Bouřky 1.7.2009

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2009.
storm_ice
Kontaktovat uživatele:

Michal Geryk píše:Celý Z-SZ obzor se ponořil do temnoty, viděl jsem náááádherné CG+ blesky, ale bohužel se vytvořila bouřka až za Přerovem a odešla pryč... Nespadla ani kapka deště. Nevím, jestli se mám ještě vztekat - no asi to už nemá cenu :( . Bouřka do Přerova už asi nikdy nedorazí... :lol: :lol: :lol:
to jsem na tom stejně :lol: já sem před nervovym zhroucenim , doma sucho, 250m od baráku končilo mokro, v práci (cca 2,3 km) spadlo již zmiňovaných 30 mm, jinak už nad náma chcípá kde co, bouřka byla na JV někde nad ústeckem a tmavo zůstává ve východní části, předchvílí se dorozpadla další buňka na západě, kde také slušně zalila. Aktuálně skoro zataženo, občas zahřmí a drobně pokapává. T 21,5°C, vítr V do 1 m/s
Monika
Kontaktovat uživatele:

TADY v tom albu jsou i dnešní fotky, i když jen z mobilu a z blbého místa. Lepší výhled ale odsud nemám :-(
A pak jsem dala na rajče fotky ze 7.6.
Aktuálně tady na Praze 4 hřmí, je zataženo, ale neprší.
tom522
Bydliště: Česká republika, kraj Vysočina, okres Třebíč, Třebíč-Nové Dvory 464,5 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Hoj, tak u mě dnes taková středně silná bouřka. Jako obvykle to hlavní bylo spíš severněji a lajna se udělala až západně od nás. Napršelo celkem 8,6 mm, což je jakš takš a pár CG blesků taky bylo blízko. Jsem zvědavej co přinesou další dny, páč bouřky budou stále hrozit. Jinak poslední týden byla zatím v Třebíči každý den aspon jedna bouřka, snad jen mimo neděli. Ikdyž nikdy ne tak silná, že by udělala nějaký větší komplikace. Kroupy taky nebyly a max intenzita srážek jednou něco přes 100 mm/h. Víc škod napáchaly bouřky spíše na Jaroměřicku a okolí Třebíče a včera kolem nas obkroužil ten shluk multicel bouřek a udělal paseku asi hlavně západně od Třebíče, kde spadly stromy na koleje a voda z polí je málem podemlela. Tady byly spíš vzdálenější projevy bouřky a téměř ani nekáplo, ikdyž kolem byla spoušt větší. Projevy bouřek jsou velmi lokální. Tady je třeba sucho a o 500 m dál intenzivní déšt. Vítr v bouřkách je jen málo výrazný. Nárazy překročí málokdy 15 m/s. Tak uvidíme co přinesou další dny. Bouřky jsou na naše poměry nyní velmi často, ale v mém případě jde spíš o vysrávky páč to větší jde v této situaci většinou severněji nebo se spojuje za Třebíčí. V této oblasti se většinou bouřky začínají teprve tvořit. Hlavně vlivem orografie. Mám okna paneláku v sedmým patře na jih a západ odkud nejčastěji chodí bouřky. Ted, ale abych chodil na střechu či pozoroval venku, když to vše chodí od severu. Tak se mějte a přeju vám co nejvíc úspěšných úlovků. Bouřky už moc škody nepáchaly což je dobře, ale i do Třebíče už by mohlo přejít něco většího. Nepamatuji si, kdy tady kvůli bouřce naposedy plavaly chodníky či vyplavené sklepy ;) a to pitomý dusno by taky mohlo konečně přestat. Zatím zdravím z Třebíče :D
Tomáš Böhm, 17 let. MOTTO: DO ČLOVĚKA MUSÍ UHODIT BLESK, ABY POCHOPIL POČASÍ !NAVŠTIVTE! http://www.tpocasi.cz/ , http://tom522.rajce.idnes.cz/.
Václav Sedláček
Kontaktovat uživatele:

