Bouřky 12.6.2009

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2009.
Václav Sedláček
Kontaktovat uživatele:

Pražáci, užijte si bouřku, jedna pěkná právě přechází :D . Směr JV, s přívalovým deštěm.
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
boody
Kontaktovat uživatele:

Potvrzuji :) Výživná bouřka, blesková aktivita, přívalové srážky... škoda, že jsem v práci a nemám po ruce foťák...
Amerika

Václav Sedláček píše:Pražáci, užijte si bouřku, jedna pěkná právě přechází :D . Směr JV, s přívalovým deštěm.
No já jsem na kulaťáku, tudy to jde trochu poskromnu, ale zaznamenal jsem asi 10 hromů a 5 blesků. Srážky jsou mírné. Hezčí bouřka byla ještě před chvílí pozorovatelná dále na východ - když jsem jel autobusem. Den začíná docela dobře...
Jen nevím o jakých přívalových srážkách se to tu mluví. V centru to bude tak nanejvýš liják, nebo spíš jenom silný déšť.
A ještě jedna věc. Radar poukazuje na LP supercelu před vysočinou. (Vznikla už těsně za Slanym)
Naposledy upravil(a) Amerika dne 12 čer 2009 09:40, celkem upraveno 2 x.
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

A na Sněžce opět sněží... Tady na SV prošla jen silná přeháňka.
Stratoss

co mě to budí na strahově ze spaní??? :-)
bleskosvod

Amerika píše:
Václav Sedláček píše:Pražáci, užijte si bouřku, jedna pěkná právě přechází :D . Směr JV, s přívalovým deštěm.
No já jsem na kulaťáku, tudy to jde trochu poskromnu, ale zaznamenal jsem asi 10 hromů a 5 blesků. Srážky jsou mírné. Hezčí bouřka byla ještě před chvílí pozorovatelná dále na východ - když jsem jel autobusem. Den začíná docela dobře...
Jen nevím o jakých přívalových srážkách se to tu mluví. V centru to bude tak nanejvýš liják, nebo spíš jenom silný déšť.
A ještě jedna věc. Radar poukazuje na LP supercelu před vysočinou. (Vznikla už těsně za Slanym)
Já jsem na novodvorské, a bouřka se projevila zas blízkostí blesků a docela silným větrem(je to ale relativní, nemám žádné měřidlo).Srážek nebylo rovněž nejmíň.Znovu pro mne nečekaná situace.
Monika
Kontaktovat uživatele:

Já jsem taky skoro na Novodvorské a bouřka mě překvapila stejně, jako ta včerejší. :clap: Viděla jsem pár CC blesků sakra blízko, takže jsem si jen říkala, že ještě dobře, že to nebylo CG, že to by byla šleha jak z kanónu. :lol:
Naposledy upravil(a) Monika dne 12 čer 2009 10:07, celkem upraveno 1 x.
bleskosvod

Monika píše:Já jsem taky skoro na Novodvorské a bouřka mě překvapila stejně, jako ta včerejší. :clap:
Ve kterém kanclu sedíš? :lol:
Monika
Kontaktovat uživatele:

Já nesedím v kancu, ale doma a koukám na paneláky na Novodvorské dole, jak je Kosmos a Plaza.
vecerapl

V bourkach se mohou objevit urcite i kroupy. Ten vzduch nahore je dost prochladly, ostatne na samotne Snezce se objevuji snehove srazky .

Vypada to opet na prochazejici mensi SQL pres stredocesky kraj smerem k JJV. Blesky na ni jsou, narazy asi moc ne, ale ojedinele kroupy byt mohou. Tak jsem zvedav, jestli tahle mala potvora dorazi az k nam na tuuu Moravu :D
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
storm_ice
Kontaktovat uživatele:

tak já v očekávání vzal foťák i do práce, předchvílí jsem párkát zblejsknul Cb na nápadě (na radaru je to ta malá lajna SZ-JV co se sunula na mostecko, párkrát už byl slabě slyšet i hrom, jinak o rána už pár přeháněk, větinou jen slabé, přechodně mírné intenzity, T 13°C
Qw3Rtzui0p

Tak ja spim,zda se me o bource a slysim hromy a podivam se ven a jde sem bourkaa:)proste kraasny probuzenii:) zatim 4 hromy co jsem vzhuru
Nikki

Tak dnešní bouřky Vám závidím, v práci mám okna na SZ a vidím uplně modro, ale to už je potřetí a nic z toho. Jinak u nás je dnes chladno - na teploměru 14°C a od rána je dost silný vítr.

