Bouřky 7.9.2008

Vše co se týká o zpozorovaných jevech v roce 2008.
Tomáš Psika
Příspěvky: 346
Registrován: 17 črc 2008 17:12
Bydliště: Rakovnicko, 425 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

dobrmanek píše:Jestli to mělo být rozloučení s bouřkovou sezónou, tak jsem trochu zklamaný.
No nevím, za celý rok jsem viděl jen jednu lepší bouřku 25.6. a pak jen přehršel takových "mikrobouřek" s pár blesky. A zpětně si uvědomuji, že někdy i ten pár bylo vlastně dost :D . Takže počítám, že když na Moravě sezóna ještě možná neskončila, tak pro mě na západě středních Čech konečně začne. Asi se dost načekám :) . Uvidíme, jestli tady třeba v listopadu nepřejde nějaký KILLILL :D .
Uživatelský avatar
stormchaser
Příspěvky: 166
Registrován: 21 črc 2008 15:09
Bydliště: Trnava,JZ Slovensko, 146 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Hmm...no skratka...nieco skvele...vcera u nas bola prva burka okolo 22:30 a dalsia o 2:30. Z tej prvej mam prvy zachyteny blesk! :D 8)
Dazd bol ozaj silny, podla radaru to bolo okolo 52 dBz na prvej a okolo 48dBz na druhej bunke. Teda suhlasim. Lejak jak svina, viditelnost par metrov. Barak oproti je asi 10 metrov a nebolo ho vidiet. Blesky nadherne. Pocas lejaku bohuzial uz iba plosne, ale predtym boli nadherne rozvetvene blesky. Teraz momentalne pozorujem nejake tie cu cong na zapade... A fukal aj celkom silny vietor. Vedla mojho baraku zlomilo strom s priemerom cca 30cm + "osklbane" listy. Zaujimavostou bol obrovsky znizeny oblak pod zakladnou, ktory na pravej strane mierne smeroval k zemi (hulava?). Este dnes pojdem obhladnut skody. :rain:
ICQ: 369470484
SKYPE: TomynhoSW
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 884
Registrován: 30 kvě 2007 19:42
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

stormchaser píše:Lejak jak svina, viditelnost par metrov. Barak oproti je asi 10 metrov a nebolo ho vidiet. :rain:
Ne, tomu nikdy nevěřím. Můj rekord je při dešti viditelnost 50 m; při loňské průtrži 14. 6. byly odrazy 60 dBz, vodní stružky(!) až po okraj a viditelnost 200 m. Takže osobně myslím, že to lidi přehánějí, když řeknou nějakých 10 m. To by musel vítr vanout určitě 200 km/h. Ještě mě napadá, jestli ten barák není za pouliční lampou?! :?: |(
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
stormchaser
Příspěvky: 166
Registrován: 21 črc 2008 15:09
Bydliště: Trnava,JZ Slovensko, 146 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Janek píše:
stormchaser píše:Lejak jak svina, viditelnost par metrov. Barak oproti je asi 10 metrov a nebolo ho vidiet. :rain:
Ne, tomu nikdy nevěřím. Můj rekord je při dešti viditelnost 50 m; při loňské průtrži 14. 6. byly odrazy 60 dBz, vodní stružky(!) až po okraj a viditelnost 200 m. Takže osobně myslím, že to lidi přehánějí, když řeknou nějakých 10 m. To by musel vítr vanout určitě 200 km/h. Ještě mě napadá, jestli ten barák není za pouliční lampou?! :?: |(
Ne ne, fakt to neprehanam, no mozno je viac ten barak ale urcite nie o moc viac... Mam aj fotku, neviem ci je to tam vidiet, ale zaprsane okno urcite. ;)
ICQ: 369470484
SKYPE: TomynhoSW
Jakub Vašut
Příspěvky: 258
Registrován: 30 kvě 2007 05:53
Bydliště: Bělkovice - Lašťany (okr. Olomouc)
Kontaktovat uživatele:

Mě také přijde velice divné že by nebylo vidět na 10 metrů daleko. V noci ale bude asi stačit menší liják aby člověk neviděl daleko. Můj rekord při dešti byla viditelnost okolo 50 metrů, a to letos 25.6.
Uživatelský avatar
stormchaser
Příspěvky: 166
Registrován: 21 črc 2008 15:09
Bydliště: Trnava,JZ Slovensko, 146 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tak mam nove informacie ludia. Vcerajsia nocna burka rozbila vsetky kvety na balkone...resp. krupobitie. Pri baraku padnute 2 stromy...Inak "len" otrhane listie zo stromov, poohybane tabule...
ICQ: 369470484
SKYPE: TomynhoSW
marian007
Příspěvky: 94
Registrován: 08 srp 2008 18:39
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Já jsem zažil sněhovou bouři v Krkonoších, Je pravda že nebylo vidět na 10m dopředu. Ale to byla sněhová bouře se silným větrem. Ale déšť, aby nebylo vidět na 10 m před sebe, no........ :geek: Nevím.
Z Brna, poslední dědiny před Vídní, zdraví Marian
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 884
Registrován: 30 kvě 2007 19:42
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

marian007 píše:Já jsem zažil sněhovou bouři v Krkonoších, Je pravda že nebylo vidět na 10m dopředu. Ale to byla sněhová bouře se silným větrem. Ale déšť, aby nebylo vidět na 10 m před sebe, no........ :geek: Nevím.
Samozřejmě, při sněhu se viditelnost i při slabší přeháňce snižuje. Můj rekord jsou 2-3 metry při letní mlze na Javorovém vrchu v Beskydech...
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

ono to závisí i na složení srážek .. silný déšť z velkých kapek je průhlednější než slabý ale hustější a z drobných kapek ;)
Tomáš Psika
Příspěvky: 346
Registrován: 17 črc 2008 17:12
Bydliště: Rakovnicko, 425 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Když taky tak debatujete o té snížené viditelnosti, tak já jsem před několika lety zažil také podobně extrémně intenzivní déšť. Viditelnost na 10 metrů je opravdu asi "ultra"extrém, ale třeba při obzvlášť silném downburstu to asi není nemožné. Zatím jsem neměl tu čest se s takovým downburstem setkat :) . Ale to co jsem zažil já, to taky stojí za zmínku.

Bohužel si nepamatuji datum, ale mohl bych to asi dohledat, protože v té době jsem možná ještě dělal záznamy. Nad Mosteckem byla tehdy tuším poprvé (?) oblast s odrazivostí větší než 60 dBZ. Umím docela dobře odhadovat intenzitu deště, protože v tom mám dlouholetou praxi :) . Do té doby jsem znal typické bouřkové přívalové deště nebo průtrže mračen, kdy se intenzita obyčejně pohybuje mezi 40 - 60 mm/h, zcela výjimečně možná i 80 mm/h. Ale tentokrát s bouřkou přišlo něco, proti čemu by se daly veškeré mnou dříve pozorované průtrže mračen nazvat obyčejným májovým deštíčkem. V bouřce se sice vyskytly downbursty, ale oproti jiným případům vůbec nijak intenzívní co do rychlosti větru. Déšť začal naprosto klasickým způsobem, tj. během pár vteřin lilo jak z konve s intenzitou tak 30 mm/h. Ale po asi dalších dvou minutách lijáku déšť hodně radikálně zesílil. To, co se dělo v následujících asi třech až pěti minutách se nedá vůbec popsat. Výrazně zesílila bouřka, blýskalo se permanentně, ale z nějakého důvodu vůbec nešlo ani rozeznat směr, kde se blesk vyskytl. Ony ty blesky totiž nebyly ani příliš vidět, prostě se jen kdesi nad hlavou rozsvítilo a to asi tak jednou za vteřinu. Hromy jsem vůbec neslyšel, ani žádné náznaky zvuku hřmění. A to určitě šlo i o blesky do země, protože po přechodu bouře byly vidět dobře. Liják doprovázely i malé krupky a kapky se ve vzduchu silně tříštily. Takže nešlo jen o obrovské kapky. Kapky ale nebyly významně neseny větrem. Takové ty klasické "dešťové plachty" typické v lijácích se téměř nekonaly. Během těch kritických minut se z města přihnala po ulici voda a z ulice se stala malá řeka. Na křižovatce u domu se vytvořilo jezero s průměrem asi 15 m, ve kterém se brodily auta. Vrstva vody přesahovala i okolní chodníky a to jezero fungovalo jako takový dočasný výměník pro vody putující z jedné ulice do druhé :) . Do té doby jsem tu křižovatku považovat za téměř rovnou a nikdy předtím se na ní v lijácích netvořily nijak velké louže. Protější barák vzdálený možná něco přes 25 metrů jsem během těch pár minut vůbec neviděl. Vlastně jsem viděl jen silnici/řeku, část křižovatky a obrysy pohybujících se aut (20 metrů). Kdyby poblíž křižovatky nesvítilo světlo od benzínky, tak jsem asi neviděl ani tu křižovatku. Všechno to bylo jak v černobílém filmu. Ze stromů přitom padaly listy, ale ne tolik jako při silném krupobití a téměř nelítaly vzduchem. Větve stromů se ohýbaly k zemi, některé následně pod tíhou srážek a padavého větru praskly. Po těch pár minutách pekla se snížila intenzita deště na silný déšť (20 mm/h) a rychle slábla. Rychle se začalo rozednívat :) . Po silnici ještě tak skoro půl hodiny proudila voda, ale už nebyla zcela zaplavena. Začaly být vidět blesky a hřmělo, ale blesků s hromem bylo sotva tak 10 za minutu. Po bouři zbyly na zemi jen sporadicky popadané větve a "očesané" listí. Ve městě byla zaplavena důležitá ulice s tramvajovým pásem a tramvaje nějaký čas nejezdily, protože se musel odstranit vodou přinesený marast z horní části města. Někdo mi pak říkal, že byla poblíž jedné stanice více jak půlmetrová souvislá vrstva "bláta".

