Extrémní bouřky 15. a 16.8.2008

Vše co se týká o zpozorovaných jevech v roce 2008.
Odpovědět
Uživatelský avatar
hasi
Příspěvky: 206
Registrován: 25 čer 2007 23:00
Bydliště: Sloup v Mor. krasu (okres Blansko)

MajdaLa píše:David jel na chase. Já před chvilkou přišla domů od prarodičů a jsem totálně vyřízená. Ale zato mám za sebou 2 bouřky a hudruje tu třetí.
Ahoj, prosímtě řekni nám jestli se opravdu ještě něco může dít, já osobně jsem značně nervozní z té 3ky estofexu nad moravou a toho že by to mělo přijít v noci.
Uživatelský avatar
MajdaLa
Člen AMS
Příspěvky: 183
Registrován: 31 kvě 2007 13:39
Bydliště: Bohumín-Záblatí

jj, no snažím se nějak zorientovat, ale moc mi to v tuto chvíli nejde. chtěla jsem si jít lehnout, ale momentálně se ot nějak nedá, tak jsem tu. Ale podívám se jak to vypadá... Ač nevím jestli ze mě vypadne něco kloudného... :oops: :oops: :oops: Napůl tu spím...
Think like a proton: always positive. :-)
Tomáš Psika
Příspěvky: 346
Registrován: 17 črc 2008 17:12
Bydliště: Rakovnicko, 425 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Lukin píše:
gerykm píše:
Lukin píše:Já teď viděl na východ blesk. Tak vystčím hlavu z okna jestli už nemám halucinace a po cca 30s slyším slabý hrom. Bouřkovou oblačnost tam nevidím. :shock:
Mě začalo hrabat. Teď začalo i mírně pršet a nad námi skoro jasno. :shock: Jen pár Cu humilis. :shock:
Východně od HO se vytvořila malá buňka... ;)
Tak nejsem blázen! :D Už tam jde vidět i hezý CB :-). Jen stále nechápu ten déšť. :D Nekecám nad námi fakt není žádná oblačnost, která by srážky mohla produkovat. :D
Už jsem myslel, že si tu někdo šluknul lajnu, jak mi tu radil Janek :D

Jinak te trojce estofexu na vychodni Moravu fakt moc bodu nedavam. Uz bude prd. Jen v Polsku se to jeste bude chvili tocit. Jsem zvedav, jak to tam bylo s temi tornady. Vubec bych se nedivil, kdyby tam byla nejaka F3. I u nas se mohlo nejake tornado vyskytnout. Ale uvidime co kdo (ne)nahlasi.
Uživatelský avatar
hasi
Příspěvky: 206
Registrován: 25 čer 2007 23:00
Bydliště: Sloup v Mor. krasu (okres Blansko)

Jinak te trojce estofexu na vychodni Moravu fakt moc bodu nedavam. Uz bude prd. Jen v Polsku se to jeste bude chvili tocit. Jsem zvedav, jak to tam bylo s temi tornady. Vubec bych se nedivil, kdyby tam byla nejaka F3. I u nas se mohlo nejake tornado vyskytnout. Ale uvidime co kdo (ne)nahlasi.
já už asi začínám dnes blbnout, ale nemůžou se vyskytnout tornáda v takovýchto podmínkách i na přeháňkách :?: :?: :?:
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 884
Registrován: 30 kvě 2007 19:42
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

hasi píše:já už asi začínám dnes blbnout, ale nemůžou se vyskytnout tornáda v takovýchto podmínkách i na přeháňkách :?: :?: :?:
Může. Především vodní smrště jsou i z Cu con...
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Janek píše:Působí nějak prudká vlnitost terénu tam u vás (myslím hlavně podkrušnohorská města vs. KH)? A je u vás vůbec někdy fén? :idea:
ale jo od severu je sem tam slabší teda .. ale při vpádu studenějšího vduchu se někdy při "fénu" tolik neochladí a pak tu máme většinou nejtepleji z ČR .. jinak KH jsou poměrně často hranicí nízké oblačnosti pokud je v čr nízká oblačnost v Německu už lecky není a naopak u nás je slunečno a vrcholky hor jsou v oblačnosti a po několika dnech kdy oblačnost zmizí je tam při mrazu vidět silná námraza
Uživatelský avatar
Michal Koupý
Příspěvky: 113
Registrován: 23 črc 2007 05:03
Bydliště: Blansko, 290 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

