Bouřky 26.3.2010

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2010.
martin popek

hasi teoreticky by sly vidět i přes 300km ja jsem chyt minuleho roku par z 220km.
Jan Drahokoupil
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Zdravím z Brandýska,
tak jsem se byl také podívat v terénu na první významnou konvektivní situaci roku a musím říct, že se to celkem povedlo. Na konec března to fakt bylo slušný a nepamatuji si, že bych něco podobného zažil takhle brzy.
Jen je škoda, že to sem k nám došlo až takhle večer. Už bylo dost šero, takže ta krásná húlava (shelf cloud) nebyla tak pěkně vidět, ale pár fotek na delší čas jsem pořídil. Panorama vzniklo značně tmavé. Mám ale fotku shelfu i s bleskem :D . Sice je celkem malý, ale je tam. První letošní :) .
Především jsem to ale bral jako test techniky. Zkoušel jsem GPS přijímač a přes mobil jsem byl připojený na net, takže jsem mohl vysílat svou pozici do prohlížeče a zároveň sledovat svou pozici vůči bouřce na radaru. Také jsem zkoušel StrikeAlert, ale u něj jsem zatím v rozpacích. Poměrně dost blesků to "nechytlo". CC blesky by nemuselo, ale CG bych docela ocenil. Pravda ovšem je, že jsem byl převážně schovaný v autě, takže mohlo dojít k výraznému stínění. Chce to víc testů ve volném terénu.

Zde jsou tři fotečky:
http://www.bourky.com/galerie/displayim ... ?pos=-3941
http://www.bourky.com/galerie/displayim ... ?pos=-3940
http://www.bourky.com/galerie/displayim ... ?pos=-3939

Když už nebylo co fotit přes zakapkané sklo auta, tak jsem se jen díval a bylo pár pěkných blesků, které prosvítily velkou část oblačnosti a pak někde v dálce vždy ještě uhodil CG blesk. U nás bylo také pár blízkých úderů. Jeden byl tedy dost blízko... při hromu se auto zatřáslo :D .

Těm, kdo už mají po legraci, přeji dobrou noc.
petnek
Kontaktovat uživatele:

Tak u mě v průběhu večera z ničeho nic silný vítr s viditelnými cc blesky. Stejně jsem pro jistotu vyrazil ven s foťákem. Nic pořádného se bohužel nepovedlo. Za pár minut začalo i silně pršet, i tak jsem měl foťák u sebe, ale dvojitý blesk do liblických vysílaček (355m) jsem nechytl. Zákon schválnosti, pustím závěrku a praští to... A to si pak ještě vysílačky předávali onen výboj mezi sebou až do země. Toho jsem dost litoval. Zanedlouho bylo po všem, bezvětří a bez deště. Celkově to mohlo trvat 30-40 minut. Na začátku u mě bylo 16.4°C, v tuto chvíli 11.7°C.
David Rýva
Člen AMS
Kontaktovat uživatele:

No... paráda, takže to bysme měli na Kolínsku letos již 3. bouřkový den. Blesku samozřejmě nemohlo být kdoví kolik vzhledem k nízké labilitě a právě el. aktivita bouřkových systému celkem dobře koreluje s mírou lability(oproti ostatním nebezpečným jevům), ale i tak, paráda!!
Každopádně zas příležitost otestovat StrikeAlerta a provětrat Boltek.

Kdyby to tak pokračovalo do léta vzestupně s těma bouřkama, tak si nestěžuju :D :D

JInak nárazy byly na vícero místech i nad 20m/s, takže předpověď byla celkem na místě, známý z Plzně mi hlásil i zlámané větve stromů, což taky sedí na vítr kolem 20m/s nebo lehce přes. Tady ale nic, do 15m/s.
Kolín-Zálabí
Radarové oddělení ČHMÚ, Praha-Libuš
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Amatérská meteorologická společnost o.s.
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
jozka.sobotka
Kontaktovat uživatele:

Prozatím úplně zklamán, čelo fronty sice bylo odsud vidět, ale zaseklo se a obešlo nás obloukem. Jediný co jsem spozoroval je silný vítr a zatím žádné záblesky. Uvidíme jestli zítřejší situace bude lepší. :o
Lukáš Ronge
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Pár blesků zachycených webkamerama ČHMÚ.
Přílohy
Blesk zachycený webkamerou v Praze-Libuši.
Blesk zachycený webkamerou v Ondřejově.
Blesk zachycený webkamerou v Ondřejově.
bleskosvod

Bouřku jsem zažil v autě, cestou z práglu do Lomnice.Kolem půl osmé začal foukat silný vítr, a blesky takové, že by se nemusela stydět žádná letní bouřka.

