Stránka 1 z 1

Blesky a Olympus e-500

Napsal: 26 kvě 2010 17:53
od petrik.p.3
Mám takový problém, pořídil jsem si nový fotoaparát a pořád mi nějak nejdou dlouhé expozice. Jde mi hlavně o noční fotky blesků. Zkoušel jsem to podle návodů tady na fóru ale pořád mi to neladí, je to mé první digizrdcadlo tak v tom trošku bloudím...díky za rady!

Re: Blesky a Olympus e-500

Napsal: 26 kvě 2010 21:55
od Amerika
Ahoj, já mám dost podobný foťák - Olympus E 510, takže si o tom můžem klidně trochu promluvit.
A expozice jako taková ti nastavit jde, nebo jen nejde dlouhá? Expozice se u mně nastavuje kolečkem, co je napravo nahoře. Na otočnym přepínači režimů musíš mít manuál (M). Pak bych doporučil nastavit 6 vteřin.
Jinak Olympus poslouží opravdu jen jako první zrcadlovka, znova už bych si ho nekoupil.

Re: Blesky a Olympus e-500

Napsal: 01 čer 2010 14:46
od petrik.p.3
Já mám spíš problém s nastavení WB, pořád se mi to zdá nějaký moc světlý...naposledy jsem nastavil CWB na minimum což je myslím 2000 a výsledek mám v http://dirtboy.rajce.idnes.cz/ už se mi docela zadařilo, doufám. Kdyby tak byly nějaký finty a fígle ohledně nastavení foťáku ;) Díky za rady

Re: Blesky a Olympus e-500

Napsal: 01 čer 2010 16:33
od Jan Drahokoupil
Zdravím...

WB - white balance, vyvážení bílé...
Doporučuji si přečíst následující stránky:

http://www.fotografovani.cz/art/fotech_ ... barvy.html
http://www.fotografovani.cz/art/fozak_d ... olor2.html

... z nich se dozvíte, že Váš problém se týká úplně něčeho jiného.
Nastavení WB nemá absolutně žádnou souvislost se světlostí/tmavostí snímku!
Správné vyvážení bílé Vám zaručí, že barevný nádech snímku bude mít reálnou podobu. Např. Vaše snímky blesků z odkazu mají naprosto nereálnou barvu danou nastavením na 2000 K, což odpovídá zdroji světla svíčky. To je oproti blesku docela rozdíl, že?
Na focení blesků doporučuji ponechat WB na automatice.

Především je ale dobré fotit do RAWu, kdy můžeme mimo jiné WB upravit zpětně až v počítači, pokud to automatika nezvládne dobře.

Re: Blesky a Olympus e-500

Napsal: 01 čer 2010 18:05
od petrik.p.3
Já jsem právě zkoušl fotit na WB v automatice a výsledek byl hrozně světlý, byly vidět jen kontury a jinak vše bílé. Taky jsem tady vyčelt v druhé diskuzi viewtopic.php?f=14&t=10 že focení do RAWu není zrovna vhodné. Při WB na AUTO A štelováním clony v celém možném rozsahu byl efekt pořád moc bílý. Jediná varianta, která mi blesk zaznamenala bylo nastavení na ty 2000. Jsem začátečník (I když nadšený :D) takže každou radou radi či postřeh zaplatím ve zlatě. Díky :)

Re: Blesky a Olympus e-500

Napsal: 01 čer 2010 18:23
od Jan Drahokoupil
Ano, tehdy jsem psal, že do RAWu blesky nefotím, ale to se jednalo o jiný způsob focení, kdy jsem vyplácal stovky fotek pro pár blesků...
Navíc při AWB není u nočních blesků většinou třeba měnit vyvážení bílé, proto jsem ten RAW nepoužíval. Výhoda RAWu ale spočívá v tom, že WB a nastavení se v něm dá opravit dodatečně bez výrazné ztráty kvality snímku.

Při nočním focení a s použitím např. Lightning Triggeru pro denní focení lze RAW opět jen doporučit.

Jako úplnému začátečníkovi Vám vřele doporučuji koupi nějaké knížky o focení s DSLR nebo pečlivé pročítání webu a hledání témat ohledně fotografování.