-
Naposledy upravil(a) Michal Koupý dne 03 zář 2008 02:42, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Lukin
Příspěvky: 91
Registrován: 25 čer 2008 19:05
Bydliště: Hodonín

Nejdřív jsem se divil, proč VŠECHNY bouřky chcípli. :shock: No a pak jsem zjistil, že zřejmě vypadl detektor blesků. :lol:
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Z Rakouska se hlavně na Moravu ženou nové bouřky a už i tady burácí hromy :shock: - ale přesto nevěřím, že se v noci (aspoň ne na Moravě) vyskytne tornádo. No uvidíme zítra ráno...
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Tak asi vylítla detekce. Za posledních 10 minut žádné nové blesky.
Uživatelský avatar
stormchaser
Příspěvky: 166
Registrován: 21 črc 2008 15:09
Bydliště: Trnava,JZ Slovensko, 146 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

3 blesky na zapade...
ICQ: 369470484
SKYPE: TomynhoSW
556036
Příspěvky: 87
Registrován: 25 lis 2007 10:53
Bydliště: Slovensko

Jasně takže otázka je vyloženě výskyt supercel. No a to mě nenechává klidným protože v rakousku se něco děje. Akorát ještě nedokážu odhadnout co. Sakra není někde vidět celej spodek rakouska (radar)[/quote]

Ja viem iba o Slovinskom radare http://meteo.arso.gov.si/, rakusania tusim nemaju verejny radar, niekde sa to tu pisalo.
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 884
Registrován: 30 kvě 2007 19:42
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Blízký blesk mi vyhodil comp. :twisted: A najednou se spustily obrovské kapky.
Dobrý pocit vidět oblak, na kterém bylo tornádo... :P
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

556036 píše:Jasně takže otázka je vyloženě výskyt supercel. No a to mě nenechává klidným protože v rakousku se něco děje. Akorát ještě nedokážu odhadnout co. Sakra není někde vidět celej spodek rakouska (radar)
Ja viem iba o Slovinskom radare http://meteo.arso.gov.si/, rakusania tusim nemaju verejny radar, niekde sa to tu pisalo.[/quote]

Psal o tom David Rýva.Je to od nich pěkná blbost. Supercel mívají docela hodně. Viz ta loňská HP a letošní myslím CS co na Slovensku přešla do HP. Nepočítaje sql. To vždycky, když od nich něco přijde, tak to je v Brně bouřka roku.
No a instabilitě a LI se u nich daří taky výrazně lépe, i když to bývá na hranicích s Maďarskem a tak.
Uživatelský avatar
Michal Koupý
Příspěvky: 113
Registrován: 23 črc 2007 05:03
Bydliště: Blansko, 290 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

-
Naposledy upravil(a) Michal Koupý dne 03 zář 2008 02:42, celkem upraveno 1 x.
Tomáš Psika
Příspěvky: 346
Registrován: 17 črc 2008 17:12
Bydliště: Rakovnicko, 425 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Michal Koupý píše:Takže některý rok je toho více v Čechách, jindy zase na Moravě. Dál s tím nehodlám ztrácet čas... Tyto diskuse typu Čechy-Morava k ničemu nevedou.
To samozřejmě víme, ale uvolňuje to stres a přesouvá jeho nestravitelné nadbytky z Čech na Moravu, kde je těch bouřek prostě hafo :D :D
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Tak detekovat se dá i z okna teď ve tmě. Navíc podle radaru se něco dá taky odhadnout. Vlastně musím pochválit CHMI, že zatím radar nevilít. Asi ještě nepřišlo to hlavní.
Uživatelský avatar
MajdaLa
Člen AMS
Příspěvky: 183
Registrován: 31 kvě 2007 13:39
Bydliště: Bohumín-Záblatí

NO, já to vidím takhle: na trojec to podle mého skromného úsudku už nebude. Jo, bouřky nejspíš ještě budou, ačkoliv v průběhu noci to bude slábnout a budou se spíš rozpadat. Jestli budou tornádické, to těžko říct. Myslím, že ojediněle by se nějaké objevit mohlo...uvidíme Ale trojku bych tu na to nedávala.
Think like a proton: always positive. :-)
Lovec bouří
Příspěvky: 50
Registrován: 14 črc 2008 18:03
Bydliště: Ženklava, okr. Nový Jičín