Tady je situace obdobná jako včera. Akorát je slabší blesková aktivita.
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
JURAJk6
Kontaktovat uživatele:

Ty blesky byly fakt nadherne, akorat moc kratkodobe. Bylo jich urcite 5 do minuty a v nekterych chvilich byly videt i 3, nebo 4 zaraz.
Jinak mohl by mi nekdo poradit, kolik snnimku za sekundu u videa je dobre pouzit pri nataceni blesku? Ja pouzil 30 a fotak mi vetsinu blesku nepobral. SAKRA!
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Josef Šitka

storm_ice píše:
Michal Geryk píše:Celý Z-SZ obzor se ponořil do temnoty, viděl jsem náááádherné CG+ blesky, ale bohužel se vytvořila bouřka až za Přerovem a odešla pryč... Nespadla ani kapka deště. Nevím, jestli se mám ještě vztekat - no asi to už nemá cenu :( . Bouřka do Přerova už asi nikdy nedorazí... :lol: :lol: :lol:
Nějak tak, už nevím, co je to slušná bouřka. Nejdřív jako včera přes kopírák - silná bouře v prostoru Kyjov-Koryčany-Bučovice, polovina obzoru (J) zakrytá, ale bez zajímavé struktury, aspoň příjemný výtok vzduchu z bouřky se narozdíl od včera konal. Pouze vzdálené bublání. Nakonec se to začalo vařit i od toho Přerova, ale asi 5 km od nás elektrická aktivita pomřela. Ještě v Topolanech a Hlubočanech provazy deště (viděno z kamery na naší škole orientované V-JV), k nám stihl dojít 15 min trvající slabý-mírný déšť, co dal 2 mm. Výboj ve vzdálenosti 2km a míň už je taky notně dlouhou dobu tabu.
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Dnes nás opět zasáhla multicelární bouřka pohybující se od jihovýchodu z oblasti Orlických hor. Pozorovatelná byla poprvé ve 12:20 SELČ jako rychle se vyvíjejíci Cb cal nad jihovýchodním obzorem. Teplota před příchodem bouřky +27,6°C. Ve 12:35 byly slyšitelné první hromy. V té době bouřku tvořilo především jádro na východě. Ve 12:41 byl slyšet silný hrom z V jádra. Do 12:50 vzniklo další jádro přímo na západě od místa pozorování zhruba ve vzdálenosti 7 km. Východní buňka vykazovala silnou bleskovou aktivitu, projevující se hlučnými hromy. Vzápětí se zvedl JV vítr do 4 m/s – přímo nade mnou začala vznikat další buňka, která ale dospěla do zralého stádia až severněji ode mne. Ve 13:10 začalo slabě pršet, ve 13:13 pak byl vidět nejbližší blesk ve vzdálenosti kolem 4 km. Ve 13:20 déšť pokračoval, bylo viditelné větší množství blesků nad Markoušovicemi na severu. Vítr se stočil na jižní a vanul přímo do bouřky. Ve 13:40 SELČ došlo ke změně, vítr se náhle stočil na severní (směrem z bouřky). Právě v této době dosahovala bouřka maximální intenzity s odrazivostí 60 dBZ v oblasti východně od Trutnova (Poříčí) – v Trutnově pak padaly kroupy a za krátkou dobu spadlo 20 mm deště. Ve 13:50 SELČ ustal déšť – spadl pouhý 1 mm srážek. Hromobití ale nadále pokračovalo s velkou intenzitou, přestože žádné blesky nebyly vidět a bouřka přetrvávala ve formě velmi tmavého mraku nad SZ obzorem (dobu stagnovala u Trutnova a nad východními Krkonošemi). Poslední hrom byl slyšitelný ještě v 15:00 SELČ, poté již nastal klid a oblačnost se postupně odsouvala pryč. Teplota v 15:00 klesla na +20,0°C.

