Předpověď: Leden 2009

Kdokoliv z Vás se může podělit o svoje znalosti.
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

gerykm píše:Docela zajímavá cyklóna by mohla postupovat přes stř. Evropu v noci z pátka na sobotu. Ani ne tak mimořádným počasím, jako nezvykle nízkým (přepočteným) tlakem kolem 972 hPa asi na SZ Čech. Já mám zatím rekord 971 hPa, ale rok teď nevím - jsem v práci.

Ode dneška až do čtvrtka může v Čechách napadnout slušná nadílka mokrého sněhu. Od Moravy dále na východ bude naopak obleva, déšť a jarní teploty. :?
no ta níže je nádhera, zas si posunu rekord na stanici :P :lol: na vítr jsem zvědavej co nám tu předvede, my budem nejspíš před ním celkem úspěšně cháněni, u srážek nemá cenu ani tipovat bo u nás snad může padat vše (kromě peněz, zatím se ještě žádná níže nejmenovala ČSSD :lol: :lol: ) ale nejspíše to bude po sněžení déšť, který bude asi i namrzat, ale jistější to bude ve čtvrtek podle teplot. Srážkově to vypadá slušně, dokonce se můžem dostat i nad normál za leden. Co mě netěší ja zatím výhled na konec měsíce a začátek února, teplé jižní proudění, naštěstí je to daleko, tak budu doufat že se to změní. Ještě zajímavá by mohla být níže z konce měsíce u pobřeží Francie
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Modely páteční cyklónu odsouvají nad SZ Evropu a tak zřejmě rekordy odolají. Zajímavě se jeví i sobotně - nedělní cyklóna s chumelenicí (v nížinách asi zpočátku s deštěm) hlavně na východě. Ale je to moc daleko a ono bude nakonec vše jinak... ;)

Živo hlavně nad SZ polovinou Evropy bude až až minimálně 10 dní.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Tomas Pucik
Člen AMS
Příspěvky: 470
Registrován: 02 čer 2007 12:57
Bydliště: Poprad, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Stoji za to pohlad na GFS na rozmedzie piatka a soboty noci :-)... velmi hlboka niz nad Biskajskym zalivom prejde cez juzne Francuzsko nad Stredozemne more...
Narazy vetre velmi pravdepodobne dosiahnu ojedinele 40 m/s v pripade ze sa situacia nezoslabi...

A pozrite sa na behy ostatnych modelov, ani jeden jediny nesuhlasi spolu...Uz davno som nevidel tak neprehladnu situaciu. Hodne to pocitujeme na estofexe - moja vcerajsia predpoved nevysla, pretoze dynamicky podporena linearna konvekcia mala prejst cez juzne Anglicko, miesto toho model v den platnosti predpovede zvratil jej postup smerom nad !! severne Spanielsko !!. Hodne som vahal nad vydanim udpatu ale nakoniec sme po dohode s Pieterom Groenemeierom to nechali - a urobili sme dobre , na severne Spanielsko sa totiz nic nehnalo. Vykon modelov pre tento den bol doslova hrozny :( a s tym aj uspesnost mojej predpovede...
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Také na tu níži koukám - v sobotu nad ránem by mohl mít vítr v nárazech na pobřeží Francie (Španělska) dle GFS 45 m/s... :o .

Před pár dny jsem si myslel, že nastoupí výrazná JZ cyklonální situace, ale nějak se vše podstatné začíná přesouvat do Středomoří. U nás asi bude počasí "takové nijaké". Něco mezi zimou a předjařím, tedy aspoň v nížinách :? .
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

gerykm píše:Také na tu níži koukám - v sobotu nad ránem by mohl mít vítr v nárazech na pobřeží Francie (Španělska) dle GFS 45 m/s... :o .

