Bouřky 8.8.2008

Vše co se týká o zpozorovaných jevech v roce 2008.
Lukin

08 srp 2008 19:15

Tomáš Římský píše:
Jan Drahokoupil píše:
Tomáš Římský píše:Tak tady to je, rovnou z temné komory :lol:
http://dracon.rajce.idnes.cz/bourky_20080808/
Hezké úlovky. Ta whale´s mouth je hodně dobrá... ;)
Díky, snažil jsem se :) Příště nesmím zapomenout zapnout redukci šumu a fotit do RAWu, pak to bude ještě lepší :lol:
Ta tohle: http://dracon.rajce.idnes.cz/bourky_200 ... C_0045.JPG je to tail cloud? Rotace nebyla...
Spis bych rekl ze to je pannus. :D Jinak u nás .. bouřka v podstatě stojí jen velmi pomalu se posunuje směrem k nám .. v opačném směru než postupovala ta laina. Hodně blesků. :-) V tom místě, kde ta bouřka stojí budou asi budou hezké úhrny :-P
dobrmanek

08 srp 2008 19:27

Bohužel jsem musel odpoledne do Vítkova a nemoh jsem nesledovat vývoj na radaru. Když jsem se konečně dostal ven a uviděl tu nádheru, tak nastal sprint k autu, honem koupit něco pro pejska k večeři a F1 do Větřkovic (tak rychle jsem to ještě nejel). Jedním slovem nádhera :P. Bohužel první bouřka už tak skvělá nebyla. Pouze několik výbojů CC a 8 mm v srážkoměru. Druhé jádro bylo o poznání "aktivnější", ale spadlo jen 2,5 mm. V této bouřce už lítaly CG, ale nejbližší úder byl okolo 1 km.

Mám doufám super videa i nějaké fotky a až je zpracuju hned je dám na web (aktuálně baterky v nabíječce :evil: )
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Jan Drahokoupil
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

08 srp 2008 19:38

Tomáš Římský píše:Díky, snažil jsem se :) Příště nesmím zapomenout zapnout redukci šumu a fotit do RAWu, pak to bude ještě lepší :lol:
Ta tohle: http://dracon.rajce.idnes.cz/bourky_200 ... C_0045.JPG je to tail cloud? Rotace nebyla...
Jo, RAW je určitě výhodnější. Ale i tak jsem byl překvapen, jak D40X šumí :shock: . Nicméně podle EXIFu jsi si mohl dovolit i nižší ISO, ale asi nebyl čas přemýšlet nad nastavením. Jistota je jistota.
Na tail cloud bych to neviděl. Ten má souvislost s wall cloudem a ten tam, předpokládám, nebyl. Takové "cáry" oblačnosti jsou celkem běžná věc, ikdyž přiznávám, že si vždycky upoutají pozornost... co kdyby ;) . Jak píše "Lukin"... viděl bych to taky na pannus.
Kvapa

08 srp 2008 19:39

Lidi něco pro Vás - Bezmračné nebe nad Pekingem má zajistit i dělostřelectvo - http://technet.idnes.cz/bezmracne-nebe- ... chnika_fur
Tomáš Římský
Kontaktovat uživatele:

08 srp 2008 19:52

Jan Drahokoupil píše: Jo, RAW je určitě výhodnější. Ale i tak jsem byl překvapen, jak D40X šumí :shock: . Nicméně podle EXIFu jsi si mohl dovolit i nižší ISO, ale asi nebyl čas přemýšlet nad nastavením. Jistota je jistota.
Na tail cloud bych to neviděl. Ten má souvislost s wall cloudem a ten tam, předpokládám, nebyl. Takové "cáry" oblačnosti jsou celkem běžná věc, ikdyž přiznávám, že si vždycky upoutají pozornost... co kdyby ;) . Jak píše "Lukin"... viděl bych to taky na pannus.
No s tím ISO, první fotky jsou ISO 200, ale mám takovej levnej polarizační filtr, kterej bere hodně světla, tak jsem musel zvýšit ISO. Delší časy jsem zase dávat nechtěl, protože mám problém to udržet, zvlášť když tam dám tele 200mm. Jistě poradíš stativ, ale to bylo tak akční, že než bych rozbalil stativ, bylo by to pryč. Jindy, když je málo světla, oželím polarizák, ale u mraků by to byla sebevražda :lol: .
storm_ice
Kontaktovat uživatele:

08 srp 2008 20:03

mno tak odpoledne už nic nedorazilo :? ale tak zas tolik to nevadilo, bo se dělalo prase .. za včera 19,7 mm - TP necelých 18 mm a kámoš na Jz města zas 24 mm :evil: :lol:
Šeba
Kontaktovat uživatele:

08 srp 2008 20:23

Tak já se přidávám se svou galerií http://atsebes.rajce.idnes.cz/8.8.2008/
Akorát by mě zajímalo, co je tohle: http://atsebes.rajce.idnes.cz/8.8.2008/#DSCF0045.JPG
Jinak zajímavý byl tento mrak: http://atsebes.rajce.idnes.cz/8.8.2008/#DSCF0090.JPG, byl celkem daleko, takže je to matné, ale určitě to poznáte.
Jakub Šebesta http://stormchasing.kvalitne.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Jan Drahokoupil
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

08 srp 2008 20:39

Tomáš Římský píše:No s tím ISO, první fotky jsou ISO 200, ale mám takovej levnej polarizační filtr, kterej bere hodně světla, tak jsem musel zvýšit ISO. Delší časy jsem zase dávat nechtěl, protože mám problém to udržet, zvlášť když tam dám tele 200mm. Jistě poradíš stativ, ale to bylo tak akční, že než bych rozbalil stativ, bylo by to pryč. Jindy, když je málo světla, oželím polarizák, ale u mraků by to byla sebevražda :lol: .
I drahej polarizák bere hodně světla... skoro bych řekl, že stejně jako levnej ;). Fakt je, že obecně levné filtry se pro opravdu kvalitní focení nedají vůbec doporučit. I sebelepší filtr totiž ovlivňuje výslednou kvalitu fotek... jednak většinou více či méně "změkčuje" fotku (polarizáky to dělají dost) a pak mívají značné problémy s protisvětlem. Pak je i přes objektiv, který zvládá protisvětlo více či méně bez prasátek, použití filtru hned znát na fotce.

U té expozice jsem vycházel z toho, co se píše v EXIFu pod fotkou. Ale nevím, jestli je ohnisko už přepočítané na kinofilm nebo ne. Ale jak píšeš, je to taky o tom, kdo co dokáže udržet. Lepší trocha šumu než rozmazaný snímek.
Michal Geryk
Člen AMS
Kontaktovat uživatele:

08 srp 2008 20:40

Šeba píše:...Akorát by mě zajímalo, co je tohle: http://atsebes.rajce.idnes.cz/8.8.2008/#DSCF0045.JPG ...
Těžko říct, ale své dělá určitě perspektiva a zoom foťáku. Ale třeba to funnel cloud byl - nevím...

Tady v Přerově byla bouřka průměrná, napršelo asi 10 mm a pokud jsem dobře viděl, tak všechny výboje byly CC a slabě hřmělo téměř nepřetržitě. Ochladilo se z +26,5°C na +16,5°C a fouklo to 15 m/s.

Té lajně scházel podle mě lepší VIL - označil bych to jako mírně "vysrávková" SQL :lol: ... Nevím jak jinde, ale tady nebylo moc co závidět a v Čechách nemusí pukat vzteky :lol:.
Fotit jsem moc nestíhal, ale i u nás byl k vidění whale´s mouth ;) .
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Štěpán Krejsek

08 srp 2008 22:19

Tak v Brně bylo na té lajně vidět akorát tmavý okraj Cb a za ním srážky. Nějaká whales mouth se tu vyskytla naposledy tuším 22.6.2007.
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

08 srp 2008 23:09

Takže Velké Svatoňovice nakonec 3 bouřky, první ráno po 3:15 SELČ, druhá odpoledne po 13:30 a třetí po 14:30. Celkem 8 mm srážek, všecky bouřky bez větru, druhá a třetí vcelku s vysokou četností blesků. Vše prošlo bokem, nejbližší rána do 2000 metrů.
Tomáš Římský
Kontaktovat uživatele:

09 srp 2008 04:48

Jan Drahokoupil píše:I drahej polarizák bere hodně světla... skoro bych řekl, že stejně jako levnej ;). Fakt je, že obecně levné filtry se pro opravdu kvalitní focení nedají vůbec doporučit. I sebelepší filtr totiž ovlivňuje výslednou kvalitu fotek... jednak většinou více či méně "změkčuje" fotku (polarizáky to dělají dost) a pak mívají značné problémy s protisvětlem. Pak je i přes objektiv, který zvládá protisvětlo více či méně bez prasátek, použití filtru hned znát na fotce.

