Fotografie Red Sprites 11. 9. 2008 ze Švýcarska

Pozorování krátkodobých slabých záblesků nad silnými bouřemi: Red Sprites, Elves, Blue jets.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

11. 9. 2008 ve 21:25 SELČ se mi na dovolené ve Švýcarsku podařilo vyfotografovat Red Sprites. Zde je odkaz na fotku v galerii: http://www.bourky.com/galerie/displayim ... ?pos=-2995" onclick="window.open(this.href);return false;

A jak jsem k té fotce vlastně přišel?

V hotelu, kde jsme byli ubytováni, měli WI-FI přístup na internet. Každý večer jsem toho využíval, abych se mohl podívat na vývoj počasí a odhadnout tak, jak bude následující den a podle toho přizpůsobit denní program.

11. 9. 2008 jsem se během dne od Mirka Provoda celkem náhodou dozvěděl, že Švýcarsko bylo ESTOFEXem zahrnuto do oblasti se stupněm "JEDNA". Během dne se v okolí Wengenu, kde jsme pobývali, vyskytlo jen pár přeháněk a slabých bouřek. Večer jsem kontroloval aktuální situaci a všiml jsem si MCS vyvíjející se na jihozápadě od naší pozice. Měla pomalý pohyb, ale přesto jsem doufal, že by mohla dojít až k nám a že bych v noci mohl nafotit ještě pár posledních letošních blesků.

Po večeři jsem se rozhodl si zkrátit chvíli a odhodlal jsem se k akci. Poloha MCS byla docela dobrá... dostatečně vzdálená, a tak jsem si řekl, že se pokusím o pár fotek ve snaze zachytit ony tajemné Red Sprites. Nikdy předtím se mi to nepovedlo a byl to vlastně teprve můj druhý pokus o jejich vyfotografování. Podmínky byly zprvu příznivé. Zkusil jsem pár fotek a hned jsem netrpělivě kontroloval, jak dopadly jejich expozice. No a tento úlovek byl hned mezi prvními snímky. Nevěřil jsem vlastním očím, ale přesto jsem hned tušil, že by to mohlo být ono. Red Sprites! Hned jsem fotografoval dál ve snaze zachytit další, ale během následujících cca 45 minut jsem už úspěšný nebyl. Jednak proto, že vyšel Měsíc, který velmi silně "svítil" a také proto, že se od JZ začalo nasouvat čím dál víc nepříjemné oblačnosti, která později téměř zamezovala ve výhledu na noční oblohu. A taky už třeba další Red Sprites nebyly, kdo ví?

Pro fotografování tohoto jevu jsem použil následující techniku a nastavení.
Fotoaparát Canon 40D + objektiv Canon 50mm/1,4 USM + stativ
manuální expozice: ISO 1600, clona 1,4 , čas 2,5 sek., vyvážení bílé AUTO
Obrázek ukazuje přibližné místo a směr pozorování.
Obrázek ukazuje přibližné místo a směr pozorování.
martin popek
Příspěvky: 414
Registrován: 29 led 2008 15:19
Bydliště: Nýdek

zdar nevíš zda by se dal sehnat programek na vyhledavaní tehto jevu nakde na netu.je to program ufo capture?
Odpovědět

Zpět na „T.L.E. - Transient Luminous Events“