Bouřky 26.5.2009

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2009.
Odpovědět
sawyer

Pěkné...jak debil čekám na bouřku a když si teda řeknu, že asi nic nedojde a jdu si lehnout tak se to rozjede! Hřmění bylo slyšet asi hodinu, do toho trochu zapršelo a blesková aktivita (CC) byla hodně bídná :emo: takže opět jsem se těšil zbytečně!
Břeclav, Haškova 7!
Obrázek
Michal Geryk
Člen AMS
Kontaktovat uživatele:

Já šel spát a udělal jsem dobře - po půlnoci pouze vzdálená blýskavice, do rána 0,1 mm srážek :lol: a vítr slabý...
Tož snad příště ;-).
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Tom
Kontaktovat uživatele:

U nás klasika dírá a nic jen blýskavice a pár kapek takže žádné drama ale taky jsem žádné nečekal ani po okolí to nebylo nijak zajímavé ostatně Aladin to tak nějak vystihl kde se co bude dít takže asi täk :D v klidu jsem šel spát
goldy
Kontaktovat uživatele:

zklamání. Obrovské zklamání, tu situaci jsem velice přecenil. Blýskavica byla viditelná na jižním a SZ obzoru kolem půlnoci (cca 5 blesků za minut, ale slábla), v 0:15 začalo velmi slabě pšet, blesky (nevím jaké - schované v oblacích/srážkách)se přiblížily, prošly přes severní obzor, slyšel jsem asi dvakrát zahřmění (odhaduju vzdálenost tak 10 km). ale intenzita blesků velmi slabá (1 do minuty), přestalo pršet a byl konec. Šel jsem potom stát, protože tato vysrávka mi za to opravdu nestála. Kdy už se konečně dočkám letos první orpavdu pořádné bouřky, je konec května... :@
Moje fotoúlovky na http://goldy82.rajce.idnes.cz/
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Po půlnoci jsem viděl na jižním obzoru několik hodně vzdálených blýskavic (čelo SQL bylo v té době kdesi u Chvaletic). Pak jsem šel spát a ve 2:30 SELČ mě vzbudil vítr, který zesílil asi na 5 minut a opět utichl. Nebyly vidět žádné blesky ani slyšet hromy. Zpětně podle radaru byla v té době SQL už mrtvá a právě jsme procházeli pásmem oblačných trosek, které již byly tak vyčerpány, že z nich nepadla ani kapka. Pršet začalo až z postfrontální přeháňky v 5:30 a vydrželo hodinu - spadlo celkem 6 mm srážek. Aktuální teplota + 13,2°C.
Nikki

Ahoj všem, u nás se vcelku nic nedělo. Kolem 22 hod. byla vidět blýskavice od JZ, Z. V 23:15 začal docela brutální vítr a začalo slabě pršet. Bouřka nás obešla, ale silné nárazy větri přetrvávaly až do 00:30. Blýskavice byla krásná, viděla jsem i dva CC, krásně rozvětvené. Asi 3x mírně zahřmělo a pak už bylo vidět jen jak se rozsvěcí obloha a slabě pršelo.
moje pokusy něco vyfotit - http://nikki24.rajce.net
Ondris
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

Sem do Prahy to přišlo kolem 23:00. Déšť zpočátku slabý, postupně až silný. Blesky všeho druhu na všech stranách, asi 3 údery pod 100 m (málem jsem vypadl z okna:-D), ale jinak žádná sláva. Je evidentní, že všechnu energii si vzaly odpolední bouřky a na samotnou frontu už toho moc nezbylo. To se ale dalo čekat.
Tomáš Psika
Kontaktovat uživatele:

Webserver na ČHMÚ spustili až v 7 hodin ráno :? .
dubnany 189
Kontaktovat uživatele:

Zdravím všechny,
U nás se taky nic moc nedělo.Ta blýskavice vyvrcholila ve 2 hodiny v noci kdy i 2X slabě zahřmělo a byla silnější přeháňka jinak celkem klid.Ráno byl na chvíli i zesílený ZS větr s nárazy 15m/s nyní moc nefůká.Teplota 18°C. ;) Srážky 3mm. ;) 8)
Z Dubňan zdraví Jirka
Bouřky ty mám nejraději z počasí ale i to ostatní je pěkné
PrantlD
Kontaktovat uživatele:

Včerejší bouřka v Plzni: http://www.in-pocasi.eu/clanky/bourky/p ... 26.5.2009/ (fotky se musí ještě upravit - zesvětlit, je to v RAWu, takže to nebude problém, tohle je článek narychlo)