Neumím dodnes odhadnout, jakou intenzitou to vlastně pršelo a pochybuji, že tohle ještě někdy uvidím. Můj odhad je, že v těch nejlepších minutách lilo s intenzitou 150 - 250 mm/h. Tahle bouře mi spíš připomínala zrychlený přechod tropického supertajfunu než běžnou bouřku středních zeměpisných šířek. Odhadem napršelo během bouře jen asi 30-40 mm, ale většina z toho právě v těch několika málo minutách.
Naposledy upravil(a) Tomáš Psika dne 11 zář 2008 14:00, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Lukáš Ronge
Administrátor
Příspěvky: 212
Registrován: 26 kvě 2007 13:33
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Nepamatujes si nahodou datum, kdy se to stalo :?:
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Ptal jsem se otce jakou nejnižší dohlednost zažil při dešti. Odpověď: 3 - 4 m, ale prý jen velmi krátce, že to bylo jako kdyby spadla obrovská masa vody najednou. Já osobně jsem zažil jen okolo 50 m, ovšem při zimní bouřce před několika lety, jsem neviděl na metr.
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Tomáš Psika
Příspěvky: 346
Registrován: 17 črc 2008 17:12
Bydliště: Rakovnicko, 425 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Lukáš Ronge píše:Nepamatujes si nahodou datum, kdy se to stalo :?:
Bohužel nepamatuji, ale kdyby se mi chtělo prohrabovat se starými záznamy, tak bych to snad po nějaké době dohledal. Tu horní hranici 250 mm/h je potřeba brát s velkou rezervou, protože v záznamech jsem to původně odhadoval na 140-180 mm/h. Opravdu jsem to nedokázal odhadnout, protože mi to hlava nebrala :) .

Na YouTube odkazuji na videa, která se tomu přibližují:
http://www.youtube.com/watch?v=Faj6wOIHPHs je velmi podobné tomu, co jsem viděl. Možná při té mé situaci ten déšť byl o trochu silnější, ale ne o moc. Vítr je na tomhle videu o něco silnější.
http://www.youtube.com/watch?v=htHvBvzYrZY odpovídá co se týče dohlednosti, ale rozhodně při tom nebyl tak silný vítr.

