Stránka 1 z 1

Sondze bourky

Napsal: 07 čer 2012 11:06
od davidmatousek1
Zdravím vás přátelé, v meteorologických pojmech jsem laik, nedalo by se nějak vysvětlit jednoduše, když s epodívám na nějakou stanici tak jak jednoduše poznat třeba jak je bouřka silná, jakým směrem se pohybuje? Nějak prostě jednoduše naprostému laikovi, nebo co vlasně se ze sondáží dozvím?

http://sondaze.bourky.cz/

Všem děkuji za snahu to vysvětlit ;-)

Re: Sondze bourky

Napsal: 11 črc 2012 20:16
od David Rýva
davidmatousek1 píše:Zdravím vás přátelé, v meteorologických pojmech jsem laik, nedalo by se nějak vysvětlit jednoduše, když s epodívám na nějakou stanici tak jak jednoduše poznat třeba jak je bouřka silná, jakým směrem se pohybuje? Nějak prostě jednoduše naprostému laikovi, nebo co vlasně se ze sondáží dozvím?

http://sondaze.bourky.cz/

Všem děkuji za snahu to vysvětlit ;-)
Zdravím, snadno to vysvětlit moc nejde, časem bych rád sepsal nějaký návod, který by byl na webu k dispozici.

Každopádně třeba CAPE je energie dostupná pro tvorbu bouřek. Do 300 J/kg je to velmi slabá instabilita, do 1000 slabá, 1000-2500 mírná, nad 2500 se hodnotí už jako silná, nad 3500 jako velmi silná anad 4500 extrémní, ale ta rozdělení se můžou různit podle autorů. Ale intenzitu bouřek určuje i řada dalších faktorů jako je uváděný střih větru atd. různé vlivy mají vliv na intenzitu různých nebezpečných projevů v bouřkách, což se dá vyčíst z toho grafu samotného bo to nejde zjednodušovat jen na číselné indexy, bo např. i při extrémní CAPE se nemusí kvůli různým důvodům vytvořit ani jediná bouřka v celém širokém okolí.