Takže jsem velmi spokojen ;)
martin popek

lukaš ten jeden blesk z webovky ma znaky stuhového blesku.
martin popek

spiš koukam se hla celá kamera(:
PrantlD
Kontaktovat uživatele:

Záběry z Plzně: http://www.in-pocasi.cz/clanky/bourky/bourky-26.3.2010/ - přímo bouřka zasáhla jen jižní okraj města
Amerika

No teda povim vám, letošní březen se u nás opravdu vyznamenal. Jen první dvě bouřky v sezoně, a už jsou zlomené dva moje osobní rekordy za 10-ti leté pozorování!

Nedávno to byla nejsilnější zimní bouřka co do bleskové aktivity a teď konstatuji nejčasnější nástup bouřkové sezony. Dvě bouřky v březnu ještě nikdy nebyly a už vůbec ne takové jako teď.
To co přes dneska přešlo, chodí jiný roky až tak nejdřív v červnu. Nádherná pásová bouřka.

Nejdřív bylo vidět, jak se sluníčko schovává za čáru kovadlin, které se postupně přibližovaly. V jednu chvíli začla být u země vidět jistá linie, ze které byly patrné na některých místech světle šedé kupy. Za chvíli bylo jisté že to je shelf cloud a podařilo se mi krásně zachytit jeho příchod - až teda na to, že se setmělo a už nešlo fotit. I tak se mi moc líbil.

Následně jsem přešel na focení blesků a zároveň tak přišla první ostrá zkouška mého nového stativu. Padlo asi 150 záblesků, z toho tak 30, byly viditelné blesky. Moc jsem toho teda nevyfotil, až snad na jeden CG blesk v dálce a navíc v rohu záběru. Ale bylo to hlavně tím, že byly špatné podmínky pro focení - déšť a blesky rozházené po všech světových stranách.
Honzo, dobře se na něj podívej ;)
Pak začlo pršet, tak jsem rychle zabalil. Srážky ale nebyly příliš výrazné (v poměru ke vzhledu bouřky). Na závěr po ustání hlavních srážek přišlo ještě několik sérií blesků a hromů zakončených mohutnám CG úderem, tak jak to u lepších pásových bouřek bývá.
Takže spokojenost, jen na jednu věc. Někde jsem tam v tom zmatku na poli nechal pohozenou páku od stativu, takže mám strach abych to ještě našel.

Tady můžete skouknout moje úlovky:
http://hailstorm.rajce.idnes.cz/Pasova_bourka_26.3.10/
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Do Podkrkonoší dorazila squall line již ve stádiu rozpadu (a ani bych to SQL už nenazýval, protože nějaké čelo se nedalo ani určit). Jediné, co nám mohlo připomenout bouřky, byly blýskavice kolem 20:40 SEČ, když bylo ještě aktivní čelo vzdálené kolem 60 km. Pak však elektrická aktivita vymizela, začalo se zde postupně zatahovat (v těch 20:40 ještě svítil nerušeně Měsíc) a ve 21:45 slabě pršet. Srážky trvaly po dobu 15 minut a pak ustaly. Znovu začalo pršet před 22:30, kdy se přiblížila týlová strana srážkového pásma. Mezi Svatoňovicemi a Trutnovem prošlo jádro se zvýšenou odrazivostí, bohužel "resuscitace se nezdařila". Celkově fronta nevýrazná, srážek možná tak 1 mm (podívám se ráno), vítr takřka neznatelný. Pouze se projevila změna teploty, kdy v 21:00 bylo +8,3°C, ve 21:45 +12,8°C a nyní ve 22:50 je +10,5°C.
storm_ice
Kontaktovat uživatele:

huj dnes zpočátku zvětšená oblačnost, postupně během dopoledne polojasno až jasno, odpoledne skoro jasno, později večer přibývání oblačnosti, na frontě slabá bouřka s deštěm (většina blesků v okolí), později srážky zesílily na mírný až silný déšť, před 22h zeslábl. Tmax 19,9°C Tmin 7,7°C, Vítr SSv-VJv 1-6 m/s s nárazy až 8 m/s, včer na frontě až 12 m/s a stáčel se k Jz, srážky Obrázek 8,8 mm.

Aktuálně 23:00 zataženo, po dešti ObrázekObrázek 8,4°CObrázek Jz 4 m/s
Naposledy upravil(a) storm_ice dne 26 bře 2010 23:28, celkem upraveno 1 x.
Tomáš.Malek

Tak sezona 2010 opravdu rekordně brzy začala na toto roční období dost rekordní bouřkou. A to v Praze už slábla, ale jihozápad tam to bylo možno klasifikovat jako silnou červnovou bouři. Nikdy ještě jsem neviděl něco podobného v beznu, říkám opravdu nikdy...je to kandidát na nejsilnější březnovou bouřku co jsme všichni pozorovali! A ty teploty na plzeňsku, to nebyl březen, to byl květen ba skoro červen!! :o
Stormík
Kontaktovat uživatele:

