Anemometr

Aneb co si nezapomenout doma...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Dalším častým nástrojem pozorovatelů počasí je ruční anemometr pro měření síly větru. Současným asi nejlepším přístrojem na trhu je Windmaster 2 – anemometr vybavený miskovou růžicí, díky které funguje nezávisle na směru větru. Na velkém a přehledném LCD displeji zobrazuje současně informace o aktuální rychlosti větru (i v Beaufortově stupnici), max. a průměrné a to buď v m/s, km/h, uzlech nebo mílích/hod. Přístroj by měl být odolný nepřízni počasí a tak se ho nemusíme bát nechat na dešti. Po otevření krytu pro baterii vidíme, že vnitřní elektronika je umístěna uprostřed přístroje daleko od spárů, takže případné zatečení vody by nemělo dělat problémy. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že Windmaster 2 snese i dost silný déšť. Zatím stále pracuje Obrázek. Třešinkou na dortu nám může být stativový závit (bohužel pouze plastový) na spodku přístroje, který uplatníme, chceme-li provádět delší měření. Pozor však, přístroj je velmi lehký a na lehkém stativu a při silnějším větru hrozí snadné povalení!

K Windmasteru 2 se také nabízí koupě nylonového pouzdra, které poskytne dostatečnou ochranu přístroji a dá se připevnit třeba na opasek.

Windmaster 2 se velmi jednoduše ovládá (pouze dvě tlačítka), dobře padne do ruky, má přehledný displej a je poměrně přesný – udává se +/- 4 % resp. +/- 1 digit. Měří až do 40 m/s, což by se sice mohlo zdát někomu poměrně málo, ale výrobce zřejmě nepočítá s tím, že by při tak silném větru ještě někdo „pobíhal“ venku Obrázek, nehledě k tomu, že takové rychlosti větru nebývají zrovna často.

Náš rekord je zatím rovných 30 m/s a to už je nějaká síla!!

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

a kolik stál?? na netu je to od cca 2000-2600 Kč + neni tam zmínka o nárazech, ty to teda neměří!? Uvožoval jsem o koupi, ale ta cena Obrázek zas tak často bych ho nevyužil.

PS: tak se našel i za 3200 to už je fakt moc ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Myslím, že za docela dobrou cenu ho mají u Conrad.cz, kde jsem ho kupoval: 1895 + 235 za případné nylonové pouzdro.
http://www.conrad.cz/anemometr-windmaster-2+dp35183/

Windmaster 2 samozřejmě měří i nárazy větru, proč by neměl? Pokud nebude ten náraz přesahovat 40 m/s, tak to změří určitě Obrázek.
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

aha tak trochu mě zmátlo ukazatel aktuální, průměrné a maximální rychlosti větru, že tam chybí zmínka o nárazu, což bylo podezřelé, tak jsem se radši optal. No teď jde o to jestli to má cenu koupit na to využití, při pár vichřicích za tu cenu ... mno uvidim bylo by to ale pěkný :)
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

storm_ice píše:aha tak trochu mě zmátlo ukazatel aktuální, průměrné a maximální rychlosti větru, že tam chybí zmínka o nárazu, což bylo podezřelé, tak jsem se radši optal. No teď jde o to jestli to má cenu koupit na to využití, při pár vichřicích za tu cenu ... mno uvidim bylo by to ale pěkný :)
Samozřejmě záleží jak pro koho. Ale využití nevidím jen při vichřicích. Běžně s sebou Windmastera 2 bereme na výjezdy a měříme třeba nárazy na přicházející húlavě a nebo jen měříme, kolik fouká do bouřky. Dají se z toho pak vyvodit celkem hodnotné informace.
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

tak určitě využití bude větší ... mno už jen obětovat ty 2000 Obrázek určitě by ale u nás stálo za to, jak fouká dole ve městě (u nás) a kousek a pár km nad městem s převýšením cca 150 m. Pak sem uvažoval o měření tepelného ostrova mno ale to by chtělo nějaký teploměr se záznamem, ale to si můžu poradit i klasikou a zapisovat to :)
Uživatelský avatar
MajdaLa
Člen AMS
Příspěvky: 183
Registrován: 31 kvě 2007 13:39
Bydliště: Bohumín-Záblatí

Tak já mám tuhle srandičku:

http://www.meteostanice.cz/zbozi/3731/M ... -anemometr

Myslím že celkem ujde, výhodou je, že bere i teplotu. Ale časem si možná pořídím něco lepšího ...(až doslouží) :-D:-D:-D:-D
Think like a proton: always positive. :-)
Uživatelský avatar
Lukepv
Příspěvky: 34
Registrován: 03 črc 2010 21:25
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Já jsem si teď zakoupil anemometr od značky Davis. Zatím jsem spokojený :D - http://www.davisnet.com/productpics/big/00271.jpg
Uživatelský avatar
Marek Malcovský AASCR
Příspěvky: 6
Registrován: 06 led 2011 21:12
Bydliště: Chomutov, Ústecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Našel jsem snad první anemometr, který je uzpůsoben k uchycení na střechu automobilu. Škoda jen za tu cenu...http://wetterspiegelladen.de/product_in ... rtc846rer5
Odpovědět

Zpět na „Doporučené vybavení“