Neobvyklé úkazy při bouřce.

Vše ohledně blesků a jevů souvisejících.
Klas Jaroslav
Příspěvky: 26
Registrován: 28 kvě 2009 21:24

Někdy při bouřkové činnosti lze pozorovat velice zajímavé úkazy.Například při úderu blesku můžeme,v určité vzdálenosti od úderu blesku, pozorovat jednu ,nebo více svítících ploch.Tyto svítící plochy září souběžně s bleskem.Jde o odraz části výbojového kanálu blesku od vhodně natočené odrazové plochy,jak k blesku,tak k pozorovateli.Druhý podobný úkaz je ten,že svítící plocha intenzivně září i delší dobu nezávisle k výbojům blesku.K tomuto úkazu dochází v případě, že je slunce velice nízko nad obzorem a jeho svit může,alespoň nakratší dobu ,zářit pod bouřkový mrak a odrazit se od vhodně nastavené odrazové plochy,jak ke slunci,tak k pozorovateli.
Další neobvyklé úkazy jsou popsány ve wikipedii pod heslem :Wikipedista diskuse Klas Jaroslav.
Jiné úkazy, pozorovatelné v laboratoři při práci s velmi vysokým napětím , jsou na webu http://mujweb.cz/www/a vyboje, nebo http://mujweb.cz/veda/avyboje
dubnany 189
Příspěvky: 312
Registrován: 20 úno 2009 14:53
Bydliště: Dubňany 200m.n.m.okres Hodonín Jihomoravský kraj
Kontaktovat uživatele:

Zdravím,
Já jsem 2X při bouřce viděl tzv.perlový blesk tj blesk skládající se ze svítících kuliček které postupně zhasínaly.Dalším takovým neobvyklým úkazem byl výboj z oblaku na oblohu při slunečném počasí to bylo na jedné straně bouřkový mrak na druhé straně pěkně svítilo slunce a jak se zablýsklo tak ten výboj směřoval z mraku ven tedy do modré oblohy .Posledním neobvyklým úkazem byl mnohočetný blesk tedy že místo jednoho výboje jich bylo několik současně já jsem zahlédl při bouřce když jsem byl menší tak 5 čárových blesků současně a následující hřmění bylo velice intenzivní a trvalo něco přes minutu než přestalo. :) :lol: :lol:
Z Dubňan zdraví Jirka
Bouřky ty mám nejraději z počasí ale i to ostatní je pěkné
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

