Předpověď: Květen 2009

Kdokoliv z Vás se může podělit o svoje znalosti.
Uživatelský avatar
vecerapl
Příspěvky: 365
Registrován: 04 bře 2008 12:37
Bydliště: Zlín

Take se na to prave koukam. Mno bourky se budou rozsirovat z Nemecke smerem do jizni Cech, tak ze po trosku delsi dobe bude opet elektricka aktivita.
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Já už vzhlížím k nadějnému pondělku - před tím tady na Hané asi nic nebude (snad dnes na J-JZ, zítra na krajním SV-V).
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
vecerapl
Příspěvky: 365
Registrován: 04 bře 2008 12:37
Bydliště: Zlín

Pondeli je sice jeste daleko, ale modely ukazuji, ze se mohlo neco dit, tak uvidime na dalsich modelech jak moc se to bude menit a hlavne co muzeme ocekavat s pribivajicim se pondelkem.
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

snad nám pondělí přinese něco zajímavého a vydatnější srážky, konečně se u nás dočkáme letních teplot a doufám, za týden by pak mohla být další zajímavá situace.
Jakub Vašut
Příspěvky: 258
Registrován: 30 kvě 2007 05:53
Bydliště: Bělkovice - Lašťany (okr. Olomouc)
Kontaktovat uživatele:

Zdá se, že by se nějaké ty bouřky mohly objevit z neděle na pondělí v Čechách, a v pondělí na Moravě, i když v největší síle budou až u hranic ČR, SR a s Polskem.
Nevím jak je to jinde v republice, ale konkrétně u nás se již úhrn srážek dostává tak nějak k průměrným hodnotám, takže sucho hned tak snad nebude, a to i přes to, že nás nejspíš bude čekat slunečný a teplotně nadprůměrný týden. .
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Trochu jsem se podivil při pohledu na předpověď ESTOFEXU na neděli a pondělní ráno (stupeň č.1 na Z Čech), ale ono může na západě ČR slušně bouřit (dle GFS) právě během noci a rána na pondělí a tak je to OK.
Na pondělí se těším a snad modely nezklamou (hlavně stran srážek), byť střih větru nebude nic moc a supercelami se to hemžit asi nebude... ;-)

Tady na rozdíl od kolegy o příspěvek výše napršelo za duben 7 mm a za polovinu května pouze 8 mm srážek... :?
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Tomáš Římský
Příspěvky: 485
Registrován: 09 čer 2007 13:59
Bydliště: Bohuňovice u Olomouce
Kontaktovat uživatele:

Nám tady v "Hané pod Jedovou" vylepšuje srážkový průměr vydatná přeháňka (bouřka) z 11.5., kdy tady mohlo odhadem spadnout okolo 20mm. Ale fakt jenom odhadem... ;)
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Tak poslední verze Aladina vypadá ještě více bídně než ta předchozí. Zatim nespadla ani kapka a podle něho to tak má zůstat až do rána. Zdá se že se fronta bude přecházet ve stejně blbou (pro západ) dobu jak to bylo před tejdnem, možná i na hodinu přesně. Navíc i intenzita bouřek v Německu je překvapivě slabá. Od dneška teda už nic nečekám, možná pozorovat nějaký srágorky při západu slunce...
Uživatelský avatar
Ondris
Příspěvky: 542
Registrován: 25 čer 2007 15:25
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

Amerika píše:Tak poslední verze Aladina vypadá ještě více bídně než ta předchozí. Zatim nespadla ani kapka a podle něho to tak má zůstat až do rána. Zdá se že se fronta bude přecházet ve stejně blbou (pro západ) dobu jak to bylo před tejdnem, možná i na hodinu přesně. Navíc i intenzita bouřek v Německu je překvapivě slabá. Od dneška teda už nic nečekám, možná pozorovat nějaký srágorky při západu slunce...
Tak to, že bouřky na frontě zaniknou večer na Z hranicích a naskočí zase až odpoledne na Moravě je trend posledních pár let... :(
Uživatelský avatar
vecerapl
Příspěvky: 365
Registrován: 04 bře 2008 12:37
Bydliště: Zlín

Zajimave to bude vypadat i ke konci tohoto tydne. GFS ukazuje od ctvrtka teploty temer 30°C a zhruba v patek prejde frontalni system, tak ze silne bourky nejsou vyloucene. Ale je to jeste hodne daleko. Tak ze zatim se opalujte na slunicko...dnes ci zitra zatim jeste nee, az od stredy
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Zajímavý je to, co ukazuje GFS na zejtřejší odpoledne a večer přímo nad náš region, tedy SZ část Čech. Podle něj nad nás přijde z Německa oblast, kde bude CAPE rovno 0 a jen stratiformní srážky, takže všechno tedy pujde severně a jižně, pěknej bordel teda. Ve výstupech to má už několik dní velice podobný. Holt jsme zakletá oblast, květen se u nás zatim moc bouřkově nevyznamenal, to duben byl lepší. Za květen už mám 3 neúspešný pozorování za sebou, kdy se bouřky rozpadly nad Německem ještě než dorazily k nám, takže jsem po tom docela flustrovanej :(
Jinak teprva dneska tu máme první letní den letos nad 25°C.
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
-petr-
Příspěvky: 21
Registrován: 23 črc 2007 15:44
Bydliště: Jihovýchod Středních Čech

