Bouřky 4. a 5.4.2009

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2009.
Uživatelský avatar
honza.cb
Příspěvky: 237
Registrován: 29 kvě 2007 22:21
Bydliště: České Budějovice - Čtyři dvory
Kontaktovat uživatele:

Tady mám podobný problém s pozorováním. Ten opar je celkem hustej, hlavně západně ode mě. Zkusil jsem nasadit brýle s polarizákem (škoda že ho ještě nemám na foťáku) a hle - na západě je vidět nějaká vysoká oblačnost, ale jestli je to incus, to poznat není. Zato východně začíná růst pěkný květák, tak jsem na to zvědav.
Murphyho optimistický zákon: Usmívej se ! Zítra bude hůř ... a pozítří.... možná už ani nebude.
Z Českých Budějovic zdraví Jan Michalica
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 884
Registrován: 30 kvě 2007 19:42
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Tak konečně, na S aspoň nějaký Cu con. Jinak opar i zde, Z je prostě zahalen v tajemství. :tmi: Teplota 21 °C...
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Ondris
Příspěvky: 542
Registrován: 25 čer 2007 15:25
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

Tak dle detekce se to na jihozápadě pěkně rozjíždí! :-)
Tomáš.Malek
Příspěvky: 89
Registrován: 23 bře 2009 23:26
Bydliště: Praha - Vinohrady

V praze dne 5.4.09 v 15 hodin není nic zvláštního teda kromě toho že je tady Obama. :P Teplota je přibližně kolem dvaceti stupňů ale je velmi vysoká vzdušná vlhkost a ve vzduchu se vznáší hustý bílý závoj takže dohlednost je stěží tak kilometr. Včera jsem byl na vycházce na severním okraji prahy. Bylo opravu neobyčejné teplo, vzhledem k časnému jaru extrémní. místy byla patrná kupovitá oblačnost, která se ovšem vyvíjela jen velmi pomalu a téměř nejevila známky pohybu. dnes je oproti včerejšku vidět houby s octem protože je vysoký výpar a velmi dusno. stav ovzduší připomíná letní bouřkový den a je vysoká možnost že z toho něco vyleze. :clap:
Uživatelský avatar
Nikki
Příspěvky: 268
Registrován: 01 kvě 2008 18:38
Bydliště: Pelhřimov 494 m.n.m - kraj Vysočina

U nás hřmí a není nic vidět :? Na detekci už je nad Pelhřimovem pár blesků, sakra škoda že je ten opar, ráda bych viděla z čeho to hřmí.
moje pokusy něco vyfotit - http://nikki24.rajce.net
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Nikki píše:U nás hřmí a není nic vidět :?
U nás nehřmí a je tu oproti ostatním viditelnost slušná i s "květáky" na severu ;) .
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
honza.cb
Příspěvky: 237
Registrován: 29 kvě 2007 22:21
Bydliště: České Budějovice - Čtyři dvory
Kontaktovat uživatele:

Tak jsem znova koukal na detekci blesků a stále mě zaráží poměr CG+ a CG- výbojů. Nedalo mi to a tak jsem se na to díval do slovníku stormchasera, kde je udáno, že v silných bouřkách může převládnout četnost výbojů CG+ nad obvyklejšími CG-. Dneska se ale tvoří samé vysrávky, tak odkud se berou ta CG+ka? Buď to mají v CHMI nějaký pošramocený nebo nevim.
Murphyho optimistický zákon: Usmívej se ! Zítra bude hůř ... a pozítří.... možná už ani nebude.
Z Českých Budějovic zdraví Jan Michalica
bleskosvod
Příspěvky: 356
Registrován: 12 čer 2007 18:28
Bydliště: Praha 6-Ruzyně, Lomnice nad Popelkou

Tak krkonoše se také dočkali.Sice je vidět část kontury ale zvedá se docela vítr.Bouřku teda slyšet není, protože soused zrovna trénuje pilně na bicí :lol: .
Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 60
Registrován: 24 bře 2009 13:40
Bydliště: Vsetín-384 m.n.m.

Tak na Vsetíně je maximálně nějaká vysoká oblačnost, ale taky slušný opar, takže jsem rád, když vůbec dohlédnu na druhý konec města :D
jinak ticho po pěšině, ani ČHMÚ tady nic nepředpovídá, takže na první dubnovou bouřku si budu muset ještě asi počkat :swear:
Uživatelský avatar
honza.cb
Příspěvky: 237
Registrován: 29 kvě 2007 22:21
Bydliště: České Budějovice - Čtyři dvory
Kontaktovat uživatele:

Tak už se od západu nasunula vrchní část kovadliny - alespoň to tak vypadá.
POZN. zdá se mi to, a nebo je tady na fóru ještě zimní čas?
Murphyho optimistický zákon: Usmívej se ! Zítra bude hůř ... a pozítří.... možná už ani nebude.
Z Českých Budějovic zdraví Jan Michalica
Uživatelský avatar
Tomas Pucik
Člen AMS
Příspěvky: 470
Registrován: 02 čer 2007 12:57
Bydliště: Poprad, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

honza.cb píše:Tak jsem znova koukal na detekci blesků a stále mě zaráží poměr CG+ a CG- výbojů. Nedalo mi to a tak jsem se na to díval do slovníku stormchasera, kde je udáno, že v silných bouřkách může převládnout četnost výbojů CG+ nad obvyklejšími CG-. Dneska se ale tvoří samé vysrávky, tak odkud se berou ta CG+ka? Buď to mají v CHMI nějaký pošramocený nebo nevim.
Ahoj Honzo, v slovniku stormchasera sme trosicka celu problematiku zjednodusili. Je viacero moznosti, ako sa da dosiahnut prevladajuce blesky CG +. V lete, pri velmi vysokej elektrickej aktivite burok je prevladanie takychto vybojov skutocne urcitou znamkou "neobvykleho" vyvoja burky a jej vacsej intenzity.

Avsak, v chladnejsich obdobiach sa casto stava, ze prevladaju prave CG +. Dovod preco je, ze kladny naboj sa viaze hlavne na male ladove krystaliky vo velmi chladnych castiach Cb oblakov. Negativny naboj na vyvoj ciastociek "graupel" a prechladenych vodnych kvapiek. Myslim, ze stale je vo vyssich vrstvach troposfery velmi chladno a prevladajuca cast burky ma prave ten kladny naboj - preto zrejme mozu aj blesky tohto druhu prevladat.
Tomáš Psika
Příspěvky: 346
Registrován: 17 črc 2008 17:12
Bydliště: Rakovnicko, 425 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

honza.cb píše:Tak jsem znova koukal na detekci blesků a stále mě zaráží poměr CG+ a CG- výbojů. Nedalo mi to a tak jsem se na to díval do slovníku stormchasera, kde je udáno, že v silných bouřkách může převládnout četnost výbojů CG+ nad obvyklejšími CG-. Dneska se ale tvoří samé vysrávky, tak odkud se berou ta CG+ka? Buď to mají v CHMI nějaký pošramocený nebo nevim.
Nevím proč tolik lidí nabylo dojmu, že pozitivní bouřky (s blesky CG+) jsou něco extra a že jsou téměř výhradně spojeny jen se silnými bouřemi. Protože výzkum změn polarity elektrické aktivity v kumulonimbech ještě k žádným takovým závěrům nedošel. Z empirických dat jen vyplývá, že u ničivých bouří se vyskytuje vyšší procento CG+ blesků. Existuje mnoho hypotéz popisujících příčiny. Ale rozhodně je to nevyřešené téma a vůbec se tak nedají vyvozovat nějaké závěry ve vztahu k bouřkám obecně.
Tomáš Psika
Příspěvky: 346
Registrován: 17 črc 2008 17:12
Bydliště: Rakovnicko, 425 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

honza.cb píše:POZN. zdá se mi to, a nebo je tady na fóru ještě zimní čas?
Dá se nastavit v profilu uživatele. Tedy hlavně pro přihlášené uživatele. Na úrovni fóra to asi není možné nastavit i pro běžné návštěvníky. Někdo to tu už psal. Ale nechce se mi tomu věřit.
Tomáš Psika
Příspěvky: 346
Registrován: 17 črc 2008 17:12
Bydliště: Rakovnicko, 425 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Ondris píše:Tak dle detekce se to na jihozápadě pěkně rozjíždí! :-)
Myslím, že od této hodiny už to začne pomalu končit. Kupodivu se to vyvíjelo tak, jak jsem včera v noci napsal. Jen ty bouřky na východě Čech byly (a jsou) pro mě trochu méně očekávané. Také jsem jich čekal trochu méně. Každopádně je možné, že se něco ojedinělého objeví i později večer a v první polovině noci, pokud se prosadí alespoň trochu advekce chladnějšího vzduchu ve výšce. Ale je to slabé. Podobně se to odehrávalo včera v Německu.
Uživatelský avatar
Tomas Pucik
Člen AMS
Příspěvky: 470
Registrován: 02 čer 2007 12:57
Bydliště: Poprad, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Tomáši,

slovko "vubec" tu podľa mňa nie je veľmi na mieste. Výzkum nábojových centier v rámci jednotlivých búrok veľmi pokročil a dneska existuje množstvo štúdií, ktoré jednoznačne dokázali, že vzťah elektrickej aktivity môže korelovať s dynamikou búrky. Napríklad v rámci superciel, v prítomnosti silného updraftu sa negatívne centrum presúva veľmi vysoko do búrky. Zároveň sa rozvíja podružné pozitívne centrum v strednej a spodnej časti. Napríklad. U LP a klasických superciel často prevládali práve CG + výboje. U HP búrok zase často CG -, keďže výrazný zostupný prúd tam sprístupňuje lepšie negatívny náboj smerom k zemi.

