Rada - polarizační filtry

Jak vlastně fotit bouřky - vzdálené či ty, co jsou nad námi ?
Odpovědět
emboracas
Příspěvky: 50
Registrován: 19 dub 2010 14:57
Bydliště: Mikulov na Moravě

Zdravím potřeboval bych poradit...
chtěl bych si pořídit polarizační filtr na svůj fotoaparát Fuji FinePix S1500, který ale nemá závit. Podepíše se na kvalitě fotky, když si vyrobím vlastní redukci na nasazení na objektiv?
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

To je dobrá otázka ;)
Napadají mě dva až tři možné problémy...
1) Při nevhodném upevnění hrozí vinětace - tmavé okraje resp. rohy fotky. Může to zajít až tak daleko, že bude vidět samotný filtr nebo držák. Tedy pokud je to možné, udělal bych tu redukci větší a použil o něco větší filtr. Pro jistotu.
2) Nevím, jak pol. filtr chcete upevnit, ale jen bych připomenul, že pro správnou funkci polarizáku je třeba, aby jím šlo otáčet a hledat tak rovinu polarizace.
3) Bude důležité, aby byl filtr upevněn přesně, aby nedocházelo ke skreslení obrazu vlivem křivého uchycení.

Tož asi tak...
djwiktor
Příspěvky: 130
Registrován: 16 čer 2009 15:05
Bydliště: Šaľa - Slovenská Republika
Kontaktovat uživatele:

Mam Finepix S1800, na domacu vyrobu sa vykasli.. nema to zmysel. nezabudaj na to, ze tieto fotaky su ultrazomy a objektiv sa ti zo zakladu vysuva, to je za prve.. za druhe, ak to uchytis nejako na objektivovu cast ktora je pohybliva.. a po 2minutach sa ti nahodou zasunie objektiv dovnutra, pretoze sa vypne fotak, tak mozes lahko poskodit mechaniku objektivu.. ja som laboroval s obycajnym ND filtrom a nic normalne vymysliet neslo bez toho aby tym netrpela kvalita fotiek
Tomáš Římský
Příspěvky: 485
Registrován: 09 čer 2007 13:59
Bydliště: Bohuňovice u Olomouce
Kontaktovat uživatele:

Myslím že existuje v systém Cokin nějaké udělátko na připevnění přímo k tělu, ale pořád je tu ten problém, že když moc vysuneš zoom tak ti to do toho narazí...
emboracas
Příspěvky: 50
Registrován: 19 dub 2010 14:57
Bydliště: Mikulov na Moravě

Zdravím, díky za rady, ano ultrazoom tu je, ale mám zhruba představu, jak bych to provedl: část objektivu u těla fotoaparátu je nepohyblivá, takže by to chtělo přidělat na to, i za tu cenu, že bych musel udělat "zoomovací" redukci. Na nepohyblivou část objektivu (nezajíždí ani při vypnutí) bych redukci nasunul a trubku o vhodném průměru na kterou bych zevnitř přilepil nějakou chlupatou tkaninu, která bude držet trubku na objektivu, ale budu jí moci púo něm i posouvat... na konec trbičky přidělám ten filtr (nejlépe si na ni vykroužím závit) a bude hotovo :) Průměr filtru tedy zvolím podle vnějšího průměru nepohyblivé části objektivu.. :-)
emboracas
Příspěvky: 50
Registrován: 19 dub 2010 14:57
Bydliště: Mikulov na Moravě

to djwiktor: tenhle foťák má půlku objektivu nepohyblivou, vysouvá se jen předek
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Tak ja mam polarizak od meho kamose Honzy Kondziolky, ktery si do nechtene napraskl. Jelikoz mam kompakt, tak mi objektiv vleze do toho mista, kde to rochle neni. Pouzivam ho spise vyjimecne. Vetsinou nastavim vyssi clonu.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
djwiktor
Příspěvky: 130
Registrován: 16 čer 2009 15:05
Bydliště: Šaľa - Slovenská Republika
Kontaktovat uživatele:

Emborocas > mam S1800 ktora je presne to iste co tvoja 1500vka :) rozdiel je len v zoome a velkosti Mpx tusim.. inak vsetko rovnake.. aj telo.. .ale ak by si zohnal polarizak taky aby ti presne zapadol do vnutorneho kruzka na optike ktora sa vysuva, tak mas po starostiach.. :)
emboracas
Příspěvky: 50
Registrován: 19 dub 2010 14:57
Bydliště: Mikulov na Moravě

možná by stálo za to zajít do obchodu a vyzkoušet slim verzi polarizaku s nejmenšim průměrem co maji...
Uživatelský avatar
viktormt
Příspěvky: 104
Registrován: 14 bře 2011 21:52
Bydliště: martin, slovensko
Kontaktovat uživatele:

my (s priatelkou) mame HOYA pro1 digital filter.. na fotenie oblakov a burov je vymakany, aj na odlesky, ktore 100% odstrani. pri foteni mierne zvysujem clonu, kvoli hlbke ostrosti.
poloha: Martin, Slovensko
start: 04/2013 :)
moj obcany livestream (pri burkach, atp) - http://www.webcam.podstromami.com/
Uživatelský avatar
DavidDizzer
Příspěvky: 66
Registrován: 11 srp 2011 13:51
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Já mám Fujifilm finepix S 2500 HD, na ten by to šlo? :)
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Ja si ted s polarizakem nemusim lamat hlavu. Mam totiz Panasonic FZ45 a ten uz ma zavit s prumerem 52 mm.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Lenicka1313
Příspěvky: 2
Registrován: 18 zář 2011 21:48

Zdravíčko, já jsem ho sehnala nejlevněji zde na tomto serveru: http://fotonka.cz/manufacturer/gitzo Pravidelně u nich nakupuji většinu příslušenství a mohu jen doporučit. Uvidíte ale sami
Odpovědět

Zpět na „Fotografování konvektivních bouří“