Bouřky 11.8.2008

Vše co se týká o zpozorovaných jevech v roce 2008.
David Rýva
Člen AMS
Kontaktovat uživatele:

vecerapl píše:
Instabiliter píše:Zdá se mi to, nebo ESTOFEX zrušil "upgrade" a vrátil se k původnímu modelu? :cry:
Nevim co se stalo, ale mel tam aktualizaci vydanou v 9:51UTC a tu pak zrusil. Aktualizace byla vsak uplne bez textu, tak ze asi chyba, test...nevim.
Presto aktualizace pocitala rozsirenou jednicku pro vetsi cast Cech.
Nevím, že tam nějaký updgrade byl ale jednotka myslím nehrozí. Já pochybuju, že něco víc bude, koukám na SKEW-T a i sem to prohnal ruční analýzou s pomocí Förchtgottova "logáče"(viz. foto http://www.skywarn.cz/_estofex/forchtgo ... htgott.jpg ) a vypadá to mizerně. Od včera večer co psal Tomáš předpověď to i modely shodily. Podle růčo analýz mi vyšlo nečetný přeháňky s malou šancí na bouřku a k večeru na Z-JZ Čech ojedinělý slabý bouřky. Tak uvidíme.
Kolín-Zálabí
Radarové oddělení ČHMÚ, Praha-Libuš
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Amatérská meteorologická společnost o.s.
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
Tomáš Psika
Kontaktovat uživatele:

David Rýva píše: ... sem to prohnal ruční analýzou s pomocí Förchtgottova "logáče"(viz. foto http://www.skywarn.cz/_estofex/forchtgo ... htgott.jpg ) a vypadá to mizerně. Od včera večer co psal Tomáš předpověď to i modely shodily. Podle růčo analýz mi vyšlo nečetný přeháňky s malou šancí na bouřku a k večeru na Z-JZ Čech ojedinělý slabý bouřky. Tak uvidíme.
Co je to za magickou meteorologickou šupleru ? :-)

Jinak tady dnešní "neděje" dosahuje zřejmě maxima. Už jen Cu hum 3/8, Cs 2/8 a zbytek většinou Ci a Sc. Ale podle německého radaru to nevypadá ještě zdaleka tak beznadějně.
Amerika

Tak první bouřky nám nakonec vznikají někde na východ od Prahy, takže já jsem z kola ven. Vidim z okna několik těch cébéček, ale žádnej úchvatnej pohled...
Instabiliter

Tomáš Psika píše:
David Rýva píše: ... sem to prohnal ruční analýzou s pomocí Förchtgottova "logáče"(viz. foto http://www.skywarn.cz/_estofex/forchtgo ... htgott.jpg ) a vypadá to mizerně. Od včera večer co psal Tomáš předpověď to i modely shodily. Podle růčo analýz mi vyšlo nečetný přeháňky s malou šancí na bouřku a k večeru na Z-JZ Čech ojedinělý slabý bouřky. Tak uvidíme.

Jinak tady dnešní "neděje" dosahuje zřejmě maxima. Už jen Cu hum 3/8, Cs 2/8 a zbytek většinou Ci a Sc. Ale podle německého radaru to nevypadá ještě zdaleka tak beznadějně.
Možná k večeru sem něco malýho dorazí. Jinak je to k hrůze sledovat jak nás všechny ty pole s instabilitou a dobrejma podmínkama pro bouřky míjí, ať už přes Polsko, Slovensko nebo Rakousko :( . Ani nevim jestli se vůbec letos ještě dočkáme tropů nebo silnějších bouřek. Ten výhled podle GFS do 18.srpna hovoří dost hrozně. :cry: Asi jen v pátek se dočká Morava něco bouřek, Čechy asi utřou. Stále však doufám ve slova Davida Rývy, který napsal minulej rok: "Druhá půlka srpna často něco většího přinese". Kéž by. :|
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
honza.cb
Kontaktovat uživatele:

U Mnichova jde nějakej "flek", ale než dorazí do JČ, tak taky může klidně desetkrát chcípnout. A kdyby nakonec přeci jen dorazil, tak se Č.B. určitě vyhne, jako většina bouřek :evil:
Murphyho optimistický zákon: Usmívej se ! Zítra bude hůř ... a pozítří.... možná už ani nebude.
Z Českých Budějovic zdraví Jan Michalica
goldy
Kontaktovat uživatele:

Třikrát hurá. Do Hradce Králového dorazila dvě bouřková jádra za sebou. Celkem asi pětkrát se zablýsklo, spustil se docela silný déšť i čerstvý vítr, několik mm spadlo určitě, takže jsem velmi spokojený. Konečně letní bouřka v srpnu, i když se úplně nezatáhlo, jelikož bouřky šly na jih od mého stanoviště.
Moje fotoúlovky na http://goldy82.rajce.idnes.cz/
goldy
Kontaktovat uživatele:

A co to mé oči nevidí? Jedna bouřka nás přešla a už se od jihozápadu ženou další jádra. Teď už se přesouván z hradce do Pce, tak doufám, že mě to nemine. Nečekaně pozitivní den. :-)
Moje fotoúlovky na http://goldy82.rajce.idnes.cz/
storm_ice
Kontaktovat uživatele:

hmm tu zatim nic :? copak to máme na východ od Stuttgartu? že by supercela?
David Rýva
Člen AMS
Kontaktovat uživatele:

Tomáš Psika píše:
David Rýva píše: ..... http://www.skywarn.cz/_estofex/forchtgo ... htgott.jpg )........
Logaritmický pravítko k 4-vrstvové metodě předpovědi bouřek. Sestavil to český meterolog RnDr. Jiří Förchtgott. Pomocí toho počítal zvrstvení atmosféry aniž by vynášel všecko ručně do aerologickejch diagramů.
Základ bylo určení předpokládané max. intenzity přeháněk/bouřek podle 4 indexů, které jsou defakto negovaný Lifted index v 700, 500, 400 a 300 hPa. Nejde ale o klasický SB LI (počítaný od země) nebo ML LI(vzestup mixu spodních 50 nebo 100 hPa vzduchu), to měl vymyšlené trochu jinak. Jejich hodnoty určili výšku konvektivní vrstvy a max. předpovídanou intenzitu konvektivních jevů.
Pak se započetl vliv, deficitu teploty volné konvekce, vlhkosti vzduchu ve středních hladinách, střihu větru a př. i zvrstvení ve středních hladinách a výsledkem byla očedkávaná četnost přeháněk a bouřek.
Podle střihu větru se pak určoval typ bouřek a jejich projevy.
Jinak z plochy energie CAPE dokázal pomocí toho logáče počítat i výstupné rychlosti v Cb a rychlost vývoje bouřek.
Zajímavá věcička, no... nechápu proč se to neujalo, rozhodně je to lepší než nějaký Faust apod. Jednoduchý index mi nikdy neřekne tolik informací jako komlexní metoda.

BTW: aktuální večerní analýza z Kuemersbrucku touto metodou dává mírné bouřky, zejména v rámci hor a jejich závětří..
Naposledy upravil(a) David Rýva dne 11 srp 2008 20:56, celkem upraveno 1 x.
Kolín-Zálabí
DukE

storm_ice píše:hmm tu zatim nic :? copak to máme na východ od Stuttgartu? že by supercela?
Vypadá to tak 8-)
Tomáš Psika
Kontaktovat uživatele:

David Rýva píše:
Tomáš Psika píše:
David Rýva píše: ..... http://www.skywarn.cz/_estofex/forchtgo ... htgott.jpg )........
Logaritmický pravítko k 4-vrstvové metodě předpovědi bouřek. Sestavil to český meterolog RnDr. Jiří Förchtgott. Pomocí toho počítal zvrstvení atmosféry aniž by vynášel všecko ručně do aerologickejch diagramů.
...
Zajímavá věcička, no... nechápu proč se to neujalo, rozhodně je to lepší než nějaký Faust apod. Jednoduchý index mi nikdy neřekne tolik informací jako komlexní metoda.
Díky za informace. Netušil jsem, že něco takového na aplikaci metody částice existuje. Dá se to ještě za stávajících znalostí s úspěchem používat? Nebo by to potřebovalo nějakou revizi? Přeci jen to nepůsobí jako zrovna nejmladší projekt :-) Stejně asi tak jako metoda částice.
meteo online

Hezký náraz větru na té bouřce (supercele) v jihozápadním Bavorsku - http://www.vidaru.net/wetter/index.php. Strom se na webkamaře silně ohýbá :)
marian007
Kontaktovat uživatele:

Tak se nám, podle radaru, do Čech začíná něco nasouvat! Ale nevypadá to na něco velkýho, Morava pro dnešek asi utře nos. :(
Z Brna, poslední dědiny před Vídní, zdraví Marian
honza.cb
Kontaktovat uživatele:

A samozřejmě, že to před hranicema chcíplo :evil:
Murphyho optimistický zákon: Usmívej se ! Zítra bude hůř ... a pozítří.... možná už ani nebude.
Z Českých Budějovic zdraví Jan Michalica
marian007
Kontaktovat uživatele:

honza.cb píše:A samozřejmě, že to před hranicema chcíplo :evil:
Jak to tak vypadá, tak bouřkám se k nám asi nechce. :cry:
Amerika

Všimněte si sklonu tý pravděpodobný supercely. :!: Nad ní vznikla ještě jedna bouřka, ale obě jdou moc na sever, takže ve Slanym počítám spíš s tim deštěm, co se nasouvá od jihu.
bleskosvod