dubnany 189 píše:Dalším takovým neobvyklým úkazem byl výboj z oblaku na oblohu při slunečném počasí to bylo na jedné straně bouřkový mrak na druhé straně pěkně svítilo slunce a jak se zablýsklo tak ten výboj směřoval z mraku ven tedy do modré oblohy .
To se mi jednou stalo taky. Pozoroval a fotil jsem bílou hlavici Cb Calvus, asi tak pod úhlem 70° od země. Na pozadí mraku byla modrá obloha a možná i svítilo sluníčko. Pak najednou z té hlavice vyletěl blesk a zase se vrátil zpět do ní. Bylo to téměř nad hlavou - proti modré obloze. Kontrast byl slabý, protože obloha, byť modrá, vyzařovala hodně světla. A tak jsem v první chvíli ani nevěděl, co se to vlastně stalo. Následný hrom ale pak všechno objasnil.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1442
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Amerika píše:To se mi jednou stalo taky. Pozoroval a fotil jsem bílou hlavici Cb Calvus, asi tak pod úhlem 70° od země. Na pozadí mraku byla modrá obloha a možná i svítilo sluníčko. Pak najednou z té hlavice vyletěl blesk a zase se vrátil zpět do ní. Bylo to téměř nad hlavou - proti modré obloze. Kontrast byl slabý, protože obloha, byť modrá, vyzařovala hodně světla. A tak jsem v první chvíli ani nevěděl, co se to vlastně stalo. Následný hrom ale pak všechno objasnil.
"...Pak najednou z té hlavice vyletěl blesk a zase se vrátil zpět do ní..." - pro lidské oko (a po zpracování v mozku) to vypadá jinak než je to doopravdy. Chtělo by to "high speed kameru".
Výboje z oblaku mimo oblak už tu byly mnohokrát popsány (nemusí jít zrovna o "Transient Luminous Events"), ale může jít i o klam, protože v místě, kde se nám zdá obloha modrá, mohou vypadávat srážky (kroupy).
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Michal Geryk píše:"...Pak najednou z té hlavice vyletěl blesk a zase se vrátil zpět do ní..." - pro lidské oko (a po zpracování v mozku) to vypadá jinak než je to doopravdy. Chtělo by to "high speed kameru".
Výboje z oblaku mimo oblak už tu byly mnohokrát popsány (nemusí jít zrovna o "Transient Luminous Events"), ale může jít i o klam, protože v místě, kde se nám zdá obloha modrá, mohou vypadávat srážky (kroupy).
No nechtěl jsem tím říct, že jsem pozoroval, že ta dráha blesku včetně směru postupu byla taková. Jenom to, že jsem viděl blesk, jehož oba konce se dotýkaly obrysu mraku - tak jak byl z mýho pohledu vidět a někde v půlce dráhy blesku byla smyčka. To znamená, že to mohl bejt klidně čárovej blesk, kterej směřoval z hlavice do základny.
Pokud jde o srážky, tak ty ale aspoň v horní části blesku asi nebyly, protože v takový vzdálenosti od kovadliny bokem od mraku - no nevim. A taková modrá obloha ve který jsou srážky je myslim od té zcela čisté patrně rozeznatelná, protože asi každé srážky oblohu trochu zakalí. V tomhle případě pokud si dobře vzpomínám byla naprosto jednotvárná - jasně modrá. Vlastně to mám i na fotce, ale není digitální.
Uživatelský avatar
David Rýva
Člen AMS
Příspěvky: 624
Registrován: 30 kvě 2007 15:40
Bydliště: Kolín-Zálabí/ Praha-Dejvice
Kontaktovat uživatele:

Nevím ešli celé tohle téma patří zrovna zrovna do optických úkazů ale to komentovat nebudu.
Rád bych reagoval jen na perlový blesk, občas i ten bývá vysvětlován jako optický jev kdy je kanál "obyčejného blesku" zakryt strídavě kapkami vody nebo pod. Sám jsem viděl perlový blesk jen 4x a to behem jedné jediné mimořádně intenzivní bouřky. Z toho co jsem viděl můžu ale s jistotou říct, že mi ta teorie vysvětlující perlový blesk jako optický úkaz připadá zcestná. Už jen průběh výboje, kdy se kanál blesku postupně rozpadne na šňůru zářících bodů, jež narozdíl od kanálu běžného blesku dohasínají, odhadem kolem 2-3 vteřin. Následuje mimořádně intenzivní hřmění, alespoň v mojem případě tomu tak bylo. Všechny výboje se vyskytly v týlové části bouře, která byla již na ústupu dále na SSV. Nehodlám ale spekulovat o tom proč perlový blesk vzniká.
Ještě uvedu jednu zajímavost související s blesky, už několikrát jsem viděl při intenzivním výboji do vzduchu pod bouřkový oblak, že od kanálu blesku se oddělil zářící bod nebo drobná kulička a poodlétl kus nebo poletoval skoro na místě, do několika vteřin ale rychle zanikal. Onen zářící bod vznikal v místech jakési "smyčky", nebo "uzlíku" na kanálu blesku, jež občas bývají viditelné na některých forkách blesků. Možná by to mohlo mět souvislost se vznikem kulových blesků.
Kolín-Zálabí
Radarové oddělení ČHMÚ, Praha-Libuš
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Amatérská meteorologická společnost o.s.
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
Klas Jaroslav
Příspěvky: 26
Registrován: 28 kvě 2009 21:24

