Nástup jara 16.3.2010

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2010.
Odpovědět
Tomáš.Malek

Tak načínám toto téma protože myslím že stojí za to se o tom víc rozhovořit.
Jak už tomu v posledních letech často bývá a jak tomu bylo pokud vím loňský rok, též i letos zima skončila náhlým teplotním skokem větším než 10 st. a do našich krajů "vtrhlo jaro" jako lavina. Toto si neumím opravdu vysvětlit. :o V posledních letech dochází koncem března ke skokovému zvýšení teplot a během několika málo dnů (letos pouhé 2!!!) přejdeme od teplot téměř nulových přímo do jara či téměř "předčasného léta" jaro přitom vynechávaje. V úterý 16.3 bylo v Praze přibližně 3 st. Celsia studený severozápadní vítr a velká oblačnost se sněhovými přeháňkami a již dnes 18.3 bylo zde již asi 14 st. Celsia, a zcela jasno. Zdá se mi to nepřirozené a naprosto potrhlé jako když "Fíra přehodil ovladač z polohy zima do polohy jaro". :P
To není plynulý přechod ale šok a myslím že přírodě spíše škodí. Máte někdo nějaké dobré vysvětlení?
IMP
Kontaktovat uživatele:

To teda a taky by me to docela zajimalo..vysvetleni tohoto ,,jevu''
Instabiliter

No podle mýho byly i v minulosti tyhle jevy "teplotních šoků" také běžný. Velmi rychlé střídání synoptických situací a tedy i teplot je pro celé období jara typické. Oceán a sever kontinentu je stále studenej ale pevnina v našich šířkách a hlavně jih kontinentu se začíná ohřívat na vyšší teploty, stane se, že jednou je 20°C v JZ proudění před TN nad západní Evropou a další den přijde výrazný ochlazení od severu se sněžením kolem té samé níže, která mezitím rychle přešla přes Pobaltí k východu a za 2 dny se opět obnoví JZ proudění s 15°C kolem další níže nad Z Evropou. Stačí uvést třeba březen 2004, kdy se někdy v 2. polovině měsíce po "dvacítkách" výrazně ochladilo a silně sněžilo. Další příklad je z března 2005, kdy ke konci měsíce teploty stoupaly k 20°C po předchozím studeném období. Potom ještě v dubnu u nás krajinu načas pokryl sníh. Starší události si nepamatuju, ale možná by stačilo najít tabulky měsíčních teplot pro jednotlivé dny nebo navštívit archiv na http://www.wetterzentrale.de o synoptických situacích, které nám také můžou leccos napovědět jak bylo :) . No podle mě to všichni všechno moc sledujeme i prožíváme. ;)
Podle mě tohle počasí, co teď máme, nelze považovat za přímou cestu k létu a něco mi říká že teploty mezi 4 až 8°C, možná i nižší se ještě párkrát, třeba i v dubnu vrátí, i když snad už jen přechodně.
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
SanDaffo

No s prechodným ochladením treba v apríli(dubnu) určite rátať, veď apríl je známi svojim premenlivým počasím......a čo myslíte, kedy budú podľa vás tie také prvé silnejšie letné búrky?
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Letní bouřky začnou až tehdy, když se dostatečně prohřeje zemský povrch i atmosféra a zároveň se sem dostane odněkud vlhký vzduch - samotné teplo rozhodně není zárukou bouřek. Stačí si vzpomenout na loňský duben, kdy bylo běžně přes 20°C od začátku měsíce a zaznamenal jsem jen 2 slabounké bouřky. V Květnu se pak sice ochladilo, ale začalo být vlhko a už frčela jedna bouřka za druhou.
JURAJk6
Kontaktovat uživatele:

Je to celkem nezvyk. Krasne to je videt i na archivu moji meteostanice. Jeste predevcirem bylo kolem peti stupnu a dneska uz 13, 3.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
dobrmanek

Přírodě tento teplotní skok neudělá vůbec nic, proč by taky měl? Aby se probudila příroda je třeba delší období, kdy jsou teploty výrazně nad nulou. Nepočítám, různé kvetoucí rostliny, které se objevují hned jak sleze sníh. Tady na dálném severu téměř každým rokem platí, že v době květu řebčíku královského příjde nějaké výraznější ochlazení se sněžením.
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
JURAJk6
Kontaktovat uživatele:

Tak teplota prekrocila hranici 15 stupnu a nadale stopa.
Jizni proudeni zase zpusobilo, ze se na obloze obevila pylova korona.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Mara
Kontaktovat uživatele:

Zdravim, dnes bylo pěkné světelné halo...jinak zdá se mi to, nebo se nad Německem blýská..? :x
Prdek
Kontaktovat uživatele:

Tak vcera pri zapadu slunce se nam tu ukazal krasny altostratus undulatus, takzvany "asparagus" :D http://prdek.rajce.idnes.cz/Altostratus_19.3.2010/ Videt to Dagmar Honsova, tak se vsadim ze druhy den bude na Novinkach clanek typu "novy druh mraku v CR" :)
Stormík
Kontaktovat uživatele:

Jaká je vubec potřebná vlhkost pro utvoření bouřky?
Snad se sezóna 2012 povede...
meteo.estranky.sk
Kontaktovat uživatele:

Najviac búrok je zaznamenaných v Grazi. Tam - v rakúskom Grazi každý letný večer je búrka, ani TV si nemôžu asi pozrieť. :lol:
Tomáš.Malek

Tak musím se vyjádřit k výroku, že tento teplotní šok přírodě nevadí. Vadí zcela jistě.
Zaprvé, jakmile takto vyletí teploty, všechen hmyz vyletí ven a jakmile se pozděj ochladí, hyne. Zadruhe než se narodí nová generace včel je již vše odkvetlé a stromy jsou neopyleny!Toto se ukázalo právě loni. Dále při takovém hrozném gradientu teplot se vše probouzí velmi rychle, míza vletí do kmenů a větví tak rychle že se potrhají tkáně a pletiva a už jsem i viděl, že se kůra trhá a vznikají rány ze kterých teče smůla, to je největším důsledkem. o předčasném kvetení a následném zmrznutí květu už jsem mluvil. A to, co se projevuje už ted je, že to způsobí lavinovité tání sněhu a pokud ještě k tomu prší, což se děje, důsledkem bývají povodně! V neposlední řadě i člověk je z toho dost zmatený a v psychické nepohodě když v úterý mrzne a v pátek již z něj kape pot. Prostě tohle není prospěšné.
dobrmanek

Tomáš.Malek píše:Tak musím se vyjádřit k výroku, že tento teplotní šok přírodě nevadí. Vadí zcela jistě.
Zaprvé, jakmile takto vyletí teploty, všechen hmyz vyletí ven a jakmile se pozděj ochladí, hyne. Zadruhe než se narodí nová generace včel je již vše odkvetlé a stromy jsou neopyleny!Toto se ukázalo právě loni.
Včelař odborník po 40 letém intenzivním včelaření.

