Za okradnutie SHMÚ od júna pokuta až do 5 000€!

Vše co se nevešlo do jiných kategorií.
Odpovědět
meteo.estranky.sk
Příspěvky: 167
Registrován: 13 dub 2009 11:26
Bydliště: Košické Oľšany (277 m.n.m.)
Kontaktovat uživatele:

Zákon už platí od júna 2009, bol schválený koncom apríla. Tento nápad dostala SNS (Slota). Vraj je to kvôli tomu, aby informácie od SHMÚ nikto nevykrádal. Tento zákon schváliť prinútilo v parlamente podľa mňa možno aj to, že medzi SHMÚ a Meteo.sk sa odohral konflikt - Slovenský hydrometeorologický ústav podozrieval Meteo.sk, že Meteo.sk kradne ústavu informácie z aktuálneho počasia (čo podľa testu SME.sk to aj tak vyzeralo).
Takže z toho vyplýva, že nejaký obrázok, text, ktorý pochádza zo SHMÚ, nemôžem uložiť ani na svoj vlastný NEkomerčný web :?: , alebo tento zákon platí len pre tých, ktorý majú komerčné webstránky?
Uživatelský avatar
Tomas Pucik
Člen AMS
Příspěvky: 470
Registrován: 02 čer 2007 12:57
Bydliště: Poprad, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Ahoj Miro,

Meteo.sk bolo podozrievané z toho, že preberá údaje zo SHMÚ, bez toho, aby uviedol autora a zároveň ich využíval pre komerčné účely. Ty, ako nekomerčný užívateľ, ich prostriedky použiť môžeš ale s tým, že uvedieš, že sú duševným vlastníctvom ústavu. Ak sa chceš uistiť, samozrejme, že môžes napísať na komerčné oddelenie a dozvedieť sa, konkrétne, ktoré produkty môžeš využiť.

V tomto by som videl napríklad veľký problém, ktorý by mohol nastať v rámci výstrah meteo-tym. Vzhľadom na to, že systém výstrah je úplne totožný so SHMÚ ( rovnaké farby, územné celky, grafické značky, atd...), sa môže ústav nahnevať a argumentovať tým, že to je ich systém.

Toľko odo mňa.
Uživatelský avatar
Tomas Pucik
Člen AMS
Příspěvky: 470
Registrován: 02 čer 2007 12:57
Bydliště: Poprad, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

A ešte jedna vec - je samozrejmé, že takýmto spôsobom si SHMÚ môže ľahko zachovať tvrdé monopoly, čo sa týka služieb a kozultácií ohľadom atmosféry, hydrosféry a pod...
Odpovědět

Zpět na „Volná diskuze“