Zásah bleskem

Vše ohledně blesků a jevů souvisejících.
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 745
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Přidám jeden zajímavý článek o vztahu mezi blesky a stromy
http://lesprace.silvarium.cz/content/view/1182/110/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
David Rýva
Člen AMS
Příspěvky: 624
Registrován: 30 kvě 2007 15:40
Bydliště: Kolín-Zálabí/ Praha-Dejvice
Kontaktovat uživatele:

Tomáš Psika píše:Trochu se ta nebezpečnost blesků při bouřkách přeceňuje. Blesky nejsou v bouřkách tím, čeho by se člověk měl bát nejvíce. Nejhorší jsou škody působené větrem a pak i případné krupobití. Ale vyložené nedodržování základních bezpečnostních pravidel se může krutě vymstít. Zrovna u stormchaserů se stativem v rovinatém terénu je to dost hazard. Stejně tak na golfu nebo jiných sportech provozovaných venku za bouřky.
V tomhle s tebou souhlasím, že nebezpečí od blesků je často přeceněné proti jiným, často daleko nebezpečnějším jevům jež bouřky mohou odprovázet. Lidi si pak často myslí, že kde jsou v bezpečí před bleskem tam se jim za bouřky nemůže nic stát. Většinu škod v bouřkách totiž působí hlavně nárazy větru, které mohou být někdy opravdu extrémní, stačí se jen podívat na škody po derechu z konce června loňského roku.
Na druhou stranu mnoho nebezpečí od blesku mnozí lídé ani neznají. Třeba to, že blesk nejčastěji člověka v domě zasáhne přes telefonní rozvody, popř. může ho zabít nebo těžce zranit i při mytí rukou, koupání se apod. Obecně mám ale spíš pocit, že lidi v Česku rizika mnohých nebezpečných přírodních jevů často dost podceňují.
kixick píše:Kamarádovi zemřela při bouřce sestřenice. Je to docela dost let, ale i teď to ve mně budí docela nepříjemný pociti při bouřce. Koukala se na bouřku z okna ve čtvrtém patře osmipatrového panelového domu, takže zhruba v půlce a uhodil do ní blesk... No nevim nevim jak moc je bezpečný bejt kdekoliv krom sklepa při bouřce :D (ale to bych nic nenatočil, ani nevyfotil).
Zajímalo by mne, jak velká je možnost, že se do mne blesk trefí, když stojim někde mezi polema abych měl super výhled, semtam nějakej strom, foťák na stativu a vedle sebe Faradayovu klec na čtyřech pryžích (:D)... Mám z bouřek taky velkej respekt :sweat: :o :worried:
To mně mrzí :( , ale jak to popisuješ, tak je opravdu dost neštěstná náhoda a o nějaké pravděpodobnosti se nedá moc mluvit. Sám to vidíš, jsou "blázni" co fotí léta blesky v otevřeném terénu u auta a nikdy se jim nic nestane a pak stačí jednou koukat z otevřeného okna, nad sebou další 4 patra domu a stejně si blesk "vybere" zrovna tebe.
A s tím sklepem se neunáhluj, bleskosvod domu končí v zemi poblíž domu a může ti zatékat do sklepa, být promočená půda kolem domu apod. a krokové napětí v tom vlhku udělá svoje...
Kolín-Zálabí
Radarové oddělení ČHMÚ, Praha-Libuš
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Amatérská meteorologická společnost o.s.
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
Uživatelský avatar
roman21
Příspěvky: 182
Registrován: 06 bře 2008 07:34
Bydliště: SZ SLOVENSKO
Kontaktovat uživatele:

jj tiez ma napada ta vec preco si blesk vybere teba aj ked si neni najvysi bod v terene ,napadla ma taka vec ale je to dost prehnane ze blesk si ta vybere podla toho aku mas krvnu skupinu A+ A- .. :D ak ma oblak - a ty A+ alebo opak :lol:
Uživatelský avatar
kixick
Příspěvky: 44
Registrován: 28 úno 2008 17:53
Bydliště: Praha 2
Kontaktovat uživatele:

roman21 píše:jj tiez ma napada ta vec preco si blesk vybere teba aj ked si neni najvysi bod v terene ,napadla ma taka vec ale je to dost prehnane ze blesk si ta vybere podla toho aku mas krvnu skupinu A+ A- .. :D ak ma oblak - a ty A+ alebo opak :lol:
No spíš si myslim, že to bude mít nějakou spojitost s elektrickejma spotřebičema v bytě, jestli třeba nestála někde poblíž kabelů telefonního drátu, nebo tak něco... nevim, každopádně jednou nám práskl blesk do baráku (třípatrový činžák klasického Vinohradského typu v Praze) a vyhodilo to krom proudu v celým domě i rádio, který bylo napájený tužkovkama a stálo na stole uprostřed místnosti... EMP??? :?: :drunk:
Uživatelský avatar
Nikki
Příspěvky: 268
Registrován: 01 kvě 2008 18:38
Bydliště: Pelhřimov 494 m.n.m - kraj Vysočina

Viděli jste tohle http://www.youtube.com/watch?v=eUQd_ndO ... re=related ? To jsou taky dobrý paka.
moje pokusy něco vyfotit - http://nikki24.rajce.net
Uživatelský avatar
honza.cb
Příspěvky: 237
Registrován: 29 kvě 2007 22:21
Bydliště: České Budějovice - Čtyři dvory
Kontaktovat uživatele:

Při pozorování z okna je podle mě nebezpečný to, že pod oknem je vždy radiátor, který je spojený se zemí. A pokud se z okna díváte, tak býváte opření právě o ten radiátor a jste potencionální bleskosvod. A každopádně - náhoda je blbec.
Murphyho optimistický zákon: Usmívej se ! Zítra bude hůř ... a pozítří.... možná už ani nebude.
Z Českých Budějovic zdraví Jan Michalica
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Dost nebezpečné umějí být kovadliny za jádry bouřek, z kterých už jen slabě prší a výbojů je málo. Jednou jsem se pod takovouhle kovadlinou hnal do vsi do hospody (měl jsem na zádech asi 6,5 kg železa, takže jsem spěchal o to víc) a sotva jsem do hospody doběhl, praštilo někde v okruhu 1 km, kromě pořádné rány i na chvíli vypadla elektřina.
Uživatelský avatar
Nikki
Příspěvky: 268
Registrován: 01 kvě 2008 18:38
Bydliště: Pelhřimov 494 m.n.m - kraj Vysočina

moje pokusy něco vyfotit - http://nikki24.rajce.net
chio
Příspěvky: 73
Registrován: 10 úno 2009 17:27
Bydliště: Svrčinovec (okr. Čadca), 440 m n. m.

Nikki: tak to je naozaj "near miss" :o
Zdravím z blízkosti trojmedzia Slovenska, ČR a Poľska (a dosť často aj z Ostravy :-))
Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 60
Registrován: 24 bře 2009 13:40
Bydliště: Vsetín-384 m.n.m.

Co se týče mě, taky jsem již jednou měl co dočinění s krokovým napětím a to při bouřkách 15.8.2008, když bouřka již odcházela a já stál v mokrých botách na verandě, když práskl blesk cca 25 metrů daleko do stromu a já měl v tu domu široce rozkročené nohy, do druhého dne mě tehdy bolely chodidla, takže respekt mám především z bleskových výbojů, co se týče větru a krup tak na valašsku nepamatuji větší kroupy než 2,5cm v průměru a nárazy na čele bouřky obvykle nepřesahují 20 m/s, snad jen při bouřce v létě roku 2000 jsem zažil na hřebenech vsetínských vrchů opravdu krušné chvíle při přechodu impozantního shelf cloudu. :P
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 745
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 385
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Jakoby uz toho nebylo dost. Ale co, blesky jsou svine.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
martin popek
Příspěvky: 414
Registrován: 29 led 2008 15:19
Bydliště: Nýdek

Je třeba uznat i miru pravděpodobnosti, že do vás udeří blesk a ta je opradu ve srovnání s nebezpečím nehody při přecházením přes cestu skutečně mizivá.stači jen si položit otazku zda znáte někoho z okolí do něhož udeřil blesk.ve většině případech bude odpověd ne.a z třinecka si vlastně pamatuji z poslední doby jen lonský zásah divčiny na ulici v třinci.ta však uder bez úhony přežila.
Shortsword
Příspěvky: 3
Registrován: 20 led 2011 20:25

