Bouřky 1.8.2008

Vše co se týká o zpozorovaných jevech v roce 2008.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 238
Registrován: 03 črc 2008 17:22
Bydliště: Třinec-Lyžbice-351 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tka zatmění Slunce pomalu začalo...Měsíc začína SLunce zakrývat ...ale jde vidět zatím jen malinký kousíček :twisted:
Zdravím z Třince !!!
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Mám podezření na to, že nad Hodonínem vznikla anticyklonální supercela - VIL je více měně konstantní a pohyb je k SZ, zatímco ostatní bouřky jdou k východu. Ale asi si fandím... ;)
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 238
Registrován: 03 črc 2008 17:22
Bydliště: Třinec-Lyžbice-351 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Od nás na východ narůstá mohutný cu con takže doufám že se zase nerozpadne.. :lol: jinak kdo nemá sklíčka na pozorovaní zatmění apodobné věci tak poradím..namiřte si dalekohled(jedno jaky) proti slunci a dejte dalekohled nad čistý bílý papír...zobrazí se vám obraz zmenšeného slunce ..je to popis laika..doufám že tomu budete ro :oops: zumět ale u mně to funguje víc než dobře :idea:
Zdravím z Třince !!!
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Tak nad Větřkovice se nasouvá kovadlina od SZ. Tato bouřka vypadá opravdu zajímavě :) .

Edit 11:37
Já se dneska nějak nemůžu dočkat, ale za tím to na nic extra nevypadá. Na východ od nás probíhá mohutný vývoj Cu con
Naposledy upravil(a) dobrmanek dne 01 srp 2008 10:37, celkem upraveno 1 x.
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 884
Registrován: 30 kvě 2007 19:42
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Tu kovadlinu mám pod dohledem. Šířka odhadem 40 km! Jinak už i nad Beskydami začínají růst Cu con...
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 238
Registrován: 03 črc 2008 17:22
Bydliště: Třinec-Lyžbice-351 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

JN,tady cuž to fakt dobe vaří....nad Nízkými Tatrami to taky začíná vřít..orografie dělá divy ;) momentálně se dívám na tu kovadlinu a asi to bude i nad 40 km!! :)
Zdravím z Třince !!!
Uživatelský avatar
Lukin
Příspěvky: 91
Registrován: 25 čer 2008 19:05
Bydliště: Hodonín

gerykm píše:Mám podezření na to, že nad Hodonínem vznikla anticyklonální supercela - VIL je více měně konstantní a pohyb je k SZ, zatímco ostatní bouřky jdou k východu. Ale asi si fandím... ;)
Nwm jestli supercela, ale ten pohyb je dost podezřelý. :? .... skus hodit někam na net ty fotky. :-) Sem měl nulový výhled na základnu. :-/
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 238
Registrován: 03 črc 2008 17:22
Bydliště: Třinec-Lyžbice-351 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Huráá..Pravě vznikla buňka nad mým bydlištěm....první hrom :D :D :D :twisted:
Momentálně prší (slabě) ale žádný hrom....ani nemůžů sledovat zatmění :evil:
Zdravím z Třince !!!
Uživatelský avatar
goldy
Příspěvky: 175
Registrován: 30 zář 2007 22:20
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Hlásím z České Třebové. Vytváří se tu dost slušná buňka, základna je již tmavá, ale ještě z ní nezahřmělo. Ještě bude veselo. Ale roste to před očima do výšky jak blázen.
Moje fotoúlovky na http://goldy82.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 238
Registrován: 03 črc 2008 17:22
Bydliště: Třinec-Lyžbice-351 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tk tady skončila první přeháňka a už se sem sune druhá :twisted: zatím žádný bleska an ihrom ale základná je černá jak cyp ;) teplota spadla o necelý stupeň ale začíná být dusno že to je k nevydržení :shock:
Edit: právě z ni zahřmělo a žene si to přímo tady :twisted:
Zdravím z Třince !!!
Jakub Vašut
Příspěvky: 258
Registrován: 30 kvě 2007 05:53
Bydliště: Bělkovice - Lašťany (okr. Olomouc)
Kontaktovat uživatele:

Lukáš píše:Od nás na východ narůstá mohutný cu con takže doufám že se zase nerozpadne.. :lol: jinak kdo nemá sklíčka na pozorovaní zatmění apodobné věci tak poradím..namiřte si dalekohled(jedno jaky) proti slunci a dejte dalekohled nad čistý bílý papír...zobrazí se vám obraz zmenšeného slunce ..je to popis laika..doufám že tomu budete ro :oops: zumět ale u mně to funguje víc než dobře :idea:
Ano, tohle jsem dělal při přechodu Venuše přes Sluneční kotouč (mám pocit že to bylo v roce 2004). Také, namířil jsem dalekohled na Slunko a za okulár dalekohledu jsem dal papír. Sice jsem krásně na tom papíru viděl Slunce i s černou tečkou uprostřed (což byla ta Venuše), ale z dalekohledu (konkrétně z okuláru) se kouřilo. Ale přechod Venuše přes Sluneční disk je tak vyjímečný jev, že jsem při tom pozorování musel odrovnat všechny okuláry.
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 238
Registrován: 03 črc 2008 17:22
Bydliště: Třinec-Lyžbice-351 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tak tady dovcela vydatne hrmi :twisted: sice nas to mozna obejde o kousicek ale nevadi :D zacal foukat vitr tak 10m/s kvuli te bunce a tpelota klesla uz o dva stupne :P
Zdravím z Třince !!!
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Tak já jsem se doteď plně věnoval zatmění slunce, takže jsem počasí vůbec nesladoval. Narychlo jsem sestavil improvizovaný filtr z kotouče z diskety, který jsem izolepou připevnil na objektiv a mám navzdory tomu docela slušný fotky. Za chvíli to snad dám na rajče.
Jinak u nás před chvílí první kupy, zdá se že trochu rostou do výšky.
Jakub Vašut
Příspěvky: 258
Registrován: 30 kvě 2007 05:53
Bydliště: Bělkovice - Lašťany (okr. Olomouc)
Kontaktovat uživatele:

Silnější jádro severozápadně od Olomouce, zatím bez blesků, ale možná že by z toho mohlo něco zajímavého být.
Šeba
Příspěvky: 74
Registrován: 06 črc 2008 20:09
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Amerika píše:Tak já jsem se doteď plně věnoval zatmění slunce, takže jsem počasí vůbec nesladoval. Narychlo jsem sestavil improvizovaný filtr z kotouče z diskety, který jsem izolepou připevnil na objektiv a mám navzdory tomu docela slušný fotky. Za chvíli to snad dám na rajče.
Jinak u nás před chvílí první kupy, zdá se že trochu rostou do výšky.
Taky jsme to tak fotil a vypadá to hezky...
Jakub Šebesta http://stormchasing.kvalitne.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Šeba
Příspěvky: 74
Registrován: 06 črc 2008 20:09
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Jakub Vašut píše:Silnější jádro severozápadně od Olomouce, zatím bez blesků, ale možná že by z toho mohlo něco zajímavého být.
Taky to pozoruju, ale nevím, jestli to bude mít cenu stopovat, spíš si počkám, až něco bude blíž... Myslím, že dneska to má šanci
Jakub Šebesta http://stormchasing.kvalitne.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Ondris
Příspěvky: 542
Registrován: 25 čer 2007 15:25
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

Amerika píše:Jinak u nás před chvílí první kupy, zdá se že trochu rostou do výšky.
Koukal jsi se na to CAPE v našem prostoru? :lol: Škoda mluvit, ta zelená u Skywarnu asi nakonec nic nezkazí, alespoň tady v Čechách... :-(
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Janek píše:Tu kovadlinu mám pod dohledem. Šířka odhadem 40 km! Jinak už i nad Beskydami začínají růst Cu con...

