat a já nevím co, jen abych z toho dostal něco víc
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
vecerapl
Příspěvky: 365
Registrován: 04 bře 2008 12:37
Bydliště: Zlín

dobrmanek píše:fotky z videa:

http://img5.rajce.idnes.cz/d0502/3/3535 ... vsko_5.jpg
http://img5.rajce.idnes.cz/d0502/3/3535 ... vsko_6.jpg

zkusím to nějak zvětšit, ořezat a já nevím co, jen abych z toho dostal něco víc

Tohle na tornado nevypada.
Neco podobneho zde mam 2x z ruznych dnu z roku 2009:
http://www.e-pocasi.cz/data/fotogalerie ... _2_tn2.jpg

Nebo primo F2, které vsak ale neni tornadem!! Pouze bourkova mrak nasava vlhkost z lesu:
http://www.e-pocasi.cz/data/fotogalerie ... _5_tn2.jpg
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
Uživatelský avatar
Tomas Pucik
Člen AMS
Příspěvky: 470
Registrován: 02 čer 2007 12:57
Bydliště: Poprad, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Skôr tornádo nie ako áno...

Ale v prípade, že tam bola pozorovaná výrazná rotácia alebo sa vyskytli škody vetrom, tak by sa to za tornádo považovať dalo.

Pri prechode búrok hlavne cez vrchovinaté územia sa také útvary sem tam tvoria (čo si pamätám z búrok z Popradu).
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2010“