Jak fotit?

Vše co se nevešlo do jiných kategorií.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Radek Šíma
Příspěvky: 83
Registrován: 06 kvě 2012 18:39
Bydliště: Doksy, okr. Kladno

Můžu se blbě zeptat, jak se dá vykouzlit takováhle fotka? http://galerie.bourky.com/displayimage.php?pid=8185 Mám Canon Powershot SX10, a pokaždé, když namířím objektiv na oblohu, tak i při nejlepší vůli mě pak u počítače přepadají temné myšlenky na výměnu focení počasí za, hm, třeba zahrádkaření. Jen by mě zajímalo, na co si mám dávat pozor.
Předem díky za odpovědi.
"Zhrzenej rosničkář...."
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Především fotit do Raw a následně fotky upravovat ve Photoshopu. Takhle nejspíš vznikla i výše uvedená fotka. Normálně by byla spodní část docela tmavá atd., ale právě díky Raw lze z té fotky dostat opravdu hodně.
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

No já teď začínám spíše pro takovéhle situace preferovat HDR. Jedná se o ot, že se nafotí 3 fotky různé expozice, ale se stejným odstupem EV. Nejlépe o dva. Ty se potom pomocí photoshopu, nebo jiného programu, který to umí spojí dohromady. On si z každé fotky vezme to, co je exponovámo správně a udělá výslednou fotku. Ta už se jen lehce doladí.

Poznámka: Fotí se jedna fotka exponovaná správně, druhá o 2 EV přeexponovaná a třetí podexponovaná. Dá se to udělat i z 5, nebo 7 fotek. Tohle většinou ale kompakty neumožní z důvodu malého rozsahu clony. Nejlepší formát samozřejmě RAW.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

JURAJk6 píše:Poznámka: Fotí se jedna fotka exponovaná správně, druhá o 2 EV přeexponovaná a třetí podexponovaná. Dá se to udělat i z 5, nebo 7 fotek. Tohle většinou ale kompakty neumožní z důvodu malého rozsahu clony. Nejlepší formát samozřejmě RAW.
Dovolil bych si drobnou poznámku... určitě to nebude tím, že by kompakty měly malý rozsah clony... HDR se podle mě fotí právě na prioritu clony nebo manuál, a operuje se pouze s expozičním časem, protože pohybem clonového čísla bychom si rozhodili hloubku ostrosti u jednotlivých fotek. Taky se to tedy občas dělá, ale při jiných situacích než HDR.

A pozor, sílu HDR fotky bych nepřeceňoval...
Jednak pokud máme v záběru něco (lidi, listí stromů, mraky atd.), co se hýbe, tak tato technika tří expozic nebude nic platná, protože nám vzniknou na výsledné HDR fotce "duchové". V takovém případě se pak opravdu vyplatí fotit do RAWu a udělat si tři rozdílné expozice konverzí právě z toho jednoho RAWu. Nikdy to nebude takové jako tři samostatné expozice, ale v nouzi se to použít dá.
Druhá věc je, že většina lidí má snahu přehnat úpravy při tvorbě HDR fotky a pak z toho vznikají ošklivé omalovánky. Nejlepší HDR je, když není poznat, že se jedná HDR :-). Je třeba volit použití této techniky uvážlivě, stejně jako všeho jiného. Doporučil bych ji použít opravdu jen v případě, kdy je to nezbytné.
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Já to po vytvoření dále enupravuju. Mě jde o to vytáhnout tmavá místa. Samozřejmě s clonou nehýbu, ale při focení proti slunci je clona 8 málo. Tak jsem to myslel. Jinak na listí, lidi a podobné věci si dávám pozor. Tuhle techniku používám jen tehdy, když jsou špatné světelné podmínky, nebo některá místa výrazně tmavší, či světlejší, než jiná. Nechce se mi upravovat světla a stíny v programu, tak to vyřeším takhle.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Já jsem tenhle mrak taky fotil s dobrým výsledkem, a můžu doporučit následující: Především zrcadlovka - nebo přesněji řečeno foťák s kvalitním snímačem, dále manuální nastavení expozice a samozřejmě polarizák, který nám všem u tohodle mraku hodně posloužil. Tím jsem naprosto spokojen a dál bych nic neřešil. U zrcadlovek je dynamický rozsah většinou na tyto sény dostačujíí, takže HDR tady zas tak důležité podle mně není.
Co se týče dalších vylepšovacích úprav, tak je na každém z nás jakým pojetím fotografování počasí bere. Já osobně fotím mraky tak, aby vypadaly takové, jaké se skutečnosti byly, nebo jen s drobnými úpravami (které jsou poznat jen když dáte původní a upravenou fotku vedle sebe) + polarizační filtr, který to někdy pěkně dokáže "nakouřit".
Jinak souhlasím s Honzou, že úpravy by měly mít své meze a pokud se přeženou, tak jsou na fotce poznat a mně osobně připadají spíše ke škodě výsledné fotky. To se ale výše zmiňované fotky Tomáše netýká.
Ještě jen k tomu HDR a problémem s listím, nebo spíše s mraky. Nepletu-li se, tak některé foťáky vytvoří HDR sérii fotek na jedno cvaknutí a složí je automaticky přímo ve foťáku, takže v takovémto případě by se to alespoň na mraky uplatnit dalo...

Mimochodem myslím že tohle téma mělo být v kategorii Fotografování počasí/
Odpovědět

Zpět na „Volná diskuze“