Stránka 1 z 1

šance?

Napsal: 24 kvě 2014 18:19
od nigriscz
Dobrý den bydlim v rodinném domě v jedné vesničce a nemáme hromosvod (bydlime na vyšším bodu vesnice) a kolem našeho domu jsou baráky co mají hromosvod,jaka je šance se blesk trefi do našeho domu?

Re: šance?

Napsal: 24 kvě 2014 19:42
od Miroslav
Dobrý den. Pokud vím, jen v letošním roce na území České republiky už došlo nejméně ke dvěma poškozením domů bez hromosvodu úderem blesku. V jednom případě došlo k poškození střechy a ve druhém případě došlo k požáru střechy a teprve přivolaní hasiči zabránili mnohem horším následkům. Pojišťovny rok co rok evidují podobné škody. Z toho je jasné, že nebezpečí ničivého zásahu domu bez hromosvodu bleskem je velmi reálné. Je třeba si uvědomit, že blesky bývají rozvětvené a jeden blesk je schopen zasáhnout několik domů současně. Vřele doporučuji vybavit každý dům přiměřenou ochranou před účinky blesku.

Re: šance?

Napsal: 25 kvě 2014 08:45
od jaro
nigriscz píše:Dobrý den bydlim v rodinném domě v jedné vesničce a nemáme hromosvod (bydlime na vyšším bodu vesnice) a kolem našeho domu jsou baráky co mají hromosvod,jaka je šance se blesk trefi do našeho domu?
Najväčšiu šancu úderu blesku má ten RD, ktorý má najvyššie umiestnený vodivý predmet nad strechou. Takýmto predmetom je najčastejšie anténa alebo komín. Ak anténa nie je v ochrannom priestore hromozvodu ( a vy ho nemáte ), tak bleskový prúd sa dostane cez anténny zvod do rozvodu nizkeho napätie ( elektroinštalácie ) v budove. No a potom už záleží na sile blesku ....
Nielen ohrozujete seba, ale cez rozvod nízkeho napätia aj susedov, ktorým sa môže odpáliť elektronika, čo je častý prípad.

Re: šance?

Napsal: 25 kvě 2014 13:08
od Miroslav
Jen ještě dodávám, že já a moje rodina budeme v malé obci stavět rodinný dům. Máme pozemek i projekt a vyřizujeme stavební povolení. V každém případě určitě budeme mít hromosvody.