Bouřky 26.4.2010

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2010.
Lukáš
Kontaktovat uživatele:

26 dub 2010 14:42

JURAJk6 píše:Na severu nova prehanka. Ale je moc nizka na to, aby v ni byly blesky.
Takových zpravodajů o počasí víc a i Nova se mlže jít schovat :D :D :D :D
Zdravím z Třince !!!
Štěpán Krejsek

26 dub 2010 14:45

Nová aktivita naskakuje těsně za Brnem, z okna pozorovatelná tmavá základna. Příchod oblačnosti doprovázen výrazným zvýšením rychlosti větru. V nárazech až 18 m/s.
Naposledy upravil(a) Štěpán Krejsek dne 26 dub 2010 15:07, celkem upraveno 2 x.
JURAJk6
Kontaktovat uživatele:

26 dub 2010 14:48

Tak ja vam napisu kompletni udaje. Oblacno, 23,3°C, relativni vlhkost 36%, vitr jizni kolem 4 m/s a relativni tlak 1018 hPa.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
JURAJk6
Kontaktovat uživatele:

26 dub 2010 14:51

Tak tu zacalo prset. Aspon stoupne vlhkost.
LOVU ZDAR!
emboracas

26 dub 2010 14:57

tak to přes nás přešlo a nic :-(
chio

26 dub 2010 15:01

Na toto "očakávanie" je asi lepšie IRC ;)
Zdravím z blízkosti trojmedzia Slovenska, ČR a Poľska (a dosť často aj z Ostravy :-))
daffka

26 dub 2010 15:22

Milovice NB: Nudnejsi prechod studeny fronty si dovedu predstavit jenom stezi. Meteostanice o par km dal namerila 0.2mm srazek a max naraz vetru 30km/h. Proste dneska velky kulovy.
JURAJk6
Kontaktovat uživatele:

26 dub 2010 15:36

Slaba bourka sem jde. Zalezi, jak dlouho vydrzi.
LOVU ZDAR!
brejlobara

26 dub 2010 15:47

Tak v pce po tej mealý bouřce už šajní slunko a na výcodě je vydět jen odcházející oblačnost,na severu ani na jihu nic moc není krom menších obláčků,takže asi tuším že to je konec... :(
Nech to řádně bouří!
petrik.p.3
Kontaktovat uživatele:

26 dub 2010 16:22

Znojmo cca 15.30 pár hromů a bohužel blesk jsem žádnej nezaznamenal....snad příště :(
http://www.pocasiznojmo.cz/
Základní lidskou slabostí je, že člověk nepředvídá bouři, když je pěkné počasí.(Niccolò Machiavelli )
Ze Znojma zdraví Petr
Michal Geryk
Člen AMS
Kontaktovat uživatele:

26 dub 2010 16:40

Tak mám třetí čárku do statistiky... :)

Samotná bouřka ale fotogenická opět nebyla, základna bez výrazné struktury a docela vysoko nad zemí (suchý vzduch udělal své), několik výbojů převážně CC, jeden silný přímo nade mnou v momentě, když jsem vystrčil hlavu z okna (ještě že nebyl CG :o ).
Ochladilo se z +22°C na +15°C, náraz větru kolem 15 m/s, ale sousední Olomouc měla náraz přes 20 m/s (mimo rozsah stupnice) a podle všeho tam spadl downburst. Srážky krátkodobě silné, ale celkově ani ne 5 mm.
Je zataženo a zřejmě už je po všem... :?
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
dobrmanek

26 dub 2010 16:58

Někde ani nezačalo ................. ;(

Skywarn i GFS trefil bouřky celkem přesně. Škoda, že si ke mne nenašla nějaká cestičku.
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

26 dub 2010 17:06

Ani druhá linie nepřinesla nic nového, pouze asi půlhodinové zesílení SZ větru (kolem 10 m/s) a stejně tak dlouhý slabší déšť o celkovém úhrnu pouhých 0,5 mm (sucho pokračuje). Nyní se již od západu rychle protrhává, teplota se drží na +15,5°C.
vecerapl

26 dub 2010 18:04

Na Zlinsku naraz vetru kolem 15 m/s, mirne zaprselo, ochladilo se docela dost, ale bourka jako takova se zastavila u Kyjova a dalsi sla spise na Kromeriz - Prerov, tak ze v zaznamech mam stale pro tento rok 2010 prazdno - zadnou bourku. Safra to je mizerie :?
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
chio

