cg+ vs cg- rozeznat?

Vše ohledně blesků a jevů souvisejících.
Odpovědět
strasakburka
Příspěvky: 6
Registrován: 17 kvě 2008 21:09

jako rozeznam cg+ od cg-???
Uživatelský avatar
MajdaLa
Člen AMS
Příspěvky: 183
Registrován: 31 kvě 2007 13:39
Bydliště: Bohumín-Záblatí

CG+ jde z kovadliny oblaku.
Think like a proton: always positive. :-)
Uživatelský avatar
honza.cb
Příspěvky: 237
Registrován: 29 kvě 2007 22:21
Bydliště: České Budějovice - Čtyři dvory
Kontaktovat uživatele:

Výboje CG+ bývají ve většině případů z horní části oblaku, jak napsala Majdala. Bývají o dost mohutnější než CG- výboje, protože mezi zemí a kovadlinou je větší vzdálenost :arrow: je potřeba větší energie na překonání této vzdálenosti.
EDIT: teď jsem si vzpoměl, že jsem někde o typech výbojů něco četl a bylo to tady 4,5,6 odstavec http://bourky.com/smrtici_blesk.php. Snad to pomůže.
Murphyho optimistický zákon: Usmívej se ! Zítra bude hůř ... a pozítří.... možná už ani nebude.
Z Českých Budějovic zdraví Jan Michalica
Uživatelský avatar
David Rýva
Člen AMS
Příspěvky: 624
Registrován: 30 kvě 2007 15:40
Bydliště: Kolín-Zálabí/ Praha-Dejvice
Kontaktovat uživatele:

Rozeznáš to podle indikace detekce blesklů, samozřejmě tady jsou věci jak napsali Majda a honza.cb, že blesk z kovadliny bouře do země je obvykle CG+. Ale v podstatě jindy moc jistotu mět nebudeš. U bouřek dochází postupně v závěrečný fázi jejich života k propadání horního kladnýho náboje dolů a vytvoření sekundárního centra kladnýho náboje, většinou na zadku Cb. V týhle oblasti se pak vyskytujou aj CG+ kerý nejdou z kovadliny. Ještě složitější je situace v tropech kde bouřky vznikají aj v čistě vodních oblacích a rozložení náboje je v takových případech mnohdy obrácené. Stejně tak je složitá situace u supercel, protože zejména mnohé HP supercely mají značně komplikované rozložení center el. náboje.
Kolín-Zálabí
Radarové oddělení ČHMÚ, Praha-Libuš
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Amatérská meteorologická společnost o.s.
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
zmarek20
Příspěvky: 27
Registrován: 12 dub 2009 20:44

vyborne . CG+ sa vyskytuje malo ale su 10x nebezpecnejsie nez CG- a CC . KEd zasahne CG+ strom . Moze zhoret na uhlik ? Ved tam vznika 30K+ °C.
Nechcel by som dostat zasah 1 mld. voltov a 300KAmper :D
Uživatelský avatar
Skier
Příspěvky: 74
Registrován: 25 úno 2009 22:47
Bydliště: Žiar nad Hronom-285m n.m.
Kontaktovat uživatele:

zmarek20 píše:vyborne . CG+ sa vyskytuje malo ale su 10x nebezpecnejsie nez CG- a CC . KEd zasahne CG+ strom . Moze zhoret na uhlik ? Ved tam vznika 30K+ °C.
Nechcel by som dostat zasah 1 mld. voltov a 300KAmper :D
Môže ti vypáliť čiaru do stromu, oholiť kôru, odlomiť konár, rozštiepiť od vrchola, úplne roztrhať, všetko som pozoroval neďaleko mojej stanice, no spálený som ešte nevidel. Ale keď roztaví bleskozvod :roll:
My professional weather station-(Látky-Nový Svet, elevation: 825m)-(district: Detva)
Ak by som veril, že klimatické zmeny spôsobuje človek, nikdy by som sa o počasie nezaujímal.
Klas Jaroslav
Příspěvky: 26
Registrován: 28 kvě 2009 21:24