12:02 - tak právě začalo dosti silně pršet, vítr zesílil a slyšela jsem 2x zahřmění. Blesk jsme žádný neviděla :(
moje pokusy něco vyfotit - http://nikki24.rajce.net
wosicz

Dneska jsem dojel do domoviny právě v nejlepším. 4 km pěšky z vlaku domů v docela slušné bouřce. Větr pořádnej, slejvák taky slušnej a najednou blik a za 3 s prásk :) Pak jsem ještě slyšel 3 další hromy a tím to haslo. Ale pořád je to tu dnes mnohem zajímavější než včera. Teď mohla dorazit další, ale chcíplo to ještě v Čechách kruci. Bude z toho jen slabý deštík..
Můj ZATÍM největší úlovek - F0 z velké vzdálenosti -> http://www.chmi.cz/torn/cases/20080515/20080515.html
Pár mých blesků -> http://wosicz.rajce.idnes.cz/
Přeji bouřlivý den nově z okolí Bouzova :)
Prdek
Kontaktovat uživatele:

Tak prave pres Litomysl preslo to cosi, co se tvarilo jako SQL. Ve 12:30 zacalo docela silne prset a asi dve minuty padaly pulcentimetrovy krupky. Silny dest trval asi do 12:37 a potom prselo uz jenom stredne a ve 12:47 bylo po desti, ted uz zase sviti slunicko a v dalce je videt krasne ozareny Cb. Jinak asi dvanactkrat zahrmelo slabe a jednou silne, ale blesk jsem nevidel ani jeden :?
Tomáš.Malek

Tak dneska je to v Praze jako na kolotoči. Po ránu či spíše už dopoledne velmi náhlá a poměrně i silná bouřka. Navíc moje první letošní ranní bouřka jelikož dle mého pozorování raní bouřky jsou velmi vzácné. Do patnácti minut byla ale veškerá oblačnost pryč a zcela modrá azurova obloha, a slunce. nevídané. A nyní stěží do dvou hodin poté opět vemi náhle nová oblačnost. Od západu přiletěl velmi krásný a vysoký Cumulus congestus a z něj se ozývají občasné hromy. teď je již opět zataženo, chvílemi hřmí a je chladno a větrno. Teplota ráno po první bouřce pouze 11°C a nyní 15°C.
Teplotně je tento týden velmi nevyrovnaný a divoký. Zatímco ve středu bylo až nepříjemné teplo, ve čtvrtek i dnes je docela zima. Slunce nyní stojí nejvýše a hodně pálí, takže při jasné obloze teploty stoupají, ovšem časté přeháňky a bouřky je stále srážejí dolů. Zkrátka apríl.
Qw3Rtzui0p

Tady uz jde druha bourka dnes,a hned za ni pak asi ta SQL :) takze dneska sem spokojenej :)
Buby

Přes Vsetín právě přechází přeháňka, byly slyšet dva vzdálené hromy, jinak přeháňku doprovází místy silný déšť a nárazovitý vítr odhadem do 15M/s. Jinak dneska je opravdu co fotit, všude kolem kam se podívám, tak je to samý Cb Incus 8-)
Michal Geryk
Člen AMS
Kontaktovat uživatele:

Prostor mezi Přerovem, Kroměříží a Holešovem už delší dobu okupuje totální tma a slušné radarové odrazy. Musí to tam být slušné... :o
Tady jsme neustále na okraji přeháněk a pouze občasně a většinou slabě prší a v dálce hřímá. Asi nejsem hodný... :lol:
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Nikki

K nám se valí bouřka od Z, viděla jsem 3x CC a teď 1x CG krásnej tlustej :D . Jinak oblačnost přechází tak rychle, uplně letí.

edit: vypadá to, že těmi 4mi blesky to skončí :?

