Bouřky 22.5.2010

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2010.
Štěpán Krejsek

Východně od Brna první květák, buňky naskakují téměř po celé S Moravě. Krom toho nefunguje detekce blesků, takže je to čistě na pozemním pozorování.
Přílohy
1005220830.gif
1005220830.gif (26.56 KiB) Zobrazeno 16584 x
Qw3Rtzui0p

Tak ja pred par minutama chytil bunku ve vyvoji,peknej chcanec i s kroupama malinkyma cca 3mm.Jinak to bylo dost lokalni prselo na plose asi 100m,ale dest byl opravdu dost silnej rekl bych ze i privalak
petrcervinka

V Olomouci asi před čtvrthodinou dnes poprvé zahřmělo a právě se rozpršelo. Teplota je 17,9 °C. Doufejme, že brzy začne fungovat detekce blesků.
Matěj Grék

No ty jádra tam v okolí Přerova naskákala slušně. Nečekal jsem, že tak brzo :).
Qw3Rtzui0p

Tak presla me dalsi bourka,3 vyboje,vznikla z toho co me vzbudilo coz byl privalak,ted to de sem od prerova,vypada to slusne.Jinak myslite ze v pondeli pujde nejaka fronta ze S-Z?
hasi

Dnes mi to tady u nás připomíná situaci z roku 2003. Pomalé buňky od severovýchodu. Vzhledem k nasycenosti lesů a terénu, to může být u nás značně nebezpečné. (vlastně bohužel po většině Moravy). Tehdá to byly téměř nehybné buňky. Za hodinu napršlo 100mm srážek.
Vzestup hladiny potoka : 236 cm za 80 minut (ale z toho za 25 minut o 177cm).
Matěj Grék

Já chci něco do Ostravy :D

Mám tu na obloze na východě krásná oblaka Ac castellanus.
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

petrcervinka píše:Doufejme, že brzy začne fungovat detekce blesků.
Jako slabší zálohu lze používat http://www.blitzortung.org/Webpages/index.php
Na SV Čech se zatím jen kumulí, ale teplota přelezla přes 18°C, tak se snad odpoledne něco objeví...

A znova a zase zopakuji: přijďte na IRC na http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ
Mara
Kontaktovat uživatele:

Ano, květáky jsou pěkné, zejména odtud viditelné na západě..Bouřky nejsou ale děsně fouká :emo:
kapr

dneska je opravdu živo..i zde už máme bouřku za sebou, roste to jako houby po dešti, strikealert se rozpípal před cca hodkou, bouřka sem přišla kolem 12. hodiny, takový vydatnější deštík, přívalový ale slabší, nejvyšší srážky kolem půl 1, ale přešlo to vcelku rychle, takže jen 2,5mm...ale podle odrazů se zdá že není všem dnům konec..škoda že nejede ta detekce, vypadá to že nejela ani včera..aspon že fungují blesky.com

podle odrazů do vypadá že západně od Olomouce to mají zajímavé....i nějaké kroupy asi
JURAJk6
Kontaktovat uživatele:

Namest na hane ceka krupobiti. Jen je to vsechno moc zapadne! SAKRA
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
honza.cb
Kontaktovat uživatele:

Tak hlásím aktivní buňku tentokrát z Brna - Bohunic.Buňka se pohybuje JV. Zatím pouze výboje (četnost tak 10 do dvou minut), místní srážky žádné.
Murphyho optimistický zákon: Usmívej se ! Zítra bude hůř ... a pozítří.... možná už ani nebude.
Z Českých Budějovic zdraví Jan Michalica
dědahvězdář

Dřevohostice.
První pořádná bouřka, krátká intenzivní přeháňka (3,2 mm) a pár blesků, potom jeden asi 200 m ode mne ale na „blesky.cz“ už to není.
Už krásně svítí Sluníčko a ptáčci si vesele prozpěvují.
Štěpán Krejsek

První bouřka za mnou, asi 5 blesků, dva přímo nade mnou. Krátký na konci intenzivní déšť. Bouřka trvala 13:35-13:45.
wosicz

Tady zatím jenom párkrát zahřmělo z bouřky na SZ postupující od Hanušovic na Štíty. Ještě že jsem nakonec nešel tu pivovarskou čtvrtku :P
Můj ZATÍM největší úlovek - F0 z velké vzdálenosti -> http://www.chmi.cz/torn/cases/20080515/20080515.html
Pár mých blesků -> http://wosicz.rajce.idnes.cz/
Přeji bouřlivý den nově z okolí Bouzova :)
petnek
Kontaktovat uživatele:

Právě se přes nás přehnalo krupobití, pěkný slejvák a intenzivní bouřka. Vše trvalo méně jak 15 minut. Ještě že nám nevypadl proud, to bych se naštval (MS :lol: )
Mara
Kontaktovat uživatele:

Snad něco dorazí i sem, minulý rok to bylo touhle dobou již ostřejší, alespoň zde : http://www.youtube.com/watch?v=eF97UgLTRYU , nechval ale dne před večerem :rofl:
kapr

že by nová lajnička nad střední moravou..je neskutečně ale těžký vzduch, slunce se sice prodralo skrz cirrostraty, ale to dusno..rel. vhlkost 74% a teplota nyní už 19,5°C...no něco ještě nejspíš přijde, uvidíme co, možná pár kapek možná něco lepšího ;)
Štěpán Krejsek

Detekce blesků jede ! A ty lajny jsou dvě, jedna na hranicích, druhá kousek dál v Polsku. Tam budou mít radost. Další porce srážek nebude svědčit jak průtokům na tocích tak sesuvům půdy.
kapr

to bohužel jo..tam to moc dobře nevypadá, ty menší říčky na tyhle bouřky budou zvlášt ted dost náchylné, k nám dorazil takový slabý zahradnický zatím..z té slábnoucí bouřky

tak pro MS kraj nová výstraha na velmi silné bouřky.. :tmi:
Lukáš
Kontaktovat uživatele:

Takže u nás asi zatím nejsilnější bouřka roku :D blesky některé i pod 500 m, solidní řachy :lol: padaly i kroupy většinou tak půl centimetru ;) Bouřka se vyvinula někde v Polsku u českých hranic a postupovala přímo na Třinec, průtrž mračen to byla fakt solidní. Teďka slabě prší a slabě hřmí z odcházející bouřky... možná že dorazí i lajna z Polska :twisted:
Zdravím z Třince !!!
vecerapl

Pomerne fotogenicka bourka.
bourka.jpg
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
Prdek
Kontaktovat uživatele:

Tak konecne vyznamejsi bourkova udalost aprvni poradna bourka tohoto roku.:) Prvni bourka ve stadiu vysravky dorazila ve 12:30, vyprodukovala nekolik CC blesku ukrytych v mracich a asi desetiminutovy intenzivni dest...
Druha bourka prisla ve 13:30, byla pomerne slusne elektricky aktivni, i kdyz vetsina blesku byla CC a navic ukryta v mracich. Naslo se i nekolik CG blesku, ale tech byla mensina. Struturu sice mela veskerou zadnou, ale vyprodukovala 15 minutovy velice silny dest, takze za chvili byla na ulici pekna vrstva vody. Na zadni strane se vytvorily ne moc vyrazne, ale presto potesujici mammaty...
No akonecne treti bourka dorazila asi o hodinu pozdeji, ale jeji hlavni jadro slo zapadne od Litomysle, takze se zadny dalsi velky pridel deste nekonal, nicmene byla slusne elektricky aktivni a byly videt pekne carove CC blesky.
Musim rict, ze dneska zatim spokojenost ;)
Jarda

Dokonce i na Karlovarsku se vytvořila v odpoledních hodinách bouřka a postupovala na jih do Plzeňského kaje.Dnes byly pěkné fotogenické congesty i cb.Bouřka byla vysoce el aktivní.Zajímavé je, že žádný model tu dnes bouřky nepočítal, snad jen Aladin udával větší úhrn srážek a taky postup a místo uhodl na výbornou!Bouřku jsem pozoroval na zadní straně a tak jsem blesky zaznamenával velice sporadicky, protože byly ukryté za dešťovou clonou.I tak jsem dostal 2 CGjeden CG-.Za to hromů bylo neskutečně mnoho.Déšť byl chvílema intenzivní a pršelo i za bouřkou poměrně delší dobu.Srážky kolem 5mm.Na to , že se zde nic neočekávalo jsem spokojený .
valep

Dnes je fakt pěkný bouřkový den.... Od dopoledne přes Držovice přešlo už několik bouřek, 3 z nich srážkově významnější, jedna s kroupama a s docela silným větrem. Nebylo to zde sice tak dlouhodobě vydatné jako dál na východ (trojúhelník Přerov, Olomouc, Tovačov), ale taky slušných 25 mm (zatím) :D
Jen je škoda, že ta voda už odtéká bez užitku pryč.....
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2010“