Diskuze vs. pozorování

Vše co se nevešlo do jiných kategorií.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Již od samého založení tohoto diskuzního fóra pravidelně sleduji všechna témata a snažím se pročíst všemi příspěvky, které se tu objeví. Někdy je to opravdu heroický výkon, protože za bouřkových dní naskakují stránky příspěvků velmi rychle. A o tom bych se tu s vámi všemi chtěl trochu pobavit.

Chápu, že tento fenomén moderní doby a věku internetu - diskuzní fóra, facebooky a jiné komunitní weby jsou IN. Lidé na nich tráví hromadu času doma, v práci nebo i ve školách. Netvrdím, jestli je to dobře nebo ne. To nechť si každý zhodnotí sám. Osobně trávím u internetu taky hodně času... především kolem našich stránek a počasí obecně. Ale...

Chtěl bych jen říct, že mi již od začátku existence tohoto fóra přijde, že je zde až příliš takzvaných "pseudonadšenců" do bouřek a počasí. Nechci tu nikoho urazit, nemyslím to nijak hanlivě, ale jde mi o to, že se tu všichni nakrásně bavíme o počasí obecně, ale již málokdo "jde do akce", pokud se v jeho dosahu něco vyskytne. Chápu, že ne každý k tomu má možnosti... ať již určité znalosti nebo i vybavení (Sám za sebe přiznávám, že mám víc vybavení než znalostí), ale jde tu přeci především o to, poznat a "střetnout" se s přírodou v její plné kráse. A to vám žádné diskuzní fórum nikdy nenahradí.

Vyzývám vás tedy... Až se příště bude dít něco zajímavého na obloze ve vašem dosahu, zapomeňte na chvíli na fórum, facebook atd., opusťte počítač trochu dřív než obvykle a běžte se podívat ven, na čerstvý vzduch, udělejte pár pěkných fotek, můžete-li, a zkuste pozorovat počasí a přírodu tak dlouho, dokud vám to podmínky dovolí. Zapomeňte chvíli na to, že na internetu čeká na váš příspěvek hromada dychtivých nadšenců a věnujte svůj drahocený čas sobě a poznávání přírody na vlastní kůži. O své zážitky se můžete podělit kdykoliv poté a o to více budou vaše dojmy hodnotnější, než jen letmým pohledem z okna od počítače.
Zároveň tímto způsobem pomůžete zdokonalit sledování bouřek u nás. Jde nám především o kvalitu nikoliv kvantitu, jestli mi rozumíte. Venku, nikoliv doma, nám pomůžete s pozorováním bouřek a jiných jevů. Když místo deseti příspěvků "o ničem" přidáte do fóra večer jeden, doplněný bohatými dojmy a několika fotografiemi, prokážete nám nesmírnou službu a bude to daleko hodnotnějším.

Samozřejmě nechci, aby to kdokoliv z vás lámal přes koleno. Kdo se na to necítí, nechť raději dál sedí u PC nebo dělá cokoliv jiného. Znám lidi, co rádi poslouchají o bouřkách, ale když se venku nějaká vyskytne, tak je to už až tak nebere. To je v pořádku. Každý jsme nějaký. Nicméně věřte, že až se bude blížit bouřka ke mně, tak nebudu do poslední chvíle sedět u diskuzního fóra a poskytovat první postřehy. Budu dávno v terénu dělat vše možné i nemožné, abych bouři nějakým způsobem zdokumentoval a až posléze poskytl nějaké informace.

Takže lovu zdar a bezpečnost především! (Pro ty, kterých se to týká)
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Já to mám dost jednoduché, protože nejlepší pozorovací stanoviště je 2. patro našeho domu a tady je taky počítač. Takže spojím obojí a nemusím ujít více, než někoik metrů.
Ne, že bych neměl rád výlety, ale jet někam na kole s foťákem a zase zdrhat před bouřkou, se mi nechce. Hlavně je ale od nás solidní výhled téměř na 360°.
Uživatelský avatar
honza.cb
Příspěvky: 237
Registrován: 29 kvě 2007 22:21
Bydliště: České Budějovice - Čtyři dvory
Kontaktovat uživatele:

Já jsem na tom podobně jako Štěpán. Čtvrté patro, výhled mírně omezený jen na sever. V těsné blízkosti domu žádné velké paneláky (proto se mi ten byt tak líbil, když jsme ho pořizovali). Pokud je bouřka v okolí Českých Budějovic, tak pozoruji z domova,fotím a zaznamenávám. Když je bouřka vzdálenější, tak mám smůlu, protože nemáme žádné přibližovadlo (a taky si myslím, že kdyby žena zjistila že jsem jel třeba 100km někam fotit bouřku, tak by nebyla moc ráda :lol: ).
Murphyho optimistický zákon: Usmívej se ! Zítra bude hůř ... a pozítří.... možná už ani nebude.
Z Českých Budějovic zdraví Jan Michalica
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