U té expozice jsem vycházel z toho, co se píše v EXIFu pod fotkou. Ale nevím, jestli je ohnisko už přepočítané na kinofilm nebo ne. Ale jak píšeš, je to taky o tom, kdo co dokáže udržet. Lepší trocha šumu než rozmazaný snímek.
Ohnisko je normálně pro DX formát, takže 200 mm by bylo 300 na kinofilm. Všiml jsem si že jsem na rajče žádnou fotku s 200mm nedal, asi byly tak zašuměný že jsem se za ně styděl ;)
Naposledy upravil(a) Tomáš Římský dne 09 srp 2008 05:22, celkem upraveno 1 x.
Michal Koupý
Kontaktovat uživatele:

09 srp 2008 05:05

-
Naposledy upravil(a) Michal Koupý dne 03 zář 2008 02:44, celkem upraveno 1 x.
Štěpán Krejsek

09 srp 2008 09:02

Michal Koupý píše:V Blansku první bouřka (středně silná) krátce po 6. hodině ráno, ale střed byl SZ od nás, tam byla bouřka silná (5 blesků za minutu většinou do země), ale rychle to odešlo a pak ještě asi půl hodiny celkem silně pršelo, takže jsem od této fronty už nic moc dalšího neočekával. Opak byl ovšem pravdou.
Kolem 15.30 hod. se objevila SZ od nás rychle rostoucí tmavá bouřková oblačnost, ale zatím to vypadalo, že nás to obchází (to ještě byly jednotlivé bouřky), občas zahřmělo z dálky. Před 16. hodinou už se objevila húlava západně od nás (v té době už byla téměř kompletní vznikající squall-line), hřmělo ale jen málokdy. Lesy SZ od Blanska od určitého místa mizely před očima. Pak se přehnal přívalový déšť s nárazem větru, který trval méně než 1 minutu, potom spadlo několik málo krup, ty největší asi tak o průměru 0,8 cm, a začalo přibývat blesků. Pak začalo znovu silně a trvale pršet, ale v té době se extrémně zvýšil počet blesků, všechny do jednoho byly sice v mracích, ale obloha celá slabě blikala postupně v intervalech tak 2x - 3x za sekundu (!!!), což znamená, že na počet blesků šlo o nejsilnější bouřku v Blansku v letošním roce, z hlediska počtu blesků byla bouřka extrémně silná. Hřmění přešlo v nepřetržitý hukot a dunění, které trvalo přes půl hodiny. V jedné chvíli se při silném hromobití ozvalo takové to zvláštní zapískání (nebo kvílení, nevím, jak to mám přesně vyjádřit), které trvalo méně než sekundu, ale bylo slyšet z dálky, podařilo se mi to natočit foťákem, ale nevím, od čeho to je. Mohl to ale být stejný zvuk jako loni při extrémní bouřce ráno 21. 7. na severu Moravy (kde byly pozorovány asi 3x létající svítící koule přes oblohu při tomto zvuku). Nelze vyloučit, že se v Blansku vyskytl kulový blesk, ale sám jsem nic neviděl a na videozáznamu také není zachycen zdroj tohoto neobvyklého zvuku, který jsem za celý život slyšel při bouřce tak 2x nebo 3x. Pokud to někdo neviděl zblízka nebo pokud to nikdo neohlásí, tak zřejmě nikdy nezjistím, co při (většinou) silných bouřkách tento zvuk vyvolává (ještě snad přichází v úvahu hořící transformátor nebo izolátory na vedení vysokého napětí). Po bouřce se objevily i docela pěkné oblaky mamma. Teplota před bouřkou byla 25 °C, po bouřce 18 °C (tato teplota už zůstala do večera).

Protože je srpen, kdy už bouřek podle statistik celkem výrazně ubývá, můžu předběžně prohlásit letošní bouřkovou sezónu v Blansku jako nejvíce vydařenou za celých 20 let pozorování bouřek (to platí i v případě, že by po zbytek roku už žádná další bouřka nepřišla). Tolik silných bouřek za rok jako letos jsem nikdy neviděl.
Byl na té raní bouřce shelf cloud?
Michal Koupý
Kontaktovat uživatele:

10 srp 2008 02:27

-
Naposledy upravil(a) Michal Koupý dne 03 zář 2008 02:44, celkem upraveno 1 x.
Janek
Kontaktovat uživatele:

10 srp 2008 21:37

Ještě jsem zapomněl dodat, že jsem patrně viděl shelf cloud v dálce (zde už rozpadnutý) a také snad 1. whale´s mouth letos tady. Minulý rok 3 velrybí ústa... :P
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2008“