Před pár dny jsem si myslel, že nastoupí výrazná JZ cyklonální situace, ale nějak se vše podstatné začíná přesouvat do Středomoří. U nás asi bude počasí "takové nijaké". Něco mezi zimou a předjařím, tedy aspoň v nížinách :? .
hele no vy si stěžujte, ještě vám z těch níží napadane sníh a tu zas velký H Obrázek Obrázek Obrázek ale je pravda že by to chtělo nějakej průvan od SV s kalamitou Obrázek
Tomáš Psika
Příspěvky: 346
Registrován: 17 črc 2008 17:12
Bydliště: Rakovnicko, 425 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Teď se pro změnu modely od sebe příliš neliší. Skutečně to vypadá, že se "odloupne" od velké řídící níže jedna menší a bude postupovat někam do jižní Francie. Modely se jen liší v pohledu na to, co bude potom. Zda se bude udržovat níže ve Středomoří a postupně se vyplňovat, nebo zda ji řídící níže později posune k severovýchodu a také se začne vyplňovat. Výjimkou je model RHMC. Ten dokonce předpokládá, že řídící níže bude natolik dominantní, že nám tu malou níži pošle rovnou do Čech (střed 975 hPa nad Čechami ze soboty na neděli).

Sem moc zvědav, co se bude dít. Odhaduji, že se ta níže vytvoří v oblasti Francie (nad mořem?) a bude postupovat směrem ke Středomoří a při slabém pohybu k východu se bude pozvolna vyplňovat. Ve výsledku by tak velká oblast nízkého tlaku vzduchu více zpropagovala do střední Evropy.

EDIT: Co se týče větru, podle mě jsou ty rychlosti větru nadhodnocené. Něco bude jistě v jižní Francii a na severu Španělska, ale nezdá se mi, že bude tlakový gradient v oblasti sílit tak významně. Nárazy 20-30 m/s, toť můj odhad. Ale nedíval jsem se na to nějak detailně.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Změním téma. ČHMÚ vydal "oranžovou" (žlutou použít opět nesmí...) výstrahu pro zítřejší silný vítr na horách, ale zatím to nijak mimořádně nevypadá - nárazy přes 25 m/s jsou na horách normální. Nerozumím, ale oproti zaměstnancům CPP ČHMÚ mám minimální zkušenosti i znalosti :? .
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Tomas Pucik
Člen AMS
Příspěvky: 470
Registrován: 02 čer 2007 12:57
Bydliště: Poprad, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Tomáši,

podla mna narazy vetra mierne podhodnocujes. Sila narazov vetra sa nezaklada len na tlakovom gradiente pri zemskom povrch. Na prednej strane postupujuceho frontu sa ocakava destabilizacia ovzdusia a rychlosti vetra v 850 hPa dosiahnu ku 40 m/s. Zaroven bude mat niz velmi silnu podporu v ramci divergencie prudenia vo vyssich hladinach. Ak sa nic nezmeni a cyklona pojde v takom style, narazy vetra presiahnu 35 m/s a na pobrezi by som tipol aj 40 m/s - mam skusenosti, ze pri nestabilnych podmienkach sa narazy hodne priblizuju rychlostiam vetra v hladine 850 - 700 hPa. Algoritmus narazov vetra s tym pomerne suhlasi, ten dava pre pobrezne oblasti narazy o sile az ku 45 m/s.

Co sa tyka CHMU , maju vystrahu uz niekolky den, vietor ma byt na horach skor a aj to ledva s narazmi ku 30 m/s a na ledovku bola vystraha vydana dlho a vela sa z toho nenaplnilo... co viem, skoro ziadna stanica nehlasila mrznuce zrazky...
Tomáš Psika
Příspěvky: 346
Registrován: 17 črc 2008 17:12
Bydliště: Rakovnicko, 425 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Tomas Pucik píše:podla mna narazy vetra mierne podhodnocujes.
Pravda je, že jsem na to neměl čas kouknout detailně. Díval jsem se hlavně na divergenci ve výšce a přízemní tlak vzduchu. Teď jsem se na to podíval trochu blíž a zdá se, že máš fakt pravdu a bude to opravdu výrazně silnější než jsem psal. Netušil jsem totiž, že budou tak skvělé podmínky pro frontogenezi a že zdaleka nepůjde jen o vynucenou konvekci. Hlavně za frontou to bude ještě zajímavé.

