Mediální výroky

Vše co se nevešlo do jiných kategorií.
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Nevím, zda to tak úplně patří sem, ale na druhou stranu je to v médiích, tak kam jinam? Kromě jiného... to co sem teď budu psát, není nic osobního... dělal jsem to i v případě jiných lidí a nevidím důvod, proč teď mlčet.

O co tedy jde? Aktuálně mě docela "překvapil" tento článek: http://www.ceskenoviny.cz/regiony/zprav ... te/1100157 , kde neperlí ani Honsová, ani slovenská média, ale "kolega" Kouřil. Je mi jasné, že pokud si to tu přečte, tak že bude prskat, ale nepíšu to tu jen tak pro srandu... Co mě tedy minimálně překvapuje...? Jsou to dvě věci... zaprvé, že lov bouřek nepovažuje za nijak nebezpečný koníček a tím pádem je asi rozumné s sebou brát na výjezdy i svého sotva dvouletého syna.

Tak a co s tím? Předně bych chtěl avizovat, že tento příspěvek nemá za cíl poučovat pana Kouřila o tom, co a jak má dělat... to je nejspíš zbytečné, když už provádí, co provádí. ALE proboha ať si ostatní nemyslí to samé co on a nedělají takové pitomosti.

Položme si onu otázku... Může být lov bouřek bezpečným koníčkem? Zdánlivě jistě ano, když bude člověk přehnaně opatrný, tak možná jo, ale nikdy tak nic neuloví. Jinak je to jen falešný pocit bezpečí. Ano, spousta rizik se dá eliminovat, pokud člověk postupuje racionálně, rozumně a s respektem k silám přírody, přesto tu číhá spousta skrytých hrozeb, které bych teď rád vypsal...

1) Prvním bodem je logicky samotná jízda autem, bez které se stormchasing prostě dělat nedá. A tento bod je rovnou jedním z největších rizik... Co si budeme povídat, české silnice nejsou zrovna nejbezpečnějším místem, kde by se člověk mohl pohybovat... agresivní a často bezohlední řidiči, povětšinou mizerný stav a značení vozovky... a teď si k tomu přidejte bouřku, která může již tak často nepříjemný pobyt na silnici ještě zhoršit... silný déšť, zaplavená silnice, boční vítr, kroupy a další létající věci, špatná dohlednost, šero... stres, zda se dostanu k bouřce nebo z ní včas... JEŠTĚ STÁLE VÁM TO PŘIJDE BEZPEČNÉ ? Jdeme tedy dál...

2) Bouřka a její doprovodné jevy...
Blesk... instantní a naprosto nevyzpytatelný zabiják, který teoreticky může zahrozit, jsme-li v dosahu bouřky, pokud již tedy slyšíme hrom. No a co si budeme povídat... lovci bouřek se snaží k bouřce i přes známá rizika dostat daleko blíž než jen na doslech hromu, protože jinak nepořídí ty záběry, kterými by obstáli v konkurenci.
Nárazový vítr... při bouřce celkem obvyklá věc. Někdy může být jen nepříjemný, nepohodlný, protože přispěje k tomu, že snáz a rychleji prochladneme, ale v horším případě začne dělat lidově řečeno bordel... lámat větve nebo celé stromy, pohazovat si s auty na silnici, čili nic, co by chtěl řidič pocítit v aleji stromů.

3) Další body týkající se dítěte v autě...
Vzal by si normální člověk malé dítě na akci, která může klidně vypadat podobně jako výše popsané situace... klidně všechny dohromady nebo v různém pořadí během jednoho výjezdu? Stojí to za to starat se o osobu, která nechápe, co se děje a vyžaduje zvýšenou péči, tedy může rozptylovat od soustředění se na v danou chvíli důležitější věci? A to se ani nemusí odehrávat zrovna žádné drama, ale ono když člověk vypadne na výjezd za bouřkami, často to znamená několik hodin v terénu... v autě, kde bývá nesnesitelné horko, může být nedostatek jídla a pití (kolikrát jsme měli při výjezdu pěknej hlad a to jsme dospělí, ale co dítě?)

Asi ani nemá cenu se bavit o tom, že malé dítě snadno podlehne stresu z neznámého a co dospělému může přijít snesitelné, u dítěte tomu tak být nemusí. Blízký úder blesku, hlasitý hrom a trauma na zbytek života je tu. A přitom většina dětí se bouřek běžně bojí i bez toho, aniž by je vyhledávala...

Tak já vám nevím, ale přijde Vám to normální ??

Lov bouřek může být relativně bezpečný koníček, pokud člověk dodržuje všechna doporučená bezpečnostní pravidla, ale ukažte mi jednoho lovce, který je dodržuje vždy a za všech podmínek... nemluvě o tom, že se člověk může dostat do nepříjemné situace, i když by nechtěl. Čili mě nenapadá jediný důvod, proč tvrdit to co pan Kouřil a navíc brát dítě s sebou. Možná to může být dobré, až bude větší a bude mít z toho rozum a bude schopno a ochotno podnikat takové akce... až bude třeba i nápomocno s technikou atp., ale tohle je podle mě projev nevyzrálého chování, které není hodno následovat.
misa12
Příspěvky: 76
Registrován: 10 kvě 2012 19:09
Bydliště: Trutnov okr. Trutnov (Královehradecký kraj) 431 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Admin: Netřeba citovat přímo předcházející příspěvek, navíc, když je ještě dlouhý... Děkuji.