Reakce na příspěvek Davida Rýva. V roce 2003 byl v Česku uskutečněn objev o názvu :"Anomální vlastnosti ledu".Tento objev umožňuje formulovat novou teorii vzniku kulového blesku.Právě Vaše pozorování ,odtrhávání svítících kuliček od kanálu blesku, tuto teorii podporuje.Vlivem veliké chemické čistoty vodních kapiček nezamrzají vodní kapičky ihned po ochlazení na záporné teploty blízko O°C,ale vytváří kpičky přechlzené vody.Přechlazení může být značné(například -65°C).Pokud v uvedeném prostoru dojde ve velkých výškách(na příklad 11km.)ke zvýšení potenciálního spádu a rozvoji blesku,vytvoří se jednak ozon a kysličníky dusíku.Dále kapičky prechlazené vody se v intenzivním elektrickém poli změní na ledové dipóly(krystalky ledu jejichž jeden konec je nabit kladně,protilehlý záporně).Vlivem fyzikální adsorbce se na jejich povrchu usazují již vzniklé kysličníky dusíku a ozon.Protože jednotlivé ledové dipóly na sebe bůsobí elektrostatickou silou tak se postupně vzájemně váží a vytváří slepenec elektrických ledových dipólů (chlupaté koule nebo obdobná tělesa jiného tvaru).Tyto tělesa i když jsou velice jemné struktury tak postupují k zemskému povrchu.Pokud je tento útvar z malé vzdálenosti ozářen výbojem blesku aktivuje se rozpad ozonu a kysličníku dusíku.Při tomto rozpadu se uvolňouje značné množství energie.Uvedené těleso začne zářit,případně dojde k výbuchu.Popsaná tělesa lze vytvářet i laboratorně ,takzvaný "chlupatý válec" je nafocen na mém webu http://mujweb.cz/www/avyboje Popis ohledně ledových dipólů je ve wikipedii pod značkou : Wikipedista diskuse Klas Jaroslav.
U Vašeho popisu perlových blesků chybí uvedení průměru výbojového kanálu blesku a jeho zabarvení.Existují totiž blesky s červeným zabarvením ,o průměru výbojového kanálu více decimetrů.Obdobné, červeně zabarvené blesky, s průměrem výbojového kanálu v cm lze snadno vytvářet i na jiskřišti.Z uvedených červeně zabarvených blesků teorii vzniku perlového blesku už odvodit lze.Obojí je popsáno v mnou uvedených stránkách wikipedie.
Uživatelský avatar
David Rýva
Člen AMS
Příspěvky: 624
Registrován: 30 kvě 2007 15:40
Bydliště: Kolín-Zálabí/ Praha-Dejvice
Kontaktovat uživatele:

Klas j aroslav píše: U Vašeho popisu perlových blesků chybí uvedení průměru výbojového kanálu blesku a jeho zabarvení.Existují totiž blesky s červeným zabarvením ,o průměru výbojového kanálu více decimetrů.Obdobné, červeně zabarvené blesky, s průměrem výbojového kanálu v cm lze snadno vytvářet i na jiskřišti.Z uvedených červeně zabarvených blesků teorii vzniku perlového blesku už odvodit lze.Obojí je popsáno v mnou uvedených stránkách wikipedie.
Průměr kanálu nevím bo všechny ty výboje byly vzdáleny cca 1-3km, barvu si vzpomínám matně, že tam bylo něco zelené a postupně spíš oranžovožloté ale nejsu si už po tej době uplně jistý, bohužel. :(
Kolín-Zálabí
Radarové oddělení ČHMÚ, Praha-Libuš
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Amatérská meteorologická společnost o.s.
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
jaro
Příspěvky: 50
Registrován: 23 říj 2008 17:44
Bydliště: Žilina

Klas Jaroslav píše: Protože jednotlivé ledové dipóly na sebe bůsobí elektrostatickou silou tak se postupně vzájemně váží a vytváří slepenec elektrických ledových dipólů (chlupaté koule nebo obdobná tělesa jiného tvaru).Tyto tělesa i když jsou velice jemné struktury tak postupují k zemskému povrchu.Pokud je tento útvar z malé vzdálenosti ozářen výbojem blesku aktivuje se rozpad ozonu a kysličníku dusíku.Při tomto rozpadu se uvolňouje značné množství energie.Uvedené těleso začne zářit,případně dojde k výbuchu.Popsaná tělesa lze vytvářet i laboratorně ,takzvaný "chlupatý válec" je nafocen na mém webu http://mujweb.cz/www/avyboje Popis ohledně ledových dipólů je ve wikipedii pod značkou : Wikipedista diskuse Klas Jaroslav.
U Vašeho popisu perlových blesků chybí uvedení průměru výbojového kanálu blesku a jeho zabarvení.Existují totiž blesky s červeným zabarvením ,o průměru výbojového kanálu více decimetrů.Obdobné, červeně zabarvené blesky, s průměrem výbojového kanálu v cm lze snadno vytvářet i na jiskřišti.Z uvedených červeně zabarvených blesků teorii vzniku perlového blesku už odvodit lze.Obojí je popsáno v mnou uvedených stránkách wikipedie.
Pokial tomu dobre rozumiem, tak pri silnych vybojoch sa vytvaraju vo vyske 11 km "slepenece elektrických ledových dipólů", ktore padaju k zemi a ak maju stastie sa dostat do blizkosti cerveneho blesku ( slaby vyboj vedlajsieho blesku ), rozpadaju sa a svietia niekolko s. ako "perlovy blesk". Pohyb perloveho blesku je vlastne pohyb zlepenca.
Klas Jaroslav
Příspěvky: 26
Registrován: 28 kvě 2009 21:24