Němec by řekl, že to ve Španělsku vypadá na pěkný Wintereinbruch :D . S tím, že to později zasáhne i střední Evropu. Na pobřeží Španělska 9 metrů vysoké vlny, paráda. Letos si Španělsko opravdu užívá snad stoletou zimu.

EDIT: Stejně si ale ještě musíme počkat, jak se budou předpovědi vyvíjet. Ještě není nic jisté. Myslím, že se ty předpovědi přesto zmírní.
Tomas Pucik píše:mam skusenosti, ze pri nestabilnych podmienkach sa narazy hodne priblizuju rychlostiam vetra v hladine 850 - 700 hPa
Při nestabilních podmínkách se s přenosem hybnosti do nižších výšek musí hodně počítat.
Tomáš Psika
Příspěvky: 346
Registrován: 17 črc 2008 17:12
Bydliště: Rakovnicko, 425 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Modely se nijak přes nos významně nezměnily. Takže to vypadá, že na severozápadě Španělska a v jižní Francii nebudou mít dnes v noci moc dobré spaní. Výhled vypadá doopravdy strašidelně. To už se do zítřejších zpráv musí dostat.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

ESTOFEX (TUSCHY) dal update na stupeň 3 :o .
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Tomas Pucik
Člen AMS
Příspěvky: 470
Registrován: 02 čer 2007 12:57
Bydliště: Poprad, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Estofex vydal Stupen. 3 po veeeelmi dlhej diskusii ci to ma byt 2jka alebo 3jka. Nakoniec nas bolo viacej pre Stupen 3.

V kazdom pripade, bude to velmi nebezpecna situacia a jednotlive narazy, hlavne pri pobrezi by mali ojedinele aj presiahnut 40 m/s. Naviac sa ocakava vyvoj burok a v nich sa mozu ojedinele vyskytnut tornada ( vzhladom na paradne dynamicke podmienky aj moznost silnych tornad) - ovsem to si vsetko mozete precitat v obsiahlej predpovedi, ktoru Helge Tuschy vydal.

Mne uz staci len dodat, ze to bude stat za to sledovat. Francuzsko aj Spanielsko uz vydali najvyssi stupen nebezpecia.
Tomáš Římský
Příspěvky: 485
Registrován: 09 čer 2007 13:59
Bydliště: Bohuňovice u Olomouce
Kontaktovat uživatele:

To je teda mazec... Koukám že vývoj hlubokých níží v atlantiku bude pokračovat a je otázkou času, kdy zase nějaká zabloudí na pevninu...
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

No, tak letošní leden patří co se týče pestrosti počasí k nejhumusnějším, co jsem tak za posledních 5 let prožil. 2/3 ledna je inverze, byly tu asi 4 nebo 5 dní s pěkným (polojasným-jasným) počasím a taky srážkově naprosto zklamal. Modely srážky pořád oddalujou, např GFS ukazoval minulej tejden intenzivní sněhový srážky v S proudění a teď je z toho akorát tak fujtajblózní inverze. :( Fakt hnus, ani jako největší pesimista jsem si nemyslel, že to takhle dopadne, to ať už radši přijde v únoru jaro a 10°C a víc, nebo napadne konečně pořadně sněhu, současný počasí nemůže trvat věčně. Ideální by bylo střídání teplýho počasí nad 10°C a vpádů studenýho vzduchu v týlu TN s podružnejma SF, ale to už je jiná kapitola Únor 2009. Hlavně ať skončí ta meteonuda, už mě tadyto počasí začíná fakt štvát. :?
Jinak tu leží 5 cm zmrzlýho sněhu a teplota je -0,6°C. a samozřejmě zataženo stratem.
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Odpovědět

Zpět na „Ostatní předpovědi uživatelů“