Vytváření (gif) animací z radarových odrazů

Máte nějaké zkušenosti z tímto typem snímání nebo chcete jen poradit ?
Odpovědět
Uživatelský avatar
DavidDizzer
Příspěvky: 66
Registrován: 11 srp 2011 13:51
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Dobrý den.
Moje dotazy tak trochu souvisejí s ostatními tématy, které se v sekci "Snímání time-lapse" nalézejí.
Ovšem moje dotazy jsou trochu konkrétnější na animaci z radarových snímků. Nejdřív ale přejdu k prvnímu dotazu a až poté na něj navážu právě těmi animacemi...

1)
Chci se zeptat, i když na to už je tu spousta témat, jaký používáte program na vytváření "time-lapsů" z fotografií? Já používám program ,,Image to AVI (1.0.0.5.)", ovšem na tomto programu mě pár věcí zaráží. Nejprve tedy to, že pokud si vyberu fotografie, které mají za sebou běžet jako "Film, time-lapse nebo nazývejte to jak chcete", tak po uložení do bezkomprosové podoby má celý "film" třeba i více 500 MB i přesto, že má třeba jen 20 sekund. Hraje v tom role výběru komprese nebo lépe - formátu videa? Ovšem ostatní formáty snižují kvalitu a právě onen formát bez komprese nabízí poměrně dobrou kvalitu, ovšem i někdy tak poměrně nízkou.
Jaký tedy používáte program vy, a znáte ten, co používám já?

2)
Druhý dotaz tedy patří již zmíněným animacím (ať už z radarových odrazů nebo zkrátka jiných animací [detekce blesků] atd...). Jak děláte animace z radarových odrazů, jako tomu je například zde: http://www.bourky.com/zobrazit-obrazek/--4950.gif - logicky lze vidět, že všechny obsahují koncovku a formát "GIF".

Já to dělal po celou dobu stejným programem, jako v dotazu č. 1). Tedy ,, Image to AVI ". Poté jsem musel ale video, kde vznikla jakoby pravidelná animace snímků, musel převést do formátu "Gif" (animace) programem: iWisoft Free Video Converter ... Tím pádem musím udělat několik dlouhých a zbytečných kroků. Tím pádem se poměrně sníží kvalita, ale jen nepatrně, protože opět vybírám nejlepší kvalitu. Ale opět základní hotové video v AVI má obrovskou velikost.

Proto se tedy ptám na oba dotazy: V čem děláte time-lapse z fotek a v čem animace radarových odrazů, jak je na odkaze ? :-)

Děkuji Moc :-)
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Ahoj.
Pro tvorbu timelapsů z fotek doporučuju Virtual dub.
Je třeba všechny fotky, keré mají přijít do toho timelapsu dát do samostatné složky, neboť pokud tam jsou ještě fotky z "jiného šuplíku" tak je tam program bude automaticky strkat. Fotky se do programu vkládájí tak, že vezmeš první fotku a jednoduše jí myší přetáhneš do programu a zbytek fotek ze složky tam program seřazené naskládá.

Pak stačí pár jednoduchých úprav:
Nejprve změnit snímkování (doporučuju 25snímků/sekundu) takto:
V horní liště záložka Video, po rozkliknutí položka Frame Rate, to otevřít, a nastavit Change frame rate to (fps): 25

Dále je třeba změnit rozlišení, jelikož mám video v poměru 4:3 tak používám 1280x960, pokud máš poměr stran videa 16:9, tak použij 1280x720, případně si vyber jak potřebuješ. Dělá se to tak, že rozklikneš opět Video, pak otevřeš záložku Filters... , tak potom v nabídce napravo Add..., potom si najdi Resize a do pravého chlívku napiš 1280, druhá hodnota se dopočítá sama, kdyžtak pokud se druhé číslo nezdá, tak níže můžeš měnit poměr stran, třeba z 4:3 na 16:9 nebo opačně (Compute height from ratio)

A aby video nemělo 3 a více GB, tak je ho třeba vybrat kompresi. Takže opět Video, Compression... a já používám Xvid MPEG-4 Codec. Potvrdit OK a pak stačí video "vyvolat". Rozkliknout File, pak Save as Avi a vybrat složku, do keré se to má uložit. Video je tak hotové. ;)

Co do vytváření GIF, tak to jsem nezkoušel, možná je někde ke stažení program na jejich tvorbu, možná by to ale šlo uložit jako timelapse pomocí Virtual Dubu.
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Odpovědět

Zpět na „Intervalové snímání (time-lapse) oblačnosti“