Chtěl bych se zeptat,zda se někomu jako mě na fotografii kde jsou zachycené blesky objevil jakýsi jev který vypadá jako slabý výboj a převážně jde směrem k fotoaparátu. na některých monitorech to je vidět lépe,na některých hůře (dle nastavení). Mě se na fotografiích objevil dvakrát . V jednom případě jsem měl před sebou ve vzdálenosti cca 20m řadu švestek. Po bližším studování snímku jsem zjistil,že linie (modrozelená ) nevede za koruny ale nýbrž přes ně. Uvažoval jsem o tom,že by se mohlo jednat o nějaký starý blesk,ale žádný takový před tím do onoho místa neuhodil.
Fotografie nahraji do galerie a pak sem dám odkaz.
Uživatelský avatar
Marek Malcovský AASCR
Příspěvky: 6
Registrován: 06 led 2011 21:12
Bydliště: Chomutov, Ústecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Tak s tímto jevem jsem se už taky setkal, blesk jakoby se objevil před stromem, který byl ode mne vzdálen 20 metrů. Určitě tento jev bude tvořen odrazem v optice, je to něco jako když bychom fotoaparátem zamířili na sluníčko, tak se u některých fotoaparátů vytváří odrazy v optice. Určitě s tímto jevem má více lidí zkušenosti.

Pro ukázku přikládám fotografii z internetu:
Obrázek
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 540
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Může to být optikou, ale častěji jsem se s tím setkal, když jsem fotil nebo natáčel přes okno. To dělá téměř vždy neplechu popisovaného rázu.
Pro ilustraci jsem na Youtube nahrál své starší video ilustrující popisovaný jev: http://www.youtube.com/watch?v=CXBCLr1NIxQ
Uživatelský avatar
Marek Malcovský AASCR
Příspěvky: 6
Registrován: 06 led 2011 21:12
Bydliště: Chomutov, Ústecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Ano, máte pravdu, dělo se mi to právě také, když jsem fotil přes okno, takže to bude spíše dělat odraz v okně. Optika tvoří spíše rozdvojení, které není nějak vzdálené od pravého blesku, ale také to muže být problém snímače, je v tom hodně faktorů, jak expozice tak i optika....atd. Ale ten jev který tu byl popisován je tvořen opravdu odrazem v okně.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1442
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Také jsme naletěl ;) : http://www.youtube.com/watch?v=ygv5Fb7xZpM
Natáčeno přes okno... :?
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
jaro
Příspěvky: 50
Registrován: 23 říj 2008 17:44
Bydliště: Žilina

Odlesk ( duch blesku ) je skutočne vážným problémom pri posudzovaní úderov bleskov.
Napríklad počas nebývalej búrky 15.8.2010 v Žiline som zachytil na video tzv. odlesk blesku
https://sites.google.com/site/jaropat/u ... blesku.jpg
Keby to bola skutočnost, tak by to udrelo do nášho vchodu podo mnou. Jedným
znakom ducha blesku, je priesvitnosť stopy blesku. Myslím si, že aj to dôležitý
znak na posudzovanie pravosti blesku.
Uživatelský avatar
David Rýva
Člen AMS
Příspěvky: 624
Registrován: 30 kvě 2007 15:40
Bydliště: Kolín-Zálabí/ Praha-Dejvice
Kontaktovat uživatele:

Marek Malcovský AASCR píše:Tak s tímto jevem jsem se už taky setkal, blesk jakoby se objevil před stromem, který byl ode mne vzdálen 20 metrů. Určitě tento jev bude tvořen odrazem v optice, je to něco jako když bychom fotoaparátem zamířili na sluníčko, tak se u některých fotoaparátů vytváří odrazy v optice. Určitě s tímto jevem má více lidí zkušenosti.