Uvedené rozdělení blesků považuji za nedostatečné.Já osobně,sice jednou za život,jsem se setkal s bleskem s červeně zabarveným bleskem s výbojovým kanálem o průměru výbojového kanálu minimálně čtyřicet centimetrů.Dalším překvapením pro mne bylo zjištění,že na jiskřišti lze též vytvářet červeně zabarvené blesky s výbojovým kanálem o průměru přesahující jeden centimetr.Po delší pokusné práci jsem na jiskřišti zjistil,že na polaritě elektrod pro vznik uvedeného výboje nezáleží.Vše nasvědčuje tomu,že tok proudu v jednotce průřezu,je u těchto blesků mnohonásobně nižší ,než u blesků Vámi uváděných.Uvedené je popsáno ve wikipedii na stránkách wikipedista diskuse Klas Jaroslav
Mimo to jsem na uvedených stránkách popsal svítící úkazy,které jsem nazval :"Blesky bez zvukového doprovodu (pomalé blesky)".Tento úkaz jsem v přírodě spatřil pouze jednou ale v laboratoři ,při změně polarity mnou zkonstruovaných generátorů ,mnohokrát.Tento úkaz zapřičiňuje ionizace při postupu nabitých mikroskopických kapiček ovzduším.
Na zvlášť upraveném jiskřišti lze vytvářet též jednosměrné blesky.I když jsem obdobný blesk v přírodě nespatřil,tak při rozmanitosti blesků se domnívám ,že za vhodných podmínek, sice převelice zřídka, by obdobný blesk mohl vznikat i v přírodě.Laboratorní vytváření popsaných,úkazů je popsáno na uvedených stránkách wikipedie.Ionizace při postupu nabitých vodních kapiček ovzduším je popsána též na http:mujweb.cz/www/avyboje
Uživatelský avatar
Tomas Pucik
Člen AMS
Příspěvky: 470
Registrován: 02 čer 2007 12:57
Bydliště: Poprad, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Môžete navrhnúť lepšie rozdelenie výbojov?

Čo je to "jednosmerný výboj"? V praxi je to absolútne nemožná vec, aspoň čo sa blesku týka. A tým som si celkom istý. Pretože inak by bol poprený samotný princíp výboja.

A za ďaľšie, ako dokážete odhadnúť priemer kanálu na "centimetre"? Podľa mňa to je pri čisto optickom pozorovaní mimoriadne náročná vec na odhad.
Klas Jaroslav
Příspěvky: 26
Registrován: 28 kvě 2009 21:24

Jednosměrné výboje lze na jiskřišti vytvářet velice snadno.Popsáno ve wikipedista diskuse Klas Jaroslav.Velice snadno lze též jednosměrný výboj změnit v tlumený kmit.Naopak tento postup též potvrzuje ,že standartní blesk je tlumeným kmitem.To co lze vytvořit na jiskřišti ,je v tomto případě, aplikovatelné i do přírodních podmínek.Na jiskřišti prakticky,v uvedeném případě ,hrot přisává náboj na elektrodu.V přírodě by obdobou bylo postupné uvolňování náboje z mraku do výbojového kanálu.Protože v mraku můžeme předpokládat různou koncentraci nabitých vodních kapiček i rozdílnou jejich velikost,tak pravděpodobnost vytváření jednosměrných výbojů i v atmosféře zde je.Generátor který jsem k těmto pokusům používal je zveřeněn jako vynález na http://mujweb.cz/www/a vyboje
Elektrodu s jemným hrotem vytvoříte snadno.Já jsem ,pro orientaci polarity odběrové elektrody tohoto generátoru, vytvořil malou elektrodu s hrotem na dvaceticentimetrovém vodiči.Tento vodič a větší část elektrody jsem zatavil do parafinu.Plocha samotné elektrody byla přibližně jako plocha pinpongového míčku.když jsem chtěl znát polaritu odběrové elektrody ,přiblížil jsem hrot této elektrody na vhodnou vzdálenost k elektrodě generátoru.Pak jsem nechal přeskočit malý čárový výboj mezi elektrodou a palcem.Z náboje,který byl z elektrody odsáván,při přeskoku čárového výboje, jsem přesně zjistil polaritu elektrod generátoru.Bylo to stejně spolehlivé ,k určení polarity,jako odsávat náboj hrotem přez doutnavku.
Klas Jaroslav
Příspěvky: 26
Registrován: 28 kvě 2009 21:24

Na jiskřišti vzniká vždy nejprve více čarových výbojů standartních,pak teprve výboj s červeným zabarvením.Protože intenzita svitu uvedeného výbojového kanálu není tak intenzivní,jako u standartního výboje, odhaduje se šířka výbojového kanálu velice snadno.Já jsem už před časem chtěl dodat na web záběry uvedených výbojů,protože jsem neměl,dle odborníků,správně nastavenou bílou barvu,tak natočené načervenalé blesky byly bílé a namodralé blesky příliš modré.Až mi to časově vyjde, pokusy zopakuji a na internet přidám na mé webové stránky.Šířka výbojových kanálků ,v centimetrech,byla na videu i při špatném nastavení barev,též pozorovatelná.
Uživatelský avatar
David Rýva
Člen AMS
Příspěvky: 624
Registrován: 30 kvě 2007 15:40
Bydliště: Kolín-Zálabí/ Praha-Dejvice
Kontaktovat uživatele:

Tak já osobně nevím jak jinak by šlo dělit blesky než podle toho zda jsou vnitrooblačné, nebo typu oblak-zem(případně obráceně) a každý z nich ještě podle toho jaký náboj přenášejí směrem k zemi. Toto dělení mi přije jako nejvhodnější možné a velice dobře vypovídající o vlastnostech výboje. Do toho tu máme ještě některé zvláštní druhy vnitrooblačných výbojů známých jako NBP nebo též CID, ty mají velmi rychlý průběh a jsou bipolární, jejich existence je zatím nevysvětlena ale nejzajímavější je, že zřejmě stojí za intenzivními gamma záblesky, jež produkují některé silné bouře.
Každopádně je zřejmé, že blesky nelze nikdy považovat za jednoduchý jednosměrný výboj, jelikož jde o velmi rychle probíhající složitou soustavu dějů, jež je i v dnešní době obestřena spoustou neznámých.
Kolín-Zálabí
Radarové oddělení ČHMÚ, Praha-Libuš
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Amatérská meteorologická společnost o.s.
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
Klas Jaroslav
Příspěvky: 26
Registrován: 28 kvě 2009 21:24

Když jsem na mnou zkonstruovaném generátoru vysokého napětí,při změnách jeho polarity,v částečně zatemněné místnosti,občas pozoroval vznik pomalých čárových výbojů,tak jsem se po povrchním rozboru, o tento úkaz dále nezajímal.Tehdy jsem tento úkaz považoval za specifický a možný pouze v laboratorních podmínkách.Až když jsem takzvané "pomalé blesky, bez zvukového doprovodu, spatřil při pozorování bouřky ,tak mě došlo,že co já umím vytvořit na generátoru,umí příroda vytvořit také.I v tomto případě půjde pouze o jednosměrný výboj,který je vázán na postup mikroskopických,nabitých vodních kapiček ovzduším.Výsledný pozorovaný efekt je značně ovlivněn setrvačností lidského oka.Nejvhodnější bude,když tyto úkazy natočím na video a zveřejním na svých webových stránkách s komentářem.Pak to bude nejsnažší k pochopení.I takzvané červeně zabarvené blesky se širokým výbojovým kanálem a potřebná zařízení se dají vytvořit velice snadno.Vše je dopodrobna popsáno na wikipedista diskuse Klas Jaroslav Nepovažuji mnou používaná zařízení za tak složitá,aby si je, dle mého popisu, zájemce nemohl též vytvořit.
.Mnou používaný generátor vysokého napětí byl uznán jako vynález a je zkopírovaný na http://mujweb.cz/www/avyboje
Na uvedených stránkách wikipedie je popsán dopodrobna i induktor ,jiskřiště a postup vytváření blesků s červeným zabarvením a širokým výbojovým kanálem.
Protože mám v současné době mnoho jiných aktivit předpokládám dodání videí do poloviny prosince na web.Po laboratorních zkušenostech s vytvářením jednosměrných čárových výbojů,při jejich jednoduchosti,bych spíše za zázrak považoval,kdyby to příroda neuměla také.Možnost aplikovatelnosti výsledků v přírodě podporuje to,že náboj je v mraku vázán na vodních kapičkách a elektrická vazba uvedeného úseku výboje je z celým okolím.Toto může být případ od případu různé.Hlavně se divím,že někdo zpochybňuje něco,co já jsem předpokládal dopředu a proto jsem jiskřiště na vytváření jednosměrných čárových výbojů konstruoval.
Klas Jaroslav
Příspěvky: 26
Registrován: 28 kvě 2009 21:24

Předpokládal jsem,že se mně podaří do konce roku 2009 natočit laboratorně vytvářené jednosměrné výboje a umístit na internet.Když jsem je před 35 léty vytvářel ,používal jsem jako zdroj vysokého napětí generátor ,který vytvářel velice dobře usměrněný náboj.Tento generátor byl uznán jako vynález a je zkopírován.na internetu v článku:"Atmosférické výboje".Nyní kdy používám jako zdroj vysokého napětí nízkofrekvenční zařízení řízená tyristorem ,se mně nedaří vytvořit dostatečně usměrněnou kapacitu nabitou kladným ,nebo záporným nábojem.Proto jsou výsledky neuspokojivé.Nyní pracuji na zjišťování vzájemného chování ozonu a kysličníku dusíku,při záporných teplotách ,co nejblíže,-79°C.Po dokončení těchto pokusů si budu nucen vytvořit dostatečně usměrněné a vyhlazené zdroje napětí,pro natočení předem uváděných pokusů.Domnívám se,že jednosměrné čárové výboje a nebo tlumené výboje u kterých dochází mezi jednotlivými půlvlnami k velikému útlumu elektrického pole,by mohly mít značný význam,při vytváření elektrických ledových dipólů,z přechlazené vody,v atmosféře.
Odpovědět

Zpět na „Blesky“