Náhodou jsem ještě narazil na tohle video (http://www.youtube.com/watch?v=hIizbe_hiJE). Je to blbě natočené, ale tohle je fakt totální masakr :D :D .
Tomáš Psika
Příspěvky: 346
Registrován: 17 črc 2008 17:12
Bydliště: Rakovnicko, 425 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

dobrmanek píše:Ptal jsem se otce jakou nejnižší dohlednost zažil při dešti. Odpověď: 3 - 4 m, ale prý jen velmi krátce, že to bylo jako kdyby spadla obrovská masa vody najednou. Já osobně jsem zažil jen okolo 50 m, ovšem při zimní bouřce před několika lety, jsem neviděl na metr.
No nejnižší dohlednost co jsem zažil byla při bouřce asi tak těch 20-25 metrů. Ovšem jako malý kluk na horách při sněhové bouři tak 2-3 metry.
Uživatelský avatar
Ondris
Příspěvky: 542
Registrován: 25 čer 2007 15:25
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

Tomáš Psika píše:
dobrmanek píše:Ptal jsem se otce jakou nejnižší dohlednost zažil při dešti. Odpověď: 3 - 4 m, ale prý jen velmi krátce, že to bylo jako kdyby spadla obrovská masa vody najednou. Já osobně jsem zažil jen okolo 50 m, ovšem při zimní bouřce před několika lety, jsem neviděl na metr.
No nejnižší dohlednost co jsem zažil byla při bouřce asi tak těch 20-25 metrů. Ovšem jako malý kluk na horách při sněhové bouři tak 2-3 metry.
Njn, jenže sněhová bouře je něco jiného než déšť žejo... :lol: Dobrý byly letos na jaře jak se stala ta hromadná nehoda na D1... ;)
Uživatelský avatar
Ondris
Příspěvky: 542
Registrován: 25 čer 2007 15:25
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

20.3.2008 poblíž Jihlavy... http://media.novinky.cz/135/121355-original-qvhej.jpg to je celkem hustá fotka!
Uživatelský avatar
tom522
Příspěvky: 171
Registrován: 14 srp 2008 19:41
Bydliště: Česká republika, kraj Vysočina, okres Třebíč, Třebíč-Nové Dvory 464,5 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Ondris píše:
Tomáš Psika píše:
dobrmanek píše:Ptal jsem se otce jakou nejnižší dohlednost zažil při dešti. Odpověď: 3 - 4 m, ale prý jen velmi krátce, že to bylo jako kdyby spadla obrovská masa vody najednou. Já osobně jsem zažil jen okolo 50 m, ovšem při zimní bouřce před několika lety, jsem neviděl na metr.
No nejnižší dohlednost co jsem zažil byla při bouřce asi tak těch 20-25 metrů. Ovšem jako malý kluk na horách při sněhové bouři tak 2-3 metry.
Njn, jenže sněhová bouře je něco jiného než déšť žejo... :lol: Dobrý byly letos na jaře jak se stala ta hromadná nehoda na D1... ;)
Já jsem zažil nejnižší viditelnost taky zhruba tich 50m při sněhové bouři :D
Tomáš Böhm, 17 let. MOTTO: DO ČLOVĚKA MUSÍ UHODIT BLESK, ABY POCHOPIL POČASÍ !NAVŠTIVTE! http://www.tpocasi.cz/ , http://tom522.rajce.idnes.cz/.
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tomáš Psika píše:
dobrmanek píše:Ptal jsem se otce jakou nejnižší dohlednost zažil při dešti. Odpověď: 3 - 4 m, ale prý jen velmi krátce, že to bylo jako kdyby spadla obrovská masa vody najednou. Já osobně jsem zažil jen okolo 50 m, ovšem při zimní bouřce před několika lety, jsem neviděl na metr.
No nejnižší dohlednost co jsem zažil byla při bouřce asi tak těch 20-25 metrů. Ovšem jako malý kluk na horách při sněhové bouři tak 2-3 metry.
taj já měl sníženou dohlednost jen krátce, cca do 2 min ale dá se to srovnávat s videi a vítr víc než dost silný, co jsem to nedávno probíral s kámošem tak přes 30 m/s to bylo .... jo zlaté to časy :D r. 1998 se u nás na bouřky prostě povedl :)
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2008“