Přímý vs nepřímý úder blesku

Vše ohledně blesků a jevů souvisejících.
Odpovědět
Uživatelský avatar
TrncakPatrik
Příspěvky: 16
Registrován: 19 črc 2012 23:01
Kontaktovat uživatele:

Mám na vás odborníky dotaz. Dnes jsem měl s kamarádem, co ví o elektrice prakticky všechno, živou debatu na téma, jestli je horší přímý úder nebo nepřímý úder. Já si totiž pořád pamatuju z nějaké knihy nebo dokumentu, že přímý úder přežije více lidí než nepřímý - kdy blesk uhodí do stromu, pod kterým stojíte (a nemusíte se zrovna opírat o kmen) a nebo jste i dost daleko od něj. Prý zde hraje roli "krokové napětí" a také zrovna okamžik, zda jste udělali krok či máte nohy u sebe. I když na média moc nedám, tak se většinou dovídáme že: "zázračně přežil přímý úder blesku" a naopak, že "skupinka horolezců nepřežila úder blesku, který udeřil X metrů od nich do skály apod. To samozřejmě není žádná přesvědčivá statistika, jen co se médiím zrovna hodilo, ale i tak. Rád se přiučím. Nerad bych žil v domění, že raději přímý než nepřímý úder...i když bych nechtěl zažít ani jedno, nikdy, samozřejmě. Děkuji.
jaro
Příspěvky: 50
Registrován: 23 říj 2008 17:44
Bydliště: Žilina

Pri priamom údere blesku človek utrpí vnútorné alebo vonkajšie popáleniny zavislé na velkosti výboja, ktorý prejde telom človeka.
Hlavne nedostatočný zvod bleskového prúdu do zeme pri nepriamom údere ( napr. skalnaté prostredie ) spôsobí roztekanie prúdu od miesta úderu na všetky strany. Na povrchu terénu bleskový prúd vytvára napäťový spád a potom záleží na vzdialenosti chodidiel nôh, aký prúd pretečie srdcom človeka. I keď je to prúd malý ( desiatky mA ), môže prísť k zastaveniu srdca alebo k strate vedomia a k možnosti sekundárneho poranenia pri páde na zem.
Odpovědět

Zpět na „Blesky“