Nezbývá mi nic jiného, než souhlasit, sám bych to neřekl líp. Sice zase tady v A.S.S. nejsem tak dlouho (2 roky), ale bouřkám jsem se věnoval už před vstupem do sdružení a i tehdy, když jsem viděl (třeba jenom na radaru a detekcích blesků), že by se mohlo něco většího stát, tak jsem i zůstal doma a točil třeba z okna (občas dělám i teď). Ono se nevyplácí bouřku podceňovat, obzvlášť, když ještě když řidičák na auto začnu dělat teprve v září. Možná tady teď budou po poslední větě příspěvky o tom, že bez auta se nemám bouřkám vůbec věnovat, ale zde u nás v Trutnově mám 19 pozorovacích míst a u každého je možnost poměrně bezpečného úkrytu (budovy) v dosahu 20 m, takže zase tolik neriskuju a ne každou bouřku chodím natáčet (důvod uveden výše). Čili na závěr, stormchasing není z mého hlediska vůbec bezpečný, pokud tedy člověk vážně nedodržuje veškerá pravidla (jak psal nahoře pan Drahokoupil), jinak zde pokaždé nějaké riziko je a rozhodně (a teď mi dají za pravdu všichni), stormchasingu by se neměl věnovat nikdo, kdo nemá před bouřkou respekt a nezná základní pravidla.
Uživatelský avatar
Dáša
Člen AMS
Příspěvky: 305
Registrován: 05 dub 2009 19:35
Bydliště: Brandýsek / občasně Pechova Lhota (u Milevska)

Pozor, pozor, do Prahy přišla přeháňka! :o ..... :lol:

http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/domaci/ ... tenar.html
misa12
Příspěvky: 76
Registrován: 10 kvě 2012 19:09
Bydliště: Trutnov okr. Trutnov (Královehradecký kraj) 431 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Tak, máme tu dalšího mladého lovce, který snad bude malinko rozumnější, než před měsícem pan Kouřil: http://strakonicky.denik.cz/zpravy_regi ... 40825.html
Uvidím, co si přečtu příští týden. Samozřejmě nechci kluka nějak hned kritizovat, jenom mi to přišlo podobné jako před měsícem. ;)
Uživatelský avatar
Dáša
Člen AMS
Příspěvky: 305
Registrován: 05 dub 2009 19:35
Bydliště: Brandýsek / občasně Pechova Lhota (u Milevska)

Už jsme se skoro začínala bát, že letos zůstaneme o něco ochuzeni :devil:

http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/domaci/ ... vstvi.html
http://www.topky.sk/cl/10/1424535/Velka ... uz-coskoro
Uživatelský avatar
Lukepv
Příspěvky: 34
Registrován: 03 črc 2010 21:25
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Po nedělních bouřkách, kdy se nad Prostějovem objevil pěkný shelf cloud, se objevilo v místních médiích mnoho fotek a různých článků. Když se mi ale dostal do rukou článek z Prostějovského Večerníku, tak jsem jen nevěřícně hleděl. Hned na třetí straně byl velký titulek „Tornádo nad Prostějovem“ s fotkou shelf cloudu. Místní budou určitě vědět, že toto médium si rádo přibarvuje veškeré události, ale toto mi přišlo tak trochu moc. Ovšem stát se mohlo cokoliv a proto jsem pro moji jistotu napsal do Večerníku, zda-li mají fotografie či svědka onoho tornáda. K mému překvapení mi došla odpověď. Prý se jedná o laický úsudek.
Tak jak vidíte, do novin (a určitě nejen tam) se dnes může dostat naprosto cokoliv.
Přílohy
Prostějovský Večerník - 15. 6. 2015 / číslo 24
Prostějovský Večerník - 15. 6. 2015 / číslo 24
Tomáš Psika
Příspěvky: 346
Registrován: 17 črc 2008 17:12
Bydliště: Rakovnicko, 425 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Lukepv píše:Po nedělních bouřkách...
Nebyl čas ptát se kdo je kdo, rozkaz zněl jasně, do uzávěrky musí projít, za každou cenu. :-)
Uživatelský avatar
honza.cb
Příspěvky: 237
Registrován: 29 kvě 2007 22:21
Bydliště: České Budějovice - Čtyři dvory
Kontaktovat uživatele:

Tak Dagmar opět nezklamala. Normálně se letos bouřky Budějcím celkem vyhýbají, ale poté, co jsem včera slyšel v rádiu jsem nabyl jistoty, že bude buřina jako dlouho ne(a byla :) ) . Paní Honsová se totiž nechala slyšet, že přes ČR přejde pouze slabá studená fronta, která nebude mít dostatek energie na to, aby vyprodukovala silnější bouřky. Takže jestli ty kroupy, vyvrácené stromy a tisíce domácností způsobila SF, která neměla dostatek energie na silnější bouřky, tak mám obavy co bude, až přijde nějaká SF s pořádným nákladem :o
Murphyho optimistický zákon: Usmívej se ! Zítra bude hůř ... a pozítří.... možná už ani nebude.
Z Českých Budějovic zdraví Jan Michalica
Odpovědět

Zpět na „Volná diskuze“