Bouřky 22.5.2010

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2010.
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 386
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Dneska jsem spokojeny. Prvni bourka (2 hromy) prisla uz dopoledne. Pote se nedelo nic a, az kolem 16: 30 nahle klesl tlak o 4 hPa a to davalo tusit dalsi bnource. Jak se zacala priblizovat oblacnost, nahle prisel narazovy vitr kolem 10 m/s.
Pak uz hromy, 2 carove blesky (oba mam natocene) ale slo to bokem. Pri prechodu srazek zapadne od bourky se obevila slaba duha. Dalsi bourka sla zapadne a byla i vice elektricky aktivni. Nahazela krasne blesky do zeme. Vetsinu mam natocenych. Struktura davala tusit silnym srazkam. V prvni bource mozna i kroupy.
Video zpracuji a hodim na Youtube.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 124
Registrován: 14 bře 2010 09:54
Bydliště: Buchlovice, Zlínský kraj, 270mnm

tak asi už možu zhodnotit dnešní bouřky, páč ted uderem 19. hodiny se začly hromadně rozpadat:)) většinou..u nás teda 6mm srážek, jinak bouřky nejblíž byla asi ta dopolední hned, jinak ale takové rychlokvašky, co vydrží sotva 5km:d ale zase bylo docela na husto, prakticky snad všude tady ve východně polovině zabouřilo, ale říkám takové jako..i když možná tam kde nějaké přímo vznikly tak muselo byt veselo..ale jejich životnost dnes velice chabá, no ale podle výhledů teda..nedivil bych se kdyby sme dali za květen 200mm hehe:)
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Dneska další a další vodní přívaly. Jedna bouřka za druhou, srážky šly určitě do desítek mm (bohužel nemám kam v paneláku dát srážkoměr), stará výpadovka na Zlín byla zaplavena bahnem, prostě hnus... :(
Letiště má do dneška za květen přes 160 mm vody, po dnešku přibyly další milimetry. Voda nemá kam vsakovat, dala by se zde pěstovat rýže... :?
Večer jel po obloze (na čele výtoku studeného vzduchu z bouřek na východě) krásný shelf, ale baterie do foťáku je vybitá a tak nemám nic :( .

Dnes jsem pomáhal s úklidem příbuzným v Troubkách a neustálé vodní přívaly moc radostí nepřinášely, všude je cítit smutek, odevzdanost, vztek... :?
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
wosicz
Příspěvky: 152
Registrován: 26 kvě 2009 19:49
Bydliště: Vranová Lhota / okr. Svitavy (303m)

Bouřky jsou dnes sice pěkné, ale rád bych upozornil kolegy pozorovatele, že dostat ránu bleskem určitě nikdo nechce (http://www.novinky.cz/krimi/201020-bles ... adiky.html) a vody je v některých oblastech příliš na to, aby byly silné přeháňky a bouřky vítány (http://hydro.chmi.cz/hpps/popup_hpps_pr ... eq=2505267).

Já tu měl dnes 3-4 bouřky, ale blesky se mi dost vyhly, jen jeden CG byl pod 2km. Jednotlivá jádra tu jsou celý den dost namačkaný na sebe, takže je celkem prd vidět :?
Můj ZATÍM největší úlovek - F0 z velké vzdálenosti -> http://www.chmi.cz/torn/cases/20080515/20080515.html
Pár mých blesků -> http://wosicz.rajce.idnes.cz/
Přeji bouřlivý den nově z okolí Bouzova :)
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 124
Registrován: 14 bře 2010 09:54
Bydliště: Buchlovice, Zlínský kraj, 270mnm

tak tu zprávu jsem ted četl taky..na to není co napsat, no jasně jenže to neovlivníme..a píše se tady o bouřkách..ano deštů bylo opravdu všude už dost a dost..ale těm bouřkám se přímo k nám moc nechtělo. Doufám že ti dva budou v pohodě :!:
no fotogenické to moc není, mě se "líbila" až ta poslední co sem přinesla i nejvíc deště nyní navečer, jenže daleko se nedostala, je dneska hodně hodně oblačnosti, je jich moc no.
hruskajan
Příspěvky: 6
Registrován: 08 kvě 2010 20:30