Jak říkám, Váš problém neřeší WB. To je problém expozice. Pokud budete štelovat jen clonu, ničemu nepomůžete, protože foťák si sám dopočítá čas potřebný k tomu, aby byl snímek "správně" exponovaný, což v případě nočních fotek nedělá dobrotu, neboť bude snímek místo tmavý (noc) průměrně světlý. Na noční focení blesků tak nejlépe zabírá manuální režim (nebo režim BULB), kde si sám nastavíte clonu a čas. Je to o metodě pokusu a omylu, ale tak se to naučíte.

Re: Blesky a Olympus e-500

Napsal: 01 čer 2010 18:58
od petrik.p.3
Tak jak tak koukám, asi se bez té literatury neobejdu, teď se v tom totiž ztrácím úplně, pořád mám zmatek v pojmech typu rozdíl mezi expozičním časem a časem uzávěrky. Pokud totiž nastavím čas na bulb, čas snímání je něco kolem 8 minut a možnost nastavení pouze clony, pokud to teda správně chápu..

Re: Blesky a Olympus e-500

Napsal: 01 čer 2010 19:36
od Jan Drahokoupil
Při nastaveném režimu BULB si zvolíme hodnotu clonového čísla a čas určíme tím, že držíme zmáčknutou spoušť fotoaparátu (nejlépe však dálkové spouště). Jak dlouho držíme, tak dlouho se exponuje. Tedy to může být zlomek vteřiny i několik minut...

Zjednodušeně bych to na Vašem místě udělal následovně, až budete fotit v noci blesky... AWB, manuální režim a BULB, nastavit clonu tak kolem 8 a zmáčknout a držet spoušť tak dlouho (nutná dálková spoušť), než se blýskne. Pak hned pustit. A je to. ;)
Pak už jde jen o to, aby se blýsko v záběru aparátu, ale to už je zase o něčem jiném. O štěstí...

Re: Blesky a Olympus e-500

Napsal: 01 čer 2010 19:52
od petrik.p.3
Tak teď to tady zkouším a nějak se mi nedaří. Mám IR dálkáč, nastavím podle Vámi zvoleného postupu, zmáčknu spoušť, držím a když pustím, uzávěrka zůstává otevřená... Ty blesky co jsem sem dával se mi povedlo nafotit na uzávěrku nastavenou na 60 sec. Pokud to správně chápu teda, pokud mám bulb, tak si expoziční čas nastavuji tím jak dlouho spoušt držím, pokud nastavím čas (např těch 60 sec) je to dané.. Nejsem si totiž jistý jestli IR dálkáč bulb zvládá...

Re: Blesky a Olympus e-500

Napsal: 01 čer 2010 20:00
od petrik.p.3
petrik.p.3 píše:Tak teď to tady zkouším a nějak se mi nedaří. Mám IR dálkáč, nastavím podle Vámi zvoleného postupu, zmáčknu spoušť, držím a když pustím, uzávěrka zůstává otevřená... Ty blesky co jsem sem dával se mi povedlo nafotit na uzávěrku nastavenou na 60 sec. Pokud to správně chápu teda, pokud mám bulb, tak si expoziční čas nastavuji tím jak dlouho spoušt držím, pokud nastavím čas (např těch 60 sec) je to dané.. Nejsem si totiž jistý jestli IR dálkáč bulb zvládá...
Teď jsem na to přišel, u té mé dálky to je tak že jedním tlačítkem otevírám a druhým zavírám aha aha :D

Re: Blesky a Olympus e-500

Napsal: 28 čer 2010 10:00
od JURAJk6
Ja na nocni blesky pouzivam kompakt (zatim) a podle el aktivity menim zaverku bud 15 s, nebo 30 s, nebo 1 minutu.
Kdyz je aktivita nizka, davam 15 sekund, pokud se neblyskne, zrusim ukladani a tak porad dokola. Pokud je vysoka a blesky jsou silne, pouzivam taky 15, ale jinak 30, nebo 60.

Re: Blesky a Olympus e-500

Napsal: 28 črc 2010 19:33
od petrik.p.3
Tak problém je vyřešen, původně jsem uvažoval o nějakém filtru, ale na nejakém fotoforu jsem objevil tip, nebo spíše chybu na mé straně a to ve špatně nastaveném ostření na bod, změnil jsem tedy na multi a problém je vyřešen. I při delších exp. časech naní fotka nikterak moc přesvícená, takže paráda.