Jsem z Chomutova a i když nebyla bouřka ani srážky silné, viděl jsem nádherný shelfcloud. Nechtěl jsem tomu verit mam nejakou dokumentaci, video a dvě fotky, video jsem si nemohl dovolit díky velmi pomalemu internetu udělat velké, proto je to takhle male http://stormchasers.blog.cz/1003/dokumentace-bourky Omlouvám se ještě za ty záběry.... nic moc
Snad se sezóna 2012 povede...
Lukáš
Kontaktovat uživatele:

Tak dneska přece jenom už pořádně bouřky, za které by se nemohl stydět ani květen/červen :lol: Tady celý den fučí, vítr teď v noci trochu zesílil :? , díky blížící se frontě. Na Slovensku vznikají menší jádra, přeháňky-no detekce nic ;) .. snad se tudy prožene aspoň nějaká ta silnější přeháňka :P
Zdravím z Třince !!!
IMP
Kontaktovat uživatele:

Hm, ja muzu jen tise zavidet :(
Dopadlo to presne, jak jsem si myslel...vzdalena blyskavice okolo 20:00-21:00 +- ani pomalu nebyli slyset hromy, tak 20 a vic km daleko, za kopcem a pak nasledne se zvedl vitr tak max. kolem 12-13m/s a zaclo prset, stredne silne a to vlastne pokracuje az doted, jen se meni intenzita od slabsiho, po silnejsi...nuda :(
Jinak jsem to jen tak obcas zkontrolaval z prace a otevrenejch vrat z nasi dilny, takze nejak nebyl moc cas, to sledovat.
Mara
Kontaktovat uživatele:

Zdravim vespolek, sem došel v noci jen takový ocásek a z toho začalo pršet..jinak dnes krásná oblačnost!
Jakub Vašut
Kontaktovat uživatele:

I já si můžu udělat první zářez. U nás na střední Moravě začalo před půlnocí foukat a pršet. Šel jsem se podívat na zahradu a hned jsem viděl CC blesk (ale jen záblesk v mracích). Byl to podle detekce blesků jediný blesk, který tu byl, takže jsem měl hodně velké štěstí.
tom522
Bydliště: Česká republika, kraj Vysočina, okres Třebíč, Třebíč-Nové Dvory 464,5 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Taky zdravím. Tak u mě na Třebíčsku se zatím letos nevyskytla ještě žádná bouřka. Pozorovatelé ve velké části Čech, ale měli určitě skvělé březnové úlovky a první letošní záznam bouřky a někde i relativně silné, určitě neobvyklé pro tuto roční dobu. Já ještě na svůj první úlovek čekám a pevně doufám, že také dlouho čekat nebudu. V dubnu se snad určitě něco vyskytne i v dalších koutech ČR a SR. Jinak snad bouřková sezona bude taková, jak naznačuje její letošní začátek. Myslím, že se máme na, co těšit. Tak stormacherové zřeme !!! :D :D
Naposledy upravil(a) tom522 dne 27 bře 2010 11:13, celkem upraveno 1 x.
Tomáš Böhm, 17 let. MOTTO: DO ČLOVĚKA MUSÍ UHODIT BLESK, ABY POCHOPIL POČASÍ !NAVŠTIVTE! http://www.tpocasi.cz/ , http://tom522.rajce.idnes.cz/.
Stormík
Kontaktovat uživatele:

Ještě když jsem dnes ráno projížděl nahrané video z mé venkovní kamery, tak jsem tam našel blesk, takže jsem moc šťastný :D
jo blesk je zde http://stormchasers.blog.cz/1003/dokumentace-bourky
Naposledy upravil(a) Stormík dne 27 bře 2010 16:20, celkem upraveno 1 x.
Snad se sezóna 2012 povede...
novotny
Kontaktovat uživatele:

já už asi dvě hodiny zpracovávam ze včera video, timelapsy, fotky, panorama...je toho nějak moc. Ale mam hodně dobrý úlovky, včera to bylo fakt skvělý, škoda že se nedostalo na všechny, ale tak ještě celá sezóna je před náma.
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
JURAJk6
Kontaktovat uživatele:

Tak u nas kolem pulnoci silny slejvak a vitr v narazech kolem 15 m/s. Cekal jsem na blesk, ale nic.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
meteo.estranky.sk
Kontaktovat uživatele:

Dnes od JZ zavítajú búrky aj na východ Slovenska, niečo z Maďarska ide! :D
Naposledy upravil(a) meteo.estranky.sk dne 27 bře 2010 13:51, celkem upraveno 1 x.
roman21
Kontaktovat uživatele:

meteo.estranky.sk píše:Dnes od JZ zavítajú búrky ja na východ Slovenska, niečo z Maďarska ide! :D
no neviem
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2010“