edit: 14:16 - tak bouřka už je pryč, viděla jsem ještě jeden CC, 15 minut silně pršelo se silný větrem a ve 14:09 mezi deštěm padali malé krupky (2mm v průměru).
moje pokusy něco vyfotit - http://nikki24.rajce.net
dobrmanek

Dnešní den bych nazval mammatus day. Dneska jsem pozoroval již min. 6 mammaty. Fotky dám na net až skončí konvekce. Jinač vše ostatní nás s chirurgickou přesností míjí. zaregistroval jsem pouze 1 hrom.
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
martin popek

na třinecku zatim jen dešt snad se uvaří neco lepšího.
Skier
Kontaktovat uživatele:

Zdravím, ja tu mám aktuálny pohľad na 8 kovadlín na všetky strany okrem JZ. Máme po búrke a nad nami sa gúľa mamma. Proste krásne počasie, agresívne slnko striedané prehánkami a zatiaľ jednou búrkou. Neskôr dám foto na net, ak si nájdem viac času.
My professional weather station-(Látky-Nový Svet, elevation: 825m)-(district: Detva)
Ak by som veril, že klimatické zmeny spôsobuje človek, nikdy by som sa o počasie nezaujímal.
dubnany 189
Kontaktovat uživatele:

Zdravím všechny,
Ráno skoro jasno-polojasno postupně oblačno s kupovitou oblačností a dopoledne mírná přeháňka trvající 10 minut pak krátké vyjasnění aodpoledne od SZ opět přibývání bouřkové oblačnosti a ve 14.hodin se přehnala pěkná hůlava i 2X slabě zahřmělo.Déšť byl mírný.Nejhorší byl prudký SZ větr nárazy mohly krátce dosahovat i 24m/s po 10 minutách se větr uklidnil pak i déšť ustal.Teď je skoro zataženo vrstevnatou oblačností.Teplota byla až 18°C po hůlavě se ochladilo na 14°C a teď je 15,3°C.Slabý SZ vítr 2-5m/s momentálně.Počasí se ještě změní a do večera dojde ještě aspoň jedna přeháňka. :P :P Napršelo 3mm za dnešek a Tlak 1017hPa. :) :) :talk:
Z Dubňan zdraví Jirka
Bouřky ty mám nejraději z počasí ale i to ostatní je pěkné
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Přestože podmínky nejsou dobré pro extra bouřky, ta dnešní měla všecko co správná bouřka mít má:

Tato bouřka vznikla na přeháňkové linii za studenou frontou. Linii nelze označovat za SQL, protože bouřková jádra na ní byla oddělena většími mezerami. Jádro začalo být aktivní u Vrchlabí, odkud se dále pohybovalo k jihovýchodu. Jako oblačný objekt bylo z Velkých Svatoňovic pozorovatelné od 13:45 SELČ, a to na SZ až Z obzoru. Ve 13:56 bylo slyšitelné slabé hřmění, které se opakovalo ve 14:10. Mezitím se bouřka přiblížila natolik, že bylo viditelné srážkové pásmo. Vál SZ vítr do 5 m/s. Čelo bouřky dorazilo krátce před 14:15 SELČ, kdy začalo pršet. Mezi 14:15 a 14:20 SELČ došlo ke 3 CG výbojům ve vzdálenosti cca 1500 metrů na severozápad od místa pozorování (za zemědělským družstvem). Ve 14:20 zesílily srážky na maximum a kromě deště po dobu asi 4 minut vypadávaly kroupy o velikosti do 4 mm, tvořené sněhovými krupkami obalenými ledem. Ve 14:23 došlo k CC výboji opět na SZ ve vzdálenosti kolem 500 metrů. Intenzivní srážky trvaly zhruba 15 minut, na krátkou dobu se ještě vyskytlo znovu krupobití. Byly doprovázeny SZ větrem kolem 15 m/s, trvajícím zhruba 5 minut. Po 14:27 déšť slábnul, stejně jako vítr. Od 14:30 se od severozápadu protrhla oblačnost a vysvitlo Slunce, stále však bylo slyšet hřmění od JV (jádro v té době u České Skalice). Po 15:00 již nezjistitelná aktivita.

Mimochodem, po bouřce byla teplota +9,7°C - nezdá se vám, že si letos prohodil duben a červen místo? :twisted:
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2009“