26 dub 2010 18:20

Takže si to možem zhodnotiť. Tento rok aj po dnešku 0 :(
Zdravím z blízkosti trojmedzia Slovenska, ČR a Poľska (a dosť často aj z Ostravy :-))
David Rýva
Člen AMS
Kontaktovat uživatele:

26 dub 2010 18:37

Jn tak v Kolíně taky nic, všecko to začalo naskakovat kolem. Ale i tak jsem aspoň vyzkoušel jak bere nová kamera strukturu oblačnosti a aj mobilní detektor blesků, StrikeAlert, dával detekci na výbornou. :) Tak aspoň něco, snad to ale příště bude lepší.
Kolín-Zálabí
Radarové oddělení ČHMÚ, Praha-Libuš
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Amatérská meteorologická společnost o.s.
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
Matěj Grék

26 dub 2010 18:50

V Ostravě sice bouřka nebyla, stejně ale potěšila slabší duha :).
tom522
Bydliště: Česká republika, kraj Vysočina, okres Třebíč, Třebíč-Nové Dvory 464,5 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

26 dub 2010 18:58

Nazdar. Tak já mám po dnešním krásném pásmu unicel, které šly od východu a zformovaly se na zoně konvergence nad S, SZVysočinou, první zážez na pomyslné bouřkové pažbě v letošním roce. Nicméně jak rychle tyto bouřky vznikly, tak rychle také zanikly, ale bezesporu to byly nejsilnější bouřky tohoto dne a rudé odrazy té lajny na radaru mému tvrzení dávají jen zapravdu. Pásmo bouřek táhnoucí se napříč Vysočinou od severu k jihu mě zasáhlo svým jižním cípem. To hlavní šlo spíše, jako povětšinou u této situace, severněji kolem Velmezu a Ždárských vrchů či Železných hor. Přesto se udála poměrně slušná blesková aktivita, přičemž několik blesků pravděpodobně uhodilo ode mě ve vzdálenosti méně než 1 km. S bilancí maximální inzenzity srážek 36,2 mm/h a celkového úhrnu 6,6 mm je to docela slušné na asi první letošní bouřku v tomto kraji. Bouřka nastoupila cca o půl třetí odpolene a utichla krátce po třetí odpolední s rozpadem oblačnosti a ustávajícím deštěm i elektrickou aktivitou, který byl nicméně v průběhu činnosti bouřky místy dosti intenzivní. Spozoroval jsem pouze blesky typu CC. Bouřka mě zasáhla zrovna, když jsem vycházel ze školy, takže jsem její sílu poznal na vlastní kůži a docela jsem promokl. Několik blesků zamávalo i se zářivkami v domech jak jsem vypozoroval, ale hromy nebyly nějak ohlušující. Příchod bouřky doprovázal dosti čerstvý a vnárazech až silný vítr a pokles teploty o více jak 7 °C z 18,8 na 11,4°C, ale ne nějak prudký. Před bouřkou bylo slunečno a teploty dosahovaly pomalu hodnot včerejších. Kroupy, downbursty a další nebezpečné doprovodné jevy jsem nespozoroval a z oblačnosti jsem spozoroval max stacionární Nimbostatus (před příchodem bouřky jsem byl ve škole). Takže nic extrémního, ale solidní úlovek na počátek letošní konvekční sezony. Jen tak dál, dnes měla štěstí Vysočina. :)
Tomáš Böhm, 17 let. MOTTO: DO ČLOVĚKA MUSÍ UHODIT BLESK, ABY POCHOPIL POČASÍ !NAVŠTIVTE! http://www.tpocasi.cz/ , http://tom522.rajce.idnes.cz/.
Karel831

26 dub 2010 19:29

Dnes jsem byl v Poděbradech, před 14. hodinou přišla od západu málo vydatná přeháňla, trvala necelou půlhodinu, před ní se zvýšila rychlost větru. Když pomalu odcházela, všiml jsem si nevelkého CB někde v oblasti Havl. Brodu. Kolem 16 hodin se ještě přehnal tmavší mrak beze srážek, a to bylo vše. Pokles teploty asi o 5°C.
Yves
Kontaktovat uživatele:

26 dub 2010 19:46

Tomíku, nemám Tě rád. Já jsem musel trčet v Brně. Všechno šlo okolo. Květáky se tady motaly, ale bouřku jsem nezaznamenal. O nejjižnější výběžek Drahanské vrch. - Hády konvekce sympaticky ožila, ale ani tak jsem nic neviděl ani neslyšel. Už daleko za čárou fronty spadlo pár kapek. Vítr na frontě docela slušný, nárazy někde na 15 m/s. Třebíč má teda už letos dvě čárky, ale to není nic moc.
POČASÍ V TŘEBÍČI NA FACEBOOKU https://www.facebook.com/pocasivtrebici/

Aktivní motorizovaný stormchasing v regionech od Znojemska a Brněnska přes dominantní Třebíčsko po Žďársko, Jihlavsko, Jindřichohradecko.
Tomáš Římský
Kontaktovat uživatele:

26 dub 2010 19:52

Tak na olomoucku kolem 16:45 přešla SF. Nad Šternberkem byl pozorovatelný nepříliš výrazný arcus (viz. foto níže). Při samotném přecodu SF se dost zvedl vítr - odhadem do 15 m/s. Ze suchých polí se hodně zvedal prach, je to vidět na fotkách, zvlášť na poslední. Poté chvíli silnější déšť a pak ještě tak hodinu slabší... Fotky zde: http://dracon.rajce.idnes.cz/Prechod_SF ... ernbersko/
Tom
Kontaktovat uživatele:

26 dub 2010 20:31

Zde také jen okraj bouřky 2-3x zahřmění zvedl se jen vítr k 12 m/s šlo to jižně od nás a pak klasicky se něco tvořilo těsně za nama směr východ od toho západu to tak bohužel bývá že nás to jakoby přeskočí na Břeclavsku to bylo asi lepší srážkově (18 mm Němčičky,14 mm Kobylí) ale jak to bylo na obloze nevím to snad popíší jiní z této oblasti.P.S. Na pohled nic zajímavého jen tmavo na tom jihu.
Ctiborv
Bydliště: Řídeč, podhůří nízkého jeseníku, 30 km S od Olomouce
Kontaktovat uživatele:

26 dub 2010 21:06

Tomáš Římský píše:Tak na olomoucku kolem 16:45 přešla SF. Nad Šternberkem byl pozorovatelný nepříliš výrazný arcus (viz. foto níže). Při samotném přecodu SF se dost zvedl vítr - odhadem do 15 m/s. Ze suchých polí se hodně zvedal prach, je to vidět na fotkách, zvlášť na poslední. Poté chvíli silnější déšť a pak ještě tak hodinu slabší... Fotky zde: http://dracon.rajce.idnes.cz/Prechod_SF ... ernbersko/
Nádherné fotky, hned jsem si jednu uložil :). Já jsem stihl přechod SF právě v Olomouci, nic výrazného to ovšem nebylo. Kromě relativně silného deště a větru, nic extra. Ovšem doma mě čekalo překvapení v podobě hromu z východních kopců, i když záblesk jsem neviděl. Letos jsem ještě neviděl ani blýskavici, natož blesk :).
Jinak stanice zaznamenala náraz 12,9 m/s v 16:29, a napršely 3 mm.
Meteostanice WS 2350. Data ze stanice : http://ctibor.borec.cz
Ze střední moravy zdraví Ctibor Venus
Michal R

27 dub 2010 13:44

... ještě k včerejší meteo situaci. Tady na jihu Čech se bouřka ohlásila již ráno, kdy v kondenzační stopě letadla zhruba v 7:30 se objevil zcela zřetelný C. Castellanus, neklamný to příslib konvektivní činnosti. Potom v cca 11:45 v prostoru mezi Netolicemi a Křemží poměrně rychle vyrostla bouřková buňka, která se přehnala tesně před 12h nad Českými BUdějovicemi. Severozápadní část systému, dle standardního a očekávaného průběhu, nasála dodatečnou vlhkost z rybníků SZ od ČB a na severním okraji města (Hrdějice, Hosín) byly intenzivní srážky. Odrazy radaru posléze potvrdili. V centru města padali kroupy, (prý) velikosti max. hrášku.
Blesková aktivita nižší, nicméně v centru města jeden povedený CG. ;)

Bouřkový systém, který dle pozorování lehce předstihl čáru fronty se východně od ČB rozpadl a slil postupující studenou frontou.
SanDaffo

27 dub 2010 14:47

Tak tu aktuálne južne až juhovýchodne odomňa je multicela.Nemá veľmi výraznú štruktúru,videl som tri CC blesky.Dva boli matné a v diaľke jeden bol bližšie a bol aj celkom výrazný.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2010“