Byla to silná bouřka. Několik blesků přímo u nás (rány jak z děla). Po jejím přechodu byly vidět i blesky z těch na jihu Čech. Jinak v Plzni spadlo ve třech bouřkách 73 mm srážek. Nejvíce v téhle poslední.
Ondris
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

PrantlD píše:Včerejší bouřka v Plzni: http://www.in-pocasi.eu/clanky/bourky/p ... 26.5.2009/ (fotky se musí ještě upravit - zesvětlit, je to v RAWu, takže to nebude problém, tohle je článek narychlo)

Byla to silná bouřka. Několik blesků přímo u nás (rány jak z děla). Po jejím přechodu byly vidět i blesky z těch na jihu Čech. Jinak v Plzni spadlo ve třech bouřkách 73 mm srážek. Nejvíce v téhle poslední.
Tak to je luxusní! O tomhle jsme si tady mohli včera nechat leda tak zdát... :-(
vecerapl

Ondris píše:
PrantlD píše:Včerejší bouřka v Plzni: http://www.in-pocasi.eu/clanky/bourky/p ... 26.5.2009/ (fotky se musí ještě upravit - zesvětlit, je to v RAWu, takže to nebude problém, tohle je článek narychlo)

Tak to je luxusní! O tomhle jsme si tady mohli včera nechat leda tak zdát... :-(
Mno pockej si jeste na moje video. Frknu ho na youtube.cz. Byl jsem vesmes primo v tom deni na jihu Cech. Popadane stromy, silny hukot, srazky, blyskavice :lol: Cekam, ze kolem poledne snad to uz budu mit.
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
počasář
Kontaktovat uživatele:

Tak to jsou pěkný kousky, ty fotky. Odkud? Nemůže to být daleko od Mikulky. Já si v centru toho nástupu shelf cloudu všiml pozdě. Volal jsem na stanici, ať mi přetočí kameru, ale pozdě. Bohužel jsem nemohl být nahoře osobně. Máme tak jen krátký timelapse půlky toho cloudu.

GRATULUJU!!
Honza Sulan, ČHMÚ Plzeň
Čurbas
Kontaktovat uživatele:

sawyer píše:Pěkné...jak debil čekám na bouřku a když si teda řeknu, že asi nic nedojde a jdu si lehnout tak se to rozjede! Hřmění bylo slyšet asi hodinu, do toho trochu zapršelo a blesková aktivita (CC) byla hodně bídná :emo: takže opět jsem se těšil zbytečně!
NA to si musis zvyknout k nam vzdycky neco dorazi jednou za sto roku , ale pak to stoji za to viz. http://www.bourky.com/galerie/displayim ... =0&uid=149
Michal Geryk
Člen AMS
Kontaktovat uživatele:

počasář píše:Tak to jsou pěkný kousky, ty fotky. Odkud? Nemůže to být daleko od Mikulky. Já si v centru toho nástupu shelf cloudu všiml pozdě. Volal jsem na stanici, ať mi přetočí kameru, ale pozdě. Bohužel jsem nemohl být nahoře osobně. Máme tak jen krátký timelapse půlky toho cloudu.

GRATULUJU!!
Na první pohled mě napadlo, jestli to není wall cloud, ale asi ne. Super fotky! ;-)
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Štěpán Krejsek

Takže shrnutí z Brna. Blýskavice se na J a Z obzoru objevila ve 23:41 a setrvala tam asi půl hodiny. Na západě se ještě i potom objevovaly osamocené výboje. Bouřka měla zpočátku docela masivní charakter, ale postupně se rozpadla tak, že nad námi byla vidět obloha. Stačilo jí k tomu pouhých 20 minut. Na západě se to drželo trochu lépe, ještě kolem 0:30 byl okraj sql kompaktní a s výrazným pásmem srážek, ovšem bez shelf cloudu nebo něčeho podobného.
Po 0:45 vznikla bouřka 20-30 km za Brnem, byla vidět díky docela častým výbojům uvnitř mraku. Dále jsem to nesledoval, ale podle detekce rychle zanikla.
Vítr zesílil jen málo, mnohem více fouká dnes ráno. Srážky se téměř nevyskytly, až nad ránem.
PrantlD
Kontaktovat uživatele:

počasář píše:Tak to jsou pěkný kousky, ty fotky. Odkud? Nemůže to být daleko od Mikulky. Já si v centru toho nástupu shelf cloudu všiml pozdě. Volal jsem na stanici, ať mi přetočí kameru, ale pozdě. Bohužel jsem nemohl být nahoře osobně. Máme tak jen krátký timelapse půlky toho cloudu.