Tak dneska v Kopřivnici 2. nejsilnější bouřka v roce. Překvapily mě 3 vlny nárazů větru oddělené cca 7 minutami. Blesků bylo hafo, ale přes silný déšť sem jich viděl bohužel málo. Jsem zvědavý, co přinesou noční bouřky z Rakouska, pokud se nerozpadnou. Nejbližší blesk uhodil do 600m, pěkná šlupka. Jupíííí.
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Takže podle mojí soukromé detekce se něco urodilo i v okruhu do 50 km kolem Brna. Ještě zjistím přesnou polohu. Ale to už najede aktuální radar.
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Takže JV od Brna ve vzdálenosti 20-30 km. Je slyšet slabé hřmění.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

MajdaLa píše:NO, já to vidím takhle: na trojec to podle mého skromného úsudku už nebude. Jo, bouřky nejspíš ještě budou, ačkoliv v průběhu noci to bude slábnout a budou se spíš rozpadat. Jestli budou tornádické, to těžko říct. Myslím, že ojediněle by se nějaké objevit mohlo...uvidíme Ale trojku bych tu na to nedávala.
Nevím jak jinde, ale tady je totální deka "rychle se pohybujících" (od SZ) stratocumulů a neumím si představit, že přes tuto deku vyplodí nějaká bouřka tornádo, navíc při slábnoucí instabilitě. Jinak dle očekávání "rakouské" bouřky rychle slábnou...

Má někdo z Moraváků menší úhrn srážek než já - to jest 0,3 mm? Ale právě začíná pršet...
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Takže si užije jen východ republiky. To jádro na hranicích už bleskově slábne, ale jdou za ním další, takže se necháme překvapit. Na nějaký tornado outbreak to ale moc nevidím. Kéž bych se nemýlil.
Uživatelský avatar
Lukin
Příspěvky: 91
Registrován: 25 čer 2008 19:05
Bydliště: Hodonín

gerykm píše:
MajdaLa píše:NO, já to vidím takhle: na trojec to podle mého skromného úsudku už nebude. Jo, bouřky nejspíš ještě budou, ačkoliv v průběhu noci to bude slábnout a budou se spíš rozpadat. Jestli budou tornádické, to těžko říct. Myslím, že ojediněle by se nějaké objevit mohlo...uvidíme Ale trojku bych tu na to nedávala.
Nevím jak jinde, ale tady je totální deka "rychle se pohybujících" (od SZ) stratocumulů a neumím si představit, že přes tuto deku vyplodí nějaká bouřka tornádo, navíc při slábnoucí instabilitě. Jinak dle očekávání "rakouské" bouřky rychle slábnou...

Jinak má někdo z Moraváků menší úhrn srážek než já - to jest 0,3 mm? Ale právě začíná pršet...
Něco roste na hranicích Maďarska a Rakouska. Kdyby to nechcíplo :?: A jelikož to postupuje severně, tak by to prošlo přes Z slovenska a i moravu. Třeba je to to ONO. :D Ale to hooodně fantazíruju. :D
Jinak s tím úhrnem na tom budem asi podobně. :D Škoda, že nemám srážkoměr. :-)
Uživatelský avatar
hasi
Příspěvky: 206
Registrován: 25 čer 2007 23:00
Bydliště: Sloup v Mor. krasu (okres Blansko)

gerykm píše:
MajdaLa píše:NO, já to vidím takhle: na trojec to podle mého skromného úsudku už nebude. Jo, bouřky nejspíš ještě budou, ačkoliv v průběhu noci to bude slábnout a budou se spíš rozpadat. Jestli budou tornádické, to těžko říct. Myslím, že ojediněle by se nějaké objevit mohlo...uvidíme Ale trojku bych tu na to nedávala.
Nevím jak jinde, ale tady je totální deka "rychle se pohybujících" (od SZ) stratocumulů a neumím si představit, že přes tuto deku vyplodí nějaká bouřka tornádo, navíc při slábnoucí instabilitě. Jinak dle očekávání "rakouské" bouřky rychle slábnou...

Má někdo z Moraváků menší úhrn srážek než já - to jest 0,3 mm? Ale právě začíná pršet...
no to já to zas beru tak že pokud to jádro již existuje a najede do té helicity a střihu větru tak se na nějakou instabilitu může vyprdnout. Ale možná si to představuju blbě tak se nezlob ;) :)
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2008“