Pozorovací místa Brno, Moravský kras

Vše co se nevešlo do jiných kategorií.
Odpovědět
BloodyBrick
Příspěvky: 5
Registrován: 05 črc 2012 13:07

Zdravím vás všechny, nevěděl jsem kam jinam napsat tento dotaz, tak jej umisťuji zde.

Jsem z Brna a chtěl bych začít především fotografovat Blesky a Bouře ( viz moje prvotina v sekci 2012 z Brna ). Bohužel defacto všechny bouře, které zamíří na Brno, jsou ze západu a z ostatních směrů je jich jako šafránu (např. ze severu od kopce Hády jsem zažil jednu, ale stála za to) a PRÁVĚ ty západní, se z asi 95% stočí směrem na Kuřim, Blansko. Zažil jsem dokonce, kdy se bouře nad Brnem rozpůilila : jedna část Blansko, druhá část jižním koncem Brna a za Brnem zase spojila :D.
Proto hledám a zároveň vás žádám, zdali znáte dobrá pozorovací místa v Brně a především pak v Moravském krasu. Jsem mobilní (auto), takže s dojezdem problém není.

Napadlo mne pár míst jako náhorní plošina v Babicích, Hořice na Blanskem atd, ale další mne nenapadají. Samozřejmě, skvělé místo by byl Babí Lom, ale nejsem blázen tam stát během bouře:D.

Díky všem za rady.
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Do Brna to mám sice daleko, ale strávil jsem tam 5 let na škole. Tři roky jsem bydlel ve svahu nad královopolským nádražím, odkud byl i tak docela dobý výhled JZ až SZ směrem. Ze samotného města by mohl být relativně slušný výhled z Monte Bú na jih, z Hádů tamtéž. Z nižších pahorků pak máme ještě Stránskou skálu - jenže problém všech těchto lokalit je ten, že se tam dá dostat leda pěšky a to je za místní bouřky hodně riskantní.

Jižně od města mě pak napadl Výhon (i když osobně jsem zrovna tam nikdy nebyl). V Moravském krasu vrcholové plošiny, ale ty už si po těch letech bohužel přesně nevybavím...
Uživatelský avatar
Prdek
Příspěvky: 138
Registrován: 10 čer 2009 19:55
Bydliště: Litomyšl - 360 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Jelikoz ja v Brne na skole stale jsem, tak se obcas stava, ze me nejaka bourka zastihne i zde. :)

Pozorovacih mist vyuzitelnych pri chasovani je primo v Brne jako safranu. Hezky vyhled je z Medlaneckych kopcu, pod ktere se, diky zahradkarum, da dojet autem. Ale tady je to vhodne tak na foceni nejake nocni blyskavice, nebo vzdalenejsi bourky. Pri vyjezdu, kdy opravdu "lovis" bourku jsou Medlanky k nicemu, neb nez se odtud clovek vymota, tak je bourka v trapu.

Co se tyce oblasti Blanska, tak te je lepsi se pri stormchasingu vyhnout, hodne lesu, udoli, klikate silnicky, vyhledy sporadicke....ale je pravda, ze kras zase tolik neznam.
Pokud ma nejake pekne jadro namireno timhle smerem, tak je lepsi zajet az za Cernou Horu, z takove te nahorni plosinky v okoli Krhova, Sebranic a podobne jsou paradni vyhledy vicemene do vsech stran a navic clovek je porad u hlavni silnice, takze jsou mozne velmi trychle presuny, podle aktualniho vyvoje. ;)
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Nutno podotknout, že v Brně se hodí si vybrat nějaké stanoviště a to využít pro stacionární pozorování. Při stávající dopravní dostupnosti je totiž stormchasing na území města prakticky vyloučen.
K těm místům - na jih Kraví hora, ale jen jedno místo na jižním svahu kde je proluka v zástavbě. Potom lom severně od Bosonoh, ten dává daleký výhled. A Hády.
Na západ asi ta Stránská skála
Špatný by nemusel být Špilberk, z hradeb bude vidět několika směry.

Nejlepší řešení by ale bylo se dostat na nějakou výškobou stavbu s kruhovým rozhledem. Osobně to ale nepotřebuji takže jsem se nezkoušel nikde domluvit.
BloodyBrick
Příspěvky: 5
Registrován: 05 črc 2012 13:07

No Hády jsou pro západní směr, pokud vím, nepoužitelné. Maximálně tak využít rovnou vyhlídku pod hospodou Velká Klajdovka. Stránská se mi z hlediska bezpečnosti nezdá jako dobrý nápad - holina, kovové tyče a jediné útočiště jsou od bezdomovců pokálené bunkry s jehlami od fetek. Zkusím se poohlédnout směr Řečkovice, Kr. Pole a pak směr severo-východ, východ.
Pokud něco vhodného naleznu, dám vědět. Ale prioritou u mne zůstává Kras, tam ty bouřky většinou uhýbají a nebo tam míří rvnou z Vysočiny ze směru Bystřice, Nedvědice směr Blansko.
Mimochodem, ten špilberk není špatný nápad.
Uživatelský avatar
DukE
Příspěvky: 147
Registrován: 01 čer 2007 13:28
Bydliště: Brno - Staré Brno, 210 m. n. m.

Ještě bych doplnil vyhlídku na Červeném kopci. Relativně v centru a dobrý výhled od SZ po SV až V. Dál pak ze západního okraje sídliště Vinohrady - výhled JZ až SZ.
Odpovědět

Zpět na „Volná diskuze“