Slabé bouřky 2. června

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2009.
Odpovědět
Amerika

Tak u nás dneska přišlo takový menší překvapení. Pozoroval jsem dvě bouřky, obě minuly - jedna západně, druhá východně. Ta druhá se před příchodem navíc rozpadla. V tý první jsem ale viděl poměrně zajímavý srážkový pruhy. Po odstupu zůstávala ječtě chvíli aktivní, ale už nebyla fotogenická. Momentálně u nás polojasno a podle radaru se zdá že situace už slábne.
Snad sem z toho ještě nahraju nějaký fotky.
bleskosvod

Amerika píše:Tak u nás dneska přišlo takový menší překvapení. Pozoroval jsem dvě bouřky, obě minuly - jedna západně, druhá východně. Ta druhá se před příchodem navíc rozpadla. V tý první jsem ale viděl poměrně zajímavý srážkový pruhy. Po odstupu zůstávala ječtě chvíli aktivní, ale už nebyla fotogenická. Momentálně u nás polojasno a podle radaru se zdá že situace už slábne.
Snad sem z toho ještě nahraju nějaký fotky.
Já jsem na ní koukal z Ruzyně a už to bylo skoro na dosah ale jak říkáš, chcípla velmi brzo.Ta druhá přinesla krátký 5.minutový osvěžující deštík.Na chvilku to vypadalo, že se to vzpamatuje ale bohužel už to bylo daleko.Jediné, co upoutalo mojí pozornost, šedivé mraky na spodku základny.Co by to mohlo být, prach?
Instabiliter

Ta bouřka byla dobře viditelná i od nás. Dorůstala od severu a vrchol se zformoval do incusu. Pod kovadlinou se vytvořily i mammátka. :D Dále jsem viděl vrchol Cb, kterej byl až na jihu Čech. U nás se tvořila jen kupovitá oblačnost. Co se týče teploty, tak dneska bylo opravdu akorát, jen radost bejt venku na čerstvým vzduchu. Teď jen přečkat tu "zimu" a i bouřkovou pauzu, co po dnešku bude následovat.
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Ondris
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

Že se něco děje, jsem si dnes všiml až když se už prakticky nic nedělo- asi v 8 hod. Jel jsem z práce a zrovna přecházela ta umírající bouřka. Nic víc než slabý déšť to už ale nedalo. Jen tak btw. když koukám na předpověď, tak pořádných bouřek se asi jen tak nedočkáme... :-(
storm_ice
Kontaktovat uživatele:

huj včera zpočátku skoro jasno, postupně odpoledne oblačno, odpoledne před 15h slabá přeháňka, po 17h další mírná přeháňka, pak šly už jen mimo nás, kolem 20 h pak přes ústecko šla bouřka a byl k vidění pěkný Cb i s pileusem, naproti tomu již včera zafungovala orografie KH a pak byla na "stacionárních" cirrech k vidění nejprve irizace, později večer při západu slunce, po dalším přibývání oblačnosti, se objevila i parhelia (ještě byla na vzdálené bouřce rozpoznatelná velmi slabá duha) Tmax 24,9°C, Tmin 13,2°C, vítr SSv-S 2-6 s nárazy až 9 m/s, večer se přechodně stáčel víc na Z

Aktuálně 09:50 oblačno ObrázekObrázek 11°CObrázek SSz 3 m/s
Jan Drahokoupil
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Ahoj Michale, zdá se, že jsme pozorovali to samé. Čím to asi bude? :)

Mohu jen dodat, že jsem ten večer pozoroval celkem 3x mammaty, blesk jsem viděl asi jen jeden. Pokoušel jsem se i o jeden krátký timelapse, ale zřejmě nevalného úspěchu. Žádný zajímavý vývoj oblačnosti se totiž nekonal. Vždycky, když jsem dorazil na naše oblíbené místo, tak veškerá aktivita ustala. Přesto mám pár fotek, ale nemyslím, že by stály za větší zmínku.