No tohle je a asi i bude pořád dost velká otázka. Na jedný straně chatovací mánie, kdy co půl hodiny koukám jestli už někdo nepsal a jsem zklamanej, když není zádnej novej příspěvek, a na straně druhé nekonečné pročítání s odstupem času nudných neaktuápních příspěvků, když jsem třeba tejden byl pryč...
Těžko najít řešení, jak to všechno skloubit dohromady. Já nejsem nakloněnej ani jednomu extrému. Myslim že 20 popsanejch stránek za jeden bouřkovej den (typu 25.6.) je asi opravdu moc.
Nemyslim si taky ale že by bylo správný, psát sem jenom takovej "večerní souhrn". Tyhle stránky sleduje právě v tuto chvíli 50 lidí, za dnešek tady může bejt několik tisíc návštěv a dá se předpokládat, že od tohodle projektu čekaj, že tady budou mít dobrej přehled o aktuální situace a budou "v obraze", že tady se dozví třeba v určitym smyslu něco víc, než od ČHMÚ, které ne vždy je tak aktuální. Myslim si teda, že aktuální postřehy jsou na místě (mimo případů, kdy na ně třeba kvůli lovu není čas). Je zajímavý, že na podobnejch stránkách Polsku v den, kdy bylo tornádo je napsáno asi jen několik desítek příspěvků, ale já bych to s náma nesrovnával. Nezdá se mi že my jsme na tý špatný straně.
Já teda jsem toho názoru, že napsat v extrémním případě 5 věcnejch příspěvků ze den (od jednoho uživatele) není na škodu.

Takže takhle to vidim já, nechci nikoho naštvat, jen přihazuju svuj názor na hromadu...
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

tak nějak souhlas s tím, že občas je to nabednu, zejména, když někdo napíše xpříspěvků za hodinu a ještě půlka je "o ničem", hlavně zbytečné začínání diskuse o aktuálním počasí, když se nic neděje, a Michala tu z toho brzo klepne :lol: ... škoda že tu neni ten chat
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Asi nejvíc ty diskuze asi hltí stěžovatelské příspěvky na to, že dnes u mě chcípl pes. To je sice super, ale pozorování bouřek to není a akorát je potom ve fóru spousta zbytečných příspěvků. A ty diskuze by se měly zakládat, až když je skutečně co pozorovat. Včerejšek budiž důkazem. Modely selžou a na fóru téma s deseti dvaceti příspěvky o ničem.
Mě už to nebaví, pořád tím zabíjet čas, takže píšu jen tehdy,když mám pocit, že je psát o čem a můj příspěvek k něčemu přispěje. A upřímě mě nebaví si číst pozorování, kde těch skutečně pozorovatelských příspěvků je 10-20 %. Nějaká vložka ano, ale toho pozorování by mělo být aspoň 30-50 % podle mě. Jinak se člověk hrabe spoustou balastu a ještě to žere čas.
Více už se vyjadřovat nebudu, neboť tyto věci jsou na fóru omílány od loňka pořád dokola a stejně se toho moc neděje. Nechci sahat lidem do svědomí, ale možná by nebylo špatné se před napsáním příspěvku zamyslet, zda skutečně píši k tématu nebo do diskuze přináším něco nového.
Uživatelský avatar
DukE
Příspěvky: 147
Registrován: 01 čer 2007 13:28
Bydliště: Brno - Staré Brno, 210 m. n. m.

Moc pěkně napsáno od J. Drahokoupila. Fakt by to chtělo psát až tehdy, když něco pozoruju na vlastní oči (nebo pokud je to třeba podle radaru obzvlášť významné). To mi připomíná situaci z roku 2007, kdy přes Čechy jela SC a tady nebylo založeno ani téma - to je už dnes nemožné :D
Uživatelský avatar
tom522
Příspěvky: 171
Registrován: 14 srp 2008 19:41
Bydliště: Česká republika, kraj Vysočina, okres Třebíč, Třebíč-Nové Dvory 464,5 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Já to mám taky cajku. Žádné auto zatím nemám či prostředek jak bych mohl rychle zdrhat od a za bouřkou, ale bydlím v sedmém patře panelového domu odkud mám perfektní výhled na Z., JZ ČI J. odkud bouřky nejčastěji chodijou. Což dneska tak i má být. Jestli bude nějaká perfektní situace u nád, můžu tedy schutí psát na foru a i pohodlně z okna sledovat bouřku. Věřte, že za bouřky v sedmém patře je to i nebezpečnější, když se dívám z otevřeného okna než na poly v terénu. Tak to snad dnes vyjde a já se s vámi kdyžtak podělím o zážitky. Však konečně letos přišla situace, která stojí za zmínku a Třebíč snad taky nepřijde zkrátka, ikdyž hlavně Čechy maj nejlepší šance. Tak se mějte a přeji vám co nejvíc bouřkových zážitků stromacheři :)
Tomáš Böhm, 17 let. MOTTO: DO ČLOVĚKA MUSÍ UHODIT BLESK, ABY POCHOPIL POČASÍ !NAVŠTIVTE! http://www.tpocasi.cz/ , http://tom522.rajce.idnes.cz/.
Uživatelský avatar
tom522
Příspěvky: 171
Registrován: 14 srp 2008 19:41
Bydliště: Česká republika, kraj Vysočina, okres Třebíč, Třebíč-Nové Dvory 464,5 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Ikdyž SZ mám horší vyhled pač tam mi straní panelový dům, který je o trochu víš a okna nemám na S, SV a JEN ČÁSTEČNĚ NA V. Chtělo by to nakej otočnej barak o 360°aby měl člověk dokonaly přehled o aktualni situaci. Samozřejmě celej prosklenej ;)
Tomáš Böhm, 17 let. MOTTO: DO ČLOVĚKA MUSÍ UHODIT BLESK, ABY POCHOPIL POČASÍ !NAVŠTIVTE! http://www.tpocasi.cz/ , http://tom522.rajce.idnes.cz/.
Odpovědět

Zpět na „Volná diskuze“