Včely jsou tady milióny roků, i když v době ledové přežívaly jen v alpských údolích otevřených k jihu. Po oteplení se zase vrátily. Včely jako vysoce organizované společenství velmi dobře snáší naše klima, ale musí to být silné a zdravé včely v počtu 10000 - 15000 jedinců po jarním proletu. V měsíci červenci srpnu a částečně i září vychovávají dlouhověké včely, které se dožívají až do rozkvětu ovocných stromů, to znamená, že umírají mezi 1. až 15. květnem a do té doby si vychovají za sebe náhradu a to tak, že v době kolem 10. května již včelí společenstvo má 20 000 - 25 000 jedinců. Každá dlouhověká přezimující včela se zúčastní výchovy v průměru dvou nových včel. Náhlé oteplení nemá žádný vliv na umrtnost včel či neschopnosti dostatečné opylovací činnosti. Vše výše uvedeno je podmíněno zdravým a silným včelstvem s dostatečnou glycidovou zásobou. Letní krátkověká včela žije v závislosti na intenzitě snůšky, kdy se doslova upracuje, kolem 35 dnů. Zimní dlouhověká včela, která se žádných prací v úle nezúčastňuje a jen se vykrmuje celé léto a podzim pylem se dožívá kolem 9 měsíců.
Tomáš.Malek píše:Dále při takovém hrozném gradientu teplot se vše probouzí velmi rychle, míza vletí do kmenů a větví tak rychle že se potrhají tkáně a pletiva a už jsem i viděl, že se kůra trhá a vznikají rány ze kterých teče smůla, to je největším důsledkem. o předčasném kvetení a následném zmrznutí květu už jsem mluvil.
Moc tě prosím Tomáši, tohle už radši nikde neříkej, zvláště ne před zahradníkem atd.. Jak dochází k poranění stromů. Problém této zimy byly mrazy. Méně odolné stromy jako broskve atd.. Těmito mrazy trpí jejich květní pupeny, které jsou odolne jen do -20°C. Dále je problém, když se přes den zvýší teplota nad vegetační teplotu tj 5°C stromy začínají tahat mízu a když v noci teplota poklesne pod -4°C je zaděláno u méně odolných druhu na velký problém v podobě popraskané kůry ( míza se v noci změní v led a ten zvětšuje svůj objem). Tímto nejvíce trpí z našich dřevin Jasany a z ovocných dřevin pak Aktinidie a Réva. Většinou je rozdíl teplot mezi dnem a nocí na osluněné straně kmene kolem 20 - 30 °C. To dělá ty mrazové trhliny.

V těch dvou posledních větách se s tebou více či méně shodnu.
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Tomáš Psika
Kontaktovat uživatele:

Tomáš Prouza píše:Letní bouřky začnou až tehdy, když se dostatečně prohřeje zemský povrch i atmosféra
Atmosféra ať se prohřívá, ale hlavně aby to bylo jen ve spodních 2 km. Aby nám v dubnu a květnu přestala vládnout paní Zima a začala opět vládnout paní Instabilita :lol: .
jozka.sobotka
Kontaktovat uživatele:

Máš 100% pravdu na pátek hlásí nějakou bouřkovou parádu, i když pod přechodem výrazné studené fronty si pro ted moc nedokážu moc představit, snad jen, pokud to dorazí na Vysočinu, i já se podívám :D
Mara
Kontaktovat uživatele:

Zdravim, tak zde je nějaká oblačnost, leč klid...rano ale foukalo až jsem musel šlapat i z kopce...Na Z to bliká...
bleskosvod

Tak z toho teplotního šoku nás čekají silné bouřky :lol:
Alespoň to tvrdí Meteopress.To bych se teda na to podíval :roll:
daffka

No je otazka ,co si Meteopress predstavuje pod pojmem "silne bourky". Kazdopadne nad Bavorskem uz se blejska,tak se necham prekvapit,jestli to dorazi i k nam do Polabi. I "vysravka" mi udela radost.
bleskosvod

daffka píše:No je otazka ,co si Meteopress predstavuje pod pojmem "silne bourky". Kazdopadne nad Bavorskem uz se blejska,tak se necham prekvapit,jestli to dorazi i k nam do Polabi. I "vysravka" mi udela radost.
Já večer odjíždím z práglu na liberecko, kde dle hydrometerologického ústavu, má být taky nějaká bouřka.Teda nevím, jak se to tam dostane, ale rozhodně jsem hodně a mile překvapen, jak to takhle časně z jara jde :D

Ale jak se říká : "první vyhrání z kapsy vyhání". :idea:
Maro

Ja som zanamenal teplotný šok 26.marca kedy bola priemerná teplota 15,5°C, a za jar sa považuje ked je priemerná teplota 5 až 15°C, čiže mohlo by sa to považovat teoretický za letný den, aj ked teplota nebola max. 25°C.
dubnany 189
Kontaktovat uživatele:

Před 2. dny,tj 1.4. večer po 22.h šla severně od nás velmi slabá bouřka. U nás byl patrný jeden slabý záblesk bez hřmění. Jinak bylo i přeháňka. Ve 12 km vzdáleném Kyjově prý byla bouřka výraznější. Nás to chytlo pouze okrajem. ;)
Z Dubňan zdraví Jirka
Bouřky ty mám nejraději z počasí ale i to ostatní je pěkné
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2010“