GRATULUJU!!
Díky. Je to focené ze Sylvánu (krásný výhled na Plzeň, občas je vidět i Velký Javor :) ).
Michal Geryk píše:Na první pohled mě napadlo, jestli to není wall cloud, ale asi ne. Super fotky! ;-)
No možná právě i jo. Na těch fotkách, co jsou v článku tomu celkem nic nenaznačuje. Ovšem na začátku bouřky bylo pozorovatelné tohle:

Obrázek

Není to moc vidět, ale je tam takový oblak pod základnou - možná právě wall cloud. Zpozoroval jsem to pozdě, takže nevím jak to vzniklo. Na další fotce je možná potom i tail cloud. Fotka je z 20:40 a to na radaru bouřka měla odraz 56 dbz. Co myslíte?
Naposledy upravil(a) PrantlD dne 27 kvě 2009 13:09, celkem upraveno 3 x.
Tomáš J

Ve Zlíně pouze dobrý průměr. O půlnoci začala vzdálená blýskavice, teprve kolem druhé hodiny prošlo slabší jádro jižně od města. Několik krásných CC blesků, jinak pouze silněji fouklo, spadl 1 mm srážek a bylo po všem :(
roman21
Kontaktovat uživatele:

:P :P :P :P :P :P :P
storm_ice
Kontaktovat uživatele:

tak ke včerejšku zbývá jen dodat, že ve 2/2 noci postupně už "jen" pršelo, zpo Srážky zatím Obrázek 33,7mm, včera pak navíc padl první tropik letošního roku při Tmax 30,1°C Tmin 13,4°C

Aktuálně 12:00 oblačno ObrázekObrázek 17,0°CObrázek SSz 1 m/s
seddy
Kontaktovat uživatele:

Ahoj .Tak včerejší den byl pro mě jedno velké zklamání :( Pátek byl o proti tomu nádherný.Vyjel jsem po šesté hodiny za Ml.Boleslavou, v dálce se krásně bouřilo.Bohužel jen v dálce.Jezdil sem po okrese a nic mám jen pár videii s blesky.po 20.00 h mi došla baterie v počitači ,tak jsem kompletné oslepl :( Po 01.00 hodině začalo pršet a konečně bouřka dorazila do MB.Pár blesků,pár hromů a konec.Slabý vítr.No alespoň něco.Prostě velké zklamání na "BOUŘKU ROKU" :( :(
melo
Kontaktovat uživatele:

U nás okolo polnoci sa začalo blýskať na obzore, no žiadna silnejšia búrka neprišla.Frekvencia bleskov bola slabá a v Trnave naprsalo 2,9mm. Búrky boli dosť nestabilné a rýchlo sa rozpadávali. Rozhodne im nepomohla vlhkosť 45% a noc. Myslím, že vyhlásenie výstrah sa nakoniec nenaplnilo, no aj o tom je počasie. chmi-no comment :?
vecerapl

Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
IMP
Kontaktovat uživatele:

Zdar, tak v Liberci včera nakonec jen večerní/noční vzdálená blýskavice cca 15-20km na západ (pěkně to tam blikalo, v jednu chvili, tak každých pár vteřin a i více) a nějakej ten deštík s mírně zvýšením větru...nic co by mě vzbudilo ze spaní. Jinak se k ránu celkem rozfoukal vítr, ale to asi téměř všude v čr, což? Takže žádný pořádný fotky, ani videa. Akorát letos zatím mám něco málo z 30.4.09 1080i video, z jedný bouřkový ,,vysrávky'' Ikdyž jeden celkem slušnej cg+ blesk tam mám, někde směrem nad Krkonošema, cca 3-4 km vzdálený ;) A díky tomu hd rozlišení, by se z toho jednoho snímku, dal ,,vytáhnout'' i do solidní fotečky.
btw: Jinak, jak jsem tu v minulosti sliboval, tak můžu někam hodit ty moje fotky ze škod z našeho blízkého okolí po cykloně Emma. Pěkně mě to tenkrát v 9:30 dopoledne probudilo, závanem do oken a následně rozbitím okna nade mnou, (kde ma pokoj děda) sousedovic taškou ze střechy :tmi:
vecerapl: Mno, celkem mazec!
počasář
Kontaktovat uživatele:

Michal Geryk píše:

GRATULUJU!!
Na první pohled mě napadlo, jestli to není wall cloud, ale asi ne. Super fotky! ;-)
Nemohu se chlubit praxí v rozeznání wall cloudu. Ven z domu mě vyhnalo formující se malé bow-echo blížící se k Plzni. Z bytu toho moc nevidím, tak jsem vyběhl za lepším výhledem, ale moc už jsem nestihl. Kamerka po natočení obsluhou naší stanice zachytila následující:
http://www.youtube.com/watch?v=7UUbSMtcXyc
Mohu poskytnout AVI...
Honza Sulan, ČHMÚ Plzeň
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2009“