Máš pravdu, že hypotéz je viac, avšak podľa mňa poznatok o CG + výbojoch sa v operatíve dá ( do určitej miery) využiť, ak vieme aké podmienky panujú v atmosfére.
Jakub Vašut
Příspěvky: 258
Registrován: 30 kvě 2007 05:53
Bydliště: Bělkovice - Lašťany (okr. Olomouc)
Kontaktovat uživatele:

Tak u nás trochu zabouřilo. Viděl jsem jeden blesk, a 1 hrom za jednu až dvě minuty. Trochu i sprchlo. Rozhodně mi to trochu spravilo náladu, ale teď bych chtěl být spíše v jižních čechách.
Tomáš Psika
Příspěvky: 346
Registrován: 17 črc 2008 17:12
Bydliště: Rakovnicko, 425 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Teď na jihu Čech docela zajímavě bouří.
Uživatelský avatar
honza.cb
Příspěvky: 237
Registrován: 29 kvě 2007 22:21
Bydliště: České Budějovice - Čtyři dvory
Kontaktovat uživatele:

Díky za odborné vysvětlení. Odsud z okna vidím velikou tmavou skrvnu z oblačnosti, která se táhne po celém východním horizontu a vytrvale z ní bouří. Blesk jsem ale neviděl ještě ani jeden :-(
Ten letní čas už jsem taky rozchodil. Díky.
Murphyho optimistický zákon: Usmívej se ! Zítra bude hůř ... a pozítří.... možná už ani nebude.
Z Českých Budějovic zdraví Jan Michalica
Uživatelský avatar
supercela
Příspěvky: 70
Registrován: 30 kvě 2007 19:08
Bydliště: Habartov, okres Sokolov
Kontaktovat uživatele:

Tak potvrzuji bouřku na západě Čech. 4 hromy, 1 blesk viděn, zatím 2mm srážek. jinak žádné zvláštní projevy.
Uživatelský avatar
Ondris
Příspěvky: 542
Registrován: 25 čer 2007 15:25
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

Já potvrzuji v Praze pěkný prd a tak už to dneska asi zůstne... Holt si budu muset na svojí první letošní bouřku ještě nějaký čas počkat. Už to zase začíná to "bouřkový prkoletí". :-(:-(
Uživatelský avatar
goldy
Příspěvky: 175
Registrován: 30 zář 2007 22:20
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Tu v Pardubicích taktéž prd, navíc díky tomu již mnohokrát zmiňovanému oparu není nic vidět. Teď tu spadlo z rozpadajícícho se Cb pár kapek, elekrická aktivita samozřejmě ustala před Pardubicemi a dál na sever se jí už holt nechce. Takže moje první letošní bouřka se dnes konat nebude. :(
Moje fotoúlovky na http://goldy82.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
honza.cb
Příspěvky: 237
Registrován: 29 kvě 2007 22:21
Bydliště: České Budějovice - Čtyři dvory
Kontaktovat uživatele:

Tak tady se slušně zatáhlo.Čekám že se sem snad něco z toho JZ doplazí.
Jinak CHMI :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Murphyho optimistický zákon: Usmívej se ! Zítra bude hůř ... a pozítří.... možná už ani nebude.
Z Českých Budějovic zdraví Jan Michalica
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

huj u nás dnes velká oblačnost - oblačno až skoro zataženo, teď postupně až skoro jasno a stále dost silné kouřmo/zákal, skze to nejde ani pořádně vidět jestli na obloze opravdu oblačnost je nebo ne, teď už se to trochu zlepšilo, no .

Aktuálně 18:30 skoro jasno, zákal ObrázekObrázek 15,4°CObrázek Jz 1 m/s
Uživatelský avatar
honza.cb
Příspěvky: 237
Registrován: 29 kvě 2007 22:21
Bydliště: České Budějovice - Čtyři dvory
Kontaktovat uživatele:

Tak už tady mám první letošní bouřku, zatím pár blesků a slabý déšť. No uvidíme, co se z toho ještě vyklube. Po té výstraze mám trochu strach jestli náhodou nepřijde nějaký příval deště nebo silný downburst, možná i tornádo :devil: :rofl:
Murphyho optimistický zákon: Usmívej se ! Zítra bude hůř ... a pozítří.... možná už ani nebude.
Z Českých Budějovic zdraví Jan Michalica
Uživatelský avatar
tom522
Příspěvky: 171
Registrován: 14 srp 2008 19:41
Bydliště: Česká republika, kraj Vysočina, okres Třebíč, Třebíč-Nové Dvory 464,5 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Největší celková suma blesků byla podle detektoru v 15:30 UTC( a to 1784) a to ještě hydrák vstrahu nevydal
Tomáš Böhm, 17 let. MOTTO: DO ČLOVĚKA MUSÍ UHODIT BLESK, ABY POCHOPIL POČASÍ !NAVŠTIVTE! http://www.tpocasi.cz/ , http://tom522.rajce.idnes.cz/.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2009“