Stránka 1 z 1

Bouře na karvinsku rok 2000

Napsal: 13 úno 2008 19:43
od dobrmanek
Velice zajímavá bouře, která se vyskytla 6.8.2000. Vytvořila se východně od Větřkovic. Bohužel bylo kouřmo a do toho nízká oblačnost, takže jsem vývin této bouře neviděl, ale slyšet byla pořádně, něco jako bombardování ..... Mohla to být supercela? Sháním podrobné info o této bouři. nemáte někdo nějaké fotky, či neznáte očité svědkyí? Moc díííík za pomoc Obrázek

http://dobrmanek.rajce.idnes.cz/boure_n ... ve_snimky/

Re: Bouře na karvinsku rok 2000

Napsal: 13 úno 2008 20:58
od Michal Geryk
Ze snímků to vypadá, že to supercela nebyla, ale chtělo by to 10-ti minutový radar... V té době jsem byl v Polsku blízko Krakówa a už si na počasí nepamatuji.

Re: Bouře na karvinsku rok 2000

Napsal: 14 úno 2008 07:00
od Michal Geryk
gerykm píše:Ze snímků to vypadá, že to supercela nebyla, ale chtělo by to 10-ti minutový radar...
No ale když se na to dívám teď ráno (ráno moudřejší večera), tak mně to supercelu zase připomíná... Stáčení doprava od ostatních bouřek, VIL těžko říct... Bouřka to musela být slušná a propad krup je tam myslím jasný. Počkám si na "Skywarňáky"...

Re: Bouře na karvinsku rok 2000

Napsal: 15 úno 2008 18:41
od Tomas Pucik
Takze podla mojich zisteni v dany den prechadzal cez nase uzemie zvlneny studeny front, pred nim sme boli v teplom a vlhkom prudeni. Podmienky pred frontom boli pomerne labilne ( vysoke hodnoty CAPE). V nizsich vyskach bola vzduchova hmota vlhka, naopak od 500 hPa nahor sucha. Cize pomerne schopne predpoklady na rozvoj burok.

Problem je, ze sme sa nachadzali v nevyraznom tlakovom poli a prudenie je v celom profile troposfery pre dany den relativne slabe. V najnizsich 2 km bolo slabe od JV, potom pomaly zrychlovalo a stacalo sa na JZ. Co sa tyka strihu vetra alebo helicity, na vyvoj superciel podmienky v atmosfere neukazuju. Povedal by som, ze mierny veterny profil by favorizoval skor multicelularne burky.

Pri pohlade na radar sa zda, ze islo o dobre organizovanu multicelu, ktora postupovala v JZ prudeni. Jeden rez naznacuje pomerne ohromnu vysku 60 dBz odrazivosti a teda zjavne pritomnost hoc aj velkych krup v burke a silny potencial na downburst. Stale vsak je mozne, ze islo o supercelu, na presne urcenie by sme potrebovali snimky dopplerovho radaru.

Na zaver by som chcel len dodat, ze niekedy je medzi supercelou a dobre organizovanou multicelou pomerne maly rozdiel v prejavoch a oba typy burok mozu byt zodpovedne za nicive prejavy. Preto netreba podcenovat burky aj ked su ne-supercely

Re: Bouře na karvinsku rok 2000

Napsal: 20 čer 2008 05:12
od Janek
dobrmanek píše:Velice zajímavá bouře, která se vyskytla 6.8.2000. Vytvořila se východně od Větřkovic. Bohužel bylo kouřmo a do toho nízká oblačnost, takže jsem vývin této bouře neviděl, ale slyšet byla pořádně, něco jako bombardování ..... Mohla to být supercela? Sháním podrobné info o této bouři. nemáte někdo nějaké fotky, či neznáte očité svědkyí? Moc díííík za pomoc.
Propána, to jádro u Ostravy vypadá šíleně! To byla ta bouře s kroupami v Havířově a Orlové? :roll: