Kompetenční centrum ....

Odkazy na nové zajímavé stránky nebo události na internetu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

21 zář 2010 16:34

Na toto, přiznávám se, jsem nenarazil já, ale zakolovalo to na IRC: http://www.meteo-varovani.cz/cz/cz/mapa ... y_vystrahy

Doporučuji především podrobně nastudovat http://www.meteo-varovani.cz/cz/cz/slov ... eho_pocasi

Mimochodem, aspoň podle toho co se hlásá dole na webu je stránka rakouského původu (že by další odveta za Temelín? :twisted: )
Uživatelský avatar
David Rýva
Člen AMS
Příspěvky: 624
Registrován: 30 kvě 2007 15:40
Bydliště: Kolín-Zálabí/ Praha-Dejvice
Kontaktovat uživatele:

22 zář 2010 14:05

No udělal jsem si chvilku na prostudování onoho slovníku a je to děs a hrůza. Zřejmě jde o strojový překlad z němčiny, ale co mě štve je, že se to snaží propagovat jako oficiální vystražný systém. Nazev kompetenční centrum nějako nechápu, ledaby tím snad chtěli říct, že jsou kompetentní vydávat skutečné výstrahy!!!

No nějak se tech všechwebů s výystrahami začíná rojit takové množství, že celkem zvažuju jak dál se SkyWarnem. Jasně, nesnažíme se o výstrahy přímo a ani si na to nehrajeme, jde o specializované předpovědi pro vymezenou skupinu lidí, s alespoň základními znalostmi kolem počasí a problematiky bouřek. Jelikož nás neváže oficiální výstražný sytém tak si můžeme dovolit "experimentovat" a zkoušet metodiku původem z jiné geografické oblasti, ale naše poznatky mohou být použity dále mj. i v ČHMÚ. Bez toho by to asi nemělo smysl si tu experimentovat "na vlastním písečku" jen proto aby nás bylo nějak vidět.

Ale trochu uvažuju o naší činnosti přes zimu. Člověku to sice dá neocenitelnou praxi když může vydávat předpovědi i na jiné jevy než bouřky, někdy je to i velice zajímavé, viz např cyklony Kyrill a Emma, nebo letošní Daisy, která první lednový víkend přinesla do některých oblastí nevídaný příděl sněhu, na Moravu výskyt ledovky v množství splňujícím americká kritéria pro označení "ice storm"(ledová bouře) a výraznou oblevu na Slovensko. Ale začínám uvažovat o smyslu tehle předpovědí, nerad bych totiž aby SkyWarn v očích lidí klesl na úroveň některých těch samozvaných výstražných webů apod. , protože tímhle už nepřinášíme nic nového.
No takže teď jak dál?? :?:

Další zamyšlení nad tím slovníkem pak ještě: Na tomhle webu a souvisejícím fóru asi hodně ovlivňujeme i začínající pozorovatele, nejednou tu už byly dotazy ve stylu jaký je rozdíl mezi hůlavou a oblakem arcus. Myslím, že bysme měli některé ty věci z terminologie brát přecijen zodpovědněji(viz. třeba nám dobře známá húlava) abychom nebyly zdrojem dezinformace. :!:
Kolín-Zálabí
Radarové oddělení ČHMÚ, Praha-Libuš
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Amatérská meteorologická společnost o.s.
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
Uživatelský avatar
Stormík
Příspěvky: 177
Registrován: 27 úno 2010 13:13
Bydliště: Chomutov, Ústecký kraj
Kontaktovat uživatele:

22 zář 2010 15:47

Tak tohle už je moc, to vážně nesnáším. Z prominutím jací kreténi tohle mohli udělat? Vůbec nevím jak tomu mam rozumět. Panebože je to obrovské riziko...jestliže se jejich webem bude někdo řídit! Jak může někdo, vůbec nežijící v ČR, vytvořit web o výstrahách a ještě tomu tak nesrozumitelně (tipuju přeloženo googlem) ?! Mam to pochopit jako nějakou provokaci, nebo lidskou demenci? :( Fakt už nevím, jak už říkal David, je těch webů čím dál víc, všichni se chovají infantilně! At žije SkyWarn-chlapi držteho při životě!


Našel jsem o nich nějaké informace: http://www.attc.at/index.php?id=ubimet
Snad se sezóna 2012 povede...
Uživatelský avatar
MajdaLa
Člen AMS
Příspěvky: 183
Registrován: 31 kvě 2007 13:39
Bydliště: Bohumín-Záblatí

22 zář 2010 19:48

Zácpa!!!! :D :D :D :D :D teda ten slovník stojí za to... já bych měla jinou definici zácpy... ale ta do meteorologie moc nepatří :D :D bude zajímavé sledovat vývoj tohohle webíku, naschvál jak douho myslíte že se tu udrží?
Think like a proton: always positive. :-)
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1442
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

23 zář 2010 06:25

David Rýva píše:…Ale trochu uvažuju o naší činnosti přes zimu. Člověku to sice dá neocenitelnou praxi když může vydávat předpovědi i na jiné jevy než bouřky, někdy je to i velice zajímavé, viz např cyklony Kyrill a Emma, nebo letošní Daisy, která první lednový víkend přinesla do některých oblastí nevídaný příděl sněhu, na Moravu výskyt ledovky v množství splňujícím americká kritéria pro označení "ice storm"(ledová bouře) a výraznou oblevu na Slovensko. Ale začínám uvažovat o smyslu tehle předpovědí, nerad bych totiž aby SkyWarn v očích lidí klesl na úroveň některých těch samozvaných výstražných webů apod. , protože tímhle už nepřinášíme nic nového.
No takže teď jak dál?? :?:
Ahoj Davide!

Můj názor na SkyWarn se vyvíjí, ale docházím stále více k závěru, že předpovědi by se měly týkat jen zajímavých (byť nebezpečných) jevů souvisejících s konvekcí (bouřkami). Stránky SkyWarn slouží především nám, nadšencům do bouřek a jevů souvisejících, a mělo by to tam být asi více zdůrazněno. Zároveň bych tam vypustil slovo „výstrahy“.
Předpovědi (výstrahy) vydatného trvalého či mrznoucího deště, sněžení nebo silného větru nekonvektivního původu (někdy je to ale sporné) podle mého názoru patří do kompetence ústavu tomu pověřenému – ČHMÚ, na Slovensku SHMÚ.
Zároveň si ušetříte práci, zvlášť, když je vás forecasterů stále málo s minimem času :? .

Doufám, že mě za tento názor neukamenuješ… ;)
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

24 zář 2010 16:55

Mě především uniká smysl toho, proč takové weby vznikají. Ono tedy jsou dva hlavní důvody - popularita a peníze, přičemž druhé je úzce závislé na prvním. S tím také souvisí kvalita oněch webů, protože normální počasí se dá prodat špatně, zato pořádná katastrofa (a především ta, ke které nakonec naštěstí nedojde - čtěte "ke které ani vůbec dojít nemělo") je kasovním trhákem. A pak se divme co se dozvídáme na Nově, v Blesku, Aha! nebo od Meteopressu. Takže nám tu pak za víkend naprší celoroční úhry, bouřkové "vysrávky" produkují tisíce blesků případně se v půlce republiky vyskytují tornáda.

Takže nám tu vznikají 2 druhy webu: ryze komerční a soukromé, pokoušející se o jakousi svoji předpověď, v horším případě výstrahu. U těch soukromých webů důvody dost dobře nechápu, možná snaha ukázat, jak je jejich tvůrce dobrý a co dokáže... Odstrašujících případů jsme už viděli víc než dost, stejně jako jepičí dobu života takových stránek.
Myslím že vím o čem mluvím, taky jsem si tím obdobím prošel a klidně se k tomu přiznám. Našel jsem v archivech vlastní web, tak se můžete podívat (nesmát se nahlas, prosím ;)): http://web.archive.org/web/200504161728 ... recast.htm I když to nebyly výstrahy, spíš takové fušování do práce Davidovi :lol: No, třeba z toho ti ostatní taky časem vyrostou...

Kompetenční centrum radši nekomentuji, protože nevím, co si o něm mám myslet... Jako vtip to nevypadá, ale o to je to smutnější.

A co se SkyWarnu týká, myslím že ze zdejší komunity jeho práci oceňuje každý, i když se předpověď zrovna nepodaří. I přes zimu bych činnost zachoval (samozřejmě s ohledem na volný čas), i kdyby mělo jít jen o naprosto hrubou předpověď anomálních nebo silnějších projevů počasí.
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 124
Registrován: 14 bře 2010 09:54
Bydliště: Buchlovice, Zlínský kraj, 270mnm

26 zář 2010 10:13

zdravím, nevím tedy co je to zač, ale podle některých tento web využívá jedna nejmenovaná pojištovna a rozesílá pojištěncům smsky s výstrahami...taková službička za věrnost...ale mě osobně to přijde docela ubohé, ale jistě obyčejný člověk tolik nesleduje počasí a potřebuje stručnou a jasnou smsku, a krátkou. Ale aby se po tom nedivil, když mu přijde smska a za chvilku další s něčím jiným, to pak těžko rozlouskne..já tomu dávám tolik, kolik mu za to bude ta pojištovna platit...jak dlouho..je to takový obchod. Nic víc. Uroven ani nemá smysl komentovat a ty pojištěnce, kteří si za to platí a vyzdvihují..tak ty docela lituju, asi bych si pojištovnu nevybíral podle tohoto..to fakt ne. Je to jenom lákadlo, a ten slovník je taková perla heh. spíš by mě zajimalo kdo jako provozuje tu českou verzi, nebo jestli to funguje i v okolních zemích..

SkyWarn je SkyWarn :clap: s tou zimou, ona by se Vám zvýšila návštěvnost celý rok, kdyby jste nedělali předpovědi pouze v sezoně bouřek, ale otázka co by to udělalo s důvěryhodností..já s tím nemám problém. Vím aspon zhruba kdo ty předpovědi dělá, tak s tím nemám problém. Ale opravdu nějakému Helmutovi za hranicema, co překládá odborné texty přes google translator, tak to smát se nebo brečet? Asi mávnout rukou, a obyčejní lidi na to přijdou sami, myslím veřejnost, která to tolik nesleduje..já takovéto služby fakt nepotřebuju :) to že tam vyznačí mapku s kapkama, a kterou aktualují snad dvakrát denně a pořád mění..

To sou takové rychlokvašky podle mě, bez nějakého základu...jenom obchod..
Odpovědět

Zpět na „Novinky na internetu“