Zítra mají teploty dosahovat až 30 stupnu a vecer maji prijit silne bourky... estofex vydal pro vetsinu ceska stupen jedna s( mozne velke kroupy a ojedinele tornado) .. pro zitrejsi bourky jsou docelaa dobre podminky :D
Uživatelský avatar
goldy
Příspěvky: 175
Registrován: 30 zář 2007 22:20
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

a Pardubice opět ostrouhají jako obvykle, fronta tu přejde opět v noci/ráno, takže v tu dobu tu už jistě bude po bouřkách... Na svojí první pořádnou bouřku stále čekám... :@
Moje fotoúlovky na http://goldy82.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Ondris
Příspěvky: 542
Registrován: 25 čer 2007 15:25
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

goldy píše:a Pardubice opět ostrouhají jako obvykle, fronta tu přejde opět v noci/ráno, takže v tu dobu tu už jistě bude po bouřkách... Na svojí první pořádnou bouřku stále čekám... :@
Nápodobně, větší bídu než letos jsem v životě nezažil... :(
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Instabiliter píše:Zajímavý je to, co ukazuje GFS na zejtřejší odpoledne a večer přímo nad náš region, tedy SZ část Čech. Podle něj nad nás přijde z Německa oblast, kde bude CAPE rovno 0 a jen stratiformní srážky...
snad to nebude tak špatný ... hlavně ať to nedopadne jako v pondělí ... :? my jsem si bouřku vybrali dnes, ale zítra doufám, že taky něco přijde, možná už dnes v noci někde něco naskočí, ale spíš zítka odpoledne v záp pol. Čech, s večerem pak díle navýchod.
-petr-
Příspěvky: 21
Registrován: 23 črc 2007 15:44
Bydliště: Jihovýchod Středních Čech

Dneska to bude zo.... estofec pro vetsinu ceska vydal jednicku a pro zapadni chechy dvojku D:
Uživatelský avatar
Ondris
Příspěvky: 542
Registrován: 25 čer 2007 15:25
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

Prozačátek se nauč psát... ;)
Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 60
Registrován: 24 bře 2009 13:40
Bydliště: Vsetín-384 m.n.m.

Tak čechy si to asi dneska užijou, já na moravě toho asi moc čekat nemůžu, ale tak aj noční blýskavici bych bral abych zkusil nafotit nějaké anvil crawlery :D
Uživatelský avatar
vecerapl
Příspěvky: 365
Registrován: 04 bře 2008 12:37
Bydliště: Zlín

Doufam, ze neco zajimaveho bude i na Morave. Strih je solidni vcetne helicity, ale cape pokulhava. Presto to poleze pres studenou frontu, tak ze instabilita bude solidni. Ted je otazka, co nam model vykresli.

Jinak cekam, ze budou privalove srazky kolem 30-50mm a take narazy vetru. Zvlaste doufam, ze bude dobra helicita :lol:
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
Uživatelský avatar
vecerapl
Příspěvky: 365
Registrován: 04 bře 2008 12:37
Bydliště: Zlín

Mno Morava bude zajimava az v patek, tak ze urcite je se na co tesit. Ja jsem si byl vcera opravit auto, abych mohl rozsirit pole pusobnosti :D ,tak ze na Moravu cekam jak na smilovani
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 60
Registrován: 24 bře 2009 13:40
Bydliště: Vsetín-384 m.n.m.

Tak já na výjezd určitě nepojedu, protože jdu do Valašského meziříčí na soutěž cimbálistů :D ale budu si stahovat radar na mobil, abych věděl jak na tom sem 8-)
Uživatelský avatar
goldy
Příspěvky: 175
Registrován: 30 zář 2007 22:20
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

pravda, že předpovědi vypadají slibně, dokonce i ČHMÚ vydal výstrahu na silné bouřky. I když výstrahy tohoto ústavu je nutné brát trochu s rezervou, ale to je na jinou diskuzi. :D Jednička Estofexu nad většinou ČR a dokonce dvojka na západě mě ale rozhodně potěšily. :clap:
Moje fotoúlovky na http://goldy82.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Velmi zběžně jsem koukl na GFS a vypadá to zajímavě až do zítřejšího večera. Dnes v Čechách, od noci prakticky všude, lze čekat časté, jak stratiformní, tak konvektivní srážky. Sluníčka zítra asi moc nebude, ale bude teplo (hlavně na J-JV) a přísun vlhkosti do bouřek bude slušný. Bouřkové cely (možná i několik MCS) budou poměrně rychle postupovat v řadě za sebou od JZ a tak srážek místy bude víc než dost. A hlavně zítra to vypadá i na supercely. Předpověď přízemní konvergence je sice problematická, ale i tak bude dynamika pro vznik bouří slušná.
Tož tak to vidím laicky já... ;-)

Možná nás čeká květnový "stormchaserský" vrchol - letošní vrchol doufám ještě přijde. 8-)
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Danti
Příspěvky: 195
Registrován: 16 kvě 2008 19:31
Bydliště: Šternberk
Kontaktovat uživatele:

Nesouhlásím s tím, že by to dneska na Moravě mělo byt nějak horší. Dle mého se vytvoří squall line, která bude postupovat přes celou ČR. Nevylučoval bych ani supercelu. Večer to bude hodně rychlé :)
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

S jistou nadějí vzhlížím k zítřku. CAPE, střih větru i helicita budou, takže by to mohla být docela jízda. Možná i nějaká sc. Jediné na co jsem nepřišel je, zda a kde se bouřky vytvoří. Navíc může být jistým problémem zpoždění výstupů dat na lightning wizard, takže realita se může dosti lišit.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní předpovědi uživatelů“