Bouřky 8.6.2008

Vše co se týká o zpozorovaných jevech v roce 2008.
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

tak jsem zvědav na dnešního Medarda ... na Slovensku už mají někde bouřky nyní ... tak odpoledne ať jsou tu .. jdu se na to vyspat 8-)
traplican

Na Rajčeti mám pohled z okna na jih a JJV: http://traplican.rajce.idnes.cz/080608/
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Tak z posledních informací z USA máme dalšího pozorovatele. Sice je mu jen jeden a půl roku, ale intenzivně sleduje každou bouřku a nemůže se nabažit blesků :D, sestra je z něho nešťastná, protože ona naopak bouřky nemusí. A když se ten malý nemůže dívat na bouřky, tak strašně řve :lol: . Navíc při poslední bouřce (MD, Silver Spring) prošlo cca 5 km od domu, kde bydlí, tornádo.

Jo, abych nezapoměl, tak druhá sestra z Brna, opět přijela mapovat rostlinky, takže nemám dneska obavy, že by nepršelo. :mrgreen:
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Jakub Vašut
Příspěvky: 258
Registrován: 30 kvě 2007 05:53
Bydliště: Bělkovice - Lašťany (okr. Olomouc)
Kontaktovat uživatele:

U nás je momentálně oblačno. Asi nic nebude, protože nejspíš nedojde k žádnému přehřátí povrchu.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Hmm... Dnešek je asi na východě bouřkově "zabitý" - vrstevnatá oblačnost a malá instabilita toho asi moc neudělají (kromě občasného deště) - snad v Čechách se místy bouřek dočkají.
Zítra to zatím vypadá nadějněji - mělo by být tepleji a poměrně slušná instabilita, ale opět střih větru zanedbatelný.

Uvidíme - třeba nějaké překvapení přijde... :D
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Ondris
Příspěvky: 542
Registrován: 25 čer 2007 15:25
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

gerykm píše:Hmm... Dnešek je asi na východě bouřkově "zabitý" - vrstevnatá oblačnost a malá instabilita toho asi moc neudělají (kromě občasného deště) - snad v Čechách se místy bouřek dočkají.
Zítra to zatím vypadá nadějněji - mělo by být tepleji a poměrně slušná instabilita, ale opět střih větru zanedbatelný.

Uvidíme - třeba nějaké překvapení přijde... :D
Tak bohužel asi nebude nic ani tady, protože je zatím skoro zataženo... :roll:
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

hujec tak u nás je zatím skoro jasno, ale doufám že to postupně naroste nebo dojde od východu. Teplota už překročila 25°C i když teď se slabě ochladilo jas se rozfoukal vítr do 5 m/s s nárazy až 7 m/s
traplican

V Traplicích snad zas jednou pořádně naprší. I když zatím prší drobně a řídce, ale kdyby vydrželo ... Naposledy pořádně pršelo 18. května a předtím 13. anebo 14. dubna.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tak zdá se, že nějaké bouřky budou i přes vrstevnatou oblačnost - aktuálně jsou slabší bouřky na SV a JZ Česka.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

gerykm píše:Tak zdá se, že nějaké bouřky budou i přes vrstevnatou oblačnost - aktuálně jsou slabší bouřky na SV.
jako vždy :lol: tu akorát fouká od V 4-8 m/s s nárazy až 10 m/s .. něco se nadnáma utvořilo a táhlo to kamsi na ZJZ, takže zas prd a ted se sem nasouvají Ac As a podobná bída :evil:
traplican

gerykm píše:Tak zdá se, že nějaké bouřky budou i přes vrstevnatou oblačnost - aktuálně jsou slabší bouřky na SV a JZ Česka.
Možná že k nám přijde bouřka, ale asi nebude fotogenická. Snad z ní aspoň naprší. Detektor blesků ukázal jeden blesk u Huštěnovic a 4 (nebo 3? při zvětšení mapového měřítka na http://www.bourky.cz jeden blesk zmizí, jsem zmaten!) mezi Luhačovicemi a Doubravami. To by k nám přijít mohlo. :)
Uživatelský avatar
goldy
Příspěvky: 175
Registrován: 30 zář 2007 22:20
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Zde v Ústí nad Orlicí slabší přeháňka, bohužel bez bleskové aktivity. Je většinou zataženo až oblačno, ale i přesto se Cb tvoří, jen nejsou fotogenické a jsou slabší vzhledem k nižším teplotám a minimu slunečního svitu.
Moje fotoúlovky na http://goldy82.rajce.idnes.cz/
traplican