Nicméně i tak bych řekl, že to byl pěkný den. V podvečer bylo velmi příjemně a ta bouřková oblačnost jen dokreslila pěknou atmosféru.
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Přes Velké Svatoňovice včera v noci na přeháňovo-bouřkové linii přešly před půlnocí dokonce 2 slabé bouřky. Nejprve těsně před 23. hodinu hlavní linie, která se před námi roztrhla, takže bouřilo severně i jižně od nás (0,5 mm deště) a podruhé po půl dvanácté, kdy vzniklo další jádro za linií severně od nás. Z něj jsem pak pozoroval několik výbojů (včetně CG+) u Červeného Kostelce. O půlnoci bylo po všem, spadlo dalších 0,5 mm.
meteo.estranky.sk
Kontaktovat uživatele:

Tak u nás dnes boli aj silné búrky, len na východe Slovenska. Dokonca sa vyskytol aj Whale´s Mouth.
Skier
Kontaktovat uživatele:

Miro, nepreháňaj už, pekne som ti vysvetlil, že čo to je.
My professional weather station-(Látky-Nový Svet, elevation: 825m)-(district: Detva)
Ak by som veril, že klimatické zmeny spôsobuje človek, nikdy by som sa o počasie nezaujímal.
Amerika

Já přihazuju slíbené fotky a ještě dodávám, že jsem slyšel tak 7 vzdálených hromů, jeden relativně bližší tak ke 3 km ...nějak jsem včera zapomněl zmínit to nejdůležitější. ;)

První fotky srážkových pruhů prae se docela povedly, na dalších je celkem zajímavej pileus duplikáč - trojitej!
Pak taky jeden pileus, ale popzorovanej průrvou v základně kumulů. Nakonec je ta první bouřka pohledem na její zadní stranu a nová přicházející bouřka, která se pak rozpadla.

http://hailstorm.rajce.idnes.cz/Slabe_bourky_2._6._09/
Tomas Pucik
Člen AMS
Kontaktovat uživatele:

meteo.estranky.sk píše:Tak u nás dnes boli aj silné búrky, len na východe Slovenska. Dokonca sa vyskytol aj Whale´s Mouth.

Ak tých pár výbojov, čo zaznamenali, nazývaš silnými búrkami, tak sa s nejakou objektivitou hlásení môžeme ťažko rozlúčiť.
begiri

Zdravim vsechny vespolek. Na severu cech (Kunratice u Cvikova, Drnovec) se ten den bourka objevila take. Shanim nekoho, kdo tuto bourku pozoroval z oblasti obce Brniště , pripadne od Mimoně nebo jeste snad od Cvikova. Mozna se mi podarilo vyfotografovat trombu, ale protoze byl ten utvar v nadhlavniku, tak to mohlo byt cokoli. Odkaz na fotografie dam o vikendu.
Dik za pripadnou odpoved
meteo.estranky.sk
Kontaktovat uživatele:

Tomas Pucik píše:
meteo.estranky.sk píše:Tak u nás dnes boli aj silné búrky, len na východe Slovenska. Dokonca sa vyskytol aj Whale´s Mouth.

Ak tých pár výbojov, čo zaznamenali, nazývaš silnými búrkami, tak sa s nejakou objektivitou hlásení môžeme ťažko rozlúčiť.
Včera najsilnejšie búrky boli na juhu východného Slovenska. Akurát včera aj na jednom rádiu bola v spojení moderátorka z Košíc a poslucháčka zo Spiša. A sa rozprávali o tom, že na východe to máme rozdelené - na Spiši vietor a na juhu búrky. Pozri si včerajší radarový snímok o 11:15 UTC! :x
Obrázek
meteo.estranky.sk
Kontaktovat uživatele:

Dnes tu máme len slabé prehánky, zatiaľ žiadna búrka.
Naposledy upravil(a) meteo.estranky.sk dne 04 čer 2009 12:40, celkem upraveno 1 x.
Štěpán Krejsek

