Bouřky 2.7.2009

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2009.
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Již v průběhu dopoledne se tvořily Cb ve všech směrech a tvorba konvekce se velmi zvolna posouvala k severu. Dunělo téměř pořád a krásně svítilo sluníčku. Po 13:00 se již výraznější konvekce tvořila jižně od Větřkovic, ale tato se vždy rozpadla. Tak se to opakovalo asi třikrát, než "konečně" vyrostl Cb a nerozpadl se. To už jsem si říkal, že by mohlo něco dojít. Jv od nás se neustále zvětšovala základna, ale vše bez nějakých jevů. O něco později se jižně vše počínalo aktivovat, nejprve byly slyšet blesky a později se přidal i déšť, ale to se odehrávalo stále velmi daleko. Následovalo pozvolné slévání oblaku do většího celku a aktivovalo se jadro Jv od nás. Při postupu k severu se toto jádro jakoby rozdělilo na východní a západní, přičemž to západní později zaniklo a to východní dále mohutnělo. Jižní část Větřkovic zasáhla ta západní část, která byla "slabší". Hřmělo téměř neustále, z toho velká část byly CG a až v době rozpadu převládaly CC. Velmi mnoho úderú do 2 km. Bylo zajímavé, že blesky postupovaly před srážkami. Pozoroval jsem tuto bouři venku z " bezpečného místa" a v době kdy ještě nepršelo záblesk + ohlušující rána. Slabší výboj směřoval přímo přede mne a ten silnější do 100 m ode mne, ale jen 30 m od domu. Uhodilo do sloupu el. vedení, takže všichni okolo máme zničené nějaké el. spotřebiče. Doma hlavní úder absorboval 25 A jistič a nějaké zbytkové přepětí odvařilo modem + základní desku na PC a trafíčko k set top boxu. Naštěstí jsem měl doma jeden starý modem a PC, které si sestra ještě neodvezla, takže můžu nějakým způsobem komunikovat, trafo jsem taky jedno měl, jen koncovka nepasovala a po hrátkách s nožem a izolepou set top box funguje. Jaké škody to způsobilo ostatním nevím, ostatní spotřebiče jsem měl vypnuté. Venku se po tom úderu moc dobře nedýchalo, protože vzduch byl přesycen ozónem. Poté se tato část již pozvolna rozpadala. Krátce ještě přišel silný déšť, ve kterém spadlo 9,1 mm, na chvilku se objevily i malé kroupy. Za to sever Větřkovic inkasoval o něco tvrdší úder. Kamarád naměřil 17 mm a k tomu 0,5 cm kroupy, které padaly několik minut. To “nejhorší“ šlo mimo. Potom volal kamarád z Hladkých Životic, že právě hlásí v rozhlase, že se řítí přívalová vlna od Fulneka a jak to vypadá u nás. Bohužel měl velmi málo času na to aby se nachystal, takže mu voda kompletně vyplavila sklep i s garáží, stejně jako většině lidí v dosahu potoka. Voda napáchala nejvíce škod v Jerlochovicích od soutoku Husího potoka se Stříbrným potokem. Větřkovice a Dolejší Kunčice nejsou poškozeny vůbec. Mezi Kunčicemi a Vlkovicemi na několika místech odplavená krajnice z cesty. Ve Vlkovicích vytopené sklepy a zahrady, bez větších nánosů bahna. Na začátku Jerlochovic mírně vytopený kemp, poté jen drobnější škody až do výše zmíněného soutoku. Od soutoku jsou ty škody o mnoho větší. Vyplavené domy, hospoda, všude nánosy bahna. Ve Fulneku část vody s bahnem přitekla do potoka, přes bytovou výstavbu (zde jsem neprojížděl) z kopců nad městem. Podle lidí, kterých jsem se ptal, byla tato povodeň horší než v roce 1997. Koryto Husího potoka od Fulneka až na konec Hladkých Životic bylo rozšířeno, přesto došlo k rozlivu do zahrad a sklepů.

Fotky dodám později
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
martin popek
Příspěvky: 414
Registrován: 29 led 2008 15:19
Bydliště: Nýdek

včera v třinci trefil jeden blesk 15letou divčinu tak si z toho naštěstí odnesla jen malé popáleniny a chvilkovou strátu vědomí.
IMP
Příspěvky: 180
Registrován: 26 kvě 2009 17:01
Bydliště: Liberec Horní Hanychov cca 450-460 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

2dobrmanek: Hm, ja pamatuju, jak nam tu nekdy pred 15+- lety, prasknul taky blesk do vedeni/trafacky a hodne lidem, vcetne nas, to odneslo taky odpalenou elektronikou, co nebyla odpojena od el. site.
2 martin popek: Tak to mela jeste velky stesti.
Uživatelský avatar
Dáša
Člen AMS
Příspěvky: 305
Registrován: 05 dub 2009 19:35
Bydliště: Brandýsek / občasně Pechova Lhota (u Milevska)

martin popek píše:včera v třinci trefil jeden blesk 15letou divčinu tak si z toho naštěstí odnesla jen malé popáleniny a chvilkovou strátu vědomí.
jo, to jsem četla také. Tak jen doufat, že se už skutečně nic jiného neprojeví. Nedávno jsem tu četla jeden starší článek o možných následcích zasažení bleskem, a tam se psalo, že něco se múže projevit až později.. :roll:
Dnes zase bylo na Novinkách.cz, že, tuším, někde v severních či západních Čechách zabil kulový blesk psa.
martin popek
Příspěvky: 414
Registrován: 29 led 2008 15:19
Bydliště: Nýdek

nahodou jsem v te době projižděl docela blízko kde ji zasahl blesk a byla to slušná rána.
daša jj ony se později projeví různé degenerace mozku kdy ti ten blesk naruší neuronová spojení.
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Petr Broža píše:U nás sice posledních 14 dní prakticky denně denně napadlo spousty vody, ale vzhledem k členitému terenu to vážné problémy nedělá. Ale ve čtvrtek v nedaléké obci Bory napadlo během 3 po sobě jdoucích bouřek 100mm vody a to je i na Vysočinu dost. Stoletou vodu sice zachytila na Oslavě přehrada Mostiště, ale předtím napáchala v Borech velké škody a co je nejhorší :cry: :cry: , pochází odtud 14 obět letošních povodní. Protože přetékaly místní rybníky, šel na kontrolu svého rybníku 53 letý místní občan a už se nevrátil. Až včera odpoledne ho vytáhli potápěči... :cry: :cry: :cry: .
Fotky na:

http://www.bory.cz/

http://www.bory.cz/www.bory.cz/mig/inde ... da2.7.2009
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

V Borech podle místních trval přívalový déšť 45 minut, chvíli padaly i kroupy kolem 1-2 cm velké. Odnesly to hlavně brambory a kedlubny.
Pod vsí sesuvy půdy, lesní cesty úplně vymleté, voda tekla snad všude. Potok na soutoku s Oslavou vytvořil rozliv asi 50 m široký, kde bylo kolem 50 cm vody, podle médií voda kulminovala na téměř 200 cm, normálně tam není ani 20 cm.
Mostek co tam je, to zčásti odneslo a podemlelo. Pozitivem toho zalejváku je fakt, že všude po lese začali růst praváci.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2009“