Svítící kuličky perlového blesku nejsou slepencem elektrických ledových dipólů.To spíše blesk kulový.Vznik perlových blesků má jiné vysvětlení.
Základní informace o perlovém blesku je ta,že po ukončení čárového výboje se výbojový kanál blesku rozpadne na jednotlivé kuličky.Někdy se jeví jako by jednotlivé kuličky postupně vybuchovaly.
Protože průměr výbojového kanálu standartního blesku je jako tužka,maximálně jako prst, lze těžko na větší vzdálenost pozorovat větší svítící kuličky a těžko by takový výbojový kanál dokázal akumulovat teplo alespoň dvě vteřiny.Proto lze perlový blesk možno vysvětlovat nejprve vznikem červeně zabarveného blesku, s tlouškou výbojového kanálu více decimetrů.Tam lze potřebné akumulování tepla dvě vteřiny spíše předpokládat.Teorie předpokládá,že při ukončování toku proudu ve výbojovém kanálu červeně zabarveného blesku,dojde v některých úsecích ke vpádu shluků nabitých mikroskopických kapiček vody.Ty se začnou prudce vypařovat,tím uvedený úsek zchladí a ten ztmavne.Vzniklá vodní pára způsobí stoupnutí tlaku a uvedené úseky se začnou nejprve prudce rozpínat a pak smršťovat.To se někdy pozorovateli jeví jako výbuch(nevybuchují ale svítící úseky,ale tmavé).Svítící úseky se okolím ochlazují,začnou se zmenšovat až zmizí.Toto je teorie.
Červeně zabarvené blesky se šířkou výbojových kanálů v centimetrech jsem vytvářel na jiskřišti(Popsáno wikipedista diskuse Klas Jaroslav).Dle provedených pokusů jde o specifický druh čárových výbojů a řazení na výboje pozitivní a negativní se zde neuplatní.Domnívám se,že tok proudu, jednotkou průřezu, je u těchto výbojů mnohem nižší než u výbojů standartních.Možná,že je i odlišné složení ovzduší ,po ukončení výboje,než u výbojových kanálů standartních.Červeně zabarvený blesk,při bouřce jsem spatřil pouze jednou a to poměrně z blízka.Šířku výbojového kanálu jsem odhadoval na čtyřicet centimetrů.
martin popek
Příspěvky: 414
Registrován: 29 led 2008 15:19
Bydliště: Nýdek

zde možné kulové blesky z roku 2008 sepsané data v článku na apu:
http://www.astronomie.cz/2009/04/kulove-blesky/
Klas Jaroslav
Příspěvky: 26
Registrován: 28 kvě 2009 21:24

Pro martin popek. Na Vámi zveřejňených fotografiích je možno rozeznat,že prostor pod bouřkovým mrakem byl chvíli ozářen sluncem(Jasný odraz od budov).Proto svítící těleso není pravděpodobně kulovým bleskem,ani svítícím útvarem znečištěného ovzduší,který se často dělá po úderu blesku do elektrického vedení,ale jde o odraz slunce.Jako nejpravděpodobnější je že pod bouřkovým mrakem existovala velice dobře odrážející plocha,která byla vhodně natočena ke slunci i pozorovateli.Pravděpodobně jde o odraz slunce.Svítící plochy,které svítí souběžně s bleskem jsou pravděpodobně též pouze odrazné plochy,které odráží část výbojového kanálu.Pokud nejde o fotomontáž.
martin popek
Příspěvky: 414
Registrován: 29 led 2008 15:19
Bydliště: Nýdek