Pro ukázku přikládám fotografii z internetu:
Obrázek
Zdar, bylo tu rečeno, že to je (tzv. duch) a může to dělat klasický odraz od skla nebo tak někdě ale při natáčení venku se s tím lze setkat, bo jde o jednu z neřestí CCD senzoru při natáčení blízkých velmi jasných výbojů a tohle bývá i nejčastější příčina.
Kolín-Zálabí
Radarové oddělení ČHMÚ, Praha-Libuš
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Amatérská meteorologická společnost o.s.
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1141
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

David Rýva píše:
Marek Malcovský AASCR píše:Pro ukázku přikládám fotografii z internetu:
Obrázek
Na základě podobně vypadajícího videa dnes ve zprávách televize Nova prohlásila, že došlo k úderu blesku do policejního auta. (Video bylo z auta pořízeno.)
Uživatelský avatar
Prdek
Příspěvky: 138
Registrován: 10 čer 2009 19:55
Bydliště: Litomyšl - 360 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tak se objevilo dalsi video se zaznamem zasahu blesku do cloveka, tentokrat z australie. Video by se taky dalo nazvat, jak rozhodne nenatacet blesky: http://www.novinky.cz/koktejl/257142-mu ... blesk.html
(nejvic me fascinuje, jak tam stoji a toci zatimco jedno CGcko za druhym mlati kousek od neho... :o )
Uživatelský avatar
DavidDizzer
Příspěvky: 66
Registrován: 11 srp 2011 13:51
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Moje dávné pozorování nebylo také zrovna nadvakrát bezpečné. Sice nijak extra nebezpečné, ale do bezpečné kategorie bych ho neřadil. Je to zcela logické. Je to tím, že jakmile lidé o bouřkách neví nic nebo minimum informací, neuvědomuje si následky.
Dříve jsem normálně chodil po vyšlapaných cestičkách přímo v poli s fotoaparátem jako na procházce. Bouřka pár km daleko a já jen tak fotím oblaky bez žádného úkrytu nebo jen alespoň s nějakou mírou bezpečnosti.
Postupem času jsem si samozřejmě uvědomoval, co jsem dělal a dodnce mám z bouřek OBROVSKÝ RESPEKT. Pokud nemusím, nejdu fotit tehdy, kdy už je shelf cloud za mnou a přichází jádro bouřky. V tom případě se opatrně přesouvám do úkrytu nebo domů. Samozřejmě ne v poli! Jen nevýhodou celkového mého pozorování je ta, že mám pár metrů ode mne vždy sloupy s elektrickým napětím. Největší sloup (hlavní sloup s elektrickým napětím) je sice dál, ale i tak poměrně blízko. Protože když se chci vracet domů, jdu přímo okolo něj. Začnu to praktikovat jinak, že ho raději obejdu okolo celé uličky s domy, než abych se pohyboval u tohoto sloupu s el. napětím.
To je ona velká nevýhoda při mém pozorování, jelikož pozorování z těchto míst je nejbezpečnější díky vzdálenosti od mého domu, abych se stihnul vrátit zpět. Ovšem tohle pozorovací místo obsahuje již zmíněné sloupky či sloupy el. napětí.
Doufám, že možnosti budu mít mnohem méně omezené, jako v předchozích letech či měsících. Pokud budu mít auto a řidičák, který si NECHCI DĚLAT, tak bych mohl vyjíždět i tam, kde sloupy s napětím nejsou a při nejhorším zůstal schovaný v autě a ihned odjel domů :-)...

Přeji tedy všem lovcům bouřek, aby byli velmi opatrní, a až na druhém místě, aby se jim úlovky pěkně podařilo zdokumentovat :-)
zmarek20
Příspěvky: 27
Registrován: 12 dub 2009 20:44

Nikki píše:Viděli jste tohle http://www.youtube.com/watch?v=eUQd_ndO ... re=related ? To jsou taky dobrý paka.

to video je pekne, hlavne od 2:45 ,ked tam silne bliska(ako pri zvaracke)
dalsi expert , voda a oproti som tam videl strom.
zmarek20
Příspěvky: 27
Registrován: 12 dub 2009 20:44

zmarek20 píše:
Nikki píše:Viděli jste tohle http://www.youtube.com/watch?v=eUQd_ndO ... re=related ? To jsou taky dobrý paka.

to video je pekne, hlavne od 2:45 ,ked tam silne bliska(ako pri zvaracke)
dalsi expert , voda a oproti som tam videl strom.
z komentarov som sa docital ze ide o HP Supercellu
Odpovědět

Zpět na „Blesky“