Amerika píše:Všimněte si sklonu tý pravděpodobný supercely. :!: Nad ní vznikla ještě jedna bouřka, ale obě jdou moc na sever, takže ve Slanym počítám spíš s tim deštěm, co se nasouvá od jihu.
Kde jí vydíš? :shock:
marian007
Kontaktovat uživatele:

No, já vidím na radaru spíš bouřkovej zmatek, ale kdyby zamířil na Brno, tak by to nebylo na škodu! :lol:
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Tak to co přešlo přes Velké Svatoňovice by se dalo nazvat 1,5 bouřky. Ta půlka byla bouřka v 19 hodin, která v našem směru chcípla (přežila jen nad Náchodem) a z trosek tu fouklo kolem 8 m/s a za 5 minut spadlo 3,5 mm srážek.
Druhá bouřka po 20. hodině už si zasloužila své jméno, vyprodukovala asi 15 pěkných blesků, bezvětří a 2,5 mm deště.
bleskosvod

Tomáš Prouza píše:Tak to co přešlo přes Velké Svatoňovice by se dalo nazvat 1,5 bouřky. Ta půlka byla bouřka v 19 hodin, která v našem směru chcípla (přežila jen nad Náchodem) a z trosek tu fouklo kolem 8 m/s a za 5 minut spadlo 3,5 mm srážek.
Druhá bouřka po 20. hodině už si zasloužila své jméno, vyprodukovala asi 15 pěkných blesků, bezvětří a 2,5 mm deště.
Koukal jsem na ten jeji rychlej postup ale ani to nestačilo,aby dorazila dřív,jak k večeru...
Tomáš Psika
Kontaktovat uživatele:

T 21,7 C, rel. vlhkost 60 %, vyskytuje se tu často i Sc castellanus. Nevypadá to zas tak špatně.
marian007
Kontaktovat uživatele:

V západních Čechách to možná bude zajímavý. Stoupá počet blesků! Teda alespoň podle detekce. :D
David Rýva
Člen AMS
Kontaktovat uživatele:

Tomáš Psika píše: Díky za informace. Netušil jsem, že něco takového na aplikaci metody částice existuje. Dá se to ještě za stávajících znalostí s úspěchem používat? Nebo by to potřebovalo nějakou revizi? Přeci jen to nepůsobí jako zrovna nejmladší projekt :-) Stejně asi tak jako metoda částice.
Používat se to dá a zatím mi to funguje dost dobře, ale chcu to zrevidovat s ohledem na dnešní znalosti. A zase naopak, v téhle metodě je hafo poznatků o vlivu různých faktorů na vývoj konvekce v našich podmínkách.
Máš pravdu, vznikalo to v letech 1963 - 73, proto to pravítko na výpočty, počítače byly tehdy v plenkách a o nějakým alespoň prvním PC si mohli nechat zdát. Každopádně vykazovalo to velmi dobrý výsledky, za deset let operativního používání prý úspěšnost 95%. No s Majdou teď sháníme materiály po Dr. Förchtgottovi a rádi bychom to dáli dohromady.
Jinak metodu částice to nepoužívá tak uplně, počítá to při výpočtu výstupných rychlostí se směšováním stěn Cb se suchým okolním vzduchem, z toho pak podle různých koeficientů počítáš rychlost v jádru Cb a dokonce i rychlost a dobu vývoje Cu->Cb.
A taky nepočítá to s výstupem od povrchu. Výstup jde jako nasyceně adiabatickej z KKH. Tu lze taky určit velmi přesně pomocí toho pravítka, jak jsem si ověřoval, podle teploty v 850hPa a rosného bodu u země. je to dost propracovaný no. ;)
No uvidím, až to dám dohromady všecko tak to pořádně otestuju a prověřím. Je to ale moc zajímavý a nebylo by naškodu to trochu podrobněji popsat v článku na webu. Každopádně je to práce co si myslím nezaslouží být zapomenuta jen proto, že dneska máme CAPE, helicitu a podobně.
Kolín-Zálabí
bleskosvod

Tomáš Psika píše:T 21,7 C, rel. vlhkost 60 %, vyskytuje se tu často i Sc castellanus. Nevypadá to zas tak špatně.
Castelanus má bejt předzvěst bouřky, ne?Tak uvidíme.
:lol:
Spíš by mohlo sprchnout.
Janek
Kontaktovat uživatele:

Tak momentálně jsou tak dobré pozorovací možnosti, že vidím v klídku bouřky nad Krkonošemi a Dolním Slezskem. Kovadlina velmi dlouhá a vidím i pár přestřelků, což je divné, když se podívám na odrazy.
Dnes zde byl poměrně dusný teplý den s krásnými Ci k večeru...
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2008“