Tak Ostravě se buňky vyhly, vypadalo to nadějně ale nějak nás obešli, i přesto pár fotek http://oblacnost.jex.cz/menu/zpravy-a-u ... -22-5-2010
Uživatelský avatar
Matěj Grék
Příspěvky: 158
Registrován: 22 bře 2009 15:58
Bydliště: Ostrava-Bělský les

Ano, Ostravě se buňky sice vyhly... zato jsem ale (alespoň já, zde na jihu Ostravy) pozoroval svůj první roll cloud v životě. Naprosto mě na tom fascinuje to, že je to vlastně shelf cloud, který není spojen s cumulonimbem, ale "tlačí" ho studený vzduch z "umírající" bouřky... alespoň takovéto vysvětlení mi bylo podáno na internetu :). Fotky i 6 minutové video ještě dneska zpracuji a poté pošlu odkazy.
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Tak i dnes bouřky dorazily, ale tentokrát došlo k úhybným taktickým manévrům a vše podstatné šlo mimo. Na čele příchozích bouřek postupoval malý šelfík a vytvořila se i velryba :). Srážky oproti jiným dnům jen podprůměrné a to 5 mm, ale jak kukám na radar tak ty mm nejsou rozhodně poslední. Blesků nebylo mnoho a většina spíše daleko než blízko. Nejbližší úder okolo 3 km
fotogalerie: http://dobrmanek.rajce.idnes.cz/22.5_bourky/
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
Tomas Pucik
Člen AMS
Příspěvky: 470
Registrován: 02 čer 2007 12:57
Bydliště: Poprad, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Nechcem znieť mentorsky ale niektorí užívatelia by mali krotiť svoje nadšenie nad prudkými dažďami týchto búrok. Hlavne vo svetle udalostí z posledných dní sú prívalové zrážky to posledné, čo potrebujeme. Obdivovať peknú štruktúru prosím ale myslime na to, že mnohým ľuďom toto počasie výrazne neprospieva a to hlavne ďaľšie milimetre zrážok naviac.

ČHMÚ vydal IVEJ a napriek nie veľkému potenciálu búrok, sa páru z nich podarilo vyvolať vzostup toku Bělé na 3 SPA.
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Nejen voda, ale i blesky dneska ukázali co umí: http://www.novinky.cz/krimi/201020-bles ... adiky.html
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 124
Registrován: 14 bře 2010 09:54
Bydliště: Buchlovice, Zlínský kraj, 270mnm

je toho nyní opravdu hodně..lidem ohroženým velkou vodou přeju aby je už všechno obešlo..jenže víme, že takto to nefunguje, já sleduju počasí u mě, ano občas člověku něco ujede, že nepřemýšlí až tak, i já při sledování a ženoucí se za bouřkou někdy ztrácím trochu rozum..ale tak to je, jinak nevím no, my máme ještě ve sklepě metr a půl vody, ale je to jenom materiál dalo by se říct, ještě se k tomu přidaly ty sesuvy svahů..k tomu všemu dodám co můžem dělat všichni je..zalesňovat zalesňova a zase zalesňovat, hlavně holé kopce, atd..věřím že v budoucnu nám to může hodně pomoct!. Někde jsem četl, že pak bude naše krajina i mín náchylná na vichry a podobně..nevím..nevím jestli za to může urbanizace a nebo je opravdu nyní počasí více extrémní než bývá zvykem, asi to sem nepatří. tak se omlouvám za tento OT ono stačí si vzpomenout na lonský suchý duben..jsme prostě ve střední evropě a možná to bude znít asi dost hnusně..ale asi se moc roztahujeme a na to příroda prostě reaguje a reagovat nějakým způsobem bude..pokud tohle nepochopíme, líp nebude, spíš naopak..ale to už asim moc filozofuju, jenom mám rád názory a knihy geologa pana Cílka..
Davefortuna
Příspěvky: 4
Registrován: 10 črc 2008 13:32
Bydliště: Přerov-předmostí 230 m. n. m.

Tak jen upřesním Michala. V přerově bylo dnes celkem 5 bouřek. fotky z dnešního shelfu jsou tu: http://davefortuna.rajce.idnes.cz/22.5_10/
Lovec bouří
Příspěvky: 50
Registrován: 14 črc 2008 18:03
Bydliště: Ženklava, okr. Nový Jičín

Zdravím. Tak dneska v Kopřivnici jedna bouřka. Déšť mírný, cca 15minut. Blesků pár CC i CG a nejbližší úder odhadem do 700m. Lovu zdar, povodním zmar.
dubnany 189
Příspěvky: 312
Registrován: 20 úno 2009 14:53
Bydliště: Dubňany 200m.n.m.okres Hodonín Jihomoravský kraj
Kontaktovat uživatele:

Zdravím všechny,
Dneska byl zajímavý den: Ráno zmenšená oblačnost postupně rychlý nárůst kupovité bouřkové oblačnosti a přesně v poledne nás obklíčily 3 bouřky jedna byla na Z druhá na J-JZ a třetí na V všechny nás obešly.My jsme byly v jakési díře kde svítilo slunce. Pak se zatáhlo od SV i tady a 2x zahřmělo z 4.slabé bouřky byl i mírný déšť trvající 20 minut. Pak do večera nebylo již nic. Teplota byla až 23,2°C v maximu. Napršely 3m srážek. Neděle 23.5. může být taky zajímavá z pohledu bouřek!! ;)
Z Dubňan zdraví Jirka
Bouřky ty mám nejraději z počasí ale i to ostatní je pěkné
Uživatelský avatar
Tom
Příspěvky: 260
Registrován: 19 úno 2009 21:19
Bydliště: Holasice u Rajhradu JMK (Brno)
Kontaktovat uživatele:

Dnes se tvořila bohatá bouřková oblačnost přešla i 1 bouřka jinak vzdáleně -fotky z večerní bouřkové oblačnosti na východ od nás zde:
http://testholasice.euweb.cz/Fotogalerie.html#foto89

ještě video té oblačnosti:
http://www.youtube.com/watch?v=YJ667kGf ... embedded#!
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Davefortuna píše:Tak jen upřesním Michala. V přerově bylo dnes celkem 5 bouřek. fotky z dnešního shelfu jsou tu: http://davefortuna.rajce.idnes.cz/22.5_10/
Parádní fotky - ještě že mě má v Přerově kdo zastoupit... ;-) Takový výhled z oken jako máš ty jsem v minulém bydlišti (v 8. patře) měl, tak snad jednou zas... :)
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Tomáš Římský
Příspěvky: 485
Registrován: 09 čer 2007 13:59
Bydliště: Bohuňovice u Olomouce
Kontaktovat uživatele:

Tady, severně od Olomouce přešlo včera pár minibouřek. Když se blížila taková lajnička odpoledne, vyjel jsem fotit. Nakonec se ale taknějak nic nekonalo. Ale zato se mi podařilo vyfotit parádní kousek duhy. viz zde: http://dracon.rajce.idnes.cz/Slabe_bour ... ohunovice/
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 124
Registrován: 14 bře 2010 09:54
Bydliště: Buchlovice, Zlínský kraj, 270mnm

ahojte, i dnes už se nám to rozjíždí..na západě už pěkné Cb
Uživatelský avatar
Tom
Příspěvky: 260
Registrován: 19 úno 2009 21:19
Bydliště: Holasice u Rajhradu JMK (Brno)
Kontaktovat uživatele:

Dneš přešla první bouřka před ní jsem asi viděl i slabou trombu(JV od Brna) najednou se začla natahovat byla ale vysoko a jen na chvíli než jsem doběhl pro foťák bylo po ní :cry: mohla trvat cca 2 min. je to ale jen podezření důkaz nemám...
Naposledy upravil(a) Tom dne 23 kvě 2010 11:24, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Matěj Grék
Příspěvky: 158
Registrován: 22 bře 2009 15:58
Bydliště: Ostrava-Bělský les

Zdravím. Dodávám trošku dokumentace včerejšího dne.