Podle vývoje krátcetrvající nepříliš (nebo vůbec) organizované bouřky s odrazivostí do 55 dbz, výška do nějakých 8-9 km, tzn. nepříliš vertikálně vyvinuté. Takových se vyskytne velké množství a většinou o nich nelze tvrdit, že by byly obzvláště silné. Vzhledem k výskytu v relativně studené vzduchové hmotě bych ještě věřil nějakému krupobití tak do 1 cm, ale na základě odrazů z radaru se skutečně nedá mnoho určit. Tím spíš, že váš radar nemá vertikální profily buňkami, ale jen řez CAPPI.
Jestli nemáš věrohodné pozorování přímo z terénu, tak o intenzitě bouřky nemůžeš téměř nic vědět. Na webu sám píšeš, že se u vás bouřka již rozpadala, takže pokud bys neznal jiného pozorovatele, který byl přímo v centru, nemůžeš ji v době její maximální intenzity vůbec hodnotit. K diskuzím v rádiu snad jen poznamenat, že stojí za ještě větší prd než vyjádření pí Honsové.
Ještě k tomu radaru. Pokud na něm nemáš dlouhotrvající buňku jako např supercelu nebo sql, můžeš vždy jen odhadovat. U supercely nebo sql už bývá pravděpodobnost některého z nebezpečných jevů velká, ale i tak má vždy rozhodující váhu teréní pozorování.

PS: Po zhlédnutí tvého videa musím konstatovat, že to na whales mouth nevypadá, ale zachránila tě příšerná kvalita videa, takže se to nedá určit přesně.
Naposledy upravil(a) Štěpán Krejsek dne 04 čer 2009 13:51, celkem upraveno 1 x.
meteo.estranky.sk
Kontaktovat uživatele:

Štěpán Krejsek píše:PS: Po zhlédnutí tvého videa musím konstatovat, že to na whales mouth nevypadá, ale zachránila tě příšerná kvalita videa, takž se to nedá určit přesně.
No mňa tá kvalita veľmi rozčuľuje a sa na ňu zlostím. :x Ja už si v priebehu tohto leta plánujem zaobstarať nejakú kameru s fotoaparátom, len neviem, s kým sa mám poradiť. :cry:
Štěpán Krejsek

meteo.estranky.sk píše:
Štěpán Krejsek píše:PS: Po zhlédnutí tvého videa musím konstatovat, že to na whales mouth nevypadá, ale zachránila tě příšerná kvalita videa, takž se to nedá určit přesně.
No mňa tá kvalita veľmi rozčuľuje a sa na ňu zlostím. :x Ja už si v priebehu tohto leta plánujem zaobstarať nejakú kameru s fotoaparátom, len neviem, s kým sa mám poradiť. :cry:
Záleží, jestli chceš zrcadlovku nebo jen jednoduchý digitální fotoaparát. Jinak poradit se můžeš s lidmi tady na fóru, už tady na to jsou nějaké diskuze, tak si je najdi a případně se ptej.

Diskuze tady: http://www.bourky.com/forum/viewforum.php?f=18
begiri

Zdravim vsechny. Jak jsem jiz psal, tak davam odkaz na fotografii mozne "tromby"
Podivejte se prosim na to.

http://begiri.rajce.idnes.cz/bourka_02062009/

Dekuji za odpoved
Amerika

begiri píše:Zdravim vsechny. Jak jsem jiz psal, tak davam odkaz na fotografii mozne "tromby"
Podivejte se prosim na to.

http://begiri.rajce.idnes.cz/bourka_02062009/

Dekuji za odpoved
To vypadá zajímavě. Na fotkách je vždy vidět míň než na vlasní oči, takže dost závisí i na tom co si myslíš ty. Stoprocentní rozřešení asi nikdo nepodá, ale odhaduju, že by to bejt mohla.
Pro příště by to chtělo víc fotek - i rozpad může dost napovědět.
begiri

Dekuji za odpoved. S tim rozpadem je to dobra poznamka. Bohuzel me vyhnaly zacinajici srazky. Priste se na to budu soustredit - myslim foto konce takoveho utvaru.
Hezky den
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2009“