Druhá bouřka byla pouze slyšet z velké dálky v 15:50 SELČ ze slabounké bouřky na východě za Náchodem.
Nikki

Tak u nás dnes byla nejlepší bouřka tohoto týdne, blesk za bleskem, skoro většinou CG blesky a úžasné zvukové projevy :D . Také déšť byl dost silný a taky dost vytrvalý. Vzhledem k tomu, že jsme zase seděli v hospůdce, tak nemám žádné foto a ani pořádné info nemůžu podat, pozorovala jsem jen z okna :? .
moje pokusy něco vyfotit - http://nikki24.rajce.net
Qw3Rtzui0p

I zde byla bourka,bleskove aktivni par blesku bylo pod 5km,naprselo asi 2mm srazek,jinak je tu zase sucho a teplota 22°C
Lovec bouří

Zdravím. Už mě přestává bavit se rozčilovat. Příští rok beru měsíc dovolenou a budu si trajdat po republice a fotit pořádné bouřky, protože Kopřivnický syndrom mě se.e. Buď tady není vůbec nic, nebo přijde povodeň, u které přes přívalový déšť nejde natočit ani jeden blesk. Dneska sem zas házel kameně do pola, heh. Poslední 3-4 roky je to tady těžká nuda, nevím co se stalo. Asi sem si koupil foťák. 1-2 silnější bouřky do roka na focení blesků, nuda.
Tom
Kontaktovat uživatele:

Tak jak jsem říkal trapných 0.7mm z rozpadající se bouřky která už ani svou elektrickou aktivitou vůbec nedorazila v dáli jsem viděl nádherné blesky CG ale při postupu k nám totální rozklad a trapná přeháňka od východu nic nového pod sluncem za 3 dny to samé v dáli bouře v dáli bouře v dáli bouře u nás zánik zánik zánik mizérie!!Jak psal Vladimír Večeŕa v ostatních předpovědích je to prostě vázáno na hory,kopce atd. na východě na pomezí ČR/SR vídím z mého pohledu daleko na východ je tam už 3-4 den v řadě vždy totožmá stejná a deprimující situace :lol: vznik bouře ale jak se to blíží k nám bohužel to zaniká rozkládá se jsme nížina bohužel...
Naposledy upravil(a) Tom dne 01 črc 2009 20:08, celkem upraveno 4 x.
Tom
Kontaktovat uživatele:

Upřímnou soustrast neboj Michale nejsi v tom sám u nás to samé :D
supercela
Kontaktovat uživatele:

Instabiliter píše:Dneska totální fiasko! :worried: Kolem nás se akorát tvořilo pár vysrávek, struktura žádná, blesky schovaný ve srážkách, pár hromů a konec (dost podobný včerejšku, až na to, že nás to přímo nezasáhlo), až po "zadušení bouřek" nás přikryla šedivá deka z jejich zbytků, z tý asi hodinu pršelo a to bylo všechno, altocumulus se tu prdelí místama furt. Asi si budu muset pořádný bouřky vymodlit nebo co. Taky, když kouknu na radar, tak mi dnešní postavení bouřek nápadně připomíná to včerejší ve stejnou dobu, prostě záhul dostávaj furt ty samý místa (Vysočina, sever Čech, jižní Morava). Jestli je tohle vrchol konvekční sezony, tak se jdu zahrabat, navíc to, že je červenec už něco znamená. Slunce klesá a bouřky budou už slábnout, navíc červenec je měsíc vysrávek. Loni jsem se pořádný bouřky od konce června už nedočkal, a třeba v roce 2006 už bylo pomalu po sezoně.
Zdravím kolegu! Tady taky nic, teda dnes 0mm. zatímco jinde se topí, tady za červen jen 36 mm srážek. :shock: Všechno jde kolem, po horách, do Německa, doprdeleeeeeee :!: Jsem smutnej
Amerika