Už ráno se nad Ostravou projevovala konvekce a to dobře vyvinutými oblaky typu Altocumulus castellanus - http://ukazy.astro.cz/upload/20100522Ma ... _Accas.jpg značící silnou labilitu ovzduší. První hromy šly slyšet kolem 15:25, kdy se jedno bouřkové jádro tvořilo dokonce přímo nad mým stanovištěm. Tato buňka se později přesunula směrem na jihovýchod, kde ztratila na intenzitě. Další jádra postupovala z Polska. Z těch celkem intenzivně hřmělo, poté se však buňky rozpadly. Další vznikaly přibližně 7km na západ. Z těch jsem pozoroval krásné mezimračné blesky, které byly dobře viditelné. V tu dobu jsme se v hokeji dostali do finále :))). Malou chvilku se nic nedělo, dokud jsem se nerozhodl kouknout z balkónu, kde se mi naskytl pohled na něco neuvěřitelného - http://ukazy.astro.cz/upload/20100522Ma ... lcloud.jpg ... Rollcloud mířící si to přímo na mě, přitom rotující podél horizontální ose. Směřoval od severovýchodu na jihozápad. Následovalo prudké zrychlení větru a obloha ztmavla. Pak jako by utlo, opět se trošku rozjasnilo a vítr přestal. Většinu zachycuje tento videozáznam pořízený na nepříliš kvalitní kompaktní fotoaparát - http://www.youtube.com/watch?v=h6mJZgJJpxw ... k večeru se na nás od severu chystala další přeháňka. Tím den skončil.
Uživatelský avatar
David Rýva
Člen AMS
Příspěvky: 624
Registrován: 30 kvě 2007 15:40
Bydliště: Kolín-Zálabí/ Praha-Dejvice
Kontaktovat uživatele:

Zdravíčko vespolek,

tak jsem musel cekat az an 7. bourkovy aby bylo neco zajimavejsiho, pokud teda nepocitam ty dve bourky v breznu. Behem dne tu byly tri bourky(asi 6 jader) nekolik pomerne blizkych uderu. Ale co hlavne, podarilo se mi zachytit jeden z blizkych CG blesku na video a urcit nasledne kam asi uderil, vcera jsem si tam udelal prochazku a nasel jsem fakt v te oblasti cerstve rozervany topol. Jeste se tam vydam ve stredu zdokumentovat vse podrobneji, kazdopadne mam letos prvni ulovek do pozorovaci kampane. 8-)
Kolín-Zálabí
Radarové oddělení ČHMÚ, Praha-Libuš
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Amatérská meteorologická společnost o.s.
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
Uživatelský avatar
Dáša
Člen AMS
Příspěvky: 305
Registrován: 05 dub 2009 19:35
Bydliště: Brandýsek / občasně Pechova Lhota (u Milevska)

Vracím se ještě k sobotě. Ačkoliv v sobotu bouřilo především na Moravě, něco málo dorazilo i k nám na jih Čech. Odpolední cb měly spíš rozpadající se tendenci, ale s večerem, tak po 19.00 se západně od nás vyskytla slabší bouřka asi tak cca s 5 CG. Bohužel blesková aktivita brzy ustala. Bouřka mě minula jihozápadně a zhruba za půl hodiny po ní nás přešla další se 2 výboji a solidním přívalovým slejvákem. Vzhledem k nasycenosti půdy to během 10 minut vypadalo, jako když slušně leje půl dne :) .

http://ditaf.rajce.idnes.cz/Bourka_22.5.2010/
Uživatelský avatar
David Rýva
Člen AMS
Příspěvky: 624
Registrován: 30 kvě 2007 15:40
Bydliště: Kolín-Zálabí/ Praha-Dejvice
Kontaktovat uživatele:

Konečně jsem se dokopal to sestříhat a nahrát na YT, takže tady slibovaná situace + ten bleskem "odstřelený" strom.

http://www.youtube.com/watch?v=gb0XdxY_E60
Kolín-Zálabí
Radarové oddělení ČHMÚ, Praha-Libuš
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Amatérská meteorologická společnost o.s.
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
Uživatelský avatar
Stormík
Příspěvky: 177
Registrován: 27 úno 2010 13:13
Bydliště: Chomutov, Ústecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Pěkné video a obdivuji vás, že jste našel ten strom do kterého uhodil blesk ;)
Snad se sezóna 2012 povede...
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Pokud jsem dobře viděl, měl by to být dub a k tomu levotočivý :)

Amerika: Já jsem vůl :D, máš ty kozo máš ty recht. Já se díval jen na kůru a přitom to odštípnuté dřevo úplně razí :$ :D :D :D
Naposledy upravil(a) dobrmanek dne 27 čer 2010 12:17, celkem upraveno 1 x.
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2010“