Bouřky 17.8.2009

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2009.
honza.cb
Kontaktovat uživatele:

Hmm, tak tady to taky vypadalo ze začátku slibně. Bleskové divadlo bylo pěkný i vítr na příchodu bouřky byl čerstvý, ale hlavní jádra (spíš to co z nich zbylo) nás obešla a teď to doznívá. Dobrou.
Murphyho optimistický zákon: Usmívej se ! Zítra bude hůř ... a pozítří.... možná už ani nebude.
Z Českých Budějovic zdraví Jan Michalica
wosicz

Tak přeci jen sem cosi dorazilo. Slabounká húlava, chvíli nic a pak se vítr zase zvedl. Před minutkou se k tomu přidal i deštík a konečně i blýskavice. Tak snad z toho něco bude.. :)
Můj ZATÍM největší úlovek - F0 z velké vzdálenosti -> http://www.chmi.cz/torn/cases/20080515/20080515.html
Pár mých blesků -> http://wosicz.rajce.idnes.cz/
Přeji bouřlivý den nově z okolí Bouzova :)
Nikki

Ahoj, včera jsme pozorovala od 21 hod. blýskavici na severu. Byla stále intenzivnější a kolem desáty bylo občas slyšet i vzdálené zahřmění. Byla jsem utahaná, tak jsem na nic nečekala a šla spát. V 23:25 nás vzbudila pořádná rána a koukám a venku nádherné bleskové divadlo, pak přišel pořádný vítr, uplně to lomcovalo okny.Kolem 23:45 začal pěkný přívalák, během chviličky plavaly chodníky. Chvíli jsem se dívala, ale pak mě přemohla únava, takže jsem vytuhla a ani nevím do kdy bouřka trvala a jak se vyvíjela. Myslím ale, že nás to hlavní obešlo, bylo to takové nic moc, jen blesků hafo a takové souvislé hřmění. Ale potěšila mě, noční bouřky miluju :)
moje pokusy něco vyfotit - http://nikki24.rajce.net
David Rýva
Člen AMS
Kontaktovat uživatele:

PrantlD píše:Jinak celkově velmi podceněná situace! ČHMÚ až nyní vydal výstrahu.
Já se zas nedivím že nereagovali dřív, bo zpočátku nic nenasvědčovalo na nějak výraznou situaci. Až polední běh GFS, kerej vyšel k večeru, nahodil hezky střih při zemi a ve spodních 3km, přitom další parametry ohledně nárazů taky slušný, takže sem zvažoval update na jednotku na možnost nárazů 20-25m/s a dokonce ojedinělý tornáda. Vidím, že alespoň na ty húlavy sem to tam měl fakt hodit.

Jinak tady na severu dost silná blískavice a húlava tak asi kolem 20m/s nárazy, jeden mohl mět aj víc. No pak bouřka aj tu, ale to už nic moc, to nej nás bohužel obešlo na severu.
Kolín-Zálabí
Radarové oddělení ČHMÚ, Praha-Libuš
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Amatérská meteorologická společnost o.s.
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Tak abych to shrnul:

V pondělí 17.8. večer nás přešla bouřka na squall line studené fronty pohybující se od západu k východu. SQL dosáhla největší intenzity v prostoru severně od Prahy, zde již slábla. Od 21:35 SELČ bylo její přiblížení patrné dle blýskavic na JZ až SZ obzoru, jejichž výskyt chvilkově dosahoval takřka nepřetržitých záblesků. V této době byla SQL vzdálena 70 km a nacházela se zhruba u Mladé Boleslavi. Teplota činila +19,2°C. Ve 22:25 se elektrická aktivita koncentrovala na Z až SZ a začalo být slyšet hřmění. Vzdálenost čela SQL byla 15 km, v oblačnosti prosvěcované plošnými blesky a blýskavicemi byla patrná její struktura s arcusem v čele. Ve 22:30 se zvedl JZ vítr, který ve 22:33 prudce zesílil a stočil se na Z. Jeho rychlost dosáhla zhruba k 15 m/s a pak začal pomalu slábnout. Zároveň s větrem začalo slabě pršet. Do 22:50 vítr téměř utichl a déšť ustal, pouze severně od místa pozorování probíhala silná elektrická aktivita ve vzdálenosti přes 5 km – většinou fialové CC blesky. Ve 22:54 déšť opět zesílil a trval v této intenzitě až do 23:30 SELČ. Ve 23:11:55 došlo k nejbližšímu výboji ve vzdálenosti 2 km, dle síly hromu odhaduji na CG+ ač jsem výboj neviděl. Následovaly ještě dva blízké výboje a větší počet vzdálenějších. Elektrická aktivita přestala být pozorovatelná po 23:45 SELČ jak bouřková linie postoupila více k východu.
Ondris
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

Jak už tu někdo říkal, hlavní odpuzovač bouřek jménem Praha opět nezklamal. Pozoroval jsem nejprve velice četnou blýskavici na ZSZ postupně SZS,S,SV,V... Spadlo jen pár kapek, tak doufám, že v pátek se nám to vynahradí, ale to už budu v JČ.
PrantlD
Kontaktovat uživatele:

Fotky blesků: http://www.in-pocasi.eu/clanky/bourky/bourky-17.8.2009/

Z Mariánských Lázní bylo hlášeno krupobití.
Naposledy upravil(a) PrantlD dne 18 srp 2009 11:16, celkem upraveno 2 x.
Ctiborv
Bydliště: Řídeč, podhůří nízkého jeseníku, 30 km S od Olomouce
Kontaktovat uživatele:

Včera když jsem šel spát, tak jsem ještě viděl docela pěknou blýskavici na SZ obzoru.
Včera se údajně objevilo i tornádo : http://zpravy.idnes.cz/bourka-vyvracela ... _domaci_lf.
Předpověd chmi na včerejšek mi připomíná podobou předpověď kdysi v roce 2004: Jasno až polojasno beze srážek a tehdy v Litovli řádilo tornádo F3...
Meteostanice WS 2350. Data ze stanice : http://ctibor.borec.cz
Ze střední moravy zdraví Ctibor Venus
Michal Geryk
Člen AMS
Kontaktovat uživatele:

Ctiborv píše:...Předpověd chmi na včerejšek mi připomíná podobou předpověď kdysi v roce 2004: Jasno až polojasno beze srážek a tehdy v Litovli řádilo tornádo F3...
Nemůžu dohledat oficiální předpověď ČHMÚ na 9.6.2004, ale určitě taková předpověď nebyla.
Našel jsem předpověď zde http://www.priroda.cz/pocasi.php?sub=30 ... &poc3=2004 - zdrojem byl ale Meteopress:

Zpočátku polojasno až oblačno a ojediněle přeháňky, později oblačno až skoro zataženo s četnými přeháňkami a bouřkami. Nejvyšší denní teploty 24 až 28°C, v 1000 m na horách kolem 21°C. Mírný západní až severozápadní vítr 2 až 6 m/s, v bouřkách přechodně zesílí.
Tlaková tendence: Setrvalý stav.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Qw3Rtzui0p

Tak tady nakonec ani kapka,uz me tohle stve,videl sem par blesku z blyskavice a to bylo asi tak vsechno..Cechy si to zase vyzraly no
storm_ice
Kontaktovat uživatele:

huj tak sem dám shrnutí včerejška, přes den oblačno až skoro jasno, večer nejdřív kolem projela jedna přeháňka (možná bouřka - zaspáno :) ) po 20h na Z pozorován vývoj oblačnosti, kolem 20:15 k vidění první záblesky + začlo hřmít. K nám dorazilo čelo bouřky po 20:30, výrazná húlavavítr se před bouřkou usměrnil na V-Sv, pak výrazně zesílil a stočil se na Z-Sz s rychlostí až 9 m/s a nárazy 15 m/s, ale ty max bych tipnul možná až k 25 m/s, v grafu to vypadá min na 20 m/s. Srážky velmi silné, možná až přívalové, dohlednost klesla na cca 300 m, poměrně rychle to přešlo a pak byl déšť mírný, další bouřka těsně před půlnocí, o5 krátce silný déšť, po půlnoci rychle zeslábl a pak zcela ustal, srážky celkem Obrázek 9,9 mm, Tmax 31,7°C Tmin 16,0°C.

jinak stanice v TP srážky celkem Obrázek 13,7 mm, k té předpovědi jsem také počítal že nejvíc bouřek bude večer, ale při odpolednim radaru, mě tenhle optimismus začal opouštět ;) silnou bouřku a hlavně vítr jsem čekal až při pohledu na ní když se začala tvořit cca 30 min před nástupem u nás, i kvůli tomu sem skoro nic nevyfotil, bo sem zas letěl uklízet domu kytky z okna :lol: K bleskové aktivitě, jak už bylo zmíněno, byla dost výrazná, během chvíle narosta i na několik záblesků za sekundu, některé CC blesky stály opravdu za to, zejména před 20:30 kdy jich bylo několik mezi základnama na SV a samotnou hlavní lajnou v tu dobu ještě na Z (mostecko) vše s pozadím oranžové oblohy při západu slunce.

PS: Tak tady nakonec ani kapka,uz me tohle stve,videl sem par blesku z blyskavice a to bylo asi tak vsechno..Cechy si to zase vyzraly no ... ja nevim jaký zase .. to stejný můžem tvrdit my o východě, když jsme tu půlku léta sušili hubu ;)
Mara
Kontaktovat uživatele:

IMP
Kontaktovat uživatele:

Hm, tak tady vcera vecer, nej blyskavice a bourka roku! Hlavne co se tyce el. aktivity ;) Okolo 22:00, to tady blykalo a hrmelo, temer bez prestavky a doba teto show, trvala taky celkem dlouho, tak kolem 30min +-
Jinak skoda, ze jsem nic nefotil, netocil...necekal jsem totiz ze neco takoveho prijde a mel jsem vybite baterie, jak ve fotaku, tak i v kamere :( Jinak v te nejvetsi el. aktivite, tu bylo takovych 30-40 a mozna i vic uderu blesku, za minutu :) A asi takovych 10 blizsich uderu, okolo takovych 200-500m +- vzdalenych, 2 CG+ blesky, co jsem zahlednul, jeden byl teda mimoradny a malem jsem se podelal, jak jsem se leknul a chvilku nic nevidel, tento byl mozna i tak kolem 100m ode me a taky hafo ,,CCcek'' Proste paradni bourky, pred spanim. Jinak ostatni doprovodne jevy, asi nejvic srazky, rekl bych chvilku i privalak cca10min, pote silny/stredne silny dest, zbylych cca 20min. Vitr tak max. kolem 10 m/s, odhadem. Ale kazdopadne obrovske prekvapeni 8)
Qw3Rtzui0p

PS: Tak tady nakonec ani kapka,uz me tohle stve,videl sem par blesku z blyskavice a to bylo asi tak vsechno..Cechy si to zase vyzraly no ... ja nevim jaký zase .. to stejný můžem tvrdit my o východě, když jsme tu půlku léta sušili hubu ;)[/quote]

Mozna tak letos na bourky z tepla,ale na frontalni bourky u nas se muzu vykaslat,celej den tu je parak a nic vic,kdyz je skoro celej rok Z proudeni a jde fronta od Z tak proste zdarec
Sucháč

Výskyt tornáda byl údajně potvrzen z ČHMÚ :!: Viz tento článek...

http://www.novinky.cz/domaci/176703-kok ... liony.html
Ctiborv
Bydliště: Řídeč, podhůří nízkého jeseníku, 30 km S od Olomouce
Kontaktovat uživatele:

Michal Geryk píše:Zpočátku polojasno až oblačno a ojediněle přeháňky, později oblačno až skoro zataženo s četnými přeháňkami a bouřkami. Nejvyšší denní teploty 24 až 28°C, v 1000 m na horách kolem 21°C. Mírný západní až severozápadní vítr 2 až 6 m/s, v bouřkách přechodně zesílí.
Tlaková tendence: Setrvalý stav.
Co si pamatuju tak den předem byla předpověd přibližně takováhle: Jasno až polojasno v Čechách přibývání oblačnosti a ojediněle bouřky. Srážky se čekaly pouze v Čechách, na moravu nemělo přjít nic. Den na to měla přes ČR přejít studená fronta, srážky se čekaly až den na to. Vím že to byl tehdy opravdu šok, protože nikdo něco takového nečekal. Bohužel archiv předpovědí zřejmě nidko nezveřejňuje, protože chybovat v předpovědi počasí není nikdy žádný problém. Situace byla asi i podobná v tom, že do poslední chvíle modely předpovídaly jiný vývoj než pak doopravdy nastal. Viz včerejší bouřky, až odpolední model začal ukazovat výrazný střih větru apod...Myslím že už tu spamuju offtopic, tak radši diskuze na tohle téma zanechám.
Jinak oceňuju kvalitu článku na webu novinky.cz o tornádu. Skoro jako kdyby vyšel z pera meteorologa :)
Meteostanice WS 2350. Data ze stanice : http://ctibor.borec.cz
Ze střední moravy zdraví Ctibor Venus
Amerika

Qw3Rtzui0p píše:Tak tady nakonec ani kapka,uz me tohle stve,videl sem par blesku z blyskavice a to bylo asi tak vsechno..Cechy si to zase vyzraly no
Morava nedočkavě užírala po kouskách celej den, tak se nejde divit, že na noc už nic nezbylo. :lol:
Ctiborv píše:Jinak oceňuju kvalitu článku na webu novinky.cz o tornádu. Skoro jako kdyby vyšel z pera meteorologa :)
Nemůžu tak úplně souhlasit.
Podívejte se čemu Novinky říkají, že meteorolog potvrdil výskyt tornáda: (zjednodušená citace)

"Výskyt tornáda potvrdil i meteorolog Martin Novák." (těmito slovy) "V obci Vrbka řádil vzdušný vír tzv. tromba, která se na rozdíl od tornáda nedotkla země."
Jarda

Jarda píše:Zdravím
Z Karlovarského kraje hlásim nádhernou bleskovou šou.Přešly 3 bouřky v postupných vlnách.Bouřka měla pomalý postup a tak se opravdu zadařilo zachytit pěkné blesky.Teplota zde byla po celý den kolem +27C.Moc vábně to nevypadalo.Obloha byla pokryta vysokou a střední oblačností a tak jsem si říkal , že je po bouřkách a oblačný hnus bouřkám nedovolí.Opak byl pravdou.Ci a str odtáhly dál na východ a nebe se na večer opět projasnilo.Pak už jsem jen netrpělivě čekal na oblíbeném místě na příchod bouřkových komplexů(buněk) z Německa, kde se vytvořily celkem rychle a mířily přímo na nás.Foto a video brzy přidám.Dnes už do hajan.Přeji všem pěkný zbytek večera.
Slíbené video nebo spíše malá prezentace z bouřky 17.8.09
http://www.youtube.com/user/JAROSLAVEC
supercela
Kontaktovat uživatele:

Ahojte! Posílám odkaz na video z večerní bouřky. Pořízeno ve Svojšíně u Stříbra nedaleko Plzně. http://www.stream.cz/video/7/349920-bou ... -u-stribra
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2009“