Asi nikoho nepřekvapuje, když řeknu, že u nás za dnešek napadlo opět 0,0 mm!
Za poslední tři dny (které měly být plné bouřek) ve Slaném úhrn srážek 0,0 mm.
Za celých téměř 14 dní, kdy meteorologové slibovali na každý den četné bouřky, u nás nebyla ani v jeden den ani jedna bouřka! Nevýslovně extrémní pořasí ;)
Dnes jsem zaznamenal mnoho vzdálených hromů, i nějaké blesky. Bylo to chvíli na severu až východě, pak také na jihu. Bohužel nešlo ani fotit.
Jo a mimochodem ten radar ty rozlitý bouřky maximálně zkresluje. Měli jsem tady nejmíň půl hodiny světle zelenou a nespadla ani setina milimetru.
Jan Drahokoupil
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Amerika píše:Asi nikoho nepřekvapuje, když řeknu, že u nás za dnešek napadlo opět 0,0 mm!
Za poslední tři dny (které měly být plné bouřek) ve Slaném úhrn srážek 0,0 mm.
Za celých téměř 14 dní, kdy meteorologové slibovali na každý den četné bouřky, u nás nebyla ani v jeden den ani jedna bouřka! Nevýslovně extrémní pořasí ;)
Dnes jsem zaznamenal mnoho vzdálených hromů, i nějaké blesky. Bylo to chvíli na severu až východě, pak také na jihu. Bohužel nešlo ani fotit.
Jo a mimochodem ten radar ty rozlitý bouřky maximálně zkresluje. Měli jsem tady nejmíň půl hodiny světle zelenou a nespadla ani setina milimetru.
Ahoj, tak asi nebude překvapením, když řeknu, že jsem na tom celkem podobně. Bohužel asi i Slaný se nachází v dosahu Brandýského oka ;) . Fakt je, že jsem za poslední dny pozoroval nepočítaně cumulonimbů v blízkém okolí, ale snad až dnes se nad nás nasunul i kraj kovadliny a světe div se, vypadlo z ní nakonec i pár kapek. Sice to nevyšlo ani na úplné namoknutí povrchu, ale furt líp než ve Slaném. :)
Jinak jsem se celkem činil a mám za poslední dny asi 6 timelapsů, nějaké ty panoramy a řadu blesků a dalších fotek. Něco vyšlo líp, něco hůř, ale přes tu bídu jsem si celkem zafotil.
Dneska (abych taky mluvil k tématu :) ) se mi podařilo vyfotit pomocí lightning triggeru několik (asi 5 lepších) blesků lehce po páté odpolední. Světelné podmínky byly možná až za krajními hodnotami, ale nakonec se mi z RAWů povedlo vytáhnout pár koukatelných fotek s blesky. To považuji každopádně za úspěch a jsem rád, že lightning trigger opravdu funguje tak, jak má. Citlivý je až až. Celá řada blesků, které on zaznamenal, na fotce ani nejsou vidět.
Každopádně ještě počkám, co přinese konec týdne a pak to dám všechno do jednoho článku.
Dáša
Člen AMS

bleskosvod píše:
Dáša píše:tak to je fakt pech, takhle jsem si tu objednávku nepředstavovala ;) . Měla jsem na mysli suché posezení na terase s výhledem na blesky a né výhled na ceďák bez blesků za oknem :lol: .

Dávej bacha na té terásce.S Cégéčkama si není radno zahrávat.Choděj bez pozváni a zaklepání.Já po dvou zkušenostech už raději zdráhám do bezpečí :lol:
no máš pravdu, sama jsem si říkala, že bych měla být víc opatrná, on ale někdy člověk asi, i když to ví, potřebuje i ten zážitek, aby si skutečně uvědomil,co mu hrozí :roll:
Janek
Kontaktovat uživatele:

Tak snímek z 22:00 a 22:15 UTC - Polsko - asi velké kroupy?!
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
IMP
Kontaktovat uživatele:

Jo, taky na to koukam :o
Jinak u nas za dnesek, taky velky kulovy...klasicky se to zastavilo na vychod od nas. Ikdyz vcera u nas byli celkem solidni blizky udery, i kolem 500-1000 m odhadem ;) A celkem i slusnej privalak.
Qw3Rtzui0p

I neco v rakousku nebo spis Rakousko-Slovenskych hranicich se deje,ale to polsko,jednu dobu odraz 60Dbz,docela sila,ale uz se jim to asi pomalicku rozplajzava
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Janek píše:Tak snímek z 22:00 a 22:15 UTC - Polsko - asi velké kroupy?!
Ty bouřky už byly ve stejném prostoru i v noci z úterý na středu - a v obou případech z nich na Trutnovsku byly vidět krásné a intenzivní blýskavice (vzdálenost samotných bouřek byla cca 100 km).
storm_ice
Kontaktovat uživatele:

4 Jan Drahokoupil a Amerika co mam řikat já :lol: takový těsnosti včera :roll: ... jinak ráno mlha po předchozích srážkách, pak velká oblačnost, postupně se projasnilo až na polojasno, ale rychlý nárůst kupovité oblačnosti, a kolem 13 již bouřilo. Začalo to západně-SZ od nás, postupně narůstaly další Cb nad horami, nejsilnější jádro se pak vyvořilo kousek na SZ, a s novými buňkami "prorůstalo" na jih a zasáhlo i počasí v Novosedlicích (cca 2,3 km ZSZ od domova TP). Zatím co zde spadlo kolem 30 mm, doma nespadlo "nic", možná ani těch pár kapek ne. Po příjezdu domů, končily srážky cca 250 m před barákem. Pak se později vytvořil další pás bouřek, ještě více na západě, u nás jen občas zahřmělo, kolem 19h slabý déšť vítr v bouřce Sz-Z do 8 m/s, v nárazech něco přes 10 m/s, srážky Obrázek nakonec ubohých 0,5 mm, po upřesnění za úterý 11,4 mm. Tmax 28,4°C Tmin 15,0°C, ještě poslední červnový den vytáhl maximum na 29,1°C Tmin 16,2°C. Celkově bych mohl být spokojenej, že jsem zažil slušnou bouřku, ale o to víc mě s*re, že doma z toho na stanici mám je slabý ochlazení Obrázek ... dnes to snad bude lepší.

Aktuálně 12:50 oblačno, vývoj oblačnosti ObrázekObrázek 25°CObrázek prom. do 1 m/s
Amerika

Jan Drahokoupil píše:Jinak jsem se celkem činil a mám za poslední dny asi 6 timelapsů, nějaké ty panoramy a řadu blesků a dalších fotek. Něco vyšlo líp, něco hůř, ale přes tu bídu jsem si celkem zafotil.
Dneska (abych taky mluvil k tématu :) ) se mi podařilo vyfotit pomocí lightning triggeru několik (asi 5 lepších) blesků lehce po páté odpolední. Světelné podmínky byly možná až za krajními hodnotami, ale nakonec se mi z RAWů povedlo vytáhnout pár koukatelných fotek s blesky. To považuji každopádně za úspěch a jsem rád, že lightning trigger opravdu funguje tak, jak má. Citlivý je až až. Celá řada blesků, které on zaznamenal, na fotce ani nejsou vidět.
Každopádně ještě počkám, co přinese konec týdne a pak to dám všechno do jednoho článku.
Ahoj, Myslim že už není na co čekat ;)
To u nás na focení blesků nebylo ani pomyšlení. Sice jsem nějaký záblesky ve dne viděl, ale s mojí výbavou...těžko. Zase jsem si ale předevčírem (30.1.) pofotil docela pěkný struktury hlavic, což je zase moje zaměření.
Včera (1.7.) jsem teda taky vyrazil a fotil, ale bylo to spíš jen pro radost z toho, že cvaká spoušť a asi to všechno vymažu.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2009“