Cosi jsem nafotil, ale nevím, jestli má smysl to dávat na Rajče. Bělavé mraky vespod pod téměř jednolitě světle modrošedou oblohou. :|
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tak hlásím slabý déšť a bohužel opět jen vzdálenou bouřku :( , ale ještě den nekončí a na Slovensku to opět "ožívá". Jako téměř vždy jsou v okolí výraznější srážkové úhrny než v Přerově (Olomouc, Kroměříž, Holešov...).
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Tak já už mám za sebou jednu "bouřku" - jeden úder ve vzdálenosti 4 km :). Potom již jen déšť a konečně nějaké srážky, spadly 4 mm zatím. Na východě to vypadá zajímavě, tak se nechám překvapit.
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

hmm tak sem kámošovi tipnul do olmiku bouřku a asi tam i byla ... no a tady zas dvě věci :evil: pořád fučí už se to o5 roztrhalo a tradičně na JV podjíždějí Cb ... už ať ta níže táhne do pryč nebo jde na ZSZ od nás
traplican

Nad ČR se vytvořila menší tlaková nížička. Teď nám přešla jedna menší teplá frontička (popršelo, přízemní vrstva vzduchu je telá a vhká) a v tandemu za ní bude následovat studená frontička, která to všecko nadzvedne. Ve Slavičíně je už bouřka a na Rajčeti prosvítá mezi šedými straty vrchol Cm nad Vizovickými vrchy:
http://traplican.rajce.idnes.cz/Bourka_8._cervna_2008/, poslední tři fotky. Tipuju to na noc.
traplican

S tou nocí jsem to asi podcenil, možná to přijde dřív, zdá se mi, že to bere rychlý vývoj. Navíc je tam střih větru, v přízemní vrstvě to jde na západ a ve výšce na sever. Připojuju fotku Cb nad Javořinou: http://traplican.rajce.idnes.cz/Bourka_ ... 080120.JPG
Tomáš Římský
Příspěvky: 485
Registrován: 09 čer 2007 13:59
Bydliště: Bohuňovice u Olomouce
Kontaktovat uživatele:

Na satelitním snímku v kanále visible-IR to vypadá zajímavě... Ale na radaru už moc ne...
traplican

Doprčic! Během té hodinky nám malý, ale sympatický bouřkový mráček přešel s lehkým hučením nad hlavama, odsál všecky ty mlhy, co se tady povalovaly a teď z něj prší někde na jihu, asi na Hradiště. Doufám, že příští udělá totéž někomu jinému a vyprší se na nás. Fotky jsou na rajčeti:
http://traplican.rajce.idnes.cz/Bourka_8._cervna_2008/
traplican

Hučení je asi od letadel. :oops: Letecký den.
traplican

No sláva, manželka mě upozornila, že na JV se mi to jaksi modrá! Něco se chystá! :P
Danti
Příspěvky: 195
Registrován: 16 kvě 2008 19:31
Bydliště: Šternberk
Kontaktovat uživatele:

No dneska, ale ani včera ty podmínky nebyly pro bouřky vůbec dobré. Celkově je to zatím docela špatné. :? Zítra by se bouřky měly vyskytovat hlavně na východě ČR, tak jsem zvědav co z toho bude. Hodnoty CAPE jsou ovšem nejvyšší na Vysočině, takž je pravděpodobné, že tam se bouřky začnou tvořit. Místy se mohou vyskytnou hodnoty CAPE i přes 1200.
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

tak nakonec slabě sprchlo z rozpadajícího se Cb ... srážkoměr ale mlčí ... no ono ani 0,5 mm nespadlo to je pravda .. jina foukal asi pěknej šušák, do truhlíku jsem nalil 3,5 litru vody a později odpoledne po ní nebyla ani památka, takže dostanou kytí ješte 2 litry na zítřek. Kéž by v noci sprchlo alespoň, trochu osvěžit vzduch. Jinak foukalo až 9 m/s v nárazech až 12 m/s, i když špičky možná ke 20 m/s ... byla půlka chodníku od starého jehličí a v závětří od listí.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2008“