o odrazu dost pochybuji.slunce bylo jen nekolik stupnu nad obzorem asi 17min před zapadem.to vše s oblačností a naší hornatou krajinou dava pochybnost o vaší teorii.fotomontáž to není(:)
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Tak odraz od slunce bych tedy osobně vyloučil hned na prvním místě. Podle fotek bych řekl, že v daném místě slunce určitě nesvítilo. Bylo to cca 15 minut před západem slunce a když vezmeme v potaz místo pozorovatele a odhadované místo výskytu tohoto jevu, tak by slunce muselo svítit z pravé strany z pohledu pozorovatele. Pohlédneme-li však na přiložený družicový snímek, tak v úhlu, odkud by na dané místo měly svítit paprsky slunce, je linie husté oblačnosti v podobě řady bouřkových mraků. Byl by to skoro stejný "zázrak" jako tento "úkaz", kdyby se našla škvíra v oblacích, která by umožnila zasvítit slunci na toto silně izolované místo. Jinak totiž na fotkách žádné jiné sluncem nasvícené místo nevidím. Martin by nám mohl ze svých zkušeností také potvrdit či vyvrátit, zda v ten čas už v jeho lokalitě nezapadlo slunce za obzorem hor na západě.
Odlesk blesku to ale také být nemůže, pokud vezmeme v potaz Martinův popis, že "jev" zářil desítky vteřin oproti cca vteřině či dvěma, po kterou může trvat opakovaný blesk.
Teorii fotomontáže také nevěřím. Vzhledem k tomu, že fotografie byly pořízeny DSLR, tak předpokládám, že Martin fotil i do tzv. RAW formátu a tudíž by se mohl prokázat originálním snímkem. Navíc si nemyslím, že by to měl Martin zapotřebí ;) .
martin popek
Příspěvky: 414
Registrován: 29 led 2008 15:19
Bydliště: Nýdek

tady zapada slunce dik horam dlouho před astronomickým zapadem slunce.navic bylo stejně zamračeno a při vyžce slunce to považuji za nemožné.
falza delat nemám zapotřebí mám tři originalní fotky kde jsou ukazy sic jen v jpg.
ty můžu vzít na sraz do radostovic na prověření.
Klas Jaroslav
Příspěvky: 26
Registrován: 28 kvě 2009 21:24

Pro martin popek. Prohlédl jsem si fotografie znovu a dle jasu objektů v okolí svítící plochy je patrno ,že danný prostor byl pravděpodobně sluncem osvícen.Pokud by slunce bylo za obzorem ,vypadalo by osvícení prostoru mnohem méně kontrastní.Dále tam máte dva svítící body blízko sebe časově souběžné osvitem s bleskem a k těm jste žádný komentář neuvedl.
Uživatelský avatar
David Rýva
Člen AMS
Příspěvky: 624
Registrován: 30 kvě 2007 15:40
Bydliště: Kolín-Zálabí/ Praha-Dejvice
Kontaktovat uživatele:

Naprosto souhlasím s Drahošem, osvit Sluncem lze naprosto vyloučit. Z až SZ od dané lokality se nacházela další bouřková oblačnost jak je vidno podle radaru ale zejména na datech z MSG je vidět kompaktní, hustá vrstva oblačnosti jež Slunce musela dokonale odstínit. Další věc je ta, že na snímcích jsou patrné rozsvěcející se lampy pouličního osvětlaní, ty by se předpokládám rozhodně nerozsvěcely při osvitu sluncem. Pokud by měl onen zářící bod být odrazem světla zapadajícího Slunce, pak by jednoznačně měl jinou barvu. Jak víme přímé světlo Slunce má při západu oranžovou barvu zejména při nějaké oblačnosti nebo větší vlhkosti.
Rozhodně se ale nedá rozhodnout jestli jde o nějaké kulové blesky nebo něco uplně jiného, ale barvou se mi to nezdá ani na nějaké el. zkraty. Podobný úkaz se tu ale už řešil ještě v rámci diskuze na TOPu provozovaném Romanem Maňákem, kdy autor vehementně bez jakéhokoliv průzkumu trval na tom, že nafotil kulový blesk.
Kolín-Zálabí
Radarové oddělení ČHMÚ, Praha-Libuš
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Amatérská meteorologická společnost o.s.
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1442
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Zářící bod má jinou barvu než blesky (ale to může klidně u kulových blesků být - nejsem odborník). Mezi prvním a druhým snímkem se docela změnila (posunula) oblačnost + srážky, ale zářící bod nikoliv (že by se kulový blesk vůbec nehýbal po několik minut?). Mohlo to být cokoliv - nikdo z nás to tady asi nerozsoudí... :?
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Klas Jaroslav
Příspěvky: 26
Registrován: 28 kvě 2009 21:24

Ohledně kulových blesků stojí před vědou dva různé úkoly.Vysvětlit vznik a projevy kulových blesků které skutečně existovaly.Za druhé se snažit objasnit jevy,které si lidé ohledně kulových blesků vymysleli.To první se vědě podaří,ale vysvětlit výmysly tak, aby lidé kteří těmto vymyšleným úkazům kulových blesků věří, s vysvětlením souhlasili bude pro vědu problém možná i za dalších tisíc let.Jako jsou lidé kteří vytvářejí počítačové viry(což vyžaduje velkou technickou inteligenci i znalosti)a ti mají radost,že někoho poškodí,tak jsou i lidé kteří vymýšlejí setkání s kulovým bleskem a někteří přidávají i různé fotomontáže.Proto já pokud prohlížím nějaké snímky,tak se snažím nejprve odpovědět zda uvedené fotografie a videa není možno pouze naaranžovat a jak.V předem popisovaném případě to jde uvedené záběry naaranžovat velice snadno,a to ještě s lepším výsledným efektem než je na snímku.Stačí bouřku natáčet přez zavřené okno.Pak použít takzvané "věčné svítilny" kde se třesením rukou dobíjí miniaturní baterie .Tuto baterii nejprve úplně vybít pak v,částečném přítmí při podvečerní bouřce, osvítit sklo okna poblíž kamery.Pak se na videu objeví jasně svítící ploška která postupně dohasíná.Dobu svitu můžeme regulovat dobou předcházejícího nabíjení.Pokud někdo touto svítilnou vhodně pohybuje můžeme získat některé téměř dokonalé snímky kulového blesku.Takové o kterých platí,že odborník žasne a laik se diví.Stejně jednoduché je zapracovat do snímků svítící body,které svítí pouze souběžně s některým bleskem.Stačí na skleněnou plošku nalepit malé plošky z alobalu.Pokud je sklo ve vhodném umístění za kamerou,tak po osvětlení bleskem, ploška odrazí svit blesku na sklo a tento odraz se zachytí na snímcích.Tím však nechci tvrdit,že vše co lze napodobit uměle nemůže v některých případech existovat ve skutečnosti.I mně se stalo, potom co jsem ve wikipedii popisoval pozorování červeně zabarveného blesku se širokým výbojovým kanálem ,že jsem obdržel od čtenáře snímek vícečetného úkazu červeně zabarvených blesků.Když jsem,právě kvůli výcečetnosti vyjádřil pochybnost nad autentičností, autor se přiznal,že jde o fotomontáž.V popsaném případě,pochybuji o tom,že by se mohlo jednat o kulový blesk.Tak intenzivně a tak dlouhou dobu by pravděpodobně kulový blesk zářit nemohl.Pouze při výbuchu,krátký okamžik.Ani svítící úkazy ,které někdy vznikají po úderu blesku na elektrickém vedení a jsou svítícími útvary znečištěného ovzduší by pravděpodobně neměly
uvedenou intenzitu jasu.Uvedeným snímkům chybí přesný popis a komentář.Též mě udivuje větší četnost svítících úkazů při jedné bouřce.Jinak souhlasím s tím co bylo napsáno v předchazející připomínce ohledně změny oblaků na snímcích.
martin popek
Příspěvky: 414
Registrován: 29 led 2008 15:19
Bydliště: Nýdek

no nevím s vaším skeptickým přistupem o pravosti úkazu by jste byl schopný tvrdit, že jsem si tam dodelal i ten blesk, a že cela fotka je falzifikat to je pak zbytečná debata když po tom kdy tvrdite že to byl odraz od slunce přijdete s teoriii o falzifikatu.
jinak si skus pořadně přečíst članek a napiš mi v čem v mém članku chybí dostatečný popis a komentář?
http://www.astronomie.cz/2009/04/kulove-blesky/martin popek
martin popek
Příspěvky: 414
Registrován: 29 led 2008 15:19
Bydliště: Nýdek

Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1442
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Pokud to byl kulový blesk, tak musel být relativně blízko kvůli jasnosti objektu (ale neznám dobu expozice snímku), ale zase mi nesedí to, že se objekt několik desítek vteřin nepohnul. Pokud byl daleko někde v místě obce (na snímku vpravo), tak musel být mimořádně jasný a měl by to někdo z oné obce pozorovat.
Ale už se do toho nebudu plést (a nikoho nepodezřívám z podvodu...).
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Klas Jaroslav
Příspěvky: 26
Registrován: 28 kvě 2009 21:24

Jednak chybí komentář o dodatečném přesném dohledání místa,kde měl být objekt ,který nejvíce zářil a dle fotografie jaký by musel mít v tomto místě rozměr, aby to odpovídalo předloženému snímku.Totéž i u všech snímků svítícich útvarů,které září souběžně s blesky.A zda u těchto snímků se podobné projevuje i při dalších bouřkách(Pokud by skutečně šlo o odraz od trvalých odrazových ploch tak by se obdobné projevovalo i při jiných bouřkách.Důležité je i způsob focení.Zda nebylo foceno přez okení sklo a zda v pozadí nebyly nějaké odrazné plochy,které by mohly přenést odrazy blesků do objektivu přez odraz od okenního skla.U delší dobu zářícího úkazu,zda byl snadno pozorovatelný od obydlených objektů,pokud ano, zda to někdo pozoroval.Také zda v předpokládaném místě úkazu ,dlouho svítícího objektu,nebyl objekt, vněmž by se několik desítek vteřin pracovalo s el. svářečkou.Obviňovat z podvodu bych Vás nevinně nechtěl,ale o kulové blesky se zajímám už skoro půl století a dokonce jsem se narodil v domě,do kterého ,mnoho let předtím, kulový blesk uhodil.Takže jsem moje prvé informace měl od mého dědečka.Skutečně mě nesedí jednak ta mnohočetnost údajných kulových blesků(s tímto se setkávám prvně v životě) a intenzita jasu.Pokud by takto zářil kulový blesk,se kterým se setkal můj dědeček,tak by určitě musil být od té doby slepcem,ale přežil to ve zdraví.
martin popek
Příspěvky: 414
Registrován: 29 led 2008 15:19
Bydliště: Nýdek

dohledaní mista je v članku v takové miře jak dovoloval muj čas. rozměr neurčíš podle zaře objektu to už bys měl vedet když to tak dlouhou dobu skoušíš a navic je zaře zavisla take na expozici, isu, clone a delce svitu telesa.v dalších bouřkach jsem nic podobneho nespatřil fotil jsem na kopci kde skoro nejsou ani stromy.přes okno nefotim.
fakt na to že se zajimaš o to pul stoleti tak odraz od slunce nebyl nejlepší tvuj typ.
ono to bude z takové vzdalenosti vždy problematické dohledat co to bylo.
přiště se pokusím o blízké setkání(:))
Klas Jaroslav
Příspěvky: 26
Registrován: 28 kvě 2009 21:24

Pro Martin Popek.Pokud si přibližně půl hodiny (Pokud je jasná obloha) po východu slunce nebo půl hodiny před západem slunce pozorně projdete například městskou zástavbu a budete se pozorně dívat ,tak napočítáte při procházce ,mnoho intenzivních odrazů od slunečního kotouče.Proto se domnívám,že můj tip byl správný.Protože se sluneční paprsky šíří přímočaře,tak jejich odraz může být pozorován i na poměrně velkou vzdálenost jako intenzivní.Když se dle Vás svítící úkazy časově souběžné s blesky už při dalších bouřkách neprojevují,tak mě je Váš původní článek ještě více podezřelý.Prostě nevěřím.
Odpovědět

Zpět na „Blesky“