hm nad KH nic ... to je podezřelé ... ale teď jsem koukal na středohoří a tam už jsou med možná con .. je dost špatně vidět odtud .. ale konečně viditelný náznak, že se něco děje :lol:
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Lukin píše:
gerykm píše:Mám podezření na to, že nad Hodonínem vznikla anticyklonální supercela - VIL je více měně konstantní a pohyb je k SZ, zatímco ostatní bouřky jdou k východu. Ale asi si fandím... ;)
Nwm jestli supercela, ale ten pohyb je dost podezřelý. :? .... skus hodit někam na net ty fotky. :-) Sem měl nulový výhled na základnu. :-/
Asi jsem se nechal unést... Supercela to zřejmě nebyla, bo je minimální střih větru a žádná helicita. Pohyb bouřky k SZ zřejmě způsobil zdejší silnější vítr od JV v nižších hladinách troposféry.

Fotky zpracuju až doma v Přerově - asi v neděli. Tchýně nemá čtečku karet a má hrozně pomalé PC, takže nemůžu ani pořádně studovat předpovědní modely... ;)

Jinak já bych dal dnes pouze žlutý stupeň na bouřky být SkyWarňákem, ale radši se jim nebudu plést do řemesla... Čekám, že to bude mít podobný průběh jako včera - lokálně ojediněle silné srážky, ale bouřky jinak málo organizované, rychle vznikající a také zanikající.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

dolik píše:Tak na Broumovsku stejné jako Svatoňovice, jen nad Borem a Hejšovinou se vyvíjí něco většího...

Pěkný článek o blescích vyšel na technetu idnes - http://technet.idnes.cz/bleskum-neutece ... chnika_pka
Na tom videu (po rozkliknutí) jsou natočený ty výboje z kovadliny nahoru, ty TSE nebo co.
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 238
Registrován: 03 črc 2008 17:22
Bydliště: Třinec-Lyžbice-351 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tak tady nic moc..slabě sprchlo ;) ...silnější jádro je ted severovýchodně od nás :) ......jak ryhle bouřka vznikla tak i zanikne ..nemá to moc podařený výhled :roll:
Zdravím z Třince !!!
Uživatelský avatar
Nikki
Příspěvky: 268
Registrován: 01 kvě 2008 18:38
Bydliště: Pelhřimov 494 m.n.m - kraj Vysočina

Amerika píše:
dolik píše:Tak na Broumovsku stejné jako Svatoňovice, jen nad Borem a Hejšovinou se vyvíjí něco většího...

Pěkný článek o blescích vyšel na technetu idnes - http://technet.idnes.cz/bleskum-neutece ... chnika_pka
Na tom videu (po rozkliknutí) jsou natočený ty výboje z kovadliny nahoru, ty TSE nebo co.
Já jsem na to také koukala, je to tedy opravdu ono?
moje pokusy něco vyfotit - http://nikki24.rajce.net
Petr Gregor
Příspěvky: 54
Registrován: 23 črc 2007 15:49
Bydliště: Sázava 280-450 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

od nás na západ se začáná něco klubat
Uživatelský avatar
Monika
Příspěvky: 79
Registrován: 04 črc 2008 11:09
Bydliště: Praha 4, kousek od Novodvorské a občas Budějovická
Kontaktovat uživatele:

Jsou to TLE Transient Luminous Events - jsou tam nejdřív Red Sprites - jednou dokonce barevně :shock: , potom myslím jeden Blue Jet a pak Elves z kosmu - to jsou ty rozpínající se kola. Někdo tomu říká Ring of Elves - prsten elfů.
Dost pěkná videa TLE se dají najít na Youtube, stačí si zadat do vyhledávače Red Sprites a pak je pěkné tohle. Dám to sem, i když by to spíš patřilo do tématu o TLE:
http://www.holoscience.com/news/balloon.html
Uživatelský avatar
Nikki
Příspěvky: 268
Registrován: 01 kvě 2008 18:38
Bydliště: Pelhřimov 494 m.n.m - kraj Vysočina

Já jsem to právě poprvé viděla také na youtube. Díky za vysvětlení toho ring of elves, to jsem netušila .
moje pokusy něco vyfotit - http://nikki24.rajce.net
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2008“